ניסיונות חטיפה

בעקבות הלחץ התקשורתי לשלם "כל מחיר" תמורת חטוף ישראלי אחד, ובעקבות שחרור 1,027 מחבלים ורוצחים מועדים מבתי הכלא בעסקת שליט, ארגוני הטרור הגבירו את ניסיונותיהם לחטוף חיילים ואזרחים ישראלים.

בדף הזה רשומים חלק מניסיונות חטיפה אלה והתכנונים לקראתם, החל אחר חטיפת גלעד שליט וחטיפת אהוד גולדווסר ואלדד רגב ב-2006.

אך חשוב לזכור: לא כל ניסיונות החטיפה מסוקרים בתקשורת. למשל: בראיון בספטמבר 2008, אמר רוני דניאל שסוכלו לאחרונה חמישה ניסיונות חטיפה של החיזבאללה בלבד. מכלי התקשורת לא נודע שום דבר נוסף על ניסיונות חטיפה אלה.

כמו כן, במחווה של אהוד אולמרט לרש"פ בדצמבר 2008 השתחררו 230 אסירים מה"פת"ח", ורק מעיון פעילי "אלמגור" בתיק של אחד המחבלים נודע שהוא ניסה לפתות סוחר סמים ישראלי לתוך עסקת סמים ואחר כך לחטוף אותו ולהשתמש בו כקלף מיקוח, מה שיכל להיות מקרה טננבוים השני.

ב-4 ביוני 2013 הלכו שתי חיילות בסמוך למחנה 80 בזמן שמכונית לבנה האטה לצדן והיושבים בו ניסו לעניין אותן להיכנס לרכב, על פי עדות החיילות. לאחר שלא הצליחו, אחד הנוסעים ברכב יצא, החזיק באחת החיילות וניסה להכניסה לרכב בכוח.

החיילות הצליחו להיחלץ, והרכב נמלט.

השב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל עצרו במאי 2013 את מחבל החמא"ס בכר עטאללה סמיח סעד (26), תושב הכפר מזרעה א-שרקיה. המחבל תכנן פיגועי חטיפה וירי.

המחבל הודה בחקירתו שבאפריל נפגש בירדן עם השאם עבד אלקאדר אברהים חג'אז, מחבל החמא"ס שנשפט לעשרה מאסרי עולם עקב מעורבותו בחולית טרור שהביאה למותם של עשרה ישראלים – אך שוחרר בעסקת שליט וגורש לחו"ל. חג'אז הוא מי שגייס את סעד ומסר לו הוראות לביצוע פיגועים.

בין היתר, חג'אז הורה לסעד לגייס מחבלים נוספים ולנסוע לסודן לאימונים צבאיים, אך סעד נעצר לפני שהספיק לעשות כך.

מחבלי "הג'יהאד האסלאמי" מעתז מחמד טאלב עבידו, בשיר עאיד מחמד זאהדה, חאזם עוני מחמד טויל ועבדאללה מחמד עטא עבידו, כולם תושבי חברון, תכננו פיגוע חטיפה באזור חברון.

המחבלים תכננו לנסוע לתחנות הסעה, לירות מרכבם לעבר ישראלים הממתינים במקום ואז לחטוף גופה, להחביא אותה ולנהל עליה משא ומתן.

טויל ועבדאללה עבידו ביצעו בעבר עבירות ביטחוניות במסגרת "הג'יהאד האסלאמי" ונכלאו על כך. חברי החוליה גוייסו על ידי מעתז עבידו (33), מחבל בכיר של "הג'יהאד".

כתבי האישום נגד המחבלים הוגשו במהלך אפריל 2013.

במרץ 2013, השב"כ ,צה"ל ומשטרת ישראל חשפו חוליית טרור של החמא"ס באזור חברון. המחבלים התכוונו לחטוף ישראלי, לרצוח אותו, להחביא את גופתו במערה ואז לנהל משא ומתן על הגופה. ברשות המחבלים נמצא מטען חבלה, שאותו התכוונו להפעיל בפיגוע נפרד.

בראש החוליה עמד נדאל מאזן בלוט (19), כשעמו רוחי אבו שאמסיה (18) ועוד שבעה מחבלים.

עימאד שאער, גלאל קוטוב ואמג'ד ראזם, כולם תושבי ירושלים, תכננו להציע טרמפ ליהודי, לחטוף אותו ולרצוח אותו על מנת לקחת את נשקו. במרץ 2013, המחבלים אספו יהודי מתחנת אוטובוס בסמוך לצומת חיזמה, אך נכחו לדעת שהיהודי איננו נושא נשק ולא פגעו בו.

המחבלים היו חברים לחוליה שתכננה גם לתקוף יהודים המבקרים בהר הבית ושוטרים המוצבים במזרח ירושלים. חברי החוליה האחרים הנם נור חמדן, עומר ווזווז, טארק אברהים ופראס דג'אני.

המחבלים קיימו קשרים עם החמא"ס, "גדודי חללי אל-אקצא" של הפת"ח ומחבלים נוספים ביהודה, שומרון ועזה כדי לקבל סיוע לביצוע הפיגוע.

מחבל "החזית העממית" וליד חבאס מוסא תיכנן לחטוף ישראלי על מנת לשחרר מחבלים, וכן תכנן לרצוח ישראלים באמצעות הנחת מטען חבלה ליד מלון בירושלים, ואף הקים חוליית טרור לביצוע פיגועים אלה.

המחבל נשפט ב-14 במרץ 2013 על ידי בית משפט צבאי לחמש שנים בכלא בלבד, כתוצאת עסקת טיעון.

ביום 31 בינואר 2013 פורסם שבחודשים האחרונים השב"כ וצה"ל חשפו וסיכלו תשתית טרור של החמא"ס באזור חברון. בסך הכל נעצרו כ-20 מחבלים, ביניהם נביל טאלב מחמד עואודה (כבן 32), מחמוד מחמד מחמוד אבו ורדה (כהן 34) וטארק עזיז עיסא גרייב (כבן 35). כל העצורים היו מוכרים לגופח הביטחון כמי שהשתתפו בפעילות טרור בעבר.

החוליה תכננה לבצע פיגועים שונים, עם דגש על פיגוע חטיפה לטובת מיקוח. המחבלים כבר התחילו בתכנון החטיפה, ושקלו למצוא מקום מסתור להסתרת חטוף ולהיעזר באזרח ישראלי שימש נהג בעת הפיגוע. המחבלים גם הצטיידו באמצעי לחימה רבים.

לקבלת מימון והנחיות, החוליה עמדה בקשר עם מחבלי החמא"ס בחו"ל, במיוחד מול חוסאם באדרן, ששוחרר מהכלא בעסקת שליט באוקטובר 2011 וגורש לקטר.

מחבלי החמא"ס אחמד אבו פחידה, עורך דין מהכפר ראס כרכר (באזור בנימין), ואחמד שבראוי, מהכפר סילואד, הקימו חוליה צבאית בראשית שנת 2013 במטרה לחטוף ולהרוג חייל צה"ל ולייצר רקטות. אבו פחידה, ראש החוליה, גויס על ידי מחבל החמא"ס אחמד עודה, השוהה ברצועת עזה.

אבו פחידה ושבראוי שניהם נעצרו בעבר בגין פעילות טרור. הם נעצרו שוב בסוף ינואר 2013, לאחר שדיווחו למחבלי החמא"ס בעזה שיהיו מוכנים לבצע פיגוע במספר ימים.

ביום 15 בינואר 2013, כוח צה"ל בפעילות מבצעית ליד עזה חשף פיר של מנהרה שנחפרה מהרצועה. הפיר היה ממוקם 150 מטר מגדר המערכת וכשני קילומטרים מניר עוז.

המנהרה היא מאותה סוג של המנהרה ששימשה ב-2006 למארב שהסתיימה ברצח סגן חנן ברק וסמ"ר פבל סלוצקר וחטיפת גלעד שליט.

חלק מחוליה המורכבת אזרחי ישראל ופלסטינים נעצר על ידי השב"כ וכוח ימ"מ במחסום אייל (ליד כפר סבא) בלילה שבין דצמבר 2012 לינואר 2013. המחבלים ניסו לחטוף אזרח או חייל ישראלי לאחר חגיגות סילבסטר, אחר שלא הצליחו לחטוף אף אחד במשך יומים קודם לכן עקב חשדות מצד טרמפיסטים, והתכוונו להמשיך לנסות בהמשך. במכוניתם נמצאו חבלים, נייר דבק, כפפות, כובעי גרב, סכין יפנית ואקדח דמה. החטוף היה מיועד לשמש קלף מיקוח.

שמות המחבלים המרכזיים מהחוליה שנעצרו: סאיד מנג'ד דיב ג'אסר (19) מג'נין, תאופיק חדר תאופיק אג'באריה (18) מג'נין, יוסף חסן יוסף וורדה (34) מקלנסווה ואנס ג'בארין (18) מאום אל-פחם.

החוליה הונחתה על ידי שני מחבלים של "הג'יהאד האסלאמי": אחד מג'נין שנכלא בעבר, ומחבל שני מהשומרון המנחה אותם מהכלא.

השב"כ מסר: "הדבר ממחיש פעם נוספת את כוונתם של ארגוני הטרור להמשיך ולבצע פיגועי חטיפה במטרה לקדם שחרור כלואים, זאת תוך מעורבות בולטת של מחבלים כלואים בהכוונת טרור."

ידוע לכוחות הביטחון על 27 ניסיונות חטיפה שהתקיימו בשנת 2012.

בספטמבר 2012 נעצרו מחבלי "החזית העממית" אשרף אבו עראם ומוחמד זייתון, שניהם בני 25 מרמאללה, בגין קשר לחטוף חייל.

השניים תכננו להחביא את החייל במקום מסתור בכפר עקב בירושלים ולנצל אותו כקלף מיקוח לשחרור מנהיג "החזית העממית", אחמד סעדאת. אבו עראם גם יצר קשר עם סוחר נשק כדי להשיג דרכו שני אקדחים ורובה אוטומטי לטובת החטיפה.

ביום 30 במאי 2012, ראש השב"כ יורם כהן הופיע בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ודיווח על מגמות בטרור בשנה האחרונה ועל מעמדם של ארגוני הטרור השונים:

"עצרנו 28 התארגנויות לביצוע פיגועי חטיפה, לפחות 18 מתוכן הן תשתיות של החמאס. לאחרונה הצלחנו לסכל פיגוע של חולייה ממש בזמן פציעות."

במאי 2012 נעצרה חולית מחבלים שבראשה רג'ב מוסא סאלח סלאח אלדין, איש החזית העממית בן 52. המחבלים, מהכפר חיזמה (בצפון ירושלים), הואשמו בשלושה ניסיונות חטיפה, כשהם מנסים לחטוף חייל למכוניתם במכות, להחזיקו אצלם ולהעבירו תמורת כסף לקרובי משפחה של מחבלים הנמצאים בכלא הישראלי. החטופים יועדו לשמש קלפי מיקוח לשחרור מחבלים אלה, עם דגש על מנהיג "החזית העממית" אחמד סעדאת וראש ה"תנזים" מרואן ברגותי.

בין ניסיונות החטיפה, המחבלים חיפשו בדצמבר 2011 חיילים לחטיפה בצומת מעלה אדומים, אך לא מצאו. ב-4 בינואר כמעט חטפו ישראלית מצומת באזור מעלה אדומים, ורק כשעברו לידה החליטו להקפיד על חטיפת חייל. אחרי כן נסעו לצומת מעלה אדומים, אבל לא מצאו חייל לחטוף. ב-6 בינואר חזרו לשם, אבל גם אז לא מצאו חיילים.

לאחר שלא שוחררו בעסקת שליט, שלושה מחבלים אסורים המשתייכים ל"גדודי חללי אל-אקצא" של הפת"ח תכננו עם רמזי עודה תיים ערער, קרוב משפחה של אחד מהם, לחטוף חייל ישראלי. ערער, תושב הכפר צוריף בן 32 שכבר השתחרר מהכלא, גם יצר קשר עם גורם סעודי ותיאם נסיעה לסעודיה לקבל סיוע לרכישת אמצעי לחימה, אך נעצר בראשית חודש מאי 2012, בטרם הצליח לנסוע.

בין הקושרים הכלואים נמנו איברהים מוחמד סעיד גנימאת (או: ע'נימאת), תושב צוריף וחברון בן 28, המרצה מאסר עולם בגין רצח נטע בלאט-שורק ליד בית שמש; מחמד ברכה עאיש עמור, תושב חאן יונס בן 28 שהוביל את ההכנות לפיגוע ומחמד חסן מחמד עמור, תושב חאן יונס בן 27 הכלוא בכלא נפחא. מאחורי החוליה עמד ארגון "גדודי לוחמי הקודש", שהתפצל מ"גדודי חללי אל-אקצא" של ה"פת"ח".

ארבעה מחבלים חברי "החזית העממית" נעצרו במאי 2012 בגין הכנות לפיגוע חטיפה החל מחודש אפריל. שלושה מהמחבלים כבר נכלאו על ידי כוחות הביטחון בעבר.

על פי המתוכנן, המחבלים היו צריכים לחטוף חייל בזמן שהשתתפו במחאות למען מחבלים האסורים בבתי כלא בישראל, כדי שיוכלו להשתמש בו כקלף מיקוח לשחרור אחמד סעדאת, מזכ"ל "החזית העממית".

המחבלים תכננו גם לבצע פיגוע ירי נגד חיילים במחסום מכבים (ליד מודיעין), וכן לירות לעבר מחסום ג'בע (צפונית-מערבית לירושלים) אם ימות אחד המחבלים האסורים ששבתו אז רעב בישראל.

בין חברי החוליה היו יוסף אחמד מחמד עליאן, תושב הכפר ענאתא (מצפון לירושלים) שנכלא בעבר ובעת מעצרו האחרון עבד כמאבטח במנגנוני הביטחון של הרש"פ, ושנשקיו מתפקיד זה היו אמורים לשרת את המחבלים בפיגועים; סאלם דירדיסאוי, תושב רמאללה בן 40, שנכלא מספר פעמים בעבר בגין פעילות טרור ושגם בידו היו נשקים לשימוש בפיגועים ואחמד מחמד דיאב שיח', תושב ענאתא בן 20 שנכלא מאוקטובר 2011 לינואר 2012 בגין פעילות טרור עממית ותקיפת כלי רכב ישראלי.

השב"כ מסר:

הפרשייה חושפת פעם נוספת את המאמצים של ארגוני הטרור ואת המוטיבציה הגבוהה של פעיליהם, לקדם פיגועי חטיפה לצורך מיקוח על שחרור אסירים הכלואים בישראל.

עומר אבו סנינה, מחבל ה"פת"ח" מחברון שעבר לחמא"ס בזמן שהיה כלוא בישראל, שוחרר בעסקת שליט והורחק לרצועת עזה. במרץ או אפריל 2012, בשהותו בעזה, שלח לבני משפחתו הוראות לגיוס מחבלים לביצוע חטיפות בשומרון ויהודה:

יש לנסות להשיג משאבים, נשק וחומרי נפץ. ניתן להשיג אמצעי לחימה מהאויב גם אם תיאלץ לעשות שימוש בנשק קר בתחילה. בשלב הראשון צריך להתמקד בהקמת חוליה על פי ההנחיות, וציוד האנשים בכל מה שדרוש בתירגולם בביצוע פיגועים לא מסובכים.

יש להודיע לנו על הפיגוע רק לאחר ביצועו ובקידוד בלבד. אין לדבר בגלוי ואין למסור פרטים אלא רק במהלך פגישה פנים אל פנים. ההכרזה על הפיגוע תעשה על ידינו באמצעות המועצה הצבאית העליונה.

בחודש אפריל או מאי 2012 נעצרה חוליית טרור של החמא"ס בחברון שתכננה לחטוף אזרחים ישראלים מקרית-ארבע. החוליה פעלה בהנהגת המחבל מעתז קואסמה, שנאסר בעבר בגין פעילותו במסגרת החמא"ס. בין חברי החוליה האחרים היה מחמוד דויכ, שגם הוא נכלא בעבר.

אלה הפעילו מטעני חבלה מאולתרים ליד גדר קרית-ארבע כדי לבדוק את תגובת כוחות הביטחון, בכוונה להתכונן לחדור לישוב ולחטוף ישראלי (ולרצוח אותו אם לא יצליחו).

במרץ 2012, חולית מחבלי "החזית העממית" בהנהגת מוחמד מנזר מוחמד רמדאן, בן 22 מאל-בירה, תקפה נהג ישראלי שנסע אחר הצהריים מהכפר רנטיס לכיוון קריית-ספר. אלה חסמו את מכוניתו וניסו למשכו ממנה, אך הוא הצליח להימלט.

לאחר מכן חסמו את יעל שחק ובתה הקטנה במכוניתן עת ניסו לנסוע בכיוון בית-אל. המחבלים ניסו להיכנס לרכב, שברו את השמשה הקדמית ועזבו את המקום רק כאשר הבחינו שנסעה אליהם רכב ישראלי שני. נוסעי המכונית השניה הזעיקו את המשטרה. תשעת חברי החוליה נעצרו.

התברר לאחר מכן שאלה ביצעו גם ניסיון חטיפה נוסף, כשתמיד הם נוהגים ברכב שכור באזור בנימין ומצוידים בשוקר חשמלי, גז מדמיע, אלות ואקדח מצית. המחבלים התכוונו לצלם את החטיפות ולהעלות את הסרטונים לאינטרנט כדי להסתייע בהם במו"מ עם ממשלת ישראל לשחרור מחבלים כלואים.

מוחמד אבו עאדרה, בן למשפחת חמא"ס, נעצר בפברואר 2012 כאשר ניסה להסתנן לתוך ישראל מסיני.

לאחר תקופה שבה המחבל ביצע עבודות תצפית בסיני, הוא קיבל הוראות מראאד עטאר לקראת פיגוע חטיפה. עטאר הנו מפקד חמא"ס הצבאי ברפיח, ועמד מאחורי פיגועים רבים, הכוללים את הפיגוע שבו נחטף גלעד שליט ועוד פיגועים שעלו בחיי אדם.

על פי התכנית, עאדרה היה אמור לסייע לחולית מחבלים לחדור לאילת, כשחלק מאלה יבצעו פיגועי התאבדות ואחרים יחטפו ישראלי. בעת הפיגוע, עאדרה היה צריך לירות טילי נ"מ ורקטות לעבר מטרות ישראליות. עאדרה הודה גם שנמסר לו מעטאר שכבר הושלמו הכשרת המחבלים לקראת הפיגוע והכנת תשתית בסיני להובלתם לגבול עם ישראל.

ב-20 בינואר 2012, שלושה עשר מחבלים תקפו או סייעו לתקוף כוחות צה"ל במחנה הפליטים אמערי ברמאללה. אלה נעצרו כעבור מספר שבועות.

מסר מפקד חטיבת בנימין, אל"ם סער צור, שההתקפה הייתה מיועדת לפגוע בכוחות הישראלים ולאפשר חטיפת חייל.

בין מחבלי החוליה נמנו עובדי "הסהר האדום" צלאח ברעאל ועומר אבו רוייס, שניהם בני 23, ומנזר עבאס, קצין "המודיעין הכללי" של הרש"פ ברמאללה והאחראי על השומרים ב"סהר האדום" שם. עבאס סיפק את הנשקים ששומשו בהתקפה.

בחודשים דצמבר 2011 וינואר 2012 נעצרו עשרה פעילי "הג'יהאד האסלאמי" באזור ג'נין.

בעקבות חקירת המחבלים גם נחשפה המפקדה האזורית של הארגון בג'נין. זאת עמדה בקשר עם מפקדת "הג'יהאד" בסוריה, וכן תכננה פיגועים נגד חיילים, ירי על ישובים באיו"ש וחטיפת ישראלי למטרות מיקוח.

חברי החוליה היו מעורבים גם בהפרות סדר ובייצור מטענים וחומרי נפץ.

ביום 18 באוגוסט 2011, חצו מחבלים את הגבול עם מצריים ופתחו במתקפה על ישראל שבה הרגו לוחם "גולני" ושישה אזרחים ופצעו כארבעים אנשים. צה"ל הגיב במכה המכוונת כלפי "ועדות ההתנגדות" בעזה, שעמדו מאחורי הפיגוע.

חלק מהמחבלים הצטיידו באמצעי כפיתה, כולל אזיקונים, כדי להקל על חטיפת ישראלי אחד או יותר והברחתם לסיני.

באוגוסט 2011, השב"כ והשב"ס חשפו חוליה באיו"ש בת עשרים מחבלים שתכננה לפתוח בירי על ג'יפ צבאי, לחטוף ממנו חייל ולהשתמש בו כקלף מיקוח. מחבל החמא"ס צאבר דיאב, בן 30 מקלקיליה, ואיהאב סדה, בן 25 מקלקיליה, הנהיגו את החוליה. דיאב היה בכלא קציעות בעת החשיפה, ואולם סדה שוחרר משם בתחילת שנת 2011. המחבלים הכינו מקום בחברון להסתרת החטוף.

באוגוסט 2011 נעצרה חוליית מחבלים באזור חברון שפעלה על פי הוראות החמא"ס מרצועת עזה לחטוף חייל ולהבריחו לעזה דרך סיני. החוליה הונהגה על ידי אחמד מדהון, בן 44 מחברון, שנסע לסעודיה לקבל מהחמא"ס עשרת אלפים דולר לרכישת אמצעי לחימה.

ביולי 2011, חמזה מחמד יוסף עותמאן, מחבל חמא"ס ירדני בן 28, נעצר בעת שנכח באיו"ש. באוגוסט המחבל נאשם על ידי פרקליטות מחוז המרכז בשיתוף פעולה עם החמא"ס במטרה לחטוף ישראלים ולפגוע במטרות ישראליות. עותמאן וחבריו תכננו לתקוף את שגרירות ישראל ברבת עמון ולחטוף משם אזרח ישראלי, לכאורה דיפלומט.

ב-27 ביוני 2011 נעצר בדואי תושב הישוב לקיה בנגב על ידי משטרת ישראל.

העצור היה חשוד בפריצה לתוך ביתו של שופט מדרום הארץ, הסעת שוהים בלתי חוקקים ממקום למקום ותכנון חטיפת חייל צה"ל בבאר-שבע, בין היתר.

ביום 27 ביוני 2011 הותר לפרסום שכוחות הביטחון עצרו רשת של מחבלי "החזית העממית" שהתכוננו לחטוף חייל באזור ירושלים. המחבלים הראשוניים כבר גייסו מחבלים נוספים ורכשו אקדחים ומשתיקי קול.

ראש החוליה היה נאצר אבו חדיר, תושב שועפט בן 50 שריצה בעבר עונש מאסר של 5 שנים, קישר בין החוליה לבין מפקדת "החזית העממית" בדמשק, ובפברואר 2011 קיים בירדן פגישה עם בכירים בארגון שסייעו לו במימון ואימון.

המחבלים תכננו גם פיגועי ירי ורציחת משתפי פעולה עם ישראל.

מחבלי החמא"ס איסמעיל לבד ("אבו ג'עפר", בן 33), אחיו עבדאללה (שניהם ממחנה הפליטים שאטי) ומוחמד א-דאיה (משכונת זייתון בעזה) תכננו פיגוע חטיפה וחוסלו על ידי טיל ישראלי ביום 1 באפריל 2011. מחבל רביעי בחוליה נפצע.

המחבלים שחוסלו היו אמורים לצאת בקרוב לסיני לביצוע החטיפה.

ביום 11 מרץ 2011 דיווח עיתון "הארץ" שבשנה האחרונה נעצרו באזור רמאללה בלבד שש חוליות שהתכוונו לבצע פיגועים, רובן חוליות החמא"ס, כשהמאמצים מתמקדים בחטיפת צעירים ישראלים הנוסעים בטרמפים או הנוהגים בעצמם באיו"ש.

בינואר 2011 נעצרו שלושה תושבי רמאללה שתכננו לחטוף ישראלי ולהשתמש בו כקלף מיקוח לשחרור מחבלים. בין היתר תכננו לרכוש לוחית זיהוי ישראלית, להשיג תעודות זהות מזויפות, לרכוש קרקע ולבנות עליו מבנה להחזקת חטוף ולצרף אליהם מחבלים אחרים היכולים להיכנס לפנים הקו הירוק.

ראש החוליה הוא עמד חמזה זהראן, מחבל חמא"ס בן 31, שכבר נאסר בעבר בגין תכנון פיגועים, ובתוכם פיגוע חטיפה, וחזר לתכנון חטיפה עת ששוחרר בדצמבר 2010.

המחבל השני הנו נזאם שנינה, שעבר מקודם מעזה לרמאללה בתור איש מנגנוני הביטחון של הרש"פ וכבר נעצר בעבר בגין תכנונו בשנת 2006 לבצע פיגועי ירי וחטיפה.

המחבל השלישי הנו חבר החזית העממית ג'יהאד אל-שאמי, בן 34, שכבר נעצר בשנת 2008.

שלושת המחבלים נפגשו לראשונה בכלא.

מהשב"כ נמסר:

פעילותה של החוליה ממחישה פעם נוספת את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור בכלל וארגון החמאס בפרט, לבצע פיגועי חטיפה, גם בעצם ימים אלה, לשם יצירת מנוף לחץ לשחרור אסירים פלסטינים.

ביום 20 דצמבר 2010 ניסו שלושה ערבים לדקור חייל סמוך לגבעת זאב. החייל דרך את נשקו והתוקפים נסו.

מוערך שהתוקפים התכוונו לחטוף את החייל.

בנובמבר 2010 נעצרה חוליית מחבלי חמא"ס שמקורה בשכם, שתכננה לחטוף ישראלים באיו"ש ולבצע פיגועי התאבדות בירושלים, בין השאר.

המחבלים שרצחו שבעה תושבי בית חגי ב-31 באוגוסט 2010 בנסעם בציר 60 בין עתניאל לבני נעים (קרוב לחברון) התכוונו לחטוף את הגופות ולנהל עליהן מו"מ. כך עולה מהעיתון המצרי "אל-אהראם". הרוצחים לא עשו זאת כי רכב אחר הגיע למקום והפריע לחטוף את הגופות.

ביום 17 באוגוסט 2010 השמידו מטוסי חיל האוויר מנהרה שחפרו מחבלים, המובילה מצפון רצועת עזה לכיוון קיבוץ בארי, והמיועדת להחדרת מחבלים מעבר לגדר לביצוע חטיפה. בהתקפה הושמדו גם אתר ייצור אמצעי לחימה ברצועה ומנהרות הברחת נשק.

איל ויצמן היה בדרכו הביתה מעבודתו באיתמר ב-16 ביולי 2010 כשעצר לידו בצומת יצהר רכב עם לוחיות זיהוי ישראליות. הנהג, שהיה מחופש לישראלי וחבוש כיפה שרוגה, הציע להעלותו, ואז הבחין ויצמן במבטא ערבי ברור. הנהג נסע מהמקום וויצמן התקשר למשטרה.

מחבל עמד בטרמפיאדה בצומת לובן א-שרקייה (ליד מעלה לבונה) ב-7 ביולי 2010 כשהוא מתחזה לבחור ישיבה. לאחר שנהגת עצרה להעלותו לרכבה, הוא נכנס לדלת וריסס גז מדמיע לעבר עיניה. הנהגת התעשתה, השבתה את הרכב, יצאה ופנתה לספסל האחורי לקחת משם את בתה התינוקת. המחבל לא הצליח להפעיל את הרכב ונמלט.

חוליית מחבלים מהכפר דיר-צאמת תכננה לחטוף ישראלי באזור גוש עציון, ואחד המחבלים רכש כיפות ופאה נכרית לשם כך. המחבלים נעצרו ביום 22 ביוני 2010, לאחר שהצליחו בפיגוע אחר, בו רצחו את השוטר יהושע (שוקי) סופר בדרום הר-חברון.

בדצמבר 2009 עצרו כוחות צה"ל את מחבל החמא"ס סלמאן אבו עתיק ועוד ארבעה מחבלים בעת שניסו להסתנן לישראל על מנת לחטוף או לרצוח חייל ולנהל מו"מ עליו או על גופו. התכנון נעשה על ידי ראאד סעד, המפקד הצבאי של החמא"ס ברצועה.

מחבלי "הג'יהאד האסלאמי" בעזה ניסו לחטוף חייל שבטעות נדד לרצועה עם מצנח הרחיפה שלו ב-23 בינואר 2010. לפי הודעת ארגון הטרור, הניסיון נכשל בגין ההצפות באזור הקו עם ישראל.

ביולי 2009 הוגש אישום נגד עבד אל-רחמן טלאלקה, תושב מחנה הפליטים ניסיראת בעזה, בגין הסתננותו לישראל מסיני והכנותיו להקמת תשתית להוצאת פיגועים נגד ישראלים. מפעילי המחבל אימנו אותו בשימוש בכלי נשק שונים ובקיום תצפית על בסיסים צבאיים, מתקני משטרה ומטרות אחרות שבהן נמצאים בני אדם רבים. על פי התכנית, על המחבל היה לחטוף חייל, לרצוח אותו ולקברו, במגמה לנהל משא ומתן לגילוי מקום קבורתו תמורת שחרור מחבלים.

בחודש יולי 2009 הותר לפרסום ששניים מרוצחי נהג המונית גרגורי רבינוביץ' נעצרו. אחד מהם, מוחמד חאלדי, הודה בחקירה שתכננו אחר הרצח לחטוף יהודי שישמש קלף מיקוח אם אחד מהמחבלים ייעצר, וכן הודה שתכנן פיגועים נוספים, כולל חטיפת או רצח חייל.

ביום 8 ביוני 2009 בכ-06:30, כעשרה מחבלים מעזה נהגו במשאיות מלאות סוסים עמוסי חומר נפץ לכיוון קיבוץ נחל-עוז, ירדו מהמשאיות והתחילו להניח מטעני חבלה ליד גדר המערכת. כוחות גולני, טנקים ומסוק קרב פתחו באש על המחבלים. התקיימו חילופי אש שבהם נהרגו ארבעה מחבלים, שחלקם חגרו חגורות נפץ, והשאר נסו בחסות אש מרגמות מהרצועה. על פי ההערכות, תוכנן פיגוע גדול הכולל חטיפת חייל, וזה נמנע על ידי ערנות הכוחות בשטח.

בחודש אפריל 2009 הותר לפרסום שנעצרו שבעה מחבלים שתכננו בקרוב לקיים פיגועי טרור ולחטוף חיילים. בין העצורים היו סוהייב כבהא (בן 20), קותייב כבהא (בן 21), מוחמד כבהא (בן 20) ואחמד כבהא (בן 20), כולם מהכפר ברטעה (בוואדי ערה), ועבדאללה חרובה (בן 19 מהכפר מרר). בנוסף נעצרו שני קטינים בני 17.

המחבלים תירגלו חטיפת חייל ופיצוץ מטענים עם עוצמות שונות, ובבתיהם נמצאו תשעה מטעני חבלה מוכנים לשימוש ומחשבים עם חומר מפליל.

ארגון הטרור "חופשיי הגליל" לקח אחריות לחוליית הטרור, ולפי חרובה הוא הקים את החוליה בהכוונת מחבל "הג'יהאד האסלאמי" אבו קאסם.

סלימאן סוארכה, בן 24, נאשם בניסיון לבצע פיגוע התאבדות או חטיפה נגד ישראלים בתחילת חודש מרץ 2009, יחד עם מחבל מעזה ומחבל נוסף ממצריים. חולית המחבלים הייתה אמורה להוביל מחבל מתאבד למטרת פיגוע בישראל, אחר שמחבלי החוליה עברו הכשרה בהסתננות לישראל ואיתור מטרות פיגועים כגון מקומות הומי אדם ומתקנים צבאיים. כתכנית חלופית, המחבלים תכננו חטיפת חייל והעברתו דרך סיני לרצועת עזה.

בעת מבצע "עופרת יצוקה" (דצמבר 2008 – ינואר 2009) הבחינו כוחות צה"ל במלכודות שהכינו להם מחבלי החמא"ס בבתים בעזה. חלק מהמטרות הצבאיות מולכדו באופן שהחיילים התוקפים ייפגעו מיד בכניסתם ויוכלו מחבלי החמא"ס לחטוף אותם דרך מנהרות המובילות לתוך הבתים.

ב-14 בדצמבר 2008 הואשמו עיאד אעביד, בן 20, ועבדאללה אעביד, בן 21, תושבי הכפר עיסאוויה, בקשר לחטוף חיילים כדי להשתמש בהם כקלפי מיקוח לשחרור מחבלים ממשפחתם שנכלאו לאחר שהשתתפו בהריגת ישראלים.

על פי תכניתם, השניים היו צריכים להשתמש בטרקטור להתנגש בג'יפ צבאי הנמצא באופן קבוע בשכונתם ולחטוף ממנו חיילים. לשם ביצוע הפיגוע, המחבלים קנו שני סכינים, שתי אלות, שתי מסכות, כפפות ושוקר חשמלי, בין היתר, וביקשו מקרוב משפחה העובד במנגנוני הרשות הפלסטינית לרכוש ממנו רובה אם 16.

השניים הואשמו גם בעבירות נוספות.

ב-4 בנובמבר 2008 התגלתה מנהרה ליד גדר המערכת, שנחפרה כדי לאפשר למחבלים מטעם החמא"ס לחדור לתוך ישראל ולחטוף חיילים. המנהרה התגלתה אחרי שנעצר מחבל שניסה לבצע פיגוע התאבדות ונחקר.

ביום 3 בנובמבר 2008, עת שכוחות ביטחון הורסים מבנים ביישוב מגרון (בבנימין), תקפה קבוצת ערבים קבוצת נערים יהודים הנמצאים במקום באבנים וסלעים, כשהתוקפים הולכים ומתקרבים לקבוצת הנערים. כשהגיעו אליהם, המחבלים הצליחו לדקור נער אחד בראשו ולקשור שניים מהם והתחילו לנסות לגרור אותם מהמקום. הפיגוע סוכל על ידי נערים נוספים שהבחינו בפיגוע ומיהרו למקום.

בנובמבר 2008, יגאל ר', בן 67, החנה את המשאית שלו בכפר סבא ויצא ממנה כשפתאום חסם אותו רכב בו נסעו שלושה ערבים. הם יצאו מהרכב, התנפלו עליו וצעקו: "אם אתה לא נכנס לאוטו, אתה מת!" יגאל נאבק בהם וצרח והחוטפים ברחו אחרי שחששו שעוברים ברחוב ישמעו את צעקותיו.

באוקטובר 2008 הותר לפרסום שהשב"כ עצר נער פלסטיני שתכנן לחטוף חייל דרך מנהרה. כשחקרו אותו הוא הודה בכוונתו לפתות חיילים בעסקת סמים, לסמם אותם בכדורי שינה ולחטוף אותם לרצועה דרך מצרים, שם חיכה לו פעיל החמא"ס, שסייע לו בניסיון החטיפה.

בחדשות נאמר: "זאת הייתה עלולה להיות חזרה על תסריט חטיפתו של גלעד שליט".

ב-22 במאי 2008 תקפו כמה מחבלים פלסטינים את מעבר ארז, שליד רצועת עזה. מחבל אחד נהג במשאית תופת בה היו 4 טון חומרי נפץ כדי לבצע פיגוע התאבדות ולהרוג כמה שיותר חיילים. מאחורי המשאית נסע ג'יפ בלי חומרי נפץ, בו נסעו מחבלים שמטרתם כנראה הייתה לחטוף חיילים בזמן שהמשאית מתפוצצת ומסיחה את דעתם.

כוחות צה"ל סיכלו את הפיגוע. "הג'יהאד האסלאמי" ו"גדודי חללי אל-אקצא" לקחו אחריות.

ב-19 באפריל 2008 ביצע החמא"ס פיגוע משולב במעבר כרם שלום שליד הרצועה ופצע 13 חיילים.

הפיגוע התחיל משלושה רכבים, שנסעו לעבר הגדר. הרכב הראשון התפוצץ ליד הגדר כדי לפרוץ אותה. אחריו נכנס הרכב השני לצד הישראלי של הגדר והתפוצץ ליד החיילים. הרכב השלישי נכנס אחריו וממנו יצאו אנשי החמא"ס שירו על החיילים בניסיון להרוג כמה מהם ולחטוף אחרים.

ביום 9 באפריל 2008 חדרה קבוצת מחבלים למסוף הדלקים בנחל עוז שליד הרצועה והרגה שני נהגי משאיות שעבדו שם. לפי ההערכות של צה"ל, אלה התכוונו לבצע ניסיון חטיפה או לחדור לישוב נחל עוז ולבצע שם פיגוע.

במרץ 2008 עברה מכונית בה נסעו ערבים ליד החייל הדרוזי אכרם בדליית אל-כרמל. הם בקשו ממנו להראות להם כיצד להגיע למקום מסוים. אכרם הבחין שהיה להם מבטא מוזר ושמשהו לא בסדר איתם, והתרחק מהרכב. מיד הם רדפו אחריו וניסו להכניס אותו לרכב אך הוא הצליח לברוח והתלונן במשטרה.

בפברואר 2008 הצהיר שר הביטחון אהוד ברק שישראל סיכלה שני ניסיונות חטיפה של החזבאללה, שהתכוון לחטוף אנשי עסקים ישראלים בחו"ל.

ביום 6 בספטמבר 2007 לכדו כוחות הביטחון משאית ומכונית באזור כיסופים. ברכב נסעו מחבלים שהתכוונו לכבוש את המוצב שהיה באזור, לחטוף משם חייל ולהעביר אותו לרצועה. חוליית המחבלים הייתה מורכבת מהג'יהאד האסלאמי ומגדודי חללי אל-אקצא של ה"פתח".

ב-29 ביולי 2007 דחפו שלושה ערבים מירושלים נער בן 14 לרכב בו נסעו. הם נסעו במהירות אל מחוץ לעיר, אבל הנער הצליח לחלץ את עצמו ולברוח.

ביוני 2007 הודה דובר הג'יהאד האסלאמי שמחבלים מהארגון ניסו לחטוף חייל באזור ציר כיסופים ונכשלו. הם נקטו באותה שיטה בה פעלו המחבלים שחטפו את גלעד שליט: ירו על חיילים כדי לחפות על החטיפה. כדי להטעות את החיילים ,הם נסעו ברכב עם הכיתוב "TV".

ב-24 באפריל 2007 סוכל ניסיון חטיפה של חייל על ידי החמא"ס. באותו יום היה ירי מסיבי של רקטות ופצצות מרגמה מכיוון עזה כדי להסיח את דעתם של החיילים ולאפשר למחבלים לחדור לפנים לקו הירוק ולחטוף חייל.

בשבועות שלפני ניסיון החטיפה איימו אנשי החמא"ס כמה וכמה פעמים בתקשורת, שאם לא תהיה התקדמות במו"מ בין החמא"ס לישראל בעניין שחרורו של שליט, הם יבצעו חטיפות נוספות, ואנשי הזרוע הצבאית של החמא"ס אפילו התחילו לערוך אימונים לקראת חטיפה.

במרץ 2007, המשטרה והשב"כ עצרו שני ערבים תושבי מזרח ירושלים בחשד שתכננו לחטוף ולרצוח ישראלי.

המחבלים, איימן סלהב מראס אל-עמוד והיית'ם סלהב משועפאט, תכננו להציע טרמפ ליהודי חרדי – זאת כדי להקל על זיהוי קורבנם כיהודי – ואז להכותו ולדקור אותו באמצעות מברג. לאחר שאף אחד לא נענה להצעת טרמפ, המחבלים רכשו אקדח כדי להכריח יהודי להיכנס לרכבם, אבל הם נעצרו קודם שהספיקו ליישם תכנית זאת.

ב-4 בפברואר 2007 שלושה פלסטינים נסעו ברכב לצומת תפוח והציעו להעלות נוסע ישראלי. אחר שזה סירב לעלות, נסעו מהמקום, וכנראה הגיעו לצומת עלי. שם, המבטא הערבי של נוסע במכונית העלה שם את חשדו של טרמפיסט שחשב לעלות על הרכב. הוא חזר לטרמפיאדה, והמחבלים רדפו אחריו בניסיון להכניסו לרכב בכוח. לאחר שנמלט מהם, הוא דיווח למשטרה על החשודים. בסוף הם נעצרו על ידי חיילי מג"ב, שמצאו ברכב כמות גדולה של נשקים.

פעיל החמא"ס עאצם ברגותי, אחד מהמחבלים, שוחרר מהכלא פחות משנה לפני האירוע, לאחר שסיים לרצות תקופת מאסר בת שנה וחצי בלבד. ההכנות בפועל לביצוע החטיפה החלו עם שחרורו מהכלא בישראל של חבר חולייה נוסף, שחזר לבצע פיגועים שבועות ספורים בלבד לאחר שחרורו מהכלא בפעם השנייה.

בעיתון "הארץ" נכתב:

העובדה שהעסקה לשחרור החייל החטוף רב"ט גלעד שליט תמורת מאות אסירים פלשתינאים מתעכבת, מגבירה את הלחץ על הארגונים לחטיפות נוספות, בתקווה שאלה יביאו לפריצת דרך… ברוב החטיפות בגדה בשנים האחרונות העדיפו החוטפים לרצוח מיד את בני הערובה, מתוך הנחה שקל יותר להסתיר גופה ולנהל עליה משא ומתן מאשר להחזיק חטוף חי מבלי שזה יאותר בידי כוחות הביטחון הישראלים.

ביולי 2006 עמדה חיילת בטרמפיאדה שליד בה"ד 1 בנגב וחיכתה לאוטובוס. בטרמפיאדה עצר רכב ובו נהג ערבי. הוא יצא מהרכב, דקר אותה, וניסה בכוח להכניס אותה לרכב. היא הצליחה לברוח ולבסוף הוא נתפס.

באותה תקופה קיבל צה"ל כמה התרעות על כוונה לחטוף חיילים מאותו בסיס, בגלל שהוא קרוב לגבול עם מצרים.