סיוע למשתפי פעולה

בג"צ ידון היום בעתירת הארגון, התובעת מהמדינה לפעול למניעת הוצאתו להורג של עימאד מחמוד סעאד, שבית-משפט ברשות הפלסטינית הרשיע בשיתוף פעולה עם ישראל ודן אותו למוות.

הארגון: התנהלות ישראל מצביעה על כשל מוסרי מהדרגה העליונה של הפקרת סייען לגורמי טרור עד כדי מותו.

בתגובה לעתירה אומרת המדינה כי מבירור שנעשה עולה, שגזר דינו של סעאד לא צפוי להתבצע בימים הקרובים וכי מדובר בסוגיה שצריכה להתברר באפיקים מדיניים ולא באמצעות בית המשפט.

– "גלי צה"ל", 14 מאי 2008

למען שמירה על מוסריות המדינה וביטחונה, חשוב לארגון "אלמגור" שהמקריבים מעצמם כדי לשמר את חיי אזרחי ישראל יקבלו את הכרת הטוב ואת ההגנה המגיעות להם.

באפריל 2008 פורסמה ידיעה, לפיה הרשות הפלסטינית גזרה גזר דין מוות על איש הביטחון עימאד מחמוד סעאד, ששיתף פעולה עם צה"ל וסייע באיתור מבוקשים. מפקד כוחות הביטחון הפלסטיני אמר על גזר הדין: "זו תהיה דוגמה לאלה שמוכרים את מולדתם ואת עמם".

ארגון "אלמגור" התערב בגורלו של סעאד, כאשר עורך הדין של "אלמגור" נפתלי ורצברגר שלח שני מכתבים לממשלה, בדרישה שיגידו מהם המאמצים הנעשים להצלתו של סעאד – אם בכלל.

אחר התעלמות הממשלה משני המכתבים, ארגון "אלמגור" הגיש עתירה דחופה לבג"ץ, בדרישה שייתן צו שדורש מהממשלה להתייצב ולהסביר מדוע איננה עושה מאמצים למנוע את ביצוע גזר הדין. העתירה התקיימה ב-14 במאי, יום לפני שגזר הדין היה אמור להתבצע.

מדינת ישראל באמצעות ממשלתה אחראית לשלומם של אלה שפועלים עבורה ועבור אזרחיה כנגד הטרור, ושתיקה והפקרה שלהם לגזרי דין של מוות, מלבד היותה בלתי מוסרית, משדרת מסר של בוגדנות אשר ימנע פעולה למען ישראל במלחמתה בטרור, ויגרום במישרין לפגיעה מועצמת בחפים מפשע מצד ארגוני הטרור, בעתיד… למדינת ישראל עצמה, מידה רבה של השפעה בשליטה על הנעשה באזורי יו"ש, גם באזור A, שומה על המדינה לעשות את כל הניתן על מנת למנוע חרפה מוסרית וערכית בהוצאת אדם להורג.

עמדה זו עוגנה במסקנות "ועדת כהן" בדבר אחריותה של מדינת ישראל למעשי כוחות שכנים שלא היו בשליטה ישירה של ישראל… עמידה מנגד שעה שעומד להתבצע רצח בחסות החוק עומדת בניגוד לערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית…

– מתוך עתירת ארגון "אלמגור" להצלתו של סעאד

בעקבות עתירת של "אלמגור" ממשלת ישראל נאלצה להתערב ו"לברר" עם הרש"פ בנוגע לביצוע גזר הדין.

בזכות העתירה נקבע כי גזר הדין לא יתבצע. חייו של סעאד ניצלו.