קרי באנדרטת רבין: "נמשיך לעבוד על השלום"

גלעד מורג

קרי באנדרטת רבין: "נמשיך לעבוד על השלום"

מזכיר המדינה האמריקני המבקר בישראל הגיע להניח זר ולחלוק כבוד במקום שבו נרצח לפני 18 שנים ראש ממשלת ישראל. קרי אמר כי ארה"ב תמשיך לעמוד לצד ישראל. ברקע דבריו, נשמעו קריאות בוז מצד משפחות שכולות נגד שחרור המחבלים

Ynet

2013-11-05

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע הערב (יום ג') לכיכר רבין בתל אביב כדי להניח זר באנדרטה לזכר ראש הממשלה יצחק רבין שנרצח במקום ב-4 בנובמבר 1995. קרי הבטיח כי הוא ימשיך לעבוד להשיג הסכם בין ישראל לפלסטינים.


קרי מניח את הזר באנדרטת רבין (צילום: רויטרס)

קרי דיבר כשלצדו בתו של רבין, דליה, וראש העיר תל אביב, רון חולדאי. בעת דבריו, כעשרה בני משפחות שכולות שהגיעו למקום החלו לצעוק קריאות בוז וקריאות נגד שחרור המחבלים.

קרי אמר כי "אנו נמשיך לעבוד על השלום ואני מבטיח לישראלים שאמריקה תעמוד לצדה לאורך כל הדרך. אנו מאמינים שזה דבר אפשרי שטוב לכולנו. חשוב להשיג הסכם שלום שישמור על ביטחונה של ישראל. אנחנו מחויבים ששתי המדינות יחיו ביחד".


(צילום: AFP)


רבין שר את "שיר לשלום" עם מירי אלוני דקות לפני הרצח (צילום: מיכאל קרמר)

לאחר דבריו של קרי דיבר ראש העיר חולדאי, והוא אמר: "רבין נרצח משום שרצה להשיג שלום. מנקודה זו, אני רוצה להגיד לך, המזכיר קרי, שעם ישראל רוצה בשלום, ואני רוצה לאחל לך בהצלחה".

בסיום דיברה גם דליה רבין ופנתה לקרי: "אני מאוד מעריכה ונרגשת שהגעת לנקודה הכאובה הזו בתל אביב שבה חייו נלקחו ממנו באכזריות לפני 18 שנה. כולנו מאחלים לך את המיטב כי כולם מבינים שזו הדרך היחידה – דרכו של אבי, שאולי הקדימה את זמנה. 18 שנים זה די זמן והגיע הזמן לעשות שלום בין ישראל לפלסטינים", אמרה דליה רבין.

מאיר אינדור, יו"ר ארגון אלמגור, מחה מול הטקס שבו השתתף קרי לזכרו של רבין ואמר: "באנו למחות על היחס של קרי אלינו. ביקשנו להיפגש, אבל עם הרוצחים ומעללי הטרור האיראני יש לך זמן להיפגש? זו צביעות, אנו חושבים שהטקס צבוע ביסודו. קרי לא ראוי לעלות לקברו של רבין שסירב לשחרר רוצחים".

אתמול ציינו בישראל את יום השנה ה-18 לרצח רבין. יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בישיבת הסיעה כי "אחת המסקנות היא שאסור לציבור להיות אדיש, אסור להפקיר את הרחוב לשוליים קיצוניים… הציבור במידה רבה הפנים את זה אבל לא מספיק, ואותה הסתה נגד הדמוקרטיה ואותן הצעות חוק קיצוניות וקשות שבות ועולות כמו פטריות רעל מעת לעת".

דליה, בתו של רבין, סיפרה בראיון לתוכנית הבוקר של ערוץ החדשות הבינלאומי i24news על מורשתו של אביה ומתחה ביקורת על הממשלה הנוכחית. "אולי הזמן יוכיח שאין אלטרנטיבה אחרת ועלינו להתקדם לכיוון מה שאבי ניסה לעשות לפני 20 שנה, אולי הקדים את זמנו", אמרה רבין.