בשב"כ שוקלים: "בית לחם" בקורסי ההכשרה

יוחאי עופר

בשב"כ שוקלים: "בית לחם" בקורסי ההכשרה

הסרט המתאר את היחסים בין סוכן שב"כ ל"מקור" שלו קוצר שבחים בשירות. יוזמה חדשה מבקשת להשתמש כהמחשה לפעילותם

NRG

2013-11-26

אחרי שכבש את לב הקהל הישראלי וזכה לביקורות חמות מצד מבקרי הקולנוע ואף גרף שורת פרסים מקומיים, הסרט'בית לחם' כובש מעוז נוסף – אנשי שירות הביטחון הכללי.


המחשה לפעילות בשירות. מתוך הסרט "בית לחם" (צילום: רד אדיר)

בסרט "בית לחם" מוצגת בין היתר התנהלותם של אנשי השירות, והוא גורם לתסיסה רבה בקרב הסוכנים ואנשי המטה. רבים מהם הלכו בשבועות האחרונים לבתי הקולנוע וצפו בסרט, ואף חלקו מחמאות על אמינותו של התסריט והמשחק בו.

הסרט, שיצא לאחרונה אל בתי הקולנוע, מציג את עולמו של סוכן שטח בשב"כ מול עולמו של פלסטיני המשמש עבורו "מקור" ומספק לו מידע, ואת הקרבה והאינטימיות המורכבת בין השניים כחלק ממערכת היחסים של מפעיל ומופעל. בעודו עובד עם מפעילו בשב"כ המקור נותן יד גם לפעילות של אחיו המבוקש, מה שמוליד את הדילמה והמורכבות שאליה אנשי השירות מתחברים כל כך.

מחוץ לבתי הקולנוע זוכה הסרט לתהודה רבה גם בין משרדי השב"כ השונים ובין אנשי השטח. בשירות מקובל לערוך ערב תרבות אחת לכמה שבועות למשרתים ולבני זוגם ובקרוב יוקרן הסרט המדובר בפומבי. ייתכן שהוא אף ייכנס לתוכנית ההכשרה הרשמית בקורסים שמעביר השב"כ לאנשיו טרם היציאה לשטח, לטובת הבנת פעילותו של איש שב"כ.

הכנסתו של הסרט כחומר לימוד רשמי בשב"כ היא יוזמה המתגבשת ונבחנת ברצינות, אך המהלך טרם אושר בצורה סופית.

סא"ל מאיר אינדור יו"ר ארגון נפגעי הטרור אלמגור אמר בתגובה: "במקום לשלוח את אנשי השב"כ לצפות בסרטים ש'מבינים' את הצד הפלסטיני והטרוריסטים שלו אולי כדאי שהשב"כ ינצל את זמן אנשיו וישלח אותם לעקוב אחר תכניות בטלוויזה הפלסטינית בהם משוגרים אותות וקודים לבצוע פעולות טרור – כפי שאירע בחטיפת החייל תומר חזן ורציחתו, שם השב"כ הפסיד את 'הסרט'".

"את הספרות והסרטים שמבינים את האויב שיניח השב"כ לארגוני השמאל הקיצוני ולבכירי שב"כ בעבר שעשו כבר עבודה מצויינת מבחינת הפלסטינים בסרט 'שומרי הסף' וסרטים דומים. לא הבנה דרושה פה לצד השני שמפעיל טרור – אלא מלחמת חורמה ללא פשרות עם מי שחרט רצח ילדים כדרך להשגת יעדים".

נפגעי טרור לנתניהו: בטל הזמנת אבו מאזן

אריק בנדר

נפגעי טרור לנתניהו: בטל הזמנת אבו מאזן

ארגון אלמגור קורא לראש הממשלה לבטל את הזמנת יו"ר הרשות לנאום בכנסת. "נחסום אותו בגופינו. זהו ריקוד על דם קורבנות"

NRG

2013-11-25

יו"ר הרשות הפלסטינית קיבל את הזמנת נתניהו לנאום בכנסת, אך בארגון נפגעי טרור אלמגור מוחים על כך. במכתב ששלחו פעילי הארגון לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הם כותבים: "שמענו בצער רב את קריאתך לאבו מאזן היושב במוקטעה ברמאללה להגיע לכנסת בירושלים כאורח שלך לנאום.


אבו מאזן (צילום: אי-פי)

"כאילו לא די לנו משחרורי המחבלים אותם אתה מוביל כראש ממשלת ישראל, כעת אתה גורם לנו שברון לב נוסף ומזמין את מי שדרש את שחרורם ויוצר להם מעמד גיבורי האומה הפלסטינית בשורת קבלות פנים המוניות וממלכתיות ומעניק להם דרגות בכירות ומענקים נדיבים.

"אם אתה סבור שהטרוריסט לשעבר ותומך הטרוריסטים בהווה זכאי להופיע בכנסת, אנו נדאג להיות שם בשם המוסר והצדק.

"נדאג גם לכך שהציבור לא ירשה זאת. נחסום אותו בגופינו. ביום שהוא יגיע חלילה נדאג לחסום את הכנסת בדיוק כפי שעשינו עם עוד רבים אחרים בעת שערפאת רצה להגיע לירושלים. אם אבו מאזן יעמוד בכנסת – זהו ריקוד על דם קורבנות הטרור שהרגו אנשיו", הם אומרים.

במכתבם הם מוסיפים כי ייצאו למאבק נגד הענקת סממן של ראש מדינה לאבו מאזן משום שלדבריהם "ברגע שאבו מאזן יעמוד בכנסת ויפתח את פיו, כאילו מדינת ישראל הכירה בו כראש מדינה ובפלסטין כמדינה. נאבק נגד אותו אבו מאזן שבנאומים בערבית מדבר על יפו וחיפה וכל שטח מדינת ישראל כמדינת הפלסטינים, שדורש למחוק את מדינת ישראל מהמפה על ידי החזרת מאות אלפי פליטים".

אתמול הודיע אבו מאזן כי הוא מוכן להיענות להזמנתו של נתניהו ולהגיע לכנסת, אך רק בתנאי שלא יצונזר. בראיון ל"קול רוסיה" אמר: "נתניהו מעוניין שאני אומר כך וכך ומציב בפניי תנאים. אני לא מקבל תנאים, אני מוכן ללכת לשם ולומר מה שאני רוצה, לא מה שהוא רוצה".

כתב האישום חושף: רצח תומר חזן הוזמן מהכלא

אריאל כהנא; יוחאי עופר

כתב האישום חושף: רצח תומר חזן הוזמן מהכלא

נור א-דין אעמר, הכלוא בישראל, דרש מאחיו: "אני רוצה גלעד שליט 2". המסר הועבר בטלוויזיה הפלסטינית: "בקרוב העגל יהיה בכלוב"

NRG

2013-11-24

רצח החייל תומר חזן הוזמן כבר בסוף שנת 2012 בפגישה שקיים המחבל נור א-דין אעמר המוחזק בכלא "הדרים" בישראל עם משפחתו, אבל מערכת הביטחון לא הצליחה לסכל אותו. כך עולה מכתב האישום שהוגש נגד הרוצח נידאל אעמר. כתב האישום חושף עוד כי לפני הרצח העבירה משפחתו של המחבל באמצעות הטלוויזיה הפלסטינית מסר לאח הכלוא והודיעה לו באמצעות רמז מוסכם כי תקיים את בקשתו.

נידאל אעמר עבד עם חזן במסעדת "צחי בשרים" בבת ים. תחילה טען הרוצח כי לא תכנן לבצע פיגוע, ואולם מכתב האישום עולה כי הוא קיבל פנייה ממשפחתו של נור א-דין אעמר, המוחזק בכלא משנת 2003 בגין תכנון ומעורבות בפיגועי טרור, לחטוף ולהרוג חייל כפיגוע מיקוח.

"אני רוצה גלעד שליט 2", אמר האח הכלוא לאחיו סלאם אעמר. "תחטוף חייל צה"ל ואם צריך גם תרצח אותו – העיקר שאשתחרר". אנשי שירות בתי הסוהר ושב"כ לא הצליחו לנטר את השיחה שהתקיימה בכלא הישראלי.

סלאם קיבל על עצמו את המשימה ואולם אז חלתה אם המשפחה והביצוע התעכב. עוד נכתב בכתב האישום כי האח הכלוא פנה למרואן ברגותי, הכלוא אף הוא, בבקשה שיסייע לו לממש את התוכנית, אולם הלה סירב.

במרץ 2013 שוב נפגשו האחים ונור א-דין חזר על בקשתו. הפעם גם הבטיח האח הכלוא סכום של חמישה מיליון שקל לביצוע הפיגוע. כחודשיים לאחר מכן השתמשה המשפחה בטלוויזיה הפלסטינית הרשמית כדי להעביר לאח הכלוא מסר מוצפן.

בתוכנית הנקראת "למענכם", המשדרת דרישות שלום לאסירים פלסטינים ביטחוניים מבני משפחותיהם, קיבל האח הכלוא מאחיו רמז על הכוונה לממש את התוכנית לחטוף חייל. "ברכות נור א-דין מאחיך סלאם, הדורש בשלומך", נאמר בהודעה. "מצב המשפחה ואמא טוב, והעגל יהיה בקרוב בכלוב ונחגוג את חירותם של כל האסירים". גם הרמז הזה לא נקלט במערכת הביטחון.


נידאל עמאר. נעתר להצעה המשפחתית צילום: שב"כ

בכתב האישום נכתב כי האח סלאם הציע לנאשם נידאל אעמר, שמכיר את ישראל משום שהוא עובד בתחומה, לבצע את התוכנית. נידאל נעתר להצעה. הוא התעניין בקשר לזהותו של משלם הסכום ונאמר לו כי מחצית תשולם לו עם החטיפה והמחצית השנייה עם מסירת הגופה. כשבוע לאחר מכן סיפר הנאשם לסלאם כי הוא עובד במסעדה עם החייל תומר חזן, שיהיה היעד לחטיפה.

זמן קצר לאחר מכן, ב-20 בספטמבר 2013, הצליח אעמר לפתות את חזן, לנסוע עמו לכפר בית אמין שבו הוא מתגורר. תחילה התכוון לבצע פיגוע מיקוח, אולם לאחר מספר שעות רצח את החייל.

הסכם עם הנהגת המחבלים

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" פנה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה ולשר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בדרישה לבדוק את הפרשה. ב"אלמגור" טוענים כי ההסכם שנחתם בין השב"כ ושירות בתי הסוהר ובין הנהגת המחבלים הכלואים גורם לכך שפיגועים מוזמנים מתוך הכלא הישראלי.

בעקבות שביתת המחבלים הכלואים בשנת 2012 חתמו עמם שב"כ ושב"ס על הסכם הכולל "התחייבות להפסקה מוחלטת של פעילות טרור ותמיכה בטרור, לרבות גיוס ומימון, מתוך בתי הכלא בישראל.

בתמורה להתחייבות זו הסכימה ישראל לבצע הקלות בתנאי המאסר של הכלואים, ובין השאר להחזיר לאגפים הכלליים אסירים המוחזקים כיום בתנאי הפרדה וכן לאפשר ביקורים של בני משפחה מקרבה ראשונה. ב"אלמגור" אומרים כי הזמנת הפיגוע על ידי נור א-דין אעמר מתוככי הכלא בישראל מהווה הפרה של ההסכם.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "תנאי המחייה של האסירים מוקנים להם על פי דין ואמנות בינלאומיות. גורמי הביטחון האמונים על סיכול פיגועים ימשיכו לפעול למניעתם. מהשב"כ לא נמסרה תגובה.

אלמגור: המענקים של אבו מאזן יובילו לרצח הבא

עמיחי רובין

אלמגור: המענקים של אבו מאזן יובילו לרצח הבא

בעקבות הפרסום הבוקר כי הרשות מעניקה עשרות אלפי דולרים למחבלים המשוחררים אומרים באלמגור: "הפרסים וקבלות הפנים מייצרים מסה של מפגעים בודדים"

סרוגים

2013-11-18


מאיר אינדור. (פלאש 90)

"קו ישיר עובר מהפרסים הללו לרצח הבא", אומרים בארגון נפגעי הטרור אלמגור, בעקבות הפרסום הבוקר לפיו הרשות הפלסטינית מעניקה עשרות אלפי דולרים למחבלים ששוחררו מהכלא בישראל.

על פי הדיווח כל אחד מהמחבלים המשוחררים קיבל מענק בסך 50 אלף דולרים. בנוסף לכך, אסירים שהיו כלואים בישראל יותר ממחצית יובל קיבלו מעמד של סגן שר או דרגה צבאית בכירה, המקבילה לאלוף בצה"ל.

מעבר למענק הנדיב, משמעות המינוי היא משכורת חודשית גבוהה במיוחד, בסך 14 אלף שקלים. מי שהיה כלוא בישראל יותר מ-15 שנים, קבל מעמד של מנכ"ל משרד ממשלתי או דרגה המקבילה לתת-אלוף ומשכורת חודשית של 10 אלף שקלים.

"מממשלת נתניהו שממשיכה במצעד האיוולת, של שחרור המחבלים, אלה שמיד מקבלים את הפרסים והדרגות- שותפה לכך! כדי לאותת שדרכה אחרת היא צריכה להתכנס ולבטל את הפעימה הבאה", אומר היום מאיר אינדור, יו"ר הארגון.

"במקביל, על ראש הממשלה לגלות מנהיגות ולהפסיק מיד את המו"מ עם הרשות עד אשר היא לא תחזור בה מהצעד הזה שיש בו הענקה של פרס לרוצחים", אמר אינדור. "הפרסים הדרגות וקבלות הפנים מיצרים מסה של מפגעים בודדים. זו הדרך של הרשות הפלסטינית לנהל טרור ובמקביל להעמיד פני שוחרת שלום".

המתיישבים: "המחבלים בבית – הטרור מתגבר"

עמיחי רובין

המתיישבים: "המחבלים בבית – הטרור מתגבר"

בעקבות רצח החייל עדן אטיאס הגיעה משמרת מחאה שניה אל מול ישיבת הממשלה בהשתתפות ראשי מועצות ביש"ע וח"כ מוטי יוגב שבא לתמוך

סרוגים

2013-11-17


משמרת המחאה מול הממשלה (מועצת יש"ע)

בעקבות הרצח בשבוע שעבר של החייל עדן אטיאס הי"ד והתגברות זריקות האבנים ובקבוקי התבערה בכבישי הארץ התקיימה היום (א') בפעם השניה משמרת מחאה מול ישיבת הממשלה בקריאה "המחבלים בבית הטרור מתגבר", בהשתתפות ח"כ מוטי יוגב, ראש מועצה אזורית גוש עציון דוידי פרל וסגנו משה סביל, יו"ר אלמגור מאיר אינדור וסמנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני.

המשתתפים החזיקו שלטים עם תמונות 4 הנרצחים בחודשים האחרונים סמ"ר קובי חזן סמ"ר גל קובי אל"מ (מיל) שריה עופר ורב"ט עדן אטיאס הי"ד. לאחר שנים של שקט יחסי בגזרת יהודה ושומרון ובעיקר מאז החל המשא ומתן ושחרור המחבלים גברו אירועי הטרור בארץ.

לפני כשבוע וחצי ניצלה משפחה מגוש עציון בנס לאחר שרכבה נפגע מבקבוק תבערה, תושבים שעמדו בצומת תפוח ניצלו מירי של אקדח מאולתר, ועוד עשרות אירועי זריקות אבנים בירושלים בהר הצופים ובהר הזיתים, ובכבישי יהודה ושומרון.

זה השבוע השני בו מתקיימת משמרת זו והכוונה להתמיד בה במשך השבועות הקרובים.

ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל אמר: "תוצאות המשא ומתן ושחרור המחבלים נראים בכל רחבי הארץ. יש התגברות בטרור ובמעשי הרצח ואין הפסקה של ההסתה ברשות הפלסטינית. באנו לכאן שוב השבוע כדי לקרוא לראש הממשלה והשרים הפסיקו את המשא ומתן ואת שחרור המחבלים. לא צריך להמתין שיתרחשו עוד אירועים קשים. צריך כבר עכשיו לטפל בטרור ביד חזקה ולשמור על החוסם של מדינת ישראל".

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני אמר: "המו"מ מביא לארץ רק דימום. מרגע שהתחיל המשא ומתן יחד עם שחרור המחבלים הטרור הרים את הראש. לא יתכן שממשלת ישראל תנהל משא ומתן עם ארגון שמסית לרצח ישראלים. המחבלים ששוחרו לשטח הופכים לגיבורים ולמודל לחיקוי לצעירים ברחוב הפלסטיני ואת התוצאות לצערנו רואים בשטח. באנו להזכיר לשרי הממשלה את התוצאות של המהלכים שלהם."

מאיר אינדור מאלמגור, קרא אף הוא לעצור מידית את שחרור המחבלים והקריא את נאומו של נתניהו בכנסת משנת 2008 לאחר שחרור מאות מחבלים "מישהו יכול לומר לי מה קיבלנו תמורת השחרור הזה? חציית הקו של שחרור מרצחים היא מסוכנת מאוד במלחמה בטרור. כשאנחנו משאירים אותם בכלא אנחנו משדרים לאותם מחבלים שישי מחיר לטרור, יש כאן משווה של צדק ותגמול".

"קוראים לממשלה – די לטרור"

חזקי עזרא

"קוראים לממשלה – די לטרור"

ראש מועצת גוש עציון קושר בין חידוש המשא ומתן המדיני וגל הטרור המתגבר, וקורא לממשלה לעצור את המו"מ ושחרורי המחבלים.

ערוץ 7

2013-11-17

ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, הגיע השבוע בפעם השניה אל מול משרד ראש הממשלה, להפגין ולמחות בדרישה למלחמה נחושה בגל הטרור.

"אני קורא לשרי ממשלת ישראל ולראש הממשלה להפסיק לאלתר את המשא ומתן, להפסיק את שחרורי המחבלים, ולהתחיל להילחם בטרור", אמר פרל לערוץ 7.

פרל הוסיף וציין, "תראו מה התוצאות של שחרור המחבלים, כמה חיילים נרצחו בחודש האחרון, כמה זריקות אבנים, כמה בקבוקי תבערה, ללא ספק יש קשר בין הדברים ואנחנו שבים וקוראים לממשלה, די לטרור!".

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, אשר השתתף במשמרת המחאה, אמר כי "המו"מ מביא לארץ רק דימום. מרגע שהתחיל המשא ומתן יחד עם שחרור המחבלים הטרור הרים את הראש. לא יתכן שממשלת ישראל תנהל משא ומתן עם ארגון שמסית לרצח ישראלים. המחבלים ששוחרו לשטח הופכים לגיבורים ולמודל לחיקוי לצעירים ברחוב הפלסטיני ואת התוצאות לצערנו רואים בשטח. באנו להזכיר לשרי הממשלה את התוצאות של המהלכים שלהם".

יו"ר אלמגור, מאיר אינדור, אשר השתתף אף הוא במשמרת, קרא אף הוא לעצור מידית את שחרור המחבלים והקריא את נאומו של נתניהו בכנסת משנת 2008 לאחר שחרור מאות מחבלים "מישהו יכול לומר לי מה קיבלנו תמורת השחרור הזה? חציית הקו של שחרור מרצחים היא מסוכנת מאוד במלחמה בטרור. כשאנחנו משאירים אותם בכלא אנחנו משדרים לאותם מחבלים שישי מחיר לטרור, יש כאן משווה של צדק ותגמול".

במערכת הביטחון מודאגים בתקופה האחרונה מגל הטרור. ביום רביעי נרצח חייל צה"ל טוראי עדן אטיאס. הוא נדקר בידי נער פלסטיני בעפולה, כשנסע באוטובוס מנצרת עילית לתל אביב. אטיאס, בן 19 במותו, הותיר אחריו זוג הורים, עמיר ואלה ושני אחים, אביתר בן 16 ומאור בן 21.

בעקבות רצח החייל: קריאות למנוע שחרור מחבלים

אבי יוגב

בעקבות רצח החייל: קריאות למנוע שחרור מחבלים

סגני השרים דנון וחוטובלי קוראים להפסקת המו"מ המדיני בעקבות רצח החייל הבוקר בעפולה. דנון: להפסיק שחרור המחבלים.

ערוץ 7

2013-11-13

סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, פנה בדרישה לראש הממשלה בעקבות הפיגוע: "יש להפסיק את שחרור המחבלים". עוד הוסיף דנון: "השיחות משלות גם את הציבור הישראלי וגם את הערבים. צריך להפסיק לאלתר את מסלול ההתנגשות הצפוי הזה".

סגנית שר התחבורה, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, הגיבה גם היא לפיגוע ואמרה: "מערכת ההסתה המשומנת של הרשות הפלסטינית ממשיכה לגבות קורבנות מהצד הישראלי. אבו מאזן נוקט בטקטיקה עקיפה של פגיעה בישראל. הרג יהודים כבר לא מתבצע על ידי גורמים הכפופים לרשות אלא באמצעות 'הרחוב הפלסטיני', שמוזן יום יום מפרופגנדה אנטי ישראלית. אי אפשר להמשיך לדבר שלום כאשר פני הרשות לטרור".

ח"כ מוטי יוגב הגיב לפיגוע וקרא למערכת הביטחון "למלא את חובתם לאכוף כניסת שב"חים". יוגב הוסיף ואמר: "פיגוע הרצח של החייל הבוקר באוטובוס בדרך לעפולה בידי מחבל ערבי שוהה בלתי חוקי, מצטרף לרצח החייל תומר חזן, שגם הוא היה על ידי שוהה בלתי חוקי, מצטרף לרצח רבש"ץ שערי תקווה ליאור פרחי שגם הוא נרצח בדריסה על ידי רכב שהבריח שוהים בלתי חוקיים בפרצה ידועה (שאגב, קיימת עד היום) בגדר ההפרדה".

עוד הוסיף יוגב ואמר: "רק אתמול התרענו בוועדת משנה לענייני יהודה ושומרון של וועדת חוץ וביטחון בראשותי, על כך שפיקוד המרכז ומשטרת ישראל אינם אוכפים מעבר ושהייה של אלפי פלסטינים ללא היתר משטחי יהודה ושומרון לתחומי הקו הירוק. כיום קיבלנו עוד תוצאה מצטברת ומצערת של רוצח פלסטיני השוהה באופן בלתי חוקי והורג חייל צה"ל באוטובוס. אני קורא למערכת הביטחון, צה"ל, פיקוד המרכז ומשטרת ישראל, למלא את חובתם ולאכוף את מניעת כניסתם של שוהים בלתי חוקיים ושהייתם בתחומי הקו הירוק".

גם יוגב התייחס להסתה בהנהגת הרשות הפלשתינית כגורם מניע את הטרור הפלשתיני: "בתקופה בה ההסתה ברשות הפלסטינית גואה לשנאת יהודים ואף להשמדתם כדרך שעשה היטלר, ביקר לעשות סאדם חוסיים והם והשהידים גיבורי החינוך הממלכתי וכלי התקשורת של הרשות הפלסטינית, הרי שצריכים אנשי כוחות הביטחון לאכוף תוצאה זו ביתר שאת, וכבר להבין שיש יכולת בידי מערכת הביטחון וביטחון הפנים למנוע את הרצח הבא".

"אני פועל יחד עם חברים נוספים בשבועות האחרונים לקידום חוק שיחמיר את הענישה על מעסיקי, מליני ומסיעי שב"חים".

ח"כ ניסן סלומיאנסקי יו"ר ועדת הכספים (הבית היהודי) התייחס לפיגוע הרצחני ואמר כי "מדובר בעוד תוצאה ישירה של מדיניות שחרור המחבלים שנוקטת ישראל".

"אנו ממשיכים לבצע ויתורים קשים העולים בחיי אדם בעוד הפלשתינים ממשיכים לעסוק בדיבורים. המצב הנוכחי בו ישראל מסכנת את בניה ובנותיה בעוד ברשות חוגגים את שחרורם של מרצחים הוא בלתי נסבל ויש להפסיקו מיד", ח"כ סלומיאנסקי.

מאיר אינדור, ראש ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" הגיב לפיגוע ואמר כי "היד שאחזה בסכין הייתה של הצעיר הפלסטיני אבל שולחיו הם אבו מאזן וחבריו ברש"פ שעושים ברמללה קבלות הפנים של גבורים לרוצחים שמשתחררים ומחנכים בכך דור נוסף של רוצחים צעירים בתקווה להיהפך גם הם לגיבורי התרבות הפלסטינית".

באלמגור אומרים: "הצעיר הערבי שדקר הבוקר בעפולה ציפה שאף אחד מהסובב אותו לא יהרוג אותו מחשש לחקירות והעמדה לדין. אבל גם ידע שגם אם ייתפש עונשו יופחת – בעסקה נוספת, עד אז יקבל בכלא מלגה קבועה . משם קבלת פנים של גבורים במוקטעה ובטלוויזיה הפלסטינית ופנסיה נדיבה לשארית חייו". בארגון קוראים לממשלת ישראל להכריז שהיא מפסיקה את גלי שחרור המחבלים ובכך לאותת שרצח ישראלים אינו משלם ולשקם בכך את מערכת ההרתעה. "הצעד השני הוא אימוץ דו"ח שמגר לגבי שחרור מחבלים על מנת לשקם את מערכת החוק שנפגעה קשות ביחס לענישת גורמי הטרור".

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', הביעה השתתפות באבלה ובאסונה של משפחתו של החייל ואומרת כי היא "בוטחת בכוחות הבטחון במאבקם בטרור". יחימוביץ' קוראת לראש הממשלה נתניהו ולשותפיו בממשלה ש"לא להשתמש ברצח המתועב כדי להמשיך ולסכל את המו"מ שניצניו ממילא חבולים, חבוטים ומדשדשים, וצל כבד של קרע עם ארה"ב מרחף מעליהם".

אלמגור: בגלל שחרור המחבלים איבדנו את ההרתעה

עמיחי רובין

אלמגור: בגלל שחרור המחבלים איבדנו את ההרתעה

בארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' אומרים כי למחבל שדקר הבוקר את החייל צפויים חיים משוגעים בכלא ולאחר מכן הוא ישוחרר במסגרת עסקה או מחוות

סרוגים

2013-11-13


ארכיון פלאש 90

בעקבות פיגוע הדקירה שארע הבוקר (ד') בעפולה בו דקר נער ערבי בן 16 חייל צה"ל מאשים ראש ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' מאיר אינדור את ממשלת ישראל שהביאה למצב הבטחוני הלא תקין.

"היד שאחזה בסכין הייתה של הצעיר הפלסטיני אבל שולחיו הם אבו מאזן וחבריו ברש"פ שעושים ברמאללה קבלות הפנים של גבורים לרוצחים שמשתחררים ומחנכים בכך דור נוסף של רוצחים צעירים בתקווה להיהפך גם הם לגיבורי התרבות הפלסטינית." מאשים אינדור ומוסיף:

"הצעיר הערבי שדקר הבוקר בעפולה ציפה שאף אחד מהסובבים לא יהרוג אותו מחשש לחקירות והעמדה לדין. אבל גם ידע שגם אם ייתפש עונשו יופחת – בעסקה נוספת, עד אז יקבל בכלא מלגה קבועה. משם קבלת פנים של גבורים במוקטעה ובטלוויזיה הפלסטינית ופנסיה נדיבה לשארית חייו. ממש חיים משוגעים!"

באלמגור קוראים לממשלת ישראל להכריז שהיא מפסיקה את גלי שחרור המחבלים "על מנת לאותת שרצח ישראלים אינו משלם ולשקם בכך את מערכת ההרתעה. הצעד השני הוא אימוץ דוח שמגר לגבי שחרור מחבלים על מנת לשקם את מערכת החוק שנפגעה קשות ביחס לענישת גורמי הטרור. "

"זה חלום שהתגשם"

דניאל סירוטי

ברמאללה ובעזה חוגגים:

"זה חלום שהתגשם"

ישראל היום

2013-10-30

ברמאללה ובעזה נערכו אתמול לחגוג את שובם של האסירים הביטחוניים ששוחררו. 21 האסירים שהועברו לגדה המערבית היו צפויים להגיע לקבלת פנים רשמית אצל יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן במוקטעה ברמאללה. משם הם יצאו אל בתיהם – שם נערכו לחגיגות לכבודם. אמו של יאסר עבד רבו, האסיר הוותיק ביותר שהשתחרר, תושב בית לחם, אמרה אתמול: "זה חלום שהתגשם. לא האמנתי שהבן שלי ישתחרר עוד כשאני בחיים. רק כשאראה אותו בבית באמת אאמין שהוא כאן".

אתמול נודע כי כל אסיר שמשתחרר במסגרת המו"מ מקבל מהרשות הפלשתינית מענק בגובה עשרות אלפי דולרים בהתאם לוותק שלו ולתקופת הזמן שריצה בין כותלי בית הסוהר בישראל, זאת מלבד תקציב חודשי הנע בין 2,500 ל־4,500 שקלים בחודש.

קרי ביקר באנדרטת רבין, המפגינים צעקו מבחוץ

יוני קמפינסקי

קרי ביקר באנדרטת רבין, המפגינים צעקו מבחוץ

בני משפחות שכולות החליטו ללוות את ביקור מזכיר המדינה במשמרות מחאה נגד הלחץ שקרי מפעיל על ישראל לשחרור מחבלים וויתורים.

ערוץ 7

2013-11-06

בני משפחות שכולות ויו"ר אלמגור, מאיר אינדור, הגיעו אמש (שלישי) אל כיכר רבין בתל אביב במטרה להפגין במקביל לביקורו של מזכיר המדינה של ארצות הברית ג'ון קרי במקום. קרי הגיע להניח זר במקום הרצח של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

בעוד קרי נפגש עם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי ,ובתו של רבין ,צעקו המפגינים ססמאות כמו "לא לשחרור מחבלים ולא לשחרור רוצחים", "בוא ודבר עם משפחות קורבנות הטרור" ו-"הדם שלנו אינו זול". מזכיר המדינה ניסה להבין מה צועקים ואז אחד המארחים אמר לו: "נגד שחרור מחבלים", קרי הבין והמשיך בטקס.

ליזי המאירי, אחת המפגינות, סיפרה על מטרת ההפגנה. "הגענו משפחות נפגעי טרור ויו"ר אלמגור, לאחר שקרי סירב להיפגש עם נציגי משפחות שכולות, בעוד הוא לוחץ לשחרור רוצחי יקיריהן. קרי לא התייחס אלינו, גם כשיצא מהמקום. אז רק צעקנו לו בוז. מאנשים שהיו בפנים, הבנו שהוא שמע אותנו היטב, אך בחר להתעלם מאיתנו".

הפעילים מתכוונים להמשיך בצעדי המחאה גם היום (רביעי) והם יקיימו בשעות הערב משמרת מחאה מול מלון מצודת דוד בירושלים, המלון בו מתארח קרי.

"אנו חייבים למחות נגד הלחץ שמזכיר המדינה מפעיל על הממשלה בעד שחרור הרוצחים", מבהירים המארגנים, "ונגד המשך המשא ומתן על גב המשפחות השכולות".

קרי באנדרטת רבין: "נמשיך לעבוד על השלום"

גלעד מורג

קרי באנדרטת רבין: "נמשיך לעבוד על השלום"

מזכיר המדינה האמריקני המבקר בישראל הגיע להניח זר ולחלוק כבוד במקום שבו נרצח לפני 18 שנים ראש ממשלת ישראל. קרי אמר כי ארה"ב תמשיך לעמוד לצד ישראל. ברקע דבריו, נשמעו קריאות בוז מצד משפחות שכולות נגד שחרור המחבלים

Ynet

2013-11-05

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע הערב (יום ג') לכיכר רבין בתל אביב כדי להניח זר באנדרטה לזכר ראש הממשלה יצחק רבין שנרצח במקום ב-4 בנובמבר 1995. קרי הבטיח כי הוא ימשיך לעבוד להשיג הסכם בין ישראל לפלסטינים.


קרי מניח את הזר באנדרטת רבין (צילום: רויטרס)

קרי דיבר כשלצדו בתו של רבין, דליה, וראש העיר תל אביב, רון חולדאי. בעת דבריו, כעשרה בני משפחות שכולות שהגיעו למקום החלו לצעוק קריאות בוז וקריאות נגד שחרור המחבלים.

קרי אמר כי "אנו נמשיך לעבוד על השלום ואני מבטיח לישראלים שאמריקה תעמוד לצדה לאורך כל הדרך. אנו מאמינים שזה דבר אפשרי שטוב לכולנו. חשוב להשיג הסכם שלום שישמור על ביטחונה של ישראל. אנחנו מחויבים ששתי המדינות יחיו ביחד".


(צילום: AFP)


רבין שר את "שיר לשלום" עם מירי אלוני דקות לפני הרצח (צילום: מיכאל קרמר)

לאחר דבריו של קרי דיבר ראש העיר חולדאי, והוא אמר: "רבין נרצח משום שרצה להשיג שלום. מנקודה זו, אני רוצה להגיד לך, המזכיר קרי, שעם ישראל רוצה בשלום, ואני רוצה לאחל לך בהצלחה".

בסיום דיברה גם דליה רבין ופנתה לקרי: "אני מאוד מעריכה ונרגשת שהגעת לנקודה הכאובה הזו בתל אביב שבה חייו נלקחו ממנו באכזריות לפני 18 שנה. כולנו מאחלים לך את המיטב כי כולם מבינים שזו הדרך היחידה – דרכו של אבי, שאולי הקדימה את זמנה. 18 שנים זה די זמן והגיע הזמן לעשות שלום בין ישראל לפלסטינים", אמרה דליה רבין.

מאיר אינדור, יו"ר ארגון אלמגור, מחה מול הטקס שבו השתתף קרי לזכרו של רבין ואמר: "באנו למחות על היחס של קרי אלינו. ביקשנו להיפגש, אבל עם הרוצחים ומעללי הטרור האיראני יש לך זמן להיפגש? זו צביעות, אנו חושבים שהטקס צבוע ביסודו. קרי לא ראוי לעלות לקברו של רבין שסירב לשחרר רוצחים".

אתמול ציינו בישראל את יום השנה ה-18 לרצח רבין. יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בישיבת הסיעה כי "אחת המסקנות היא שאסור לציבור להיות אדיש, אסור להפקיר את הרחוב לשוליים קיצוניים… הציבור במידה רבה הפנים את זה אבל לא מספיק, ואותה הסתה נגד הדמוקרטיה ואותן הצעות חוק קיצוניות וקשות שבות ועולות כמו פטריות רעל מעת לעת".

דליה, בתו של רבין, סיפרה בראיון לתוכנית הבוקר של ערוץ החדשות הבינלאומי i24news על מורשתו של אביה ומתחה ביקורת על הממשלה הנוכחית. "אולי הזמן יוכיח שאין אלטרנטיבה אחרת ועלינו להתקדם לכיוון מה שאבי ניסה לעשות לפני 20 שנה, אולי הקדים את זמנו", אמרה רבין.

דיון דחוף על הסיוע של אונ' חיפה למחבלים

אריק בנדר

דיון דחוף על הסיוע של אונ' חיפה למחבלים

בעקבות הפרסום ב-nrg מעריב: בוועדת החינוך של הכנסת יבדקו את הנושא. "שערורייה. כפיית אג'נדה פוסט-ציונית על הסטודנטים"

NRG

2013-11-04

יו"ר הקואליציה יריב לוין (הליכוד ביתנו), ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) וח"כ שמעון אוחיון (הליכוד ביתנו) יוזמים דיון דחוף בוועדת החינוך של הכנסת כדי לדון בדו"ח של תנועת 'אם תרצו' שלפיו כשליש מהתיקים של הקליניקות המשפטיות באוניברסיטת חיפה ייצגו אסירים ביטחוניים שביקשו לשפר את תנאי כליאתם.

"מדובר בשערורייה נוספת מבית מדרשה של אוניברסיטת חיפה, אשר תחת אצטלה של חופש אקדמי פוגעת בחופש הבחירה של הסטודנטים וכופה עליהם אג"נדה פוסט-ציונית קיצונית תוך שיתוף פעולה פסול עם ארגונים אשר מעניקים תמיכה לגרועים שברוצחים. הדבר הזה חייב להיפסק", אמר ח"כ לוין למעריב.


יו"ר הקואליציה יריב לוין (צילום: אריק סולטן)

לוין קרא לשר החינוך שי פירון להתערב מיד בפרשה, "ולהגן על הסטודנטים המולכים שולל על ידי תוכניות אלה והגיבוי שאוניברסיטת חיפה נותנת להם". מאיר אינדור, יו"ר ארגון 'אלמגור', שפועל למען נפגעי הטרור, אמר אתמול: "המשפחות השכולות ונפגעי הטרור זועמות בשל הגילויים האחרונים על תמיכת האוניברסיטה במחבלים. בחיפה חיה אוכלוסיית נפגעי טרור ומשפחות שכולות שבעבר נאבקו יחד עמנו למצות את הדין עם המחבלים שפגעו בהם, ולא ראינו את האוניברסיטה מציעה לנו את שירותיה".

סא"ל במיל' אורן תמם, אחיו של החייל משה תמם שנחטף ונרצח ב-1984 בידי מחבלים ערבים אזרחי מדינת ישראל, אמר: "בדרך מחופש אקדמי לסיוע אקטיבי למחבלים ארכי-רוצחים נחצו כל הקווים האדומים בעוד הפוליטיזציה באוניברסיטת חיפה חוגגת.

"פעילי שמאל קיצוני וסטודנטים עמלו בשנים האחרונות בסיוע אקטיבי למרצחים ובהם לאחד מרוצחי אחי, ווליד דקה, באינסוף עתירות לשירות בתי הסוהר, לפרקליטות, לבתי המשפט ולנשיא המדינה. עתירות אלו אפשרו לו להתחתן במהלך שהותו בכלא, אפשרו לו ללמוד לתואר ראשון ושני, כאשר המימון מגיע מארגוני הטרור".

מארגון "אלמגור" גם נשלח מכתב לנשיא אוניברסיטת חיפה, עמוס שפירא, ובו נאמר כי "התחושה שעוברת בקרב המשפחות השכולות והפצועים היא מצערת, מכעיסה ומקוממת. דווקא בימים אלו, שבהם אנו נאבקים משפטית נגד קבוצה של מחבלים, אנו חשים היעדר יוזמה כזו (כמו זו של הקליניקה המשפטית) לגבי נפגעי הטרור, שרבים מהם נמצאים תמיד במאבק ציבורי ומשפטי נגד שחרור מחבלים, כולל פניות לבג"ץ.

"בחיפה, למשל, חיה אוכלוסייה של נפגעי טרור ומשפחות שכולות שבעבר נאבקו יחד עמנו למצות את הדין עם המחבלים שפגעו בהם, ולא ראינו את האוניברסיטה מציעה לנו את שירותיה, כפי שהיא מעניקה למרבה הצער והאירוניה כעת לחלק מהמחבלים הללו".

לאור מצב זה, מבקשים בארגון, יש להפסיק את הסיוע למחבלים או לייסד קליניקה נוספת שתיצור סימטריה בינם לבין נפגעי הטרור. "אנו מבקשים מכם להפסיק להעניק את השירות המשפטי למחבלים, או לחלופין להקים קליניקה שתשיג צדק לנפגעים על פי חוק זכויות נפגעי עברה. כיום אין לנו קליניקה המסייעת לעמוד מול פרקליטי המרצחים, ואילו הדרגים הממשלתיים פועלים מולם להגיע לעסקאות טיעון עם עונשים מגוחכים, לקצר את עונשם או להעניק להם בכלא תנאי מאסר טובים משאר הפושעים – שלא לדבר על שחרור מוקדם באמצעות חנינות וקיצוב העונש".

לסיכום, כותבים בארגון, "אי אפשר להשאיר כך את המצב הנוכחי, שבו דווקא נפגעי הטרור יופלו לרעה בקבלת סיוע מאוניברסיטה ישראלית".

אלמגור: עוזרים למחבלים? מה עם נפגעי טרור?

חזקי עזרא

אלמגור: עוזרים למחבלים? מה עם נפגעי טרור?

יו"ר ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור', מאיר אינדור, התייחס למחקר לפיו קליניקות משפטיות מאוניברסיטת חיפה פועלות לייצוג מחבלים.

ערוץ 7

2013-11-03

יו"ר ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור', סא"ל (מיל.) מאיר אינדור, התייחס היום (ראשון) למחקר שערכה תנועת "אם תרצו" ופורסם על ידי העיתונאי קלמן ליבסקינד.

על פי המחקר, קליניקות משפטיות מאוניברסיטת חיפה פועלות לייצוג מחבלים במסווה של פעילות אקדמית.

"בעקבות ההגנה האקדמית על המחבלים, אנחנו פונים לאוניברסיטת חיפה ודורשים מהם להקים קליניקה לנפגעי הטרור", אמר אינדור לערוץ 7.

אינדור הדגיש כי "לכל נפגע טרור יש אפשרות לדרוש בשם הצדק שישמרו על החוק. כך למשל קליניקה מסוג זה תוכל לעזור למנוע שחרור מחבלים ולהיות לנו לעזר בפני בג"צים והחלטות ממשלה. אוניברסיטת חיפה, אתם עוזרים למחבלים? תעזרו גם לנפגעי הטרור".

בדו"ח שערכו ב"אם תרצו" ופורסם בעיתון מעריב, אותרו למעלה מעשרים תיקים משפטיים שניהלו הקליניקות האוניברסיטה מאז שנת 2009. רק בשני מקרים ייצגו הקליניקות יהודים. בשאר המקרים ייצגו הקליניקות ערבים, כשאחד מהם לא היה אזרח ישראלי.

המשפחות השכולות: בחיפה פתחו סניף טרור

אריק בנדר

המשפחות השכולות: בחיפה פתחו סניף טרור

לאחר חשיפת פרשת הקליניקות המשפטיות באוניברסיטת חיפה שפעלו לעזור למחבלים הכלואים בישראל, מגיבים בני משפחות שכולות בכעס: "כופים על הסטודנטים אג'נדה אנטי-ציונית". ח"כים קראו לקיים דיון דחוף בוועדת החינוך

NRG

2013-11-03


סיוע אקטיבי לרוצחים. המחבלים המשוחררים מגיעים לרמאללה, בפעימת השחרור השנייה (AP)

סערה בקרב בני המשפחות השכולות בעקבות הפרסום היום ב-nrg מעריב על פעילות הקליניקות המשפטיות של אוניברסיטת חיפה למען מחבלים פלסטינים. הפרסום, לפי דוח של תנועת "אם תרצו", הסטודנטים למשפטים הפועלים בקליניקה "מסייעים למחבלים ולקידום אג'נדות קיצוניות של ערביי ישראל ושל הפלסטינים, במסווה של פעילות אקדמית".

בני המשפחות השכולות אבי ברומברג ואורן תמם הביעו את זעמם על פעילות הקליניקה כפי שנחשפה בדוח. "ציער אותי במיוחד לראות שאוניברסיטת חיפה נתנה יד וסיוע לרוצח דודי, החייל אברהם ברומברג ז"ל, ולרוצחיהם של אסירים נוספים", אמר ברומברג.

"אברהם נחטף ונרצח בדם קר ע"י הרוצחים השפלים מכפר ערה, סמי יונס, כרים יונס ומאהר יונס. ממשלת ישראל מסבסדת את האוניברסיטה, שהפכה לסניף המגן על טרוריסטים ורוצחים שפגעו במדינה על רקע לאומני".

סא"ל במיל' אורן תמם, אחיו של החייל משה תמם שנחטף ונרצח ב-1984 בידי ערבים אזרחי מדינת ישראל, אמר כי "בדרך מחופש אקדמי לסיוע אקטיבי למחבלים ארכי-רוצחים נחצו כל הקווים האדומים. הפוליטיזציה באוניברסיטת חיפה חוגגת. פעילי שמאל קיצוני וסטודנטים עמלו בשנים האחרונות בסיוע אקטיבי למרצחים ובהם לאחד מרוצחי אחי, ואליד דקה. עתירות הקליניקה אפשרו לו להתחתן במהלך שהותו בכלא, ללמוד לתואר ראשון ושני במימון ארגוני הטרור".

יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", מאיר אינדור, הביע זעזוע מהגילויים בדוח: "המשפחות השכולות ונפגעי הטרור זועמים על הגילויים על תמיכת האוניברסיטה במחבלים שרצחו את אהובינו ופצעו אותנו. בחיפה חיה אוכלוסיית נפגעי טרור ומשפחות שכולות שבעבר נאבקו יחד עמנו למצות את הדין עם המחבלים, ולא ראינו את האוניברסיטה מציעה לנו את שירותיה – אבל אוניברסיטת חיפה מטפלת במחבלים, למרבה האירוניה.

"פניתי יחד עם אריה בכרך, ראש פורום ההורים השכולים באלמגור, במכתב לנשיא האוניברסיטה, בבקשה להפסיק להעניק את השירות המשפטי למחבלים ולהקים קליניקה שתשיג צדק לנפגעים לפי חוק זכויות נפגעי עבירה".


אוניברסיטת חיפה (צילום: אלכס רוזקובסקי)

דיון דחוף בוועדת החינוך

יו"ר הקואליציה יריב לוין (ליכוד ביתנו), ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) וח"כ שמעון אוחיון (הליכוד ביתנו) החליטו ליזום דיון דחוף בוועדת החינוך של הכנסת כדי לדון בדוח של "אם תרצו", שלפיו כשליש מהתיקים של הקליניקות ייצגו אסירים ביטחוניים שביקשו לשפר את תנאי כליאתם.

"זו שערורייה נוספת מביית מדרשה של אוניברסיטת חיפה, שתחת אצטלה של חופש אקדמי פוגעת בחופש הבחירה של הסטודנטים וכופה עליהם אג'נדה פוסט-ציונית קיצונית תוך שיתוף פעולה פסול עם ארגונים המעניקים תמיכה לגרועים שברוצחים. הדבר הזה חייב להיפסק", מסרו חברי הכנסת.

"הפוליטיזציה חסרת הגבולות באקדמיה בכלל ובאוניברסיטת חיפה בפרט מוחקת את הערכים הבסיסיים של המדינה", אמר ח"כ יוני שטבון. "זהו חוסר אחריות המאיים על הזהות היהודית והציונית של ישראל, ומעבר לכך מהווה רוח גבית לארגוני הטרור. בימים הקרובים, אפעל עם ח"כים נוספים לקיום דיון דחוף בוועדת החינוך של הכנסת שיעסוק בממצאי הדוח החמור".

הוא בירך את תנועת "אם תרצו", שלדבריו "עומדת על המשמר" ו"לא חוששת לגעת במרכז העצבים של החברה הישראלית".

ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד) אמר כי "יש פה ניצול ציני של הפעילות האקדמית לטובת ארגונים אנטי-ציוניים הנלחמים במדינת ישראל ובמוסדותיה. ממצאי הדוח מצביעים על מצב מדאיג ומקומם. זהו ניצול ציני של פעילות אקדמית לכאורה כדי לקדם אג'נדה פוליטית אנטי-ציונית. בקליניקות עוסקים בעיקר בנושאים פוליטיים הכוללים ייצוג רוצחים על רקע לאומני. אני קורא לפקולטה למשפטים להיענות למועצת הסטודנטים שלה ולהפסיק את פעולתן של הקליניקות ולהחליפן בקליניקות אחרות, כבקשת רוב הסטודנטים".