מחלוקת בין נפגעי טרור על חרם ביום הזיכרון

נדב שרגאי

מחלוקת בין נפגעי טרור על חרם ביום הזיכרון

49 משפחות שאיבדו את יקיריהן בפיגועים יחרימו הטקסים, במחאה על עסקת שליט

הארץ

2007-04-19

בדף הפותח את אתר האינטרנט אלמגו"ר, ארגון נפגעי הטרור, מופיעה בימים אלה כרזה שהודבקה גם על לוחות המודעות במקומות שונים בישראל: 177 דיוקנאות, כולם של אנשים שנרצחו בידי מחבלים משוחררים. לפי אלמגור, 80% מהמחבלים ששוחררו מסיבה כלשהי מבתי הסוהר, שבו לטרור. לפי גורמי ביטחון, לעומת זאת, מדובר בכ-25% בלבד.

על נתון אחד אין מחלוקת: מחבלים משוחררים רבים הרגו ישראלים רבים ופצעו מאות אחרים. האפשרות שבעסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט ישוחררו מחבלים והם ישובו להרוג ולפגוע, מסעירה את משפחות השכול. הם ביקשו פגישה עם ראש הממשלה אהוד אולמרט ובינתיים לא נענו, אבל נפגשו עם שרים רבים, בהם שרת החוץ ציפי לבני.

אתמול, בצעד חסר תקדים, הודיעו 49 משפחות שכולות שאיבדו בשנים האחרונות את בניהן בפעולות איבה ופיגועי טרור, שיחרימו את הטקסים ביום הזיכרון לחללי פעולות איבה. זאת בשל האפשרות שמחבלים נוספים ישוחררו בעסקת שליט וישובו לרצוח.

בראש ההתארגנות עומד בן ציון בן שוהם, אחיה של לימור, שנרצחה בפיגוע בקפה מומנט לפני כחמש שנים. "המחבלים שאחראים לרצח אחותי ישובו לפגע. אם לא כולם, אז חלקם. זה מוכח", אומר בן שוהם. "רק לפני שבוע דווח ש-35 איש נרצחו בידי מחבלים ששוחררו בעסקת טננבאום. אז עם כל הכאב של הורי החטופים, צריך לשקול את הדברים בשכל, ולא ברגש", הוא אומר.

"אנשים עוצמים עיניים ואומרים: צריך להחזיר את גלעד הביתה", מוסיף בן שוהם. "אני אתם, אבל לא בדרך הזאת. זאת דרך שלא מקדשת את החיים, אלא מחסלת אותם. הוא אולי ישוחרר, אבל עוד מאות ימותו. ובכלל: כל עוד איננו יודעים היכן הוא ולא איפשרו לנו לבקר אותו, כל עוד לא קיבלנו סימן חיים ממנו – אסור לדבר אתם ואסור לאפשר ביקורי קרובים גם אצל האסירים הרוצחים הפלשתינאים. שגם הם ישתגעו מדאגה".

היוזמה של בן שוהם שנויה במחלוקת בארגון נפגעי הטרור. ראש הארגון, מאיר אינדור, אומר שבצד תמיכה של משפחות ביוזמה, יש משפחות אחרות הסבורות שיש לבוא לבתי הקברות ולהשמיע שם קול. ציון סווארי, שאיבד את בתו, חתנו ובנו בפיגוע בכביש 443 לפני כשש שנים, הוא אחד מהם. סווארי מתנגד להחרמת הטקסים. "אלה טקסים לזכר הילדים שלנו. אין מה להחרים. יש לנו חילוקי דעות עם הממשלה ואפשר להביע מחאה, אבל בלי קשר לטקסי הזיכרון האלה".

"בינתיים", אומר סווארי, "אולמרט מגלה עמדה די תקיפה בעניין האסירים ומוכיח עמידה. אם היה מדובר בשרון, היה מקום להפגין. הוא כבר שיחרר מחבלים. אבל אולמרט לא שיחרר בינתיים מחבל אחד. מה שצריך לעשות זה להפסיק את בתי ההבראה שלהם בכלא, להפסיק את ביקורי הקרובים, עד שיתנו למשפחת שליט לבקר אותו", אומר סווארי.

מאיר אינדור, ראש הארגון, מחזיק רשימת המחבלים המשוחררים ששבו לפגע. בין הפיגועים הבולטים: הפיגוע הגדול בליל הסדר במלון פארק, הפיגוע בקפה הלל בירושלים, פיגועי החדירה ליישובים אדורה וכרמי צור, פיגועי התאבדות בירושלים, בתחנה המרכזית בעפולה ובעוד מרכזי אוכלוסייה בישראל. השב"כ מאשר חלק גדול מהנתונים.


בן ציון בן שוהם ותמונת אחותו לימור, אתמול בביתו בירושלים. "המחבלים שרצחו אותה ישובו לפגע. זה מוכח", הוא אומר