אולמרט: לא נחזור על טעויות העבר בשחרור חיילים חטופים

יאיר אטינגר; נדב שרגאי

אולמרט: לא נחזור על טעויות העבר בשחרור חיילים חטופים

הארץ

2007-04-25

ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר שלשום, בטקס האזכרה המרכזי להרוגי פעולות האיבה בהר הרצל בירושלים, כי הממשלה מחויבת להחזרת השבויים לישראל, אך לא תחזור על "טעויות שנעשו בעבר". "המציאות האכזרית של התמודדות עם ארגוני הטרור, שתהום פעורה בינינו ובינם ביחס לחיי אדם, העמידה בעבר ומעמידה גם כיום ראשי ממשלות בישראל בפני בחירה קשה כשאול בין ערכים ושיקולים סותרים", אמר אולמרט, בפני משפחות ששכלו את בניהן בפיגועים.

פדיון השבויים, אמר אולמרט, "היא חובה קדושה כלפי כל אזרח, וכלפי חייל בפרט", ו"מושרשת במורשת ישראל ובהחלטות קודמות של ממשלת ישראל". כנגד חובה זו, המשיך, "עומדת החובה שאיננה פחות חשובה, לגלות עמדה תקיפה ובלתי מתפשרת מול ארגוני הטרור. למצות את מלוא חומר הדין עם רוצחים שפלים שידיהם מגואלות בדם; למנוע בכל מחיר מארגוני הטרור לשים לאל, באמצעות חטיפות, את העונש שגזר בית המשפט על מפגעים מרצחים, ולא לחזור חלילה על טעויות שנעשו בעבר, שתוצאתן היתה הגברת הטרור וחזרה של מחבלים ששוחררו לפעילות טרור שגבתה את חייהם של אזרחים ישראלים רבים".

עוד אמר כי במכלול השיקולים "הכבד והמייסר" יש מקום להתחשב גם ברגשות של בני המשפחות ששכלו את יקיריהן בפיגועים.

בני משפחות של נפגעי פעולות איבה החרימו שלשום את טקסי יום הזיכרון, במחאה על הכוונה לשחרר מחבלים בעסקה להחזרת גלעד שליט. ארגון נפגעי הטרור אלמגו"ר מסר, ששותפות ליוזמה 274 משפחות, ובראשן עמד בנצי בן שוהם, ששכל את אחותו בפיגוע בקפה מומנט בירושלים. בן שוהם ובני משפחות אחרות עמדו בטקס ביום שני בפתח בית העלמין הצבאי בהר הרצל והסבירו את עמדתן.

מוקדם יותר, בטקס האזכרה המרכזי לחללי צה"ל, אמר אולמרט כי "גורל חטופינו ונעדרינו לא ימוש מסדר יומנו, ולא נחסוך שום מאמץ עד שוב הבנים לגבולם ואל חיק משפחותיהם המיוסרות והמייחלות".

רבבות קרובים וחברים עלו שלשום, מאז שעות הבוקר המוקדמות, לבית העלמין הצבאי בהר הרצל: שבילים האבן הוליכו איש איש אל החלקה, אל השורה, אל הקבר. החלקה הטרייה ביותר, שבה קבורים גם חללי מלחמת לבנון השנייה, היתה הומה אדם. בין הקברים הצטופפו אבות, אמהות וצעירים שכאן טמונים בניהם, וחבריהם, חלקם עדיין במדים. היו שערכו טקס אזכרה פרטי משלהן, והיו שהתייחדו עם הקברים. בחלקות הישנות היו קברים רבים שאיש לא פקד.

בנאומו בפני משפחות חללי צה"ל אמר אולמרט, כי מחויבות ישראל לנופלים היא "להעניק לכן, המשפחות השכולות, כתף תומכת, לאמץ אתכן ללבנו באחווה ובשותפות גורל".


טקס יום הזיכרון בהר הרצל בירושלים, שלשום. "לא נחסוך מאמץ עד שוב הבנים לגבולם", אמר ראש הממשלה

מחלוקת בין נפגעי טרור על חרם ביום הזיכרון

נדב שרגאי

מחלוקת בין נפגעי טרור על חרם ביום הזיכרון

49 משפחות שאיבדו את יקיריהן בפיגועים יחרימו הטקסים, במחאה על עסקת שליט

הארץ

2007-04-19

בדף הפותח את אתר האינטרנט אלמגו"ר, ארגון נפגעי הטרור, מופיעה בימים אלה כרזה שהודבקה גם על לוחות המודעות במקומות שונים בישראל: 177 דיוקנאות, כולם של אנשים שנרצחו בידי מחבלים משוחררים. לפי אלמגור, 80% מהמחבלים ששוחררו מסיבה כלשהי מבתי הסוהר, שבו לטרור. לפי גורמי ביטחון, לעומת זאת, מדובר בכ-25% בלבד.

על נתון אחד אין מחלוקת: מחבלים משוחררים רבים הרגו ישראלים רבים ופצעו מאות אחרים. האפשרות שבעסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט ישוחררו מחבלים והם ישובו להרוג ולפגוע, מסעירה את משפחות השכול. הם ביקשו פגישה עם ראש הממשלה אהוד אולמרט ובינתיים לא נענו, אבל נפגשו עם שרים רבים, בהם שרת החוץ ציפי לבני.

אתמול, בצעד חסר תקדים, הודיעו 49 משפחות שכולות שאיבדו בשנים האחרונות את בניהן בפעולות איבה ופיגועי טרור, שיחרימו את הטקסים ביום הזיכרון לחללי פעולות איבה. זאת בשל האפשרות שמחבלים נוספים ישוחררו בעסקת שליט וישובו לרצוח.

בראש ההתארגנות עומד בן ציון בן שוהם, אחיה של לימור, שנרצחה בפיגוע בקפה מומנט לפני כחמש שנים. "המחבלים שאחראים לרצח אחותי ישובו לפגע. אם לא כולם, אז חלקם. זה מוכח", אומר בן שוהם. "רק לפני שבוע דווח ש-35 איש נרצחו בידי מחבלים ששוחררו בעסקת טננבאום. אז עם כל הכאב של הורי החטופים, צריך לשקול את הדברים בשכל, ולא ברגש", הוא אומר.

"אנשים עוצמים עיניים ואומרים: צריך להחזיר את גלעד הביתה", מוסיף בן שוהם. "אני אתם, אבל לא בדרך הזאת. זאת דרך שלא מקדשת את החיים, אלא מחסלת אותם. הוא אולי ישוחרר, אבל עוד מאות ימותו. ובכלל: כל עוד איננו יודעים היכן הוא ולא איפשרו לנו לבקר אותו, כל עוד לא קיבלנו סימן חיים ממנו – אסור לדבר אתם ואסור לאפשר ביקורי קרובים גם אצל האסירים הרוצחים הפלשתינאים. שגם הם ישתגעו מדאגה".

היוזמה של בן שוהם שנויה במחלוקת בארגון נפגעי הטרור. ראש הארגון, מאיר אינדור, אומר שבצד תמיכה של משפחות ביוזמה, יש משפחות אחרות הסבורות שיש לבוא לבתי הקברות ולהשמיע שם קול. ציון סווארי, שאיבד את בתו, חתנו ובנו בפיגוע בכביש 443 לפני כשש שנים, הוא אחד מהם. סווארי מתנגד להחרמת הטקסים. "אלה טקסים לזכר הילדים שלנו. אין מה להחרים. יש לנו חילוקי דעות עם הממשלה ואפשר להביע מחאה, אבל בלי קשר לטקסי הזיכרון האלה".

"בינתיים", אומר סווארי, "אולמרט מגלה עמדה די תקיפה בעניין האסירים ומוכיח עמידה. אם היה מדובר בשרון, היה מקום להפגין. הוא כבר שיחרר מחבלים. אבל אולמרט לא שיחרר בינתיים מחבל אחד. מה שצריך לעשות זה להפסיק את בתי ההבראה שלהם בכלא, להפסיק את ביקורי הקרובים, עד שיתנו למשפחת שליט לבקר אותו", אומר סווארי.

מאיר אינדור, ראש הארגון, מחזיק רשימת המחבלים המשוחררים ששבו לפגע. בין הפיגועים הבולטים: הפיגוע הגדול בליל הסדר במלון פארק, הפיגוע בקפה הלל בירושלים, פיגועי החדירה ליישובים אדורה וכרמי צור, פיגועי התאבדות בירושלים, בתחנה המרכזית בעפולה ובעוד מרכזי אוכלוסייה בישראל. השב"כ מאשר חלק גדול מהנתונים.


בן ציון בן שוהם ותמונת אחותו לימור, אתמול בביתו בירושלים. "המחבלים שרצחו אותה ישובו לפגע. זה מוכח", הוא אומר

משפ' שכולות יחרימו הטקסים במחאה על שחרור מחבלים

נדב שרגאי

משפ' שכולות יחרימו הטקסים במחאה על שחרור מחבלים

49 משפחות ששכלו את יקיריהם בפיגועי טרור בשנים האחרונות הודיעו שיחרימו טקסי יום הזיכרון לזכר יקיריהם

הארץ

2007-04-18

49 משפחות ששכלו את יקיריהם בפעולות איבה ופיגועי טרור בשנים האחרונות הודיעו אתמול (רביעי), כי יחרימו את הטקסים הנערכים ביום הזיכרון לזכר יקיריהם במחאה על הכוונה לשחרר מחבלים במסגרת עסקה לשחרור גלעד שליט.

בראש ההתארגנות עומד בן ציון בן שוהם, אחיה של לימור שנרצחה בפיגוע בקפה מומנט לפני כחמש שנים. לדבריו, "המחבלים שאחראים ושותפים לרצח אחותי ישובו לפגע, אם לא כולם אז חלק מהם, זה מוכח. זה קרה בעבר וזה קורה גם היום, אנשים עוצמים את העיניים ואומרים שצריך להחזיק את גלעד שליט הביתה".

יוזמתו של בן שוהם נתונה במחלוקת בארגון נפגעי הטרור אלמגו"ר. ראש הארגון, מאיר אינדור, אמר כי לצד תמיכה של משפחות ביוזמה, ישנן משפחות הסבורות שיש להופיע בבתי הקברות, ולהשמיע קול שם.

ציון סווארי שאיבד את בתו, חתנו ובנו בפיגוע בכביש 443 לפני כשש שנים מתנגד להחרמת הטקסים. "אלה טקסים שנעשים לזכר הילדים שלנו. אין מה להחרים. יש לנו חילוקי דעות עם הממשלה ואפשר להביע מחאה, אבל ללא קשר לטקסי הזיכרון הללו. לדבריו, "מה שצריך לעשות זה להפסיק את בתי ההבראה שלהם בכלא, להפסיק את ביקורי הקרובים, עד שלא יתנו למשפחה של שליט לבקר אותו".

נפגעת טרור: למה הציבור לא זועק

נפגעת טרור: למה הציבור לא זועק

יפעת אלון ששכלה את אמה ובת אחותה בפיגוע בגבעה הצרפתית מבקשת מהציבור לצאת מאדישותו לנוכח שחרור המחבלים הצפוי.

ערוץ 7

2007-04-13

יפעת אלון חברת ארגון "אלמגור" ששכלה את אמה ובת אחותה בפיגוע בגבעה הצרפתית מבקשת מהציבור לצאת מאדישותו לנוכח שחרור מחבלים צפוי שיגרור אחריו באופן וודאי גל טרור נוסף. כתבתו של שמוליק פרקש.

יפעת אומרת כי יש לובי בכנסת למען החטופים אך אין אף חבר כנסת שמנהל מאבק נגד שחרור אותם מחבלים תמורת החטופים, "אני מתפלאת כיצד אין אף חבר כנסת ממפלגות הימין או כיצד הציבור הלאומי יושב בשקט ולא זועק את זעקת המשפחות השכולות נוכח רצון הממשלה לשחרר רוצחים לרחובות".

משפחת אלון ומשפחות נוספות עתרו לפני שנתיים לבג"ץ יחד עם שבעה אזרחים ישראלים, נגד ראש הממשלה, שרת המשפטים, הרמטכ"ל, אלוף פיקוד מרכז ואלוף פיקוד דרום והכנסת, בדרישה לבטל את החלטת ועדת השרים אז, לשחרר 500 אסירים פלשתינים.

אלון קוראת להצטרף למשפחות השכולות במאבק לעצור את גל הפיגועים הבא כלשונה ע"י מניעת שחרור המחבלים ומציינת שניתן לתרום או להצטרף למאבק דרך האתר של אלמגור.

הורים שכולים לרה"מ: גלה גמישות, אנו מאחוריך

איתמר ענברי; אדווה נפתלי

בהכנת הידיעה השתתפה: טל וולבוביץ

הורים שכולים לרה"מ: גלה גמישות, אנו מאחוריך

אחרי שבארגון אלמגור קראו לא לשחרר רוצחי ישראלים תמורת שליט, קורא פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלשתיני לרה"מ: "פעל כמיטב הבנתך לסיום הפרשה" ושחרר אסירים פלשתינים

NRG

2007-04-11

אחרי שבארגון אלמגור קראו שלשום שלא לשחרר אסירים פלשתינים עם "דם על הידיים", מחשש שפעולה שכזאת תביא ל"גל הפיגועים הבא", הגיעה אתמול תשובתם של ההורים שתומכים בשחרור שכזה כדי להביא לסיומה של פרשת שליט. חברים בפורום המשפחות השכולות הישראלי-פלשתיני פנו אתמול במכתב לראש הממשלה, על מנת שזה "ייקח אחריות וישיב את שליט ואת האסירים הפלשתינים לביתם, ובכך יקדם את הסיכויים לשלום". רוני הירשזון, ששכל את בנו אמיר בפיגוע בבית-ליד לפני 12 שנים, אמר אתמול ל-nrg מעריב:­ "אנחנו, ששלחנו את המכתב, יכולים להסתכל למשפחות השכולות בעיניים".

"ברגעים אלה של הצורך לקבל החלטה כואבת וכבדת משקל בנושא שחרור אסירים בתמורה לשחרור גלעד שליט, קבל את תמיכתנו לפעולה נכונה זו", כותבים ההורים. "אנו, משפחות שכולות קורבנות הסכסוך, חלקן מפעולות טרור, מבקשות להדגיש שאין זכות לאדם או לארגון כלשהו לנכס לעצמו שכול לאומי, ובשמו למנוע ממקבלי ההחלטות לפעול כמיטב הבנתם לסיום פרשת חטיפתו של גלעד שליט. יש להביא פרשה זו לסיום ואת גלעד לחיק משפחתו המיוסרת".

עוד כותבים חברי הפורום כי "שחרור אסירים הוא נושא בעל חשיבות תודעתית בתהליך הפיוס, ואמצעי לקידום תהליכים מדיניים, כפי שהוכח בסכסוכים עקובים מדם באירלנד ובדרום אפריקה. כל פעולה כזו מצמצמת את האיבה ומפיחה תקווה בעמים לסיום הסכסוך".

בסיום המכתב קוראים חברי הפורום לממשלת ישראל "לגלות אחריות, גמישות וחשוב מכך אנושיות, כדי להשיב את החייל גלעד שליט לביתו ואת האסירים הפלשתינים למשפחותיהם". לדבריהם, "זוהי שעת רצון, שאסור להחמיץ במישור הלאומי ובמישור האנושי גם יחד".

רוני הירשנזון, אחד מיוזמי המכתב, שכל את בנו אמיר ז"ל בפיגוע התופת בצומת בבית-ליד. את הפיגוע ביצע מחבל של הג'יהאד האיסלאמי, אבל הירשזון מוכן שאסירים שמשתייכים לארגון ישוחררו תמורת גלעד שליט. לדבריו, צעדים של הידברות מצמצמים את האיבה בין העמים, וזהו דבר חשוב ורצוי".

הירשנזון הוסיף: "מצד פוליטיקאים נשמעת הקריאה איך אנחנו יכולים להסתכל למשפחות השכולות בעיניים. אנחנו יכולים להסתכל למשפחות השכולות בעיניים. המכתב שנשלח לראש הממשלה נועד להדגיש כי יש דעות לכאן ולכאן, וכי המשפחות השכולות אינן עשויות מקשה אחת. המשפחות השכולות שמתנגדות לשחרור האסירים מנכסות את השכול הלאומי, אך שכול הוא דבר אישי".

בארגון נפגעי הטרור (אלמגור) תקפו את פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלשתיני,
וטענו כי הוא עושה שימוש בחייל החטוף גלעד שליט כדי לשחרר מחבלים. "מדובר בקבוצה הפועלת בקביעות למען האינטרסים הפלשתינים", נמסר בהודעת הארגון. "הם עושים שימוש בגלעד שליט כדי להשיג שחרור מחבלים במסגרת כלל פעולותיהם למען האינטרסים הפלשתינים. הגיע הזמן לחשוף לציבור הישראלי את מקורות המימון הזרים של הפורום הזה".

שלשום, על רקע כינוסה בפעם הראשונה של ועדת השרים לעניין שחרור האסירים, קיים ארגון נפגעי הטרור, מסיבת עיתונאים מיוחדת, בה הובעה התנגדותו העזה של הארגון לשחרור מחבלים. "הניסיון מלמד ששחרור מחבלים מביא לשחרורו של גל הפיגועים הבא". אמר יו"ר הארגון, מאיר אינדור, שציין כי על פי מחקר שערך הארגון, מעל ל-70% מהמחבלים ששוחררו חזרו למעגל הטרור והנחו או ביצעו פיגועים.

התשובה הישראלית: צמצמו מס' האסירים שרצחו

שלשום נכנס המשא ומתן לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט לשלב המחיר, כשראש הממשלה מסר לממשל המצרי כי ישראל תהיה מוכנה לשחרר את מספר האסירים המופיעים ברשימה שהעביר החמאס (450 אסירים), בתנאי שהרשימה תהיה נקייה ככל הניתן מרוצחים. עם זאת, ישראל אינה פוסלת שחרור מספר מצומצם של אסירים עם דם על הידיים.

גורמים מדיניים בכירים בישראל אמרו אתמול בערב כי "החמאס ניפח את הרשימה ברוצחים, ולא סתם רוצחים – רבי מחבלים שאחראים למותם של עשרות רבות של ישראלים. ישראל לא תשחרר רוצחים רבים שדם אזרחים על ידיהם". בישראל מעריכים כי החמאס שלח רשימה בעייתית במכוון, כדי להתחיל את המשא ומתן מנקודת פתיחה גבוהה ככל הניתן.

בין היתר נכללו ברשימת האסירים: מרואן ברגותי, שבשבתו כמזכ"ל הפת"ח בגדה הנחה לבצע פיגועים נגד ישראל, חסן סלאמה, האחראי למספר פיגועי התאבדות בשנות ה-90, אחמד סעדאת, שכמנהיג החזית העממית היה אחראי לרציחת השר רחבעם זאבי, ומחבלים נוספים.

"שחרור מחבלים ישחרר את גל הפיגועים הבא"

אפרת זמר; אלי לוי

"שחרור מחבלים ישחרר את גל הפיגועים הבא"

העסקה שנרקמת לשחרור שליט, במהלכה אמורים להשתחרר אסירים עם דם על הידיים, חושפת דילמה קשה. ארגון נפגעי הטרור מזהיר מהצעד המתגבש

NRG

2007-04-10

על רקע גיבוש העסקה המסתמנת לשחרור גלעד שליט, הולכת ומחריפה המחלוקת סביב סוגיית שחרור האסירים עם דם על הידיים. ארגון נפגעי הטרור, אלמגו"ר, קיים מסיבת עיתונאים בה הובעה התנגדותו העזה של הארגון לשחרור מחבלים. "הניסיון מלמד ששחרור מחבלים מביא לשחרורו של גל הפיגועים הבא". אמר יו"ר הארגון, מאיר אינדור. קולות שונים לגמרי נשמעו במטה המאבק למען השבת הבנים, שגרסו כי הממשלה צריכה לזכור כי אין שאלת מחיר, וצריך לעשות הכל כדי להחזיר את הבנים שנשלחו לקרב בשם המדינה ולמען המדינה.

יפעת אלון, שאיבדה את אמה נועה ואת אחייניתה גל בפיגוע בגבעה הצרפתית בירושלים, אמרה כי "דווקא בתור משפחות שיודעות מה זה כאב ושכול, אנחנו מרגישים שיש לנו את האחריות והמחויבות לעמוד מול הפרץ המזעזע של מה שחס וחלילה עלול להיות.

"אין מקום לאשליות, הרי כבר ניסינו. הציבור צריך לדעת שאם נשחרר את שלושת החיילים הנפלאים שלנו באמצעות שחרור טרוריסטים יהיה לזה מחיר".

אינדור ציין כי על פי מחקר שערך הארגון, מעל ל-70% מהמחבלים ששוחררו חזרו למעגל הטרור והנחו או ביצעו פיגועים. "אנו יודעים שיש חטופים, אך יש דרכים אחרות שלא נוסו. אנחנו קוראים לשחרר את הבנים אך אנו קוראים לממשלה להפעיל לחצים ולהציב בני ערובה מול בני ערובה. צריך להפסיק את הלימודים של האסירים, להפסיק ביקורי משפחות, להפסיק את הקנטינות ואת ביקורי חברי הכנסת הערביים. אם ננקוט כך כלפי אלפי אסירים שבידינו, הם יתחילו לחוש מה היא מידה כנגד מידה".

משפחות החיילים מאמינות בממשלה

ג'וי בוים, ששכלה את דוד בנה בן ה-17 בפיגוע ירי ב-1996, אמרה בדמעות: "אל תתנו לטרוריסטים האלה לצאת מהכלא. אנחנו לא רוצים עוד אלמנות, אלמנים ויתומים. יש דרכים אחרות להתמודדות, לא על ידי שחרור רוצחים והתרת דמם של אנשים נוספים".

משפחות שלושת החיילים החטופים מסרבות להתבטא בנושא שאלת מספר או זהות האסירים שישוחררו בתמורה להשבתו של גלעד שליט הביתה. ממטה המאבק למען השבת הבנים נמסר
כי המשפחות בטוחות שממשלת ישראל תעשה הכל בכדי להשיב את הבנים הביתה.

מקורבי המשפחות גילו אופטימיות זהירה לגבי עסקת החזרת שליט. "אנחנו כולם מתאחדים סביב משפחת שליט", אמרו הערב במטה. "כרגע שחרורו של גלעד עומד לדיון וצריך לעשות הכל שזה יקרה ומהר. כולנו סביב נעם ואביבה שליט". המשפחות מקוות כי הפגישה הערב עם שר החוץ של רוסיה לשעבר, איגור איבנוב, תניב תוצאות ותזרז את שחרור שליט.

יו"ר ארגון "אלמגור": שחרור מחבלים מביא לשחרור גל פיגועים

לילך שובל

יו"ר ארגון "אלמגור": שחרור מחבלים מביא לשחרור גל פיגועים

Ynet

2007-04-10

יושב ראש ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", מאיר אינדור, הביע את התנגדותו לשחרורם של אסירים פלסטינים בתמורה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט.

"מי שיחתום על עסקת שחרור אסירים פלסטינים חורץ את גורלם של ישראלים רבים שמסתובבים בתוכנו. זה יכול להיות כל אחד מאיתנו. הנסיון מלמד ששחרור מחבלים מביא לשחרור גל הפיגועים הבא", אמר אינדור במסיבת עיתנאים שקיים הארגון בירושלים.

'אלמגור' מציג: כרזת נרצחי המשוחררים

'אלמגור' מציג: כרזת נרצחי המשוחררים

בעוד רשימת המחבלים אותם דורשים חוטפי גלעד שליט מועברת לבדיקת השב"כ מחדד ארגון 'אלמגור' את מאבקו בכוונה לשחרר מחבלים רוצחים.

ערוץ 7

2007-04-10

רשימת המחבלים אותם מבקשים חוטפיו של גלעד שליט לשחרר הועברה לבדיקת שירות הביטחון הכללי. בימים הקרובים יקבל הדרג המדיני את חוות דעתם של ראשי השירות באשר לשחרורים.

עם התחזק המידע אודות הכוונה לשחרר מאות מחבלים, ובתוך כך למצוא נוסחה מתגמשת באשר להגדרת "מחבל עם דם על הידיים", ממשיך ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' במאבקו ההסברתי נגד שחרור מחבלים. במסגרת מאבק זה מפיץ הארגון כרזות ובה תצלומיהם של 177 ישראלים שנרצחו בידי מחבלים שהיו בכלא הישראלי ושוחררו בעסקאות העבר.

כרזה זו היא המשך ישיר לדו"ח מיוחד שניסחו אנשי הארגון ובו פירוט מעשי הטרור של המחבלים ששוחררו. התקווה ב'אלמגור' היא שמראה העיניים ישכנע את הציבוריות הישראלית טוב יותר מדו"ח כתוב.

" אנו מודעים למשמעות הכואבת של חייל חטוף, ולמחיר הגבוה שמשלמת המשפחה שבנה החטוף נתון בידי המחבלים. אך מנגד, אנו מודעים, לצערנו, להשלכות הטרגדיות ממהלך זה. מבדיקות שנערכו לאורך השנים בהם שוחררו מחבלים בעסקאות שונות וכ"מחוות" ב"תהליך המדיני", 80% מהמחבלים ששוחררו, חזרו למעגל הטרור ובכך נוספו עוד ועוד משפחות למעגל נפגעי הטרור ובתוכם יתומים, אלמנות ופצועים רבים רבים", אומרים בארגון.

"לא מרשה להם לשחרר את הרוצח של הבן שלי"

נלה מיוחס

"לא מרשה להם לשחרר את הרוצח של הבן שלי"

פרסום שמות האסירים שדורשים חוטפי שליט עבור שחרורו פותח את הפצעים בקרב משפחות נפגעי הטרור. אבל לצד ההתנגדות הנחרצת יש קולות אחרים. אלמגו"ר: חירות לבנים ולא למחבלים

NRG

2007-04-09

פרסום שמותיהם של חלק מהאסירים אותם דורשים חוטפי גלעד שליט תמורת שחרורו פותח שוב את הצלקות אצל משפחות הנפגעים. "הוא ירצח שוב, זו בושה וחרפה", אומרים בני משפחתו של החייל אילן סעדון ז"ל, שמתנגדים מכל וכל לשחרור רוצחו, המופיע ברשימה. חיה הבי, ששכלה את בעלה יוסף בפיגוע ב"סי-פוד מרקט", אמרה כי לא תתנגד לשחרור אסירים, ובמשפחת השר המנוח זאבי מחכים לפרסומים רשמיים.

ג'ילברט סעדון, אמו של אילן סעדון ז"ל, שנחטף ונרצח לפני 18 שנה, היתה נסערת ביותר למשמע דרישת החמאס לשחרר את האחראי לרצח בנה. "אני לא מרשה בשום אופן, הוא הרג את הבן שלי. אני הבאתי לעולם ילד, אין לי בעל, הוא היה בשבילי הכל", אמרה.

בתחילת מאי 1989 עלה סעדון למכונית בה שהו שני נוסעים חובשי כיפות בצומת מסמיה. מאז נעלם. שבע שנים לאחר מכן, בחודש יולי 1996, נמצאה גופתו בצומת גן-שורק באזור פלמחים, בסיוע הכוחות הפלשתינים.

כעת מתקשה האם להשלים עם אפשרות שהאחראי לרצח יצא לחופשי. "הוא רצח אותו וזרק אותו בבור ביבנה שבע שנים", היא מזכירה בכאב ומספרת על הזנחה מצד הממסד. "ילד, כמו נשמה, ככה הלך. לא באים לראות אותך, מה עבר עליך, כלום. מה עושים לי? אני חצי בנאדם".

גם מזל חוטא, אחותו של סעדון, מביעה התנגדות עזה לאפשרות שזה ישוחרר. "הוא עוד פעם יעשה רצח, הוא אמר שאם ישתחרר הוא ירצח עוד אנשים, אנחנו לא מוכנים שהוא ישתחרר", אמרה. "אף אחד לא יכול לבוא במקומו, שלא ישחררו אותו". גם התמורה עבור שחרור כזה לא משנה את דעתה של חוט. "אז מה עם גלעד שליט? כל אחד והכאב שלו. יש הרבה מחבלים, שיפסיקו להמציא תירוצים. גם את אחמד יאסין המדינה לא שחררה".


177 שנהרגו ע"י מחבלים ששוחררו (צילום: באדיבות אלמגור)

"רוצה ששליט יחזור"

פלמ"ח זאבי, בנו של שר התיירות המנוח רחבעם זאבי, סירב להגיב לאפשרות שהאחראי לרצח אביו, אחמד סעדאת, נכלל ברשימת השמות שדורש החמאס, ואמר כי יגיב אם יהפכו השמועות לפרסום ממשי. "בדמוקרטיה שאנחנו חיים בה בוחרים ראש ממשלה פעם בארבע שנים", אמר. "הוא זה שצריך לקבל החלטות. לא קיבלתי שום מינוי, ולכן לא אומר לו איך לנהל את המדינה".

אולם גם קולות אחרים נשמעים בקרב משפחות הנפגעים. "עם כל הצער הגדול על אובדן בעלי, הוא לא יקום לתחייה ואני מאד רוצה שישחררו את גלעד שליט. אני לא אתנגד", אומרת חיה הבי, שבעלה יוסף נרצח בפיגוע בסי-פוד מרקט. חבי מספרת על התהליך שעברה עד שהבשילה בה ההשלמה. "ממש נדהמתי כשראיתי את העיתון. זה גרם לי לכעס, אבל יש לי גם צער על החייל, ואני רוצה שיחזירו אותו הביתה", אמרה. היא מבהירה שהיא אומנם לא מעוניינת שהעסקה תכלול את ברגותי, "אבל אם זה מה שיוחלט, אז אי אפשר לשנות את זה".

מנכ"ל ארגון אלמגו"ר, מאיר אינדור, מסרב לעומתה להשלים עם שחרור אסירים. אינדור ממקד את ביקורתו בהנהגה הפוליטית. "גורל מדינת ישראל וביטחונה נמצא בידי אנשים אופורטוניסטיים, אין שום שיקול דעת ביטחוני", אמר. "שר בכיר מאד בממשלה אמר 'אתם אמנם אומרים דברים הגיוניים, אבל מדובר בחבורה של אנשים שתצביע אך ורק לפי משב הרוח של אותו שבוע, ואני כמוהם'".

אינדור מספר כי בחמש השנים האחרונות בלבד נרצחו 177 ישראלים, באחריות מחבלים ששוחררו בעבר בעסקאות. "איך תסתכלו בעיניהן של המשפחות?", תהה. "מי שיחתום על החנינות, משחרר את גל הפיגועים הבא וחותם על גזר דין מוות לאזרחים וחטיפות חיילים".

מנכ"ל ארגון נפגעי הטרור מבטיח תגובה הולמת אם אכן יוחלט על ביצוע עסקה. "אם הם חושבים שהם ישחררו ואחרי זה ישכח גל הביקורת, הם טועים", הוא אמר. "נעתור לבג"ץ, ויותר מזה – נרדוף את מי שיחתום על השחרור, נדאג לכך שזה יהיה להם אות קלון נוסף".

מתנה לטרור

מאיר אינדור

הכותב הוא מנכ"ל ארגון אלמגור

מתנה לטרור

מאיר אינדור חושב ששחרור מחבלים יציל את חיי שליט, אך יחזיר אותנו לכאוס של הטרור

NRG

2007-04-08

ארגוני הטרור יקבלו מתנה גדולה מאד מידי הממשלה לחג החירות, שכוללת שחרור מאות של מחבלים. הם ומשפחותיהם יחגגו, אבל אלו שמתחת למצבות ובני משפחותיהם – בשבילנו זה יהיה יום שחור שני.

במהלך החודשיים האחרונים נפגשנו, אני ומשפחות נפגעי הטרור, עם לא פחות מארבעים חברי כנסת, וגילינו שגורלה של ישראל נמצא בידיים של אנשים אופורטוניסטים. שר בכיר מאוד הביע תמיכה בטענות שלנו נגד שחרור המחבלים, אבל ציין שהוא מכיר את חבריו בממשלה. "אתם אמנם אומרים דברים הגיוניים, אבל מדובר בחבורה של אנשים שתצביע אך ורק לפי משב הרוח של אותו שבוע, ואני כמוהם", ציין בפנינו השר.

אל קהילת נפגעי הטרור נוספו 177 ישראלים בחמש השנים האחרונות שנרצחו בידי מחבלים שחלקם שוחרר בעבר בעסקאות דומות, וחלקם היו אפילו בלי דם על הידיים. עסקת שחרור מחבלים מביאה חייל אחד בחזרה לביתו, אבל כרוכה בוודאות בהקרבה של חיי אזרחים וחיילים אחרים.

כי ברגע שניתנת למחבלים הזדמנות – הם מבצעים רצח. אחד מבכירי עורכי הדין במדינה אמר לנו שמעסקת טננבאום כבר "חטפנו הרוגים ופצועים ממחבלים ששוחררו עבור טננבאום". בדיקה שערכנו העלתה שהכל נכון.

אחרי שצה"ל עשה עבודה סיזיפית בשנים האחרונות והצליח להכניס לבתי הכלא את מנגנוני הפיקוד והסיוע של הטרור, מה שהביא לירידה בכמות הפיגועים – הכל ייעלם בהנף יד אם תתקבל ההחלטה הנואלת לשחרר מחבלים. ארגוני הטרור איבדו את הכוח שלהם ועכשיו הם רוצים להחזיר את השיניים שלהם ולאחוז במקלות הטרור.

חירות לבנים ולא למחבלים

היום שאחרי שחרורם של מאות מחבלים יחזיר אותנו לכאוס של הטרור. זה יהיה כישלון נוסף ואדיר מימדים, אפילו אחרי מלחמת לבנון. כי מה יישאר מהנאום של אולמרט, שאמר שהצהיר שהוא לא נושא ונותן על שחרור מחבלים? שום דבר.

מדינה לא יכול להסתכל על שיקול פרטי של משפחה אחת. אנחנו מבינים בהחלט את צעדי משפחת שליט, אבל היא בת ערובה של המחבלים. האקדח הפוליטי מוצמד אליה ואי אפשר לסכן אומה שלמה. מי שיחתום על החנינות האלו משגר את גל הפיגועים הבא וחותם למעשה גזר דין מוות על הרבה אזרחים וחיילים ישראלים.

למדינת ישראל יש אפשרות לבחור בדרך אחרת ולהפעיל מנופי לחץ על הפלשתינים. צריך להפסיק את כל ההקלות שניתנות לאסירים, לחדול מביקורי המשפחות ונציגים של ארגונים בינלאומיים, כל עוד החטופים אינם זוכים לתנאים דומים.

אנחנו בארגון אלמג"ור פנינו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ועדיין לא קיבלנו תשובה. אחרי החג נפתח בקמפיין שכותרתו "עוד ניתן למנוע את הכישלון הנוסף של מלחמת לבנון השנייה". המסר שלנו הוא: "חירות לבנים ולא למחבלים".

סיפור 'ליל הסדר' של נפגעי הטרור

רותי אברהם

סיפור 'ליל הסדר' של נפגעי הטרור

עבור נפגעי טרור, ליל הסדר, בעל האופי המשפחתי, מחדד את ההעדר והצער. מדובר באירוע קשה במיוחד הפותח בכל פעם מחדש את הפצעים.

ערוץ 7

2007-04-07

לעבור את הסדר בשלום, היא שאיפה ידועה במקומותינו. פולקלור שלם התפתח סביב הנושאים המועדים לפורענות כמו מרכיבי התפריט, 'אצל מי השנה' ואיזה הכשרים.

עבור נפגעי טרור, ליל הסדר, בעל האופי המשפחתי, מחדד את ההעדר והצער. עבור משפחות נפגעות הפיגוע בליל הסדר במלון פארק, מדובר באירוע קשה במיוחד הפותח בכל פעם מחדש את הפצעים.

ארגון אלמגור הרים את הכפפה והחליט לערוך סדר קיבוצי כדי להפיג במעט את כאבן של המשפחות . בליל הסדר נעשה שימוש באמצעים רבים ויצירתיים, כמו העלאת 'הצגה' ברוח הזמן, 'שיירת ילדים' אשר 'יצאה ממצרים' ואף מלצרית בלתי שגרתית גוייסה למשימה.

מתן השירות על ידי אותה מלצרית עורר את תשומת לבן של המשפחות בעיקר אלו שנוהגות לצפות בטלויזיה והם החלו לתהות האם מדובר 'בדבר האמיתי', כי 'בטח כתבת ערוץ 2 לעניני חינוך ועליה, שרה ב"ק נופשת בבית מלון כמו כל הזוהרות בברנז'ה ולא ממלצרת כאן בחג". אישור לחשדות קיבלו כאשר זו ספגה 'נזיפה' מאביה ראש אלמגור מאיר אינדור, על כך שמיאנה לוותר על תפקידה במטבח כדי להשתתף בהצגה. מדובר בהצגה ברוח הימים האלו, 'שידור חי' מבית פרעה ומבית משה. בהצגה שולבו כתבים מהשטח, נפגעי טרור. כאמור ב"ק העדיפה את הסירים והצלחות על פני 'הבמה' ואביה הוסיף כי "שוב ערוץ 2 נוקט עמדה שמאלנית ומסרב לדווח על ארועים ימניים". כך יכלו הנוכחים לפתור לעצמם את 'חידת המלצרית' ופרצו בצחוק.

בק התגייסה יחד עם אחיותיה ואמה לערוך סדר קבוצתי למשפחות שכולות ובהם מקרים קשים במיוחד. את הארוחות תרם מפעל "שפע". השתתפו בליל הסדר אלמנת טרור וילדיה שנפצעה קשה בפגוע ירי בו איבדה את בעלה לעיניה ועיני ילדיה. זוג הורים שאיבדו את הילדה בת ה15 בפגוע "הדולפינריום". משפחה שאיבדה את הבן בעיצומה של אינתפדת 2000 מירי כוחותינו שסברו בטעות זיהוי שבנם הוא מחבל ואחיות של חלל טרור מפגוע קפה מומנט.

פעילות נוספת בליל הסדר היתה הצגה שבה שולבו ילדי המשפחות השכולות. הם צויידו בתרמילים ו"יצאו" בשיירה ממצרים כאשר בראשם צועד "משה רבינו" לבוש גלימה מרוקאית ועטור זקן לבן מלאכותי. את דמותו של משה רבינו גילם ראש אלמגור אינדור, אשר פקד על צאן מרעיתו בקול רועם: "צאו, צאו ממצרים"!

פרעה זכה ל'ריבוי'. קבוצת נשים בפיקודה של שרה בק, קבוצת פרעה, גילמה קבוצת נשים ש" רדפה" אחרי משה ואנשיו בפיקודה של שרה בק. מקהלה חסידית ששרה רפרטואר שלם של שירים מזרחיים עם הזמר יוחאי בשן.

בסיומו של ליל הסדר אמרה אחת הנשים:"עשיתם לנו את החג! דווקא העובדה שמשפחה התנדבה על כל ילדיה וחתניה לשרת אותנו-היתה מרגשת יותר מכל ארוח במלון מפואר ". אם אחרת אמרה :"אנו עוזבים לפעמים את משפחותינו בליל הסדר כדי שלא לחוש בחסרון יקירינו שבעבר הסבו איתנו. הישיבה ביחד בליל הסדר הפכה אותנו למעין קבוצת תמיכה ואפשרה לנו לעבור את החג ביחד בהתמודדות משותפת עם החסרון והכאב".

אלמגור: לשנות הגישה כלפי המחבלים בכלא

אלמגור: לשנות הגישה כלפי המחבלים בכלא

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" קורא לממשלה לשנות את הגישה כלפי האסירים הפלסטינים כדי להביא לשחרורם של החיילים החטופים.

ערוץ 7

2007-04-06

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" קורא לממשלת ישראל וליועץ המשפטי לממשלה לשנות את הגישה כלפי האסירים הפלסטינים כדי להביא לשחרורם של החיילים החטופים.

ב"אלמגור" סבורם כי יש להפסיק את הפגישות עם בני משפחותיהם, עורכי דינם, אנשי ציבור מחו"ל ומהמגזר הערבי והפסקה מיידית של כל לימודיהם לתעודות בגרות ותוארים אקדמאים בכלא.

מנכ"ל אלמגור מאיר אינדור אומר כי "על פי בדיקה של היועצים המשפטיים באלמגור כל הצעדים האלו חוקיים בהיות המחבלים אנשי טרור שלא מוגנים באמנת ז'נבה- כחיילים – ובוודאי שלא ראויים לתנאי הלוקסוס בהם הם כלואים (יותר מאסירים רגילים), כל עוד חיילנו חטופים בידיהם, ואפילו לא זוכים לביקורי הצלב האדום ומשפחותיהם לא מקבלות אות חיים".