תנאי מחבלים בכלא

מהי מידת ההרתעה שיש למחבל מעונש?

מחבלים בכלא זוכים לתנאי יוקרה מוגזמים על חשבון משלם המסים. ארגון "אלמגור" מפעיל לחץ לביטול כל זכות יתר של המחבלים בכלא:

דמי כיס: מחבל בכלא זכאי לקבל 1,600 ש"ח דמי כיס חודשיים, ולשם כך מקבל כסף בשווי אלף ש"ח לפחות, במימון ארגוני הטרור. המשכורת המשולמת לכל מחבל כלוא מהרש"פ לבדה – בלי קשר להשתייכות המחבל – יכולה לעלות ל-12,000 ש"ח ויותר, וראש ממשלת הרש"פ סלאם פיאד חתם על העלאת המשכורת בתקציב 2012 ו-2013. בסך הכל, משכורות מחבלים אלה מהוות יותר משישה אחוזים מתקציב הרש"פ. האסירים רשאים להוציא את דמי הכיס, בתוך השאר, על ממתקים בקנטינה, בנוסף לתפריט החיילים שהם מקבלים באופן קבוע.

אחסון בלתי מוגבל: את כמות הממתקים והסיגריות המשובחות שהמחבלים קונים בקנטינה הם רשאים לאחסן בתאם בלי הגבלה, למרות שבכל מדינה מתוקנת יש הגבלה על מה שאסירים רשאים להכניס לתאם.

הכנת אוכל: המחבלים רשאים לבשל אוכל לעצמם ללא הגבלה.

טלוויזיה עם כבלים: מה שישראלים רבים אינם יכולים להרשות לעצמם, הם מממנים למחבלים בכלא.

ביקורי משפחות: על פי החוק הבין-לאומי, אין לישראל חובה להרשות ביקורים למחבלים, כי הם פושעים ורוצחים, לא חיילים. אפילו לפי דעת ארגון הצלב האדום, ישראל חייבת להרשות רק לנציגיו לבקר אצל המחבלים. במציאות, ישראל מעניקה ביקורי משפחה לרוצחים האלה (לאחר ששהו בכלא שלושה חודשים), ובעוד שלרוב האסירים האלימים בעולם ביקורי משפחה מתקיימים רק עם הפרדה של זגוגית בין האסיר למשפחתו, בישראל ילדיהם של המחבלים עד גיל עשר רשאים לעבור לצד האסיר לעשר דקות! מגע כזה עם העולם החיצון מסייע למחבלים ליזום פיגועים מתוך הכלא – וכבר היו דברים מעולם.

בילויים: לפי החוק, אסיר זכאי לשעת טיול אחת ביום. בפועל, מחבלים בכלא נהנים משלוש שעות טיול ביום, שולחנות פינג פונג, כדורגל, כדורסל, שש בש…

טלפונים ניידים: מחבלים רבים בכלא מחזיקים טלפונים ניידים נגד החוק, ובכך יכולים לתקשר עם העולם שמעבר לחומות הכלא, לגלוש באינטרנט ולהשתתף בתכנון פיגועים.

מחבלים בכלא נהנים מהטבות אלה – ועוד.

תנאים כאלה אינם יוצרים הרתעה רצינית כלפי ארגוני הטרור וכלפי מחבלים. להפך, תנאי היוקרה עשויים להקשיח את אמונת המחבלים שפעילות הטרור שלהם היא דבר צודק. התנאים הם כה טובים שאפילו מדווח לפעמים בתקשורת שנער נכנס למצב שייעצר כדי שיוכל לשבת בכלא וללמוד בשלווה לקראת מבחן.

כתוצאת ההטבות קיימת אפליה מגוחכת, שמחבלים מרצחים נהנים מתנאים טובים הרבה יותר מישראלים שנכלאו בגין פשעים קלים יחסית, ואפילו טובים יותר מהתנאים שחיים בהם ישראלים שומרי חוק רבים.

בנוסף, הרעת תנאי המחבלים בכלא היא קלף מיקוח חשוב לשימוש מול ארגוני הטרור.

מדוע בכל זאת יש תנאי יוקרה מפליגים בבתי הכלא? חלק מאנשי השב"ס דואגים שאם לא ייכנעו למחבלים האסירים לכתחילה, אז אלה ייצרו בעיות.

בכל זאת, יש התקדמות. בשנת 2011, במידה רבה כתוצאת לחץ מ"אלמגור" וכדרך ללחוץ על החמא"ס, שהחזיק אז בחייל גלעד שליט, חלק מההטבות בוטלו. במיוחד ראוי לציון שבוטלה זכות המחבלים ללמוד תארים אקדמיים בחינם דרך האוניברסיטה הפתוחה. במצב הקודם, שיפור תחכומם ויכולותיהם של מחבלים כלואים על ידי השכלה העצימה את הסכנה הנשקפת מהם לאחר שחרורם. (לדוגמה, המחבל סמיר קונטאר, שרצח שוטר, רצח אב מול עיניה של בתו בת הארבע ואחר כך רוצץ את גולגולתה, עשה שני תארים בכלא.)

נכון למרץ 2013, שיפור זה נשאר בעינו: למחבלים עדיין אין אפשרות ללמוד תארים במשך הישיבה בכלא. חשוב לבטל את שאר תנאי היתר שלהם בדיוק כך.

קצין בכיר בשרות בתי הסוהר:

אפשר לשנות את כללי המשחק.
בלי לעשות שום עבירה על הדין הבינלאומי או על אמנת ז'נבה.
צריך רק להחליט.

מקורות לקריאה נוספת: