אורלב: יש שרים שמתחרטים על עסקת שליט

יוני קמפינסקי

אורלב: יש שרים שמתחרטים על עסקת שליט

ח"כ אורלב והרב יהודה בן-ישי השתתפו השבוע באירוע של "אלמגור" והתייחסו להתמודדויות מול האויב. וידאו.

ערוץ 7

2011-12-31יש שרים שהתחרטו על תמיכה בעסקת שליט (באדיבות "ערוץ 7")

באירוע חנוכה של ארגון "אלמגור" נשא דברים ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי). אורלב בירך את מאמצי פעילי ארגון "אלמגור" למנוע שחרור מחבלים, והכריז שהוא עומד להציע הצעת חוק בכנסת להגבלת סמכות הממשלה לשחרר מחבלים כראות עיניה.

אורלב ציין ששרים וחברי כנסת רבים כבר תומכים ברעיון. אורלב גם גילה שמספר שרים שהצביעו בעד שחרור 1,027 המחבלים בתמורת החייל גלעד שליט כבר אמרו לו שהם מתחרטים על המעשה. אורלב הזמין את פעילי "אלמגור" להצטרף אליו לקידום החקיקה למניעת עסקת שבויים נוספת כמו האחרונה.

השתתף בכינוס גם הרב יהודה בן-ישי, רב של קהילה בשכונת גאולים (בקעה) בירושלים ואביה של רות פוגל הי"ד, שנרצחה ביחד עם בעלה אודי ושלושה מילדיהם, יואב, אלדד והדס הי"ד, באיתמר במרץ השנה. הרב בן-ישי הדגיש שההתמודדות מול אויבי ישראל מתפצלת תמיד לשתיים – התמודדות פיזית והתמודדות נפשית – כשההתמודדות הנפשית איננה קלה יותר מההתמודדות הפיזית. נדרשו למכבים תעצומות נפש לא רק כדי להילחם בסלאוקים (הסורים-היווניים) בשדה הקרב, אבל גם כדי להגיב לניסיון לפגוע בנפש היהודית וכדי לעורר את העם למורשתו.הרב בן ישי: יש ניסיון לפגוע בנפש (באדיבות "ערוץ 7")

הרב בן-ישי סיפר אגדה, שבזמן המלחמה מתתיהו סירב להראות סימני אבלות על בניו שנפלו בקרב, כדי שלא יחליש את המכבים הנלחמים. בדומה, נפגעי ושכולי ישראל נושאים באחריותם לעמוד עמידה איתנה למרות הקושי שבדבר. מתוך זה העם מוצא את הכוחות לעמוד על רצונו האיתן לשבת בארצו, אחר אלפיים שנות איומים על חייו וניסיונות לשכנע אותו לעזוב את אמונתו.

ארגון נפגעי טרור: לא להוציא המניע הלאומני מהאישום בפיגוע הדריסה

ארגון נפגעי טרור: לא להוציא המניע הלאומני מהאישום בפיגוע הדריסה

Ynet

2011-12-26

ארגון אלמגור למען נפגעי הטרור ופעולות האיבה קורא לשופט במשפטו של מוחמד צופאן, הנאשם בפיגוע דריסה, שלא לקבל את העסקה עם הפרקליטות, לפיה יוצא המניע הלאומני מכתב האישום, כפי שהתפרסם מוקדם יותר ב-ynet.

"גזר הדין צריך להכיל בקרבו את המניע לרצוח ישראלים ושנות המאסר צריכים להגזר כמקובל בפיגוע טרור, ללא הנחות" אמר מאיר אינדור, יושב ראש אלמגור. "את ההנחות הוא יקבל ממילא בחטיפה הבאה. אין צורך שבית המשפט והפרקליטות יעשו זאת כבר על ההתחלה". אמר אינדור. מוחמד צופאן נאשם כי דרס ודקר באוגוסט האחרון שמונה ישראלים ליד מועדון האומן 17 בתל-אביב.

משפחות נפגעי הטרור החרימו את שרי הממשלה

חזקי עזרא

משפחות נפגעי הטרור החרימו את שרי הממשלה

מארגני האירוע השנתי של משפחות נפגעי הטרור, לא הזמינו שרים כבכל שנה, "בגלל התחושות השליליות כלפי הממשלה".

ערוץ 7

2011-12-26הדלת המסתובבת למחבלים חייבת להיפסק (באדיבות "ערוץ 7")

משפחות ארגוני נפגעי הטרור נפגשו הערב (שני) במלון רמת רחל בירושלים, ביוזמת ארגון אלמגור לאירוע חנוכה השנתי. הפגישה היא הראשונה מאז שוחרר גלעד שליט והיא התקיימה לראשונה ללא השתתפות שרי ממשלת ישראל, זאת בעקבות שחרור 1,027 המחבלים בעסקת שליט. "בגלל התחושות השליליות כלפי הממשלה, לראשונה ויתרנו על נוכחות שרים באירוע החנוכה השנתי, למרות שבעבר השתתפו שרים ואורחים רשמיים באירוע זה", אמרו בארגון 'אלמגור'.

ארגון אלמגור העניק את אות ההוקרה ליוסי מנדלביץ' ויוסי צור שאיבדו את בניהם ולרון קרמן ששכל את בתו. יו"ר הארגון, מאיר אינדור אמר במהלך הטקס, "אמנם הפסדנו במלחמה ושוחררו מחבלים עם דם על הידיים אבל ניצחנו בתודעה הציבורית".

יוסי צור סיפר כי לכל אורך הדרך במאבק נגד עסקת שליט ליוותה אותם האמונה בצדקת הדרך.

ח"כ פרופ' אריה אלדד (האיחוד הלאומי) היה אורח כבוד בכנס ואמר, "הלקח שלנו מהשנה הקשה הזו שלא מספיק לתפוס מחבלים אם יש ממשלה שמנהלת מדניות של דלת המסתובבת. מחבלים עם דם על הידיים נכנסים לכלא ובסוף משתחררים – הדבר הזה חייב להיפסק". אלדד הוסיף כי אסור לנו להשתמש באמירה ביטחונית בטיעון שאסור לשחרר מחבלים בגלל שהם יחזרו לטרור, אלא בגלל שאנחנו בני חורין, "יש להילחם נגד הכניעה בטרור משום הצדק משום הדין משום הנקמה".

ניסיון פיגוע בשומרון: רכב נפגע מירי, אין נפגעים

ניסיון פיגוע בשומרון: רכב נפגע מירי, אין נפגעים

אש נורתה לעבר ישראלים שנסעו בכביש הגישה להתנחלות מעלה שומרון שממזרח לקלקיליה, ככל הנראה מהכפר הסמוך עזון. נזק נגרם למכונית, וכוחות גדולים של צה"ל פועלים באזור. יו"ר מועצת יש"ע המתגורר במקום: "זה אירוע חמור"

חדשות 2

2011-12-24


פיגוע ירי. ארכיון (צילום׃ מז"פ משטרת מרחב איילון)

פלסטינים פתחו הבוקר באש לעבר רכב ישראלי שנסע בכביש הגישה להתנחלות מעלה שומרון שממזרח לקלקיליה. איש לא נפגע, אולם למכונית נגרם נזק. מדובר צה"ל נמסר כי הירי בוצע, ככל הנראה, מהכפר הסמוך עזון. עוד אמרו שם כי כוחות הצבא סורקים כעת את האזור.

דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע ותושב מעלה שומרון, סיפר על אירועי היום לחדשות 2 באינטרנט. "עברתי שם ב-10:00 והכל היה שקט. ב-10:45 ראיתי כוחות גדולים של צבא ונאמר לי שהיה ניסיון פיגוע ושאין נפגעים. זה קרה בציר פנימי שהיו בו מדי פעם זריקות אבנים, אבל פיגוע ירי לא זכור לי", הוא אמר.

דיין הגדיר את ניסיון הפיגוע "אירוע חמור", אך עם זאת ציין כי "ב-100 השנים האחרונות הפלסטינים לא הפסיקו אפילו לרגע את הניסיונות שלהם להרוג כמה שיותר יהודים".

מאיר אינדור יו"ר ארגון נפגעי הטרור אלמגור מסר בתגובה כי "הירי היום על מכונית ישראלית ליד מעלה שומרון הוא תוצאה ישירה של גל השחרורים השני של עסקת שליט, שבו שוחררו מחבלים אשר ריצו את עונשם על פיגועי טרור דומים שבו ירו ופגעו במכוניות, נוסעיהם ניצלו והם שוחררו אחרי זמן קצר. בכך סימנו ליורשיהם את מסלול השחרורים המהיר הצפוי להם אם ייתפסו".

תמה עסקת שליט, מחבלים רבים שבו הביתה

אבי חיים

תמה עסקת שליט, מחבלים רבים שבו הביתה

550 אסירים בטחוניים, חלקם עם דם על הידיים, שוחררו במסגרת השלב השני בעסקת שליט. רובם הועברו לכפרים ביו"ש.

ערוץ 7

2011-12-18


המחבלים ששוחררו במסגרת השלב השני בעסקת שליט. (צילום: פלאש 90)

דובר צה"ל מסר הערב (ראשון) כי ביצוע השלב השני של מבצע 'השבת רב-סמל גלעד שליט' הושלם.

על פי הדיווח בשעה 22:11, הועברו האסירים דרך נתיב הסמוך למחנה "עופר", זאת לאור שיקול מבצעי בשל הפרת סדר אלימה במעבר "ביתוניא" שנמשכה מספר שעות, ודרך מעבר "כרם שלום" לאזור יהודה ושומרון, רצועת עזה, ירדן ושטח ישראל. העברת האסירים התבצעה בסיוע ארגון הצלב האדום הבין-לאומי.

חייל צה"ל נפצע קל מאבנים שיודו לעברו בהפגנה אלימה סמוך לביטוניה, דרומית לרמאללה. כוח צה"ל טיפל בחייל במקום, והוא לא נזקק לפינוי. המפגינים, בני משפחות של אסירים, גלגלו בנוסף צמיגים בוערים לעבר כוחות הביטחון, והשליכו בקבוקי תבערה. החיילים השיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

גורם צבאי מסר כי כ-505 אסירים הועברו למרחב יהודה ושומרון דרך נתיב הסמוך למחנה "עופר", 41 אסירים הועברו לרצועת עזה דרך מעבר "כרם שלום", 2 אסירים הועברו לירדן דרך מעבר "אלנבי" ו-2 אסירים הועברו למזרח ירושלים. מוקדם יותר מפקד פיקוד הדרום, אלוף טל רוסו, הכריז על אזור מעבר "כרם שלום" כשטח צבאי סגור.

שופטי בג"ץ דחו מוקדם יותר היום עתירה נוספת של ארגון אלמגור נגד ביצוע השלב השני. בהחלטתם קבעו, כצפוי, כי בית המשפט לא מתערב בשיקול מדיני, "אין מקום שבית המשפט הוא שיכריע האם עדיף לשחרר דווקא אסירים המשתייכים לארגון החמאס על פני אלה המשתייכים לארגון פתח".

בין המשוחררים: סאלח חמורי, שתכנן לרצוח את הרב עובדיה יוסף; טלטל נעסאן, שהודה בהשתתפות בפיגועי ירי ובתכנון הנחת מטענים באזור רמאללה; דרויש דהדאר, מחבל תנזים שהיה מעורב בפיגוע ההתאבדות ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, בו נרצחו שלושה ישראלים ב-2002; נמר ג'אבר פהמי בדר, שהתכוון להוציא לפועל פיגוע תופת באחת מערי ישראל.

עסקת שליט הושלמה: עוד 550 אסירים שוחררו

רענן בן-צור; אליאור לוי; יואב מלכה; רועי קייס

עסקת שליט הושלמה: עוד 550 אסירים שוחררו

חודשיים לאחר שובו של גלעד שליט, נחתמה עסקת השבויים. 550 אסירים ביטחוניים הוצאו מבתי הכלא – רובם חזרו לגדה המערבית, מיעוטם לרצועת עזה ובודדים הועברו לירדן. מאות התפרעו במעבר ביתוניא, במוקטעה חגגו אלפים

Ynet

2011-12-18

תמה ונשלמה עסקת שליט. חודשיים לאחר שגלעד שליט יצא ממקום שביו אחרי 1,941 ימים והתאחד עם משפחתו, הושלמה אמש (יום א') עסקת השבויים שבמסגרתה שוחרר תמורת 1,027 אסירים ואסירות. בחלק השני של העסקה שוחררו 550 אסירים נוספים – רובם חזרו לגדה המערבית, מיעוטם לרצועת עזה ובודדים הועברו לירדן.

505 אסירים ביטחוניים הוצאו מכלא עופר והועברו דרך מעבר צדדי הסמוך לביתוניא, שם חיכו להם מאות קרובים. אותם בני משפחה התעמתו גם במשך שעות עם חיילי צה"ל, השליכו בקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים. חייל צה"ל נפצע באורח קל במהלך עימותים עם הפלסטינים במקום.

פרט ל-505 המשוחררים לגדה, 41 אסירים הועברו לרצועת עזה דרך מעבר "כרם שלום". שני אסירים הועברו לירדן דרך מעבר "אלנבי", ושני אסירים חזרו למזרח ירושלים.

לפני שחרור האסירים: עימותים במחסום (צילום: רויטרס)

במוקטעה ברמאללה התכנסו כ-2,000 בני אדם והמתינו עם מנהיגי פתח להגעתם של עשרת האוטובוסים שהביאו את האסירים. לפני שהגיעו לקבלת הפנים, ביקרו האסירים בקברו של יאסר ערפאת. הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לא משתתף בקבלת הפנים עקב ביקור בטורקיה. במקומו קיבלו את פני האסירים בכירי פתח, ביניהם מזכ"ל הנשיאות טייב עבד אל-רחים, יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורה פארס, ושר האסירים עיסא קראקע.

ניכר כי פתח השתדל לזקוף לזכותו את חלקה השני של העסקה, ובאירוע הונפו על ידי החוגגים בעיקר דגלי התנועה. עם זאת, וחרף הצהרת ישראל לפיה איש מהמשוחררים והמשוחררות לא משתייך לחמאס, מיד עם הירידה מהאוטובוס נעטפה אחת האסירות בדגל חמאס על ידי קבוצת נשים שקראו בשבח הזרוע הצבאית של התנועה, גדודי עז א-דין אל-קסאם. הן סירבו להיכנס למוקטעה והעדיפו לחגוג בחוץ.


פלסטינים חוגגים את שחרור האסירים בעזה (צילום: רויטרס)

לקראת סיום טקס קבלת הפנים נשא טייב עבד אל-רחים דברים ובחר להזכיר ולשבח את הסכם הפיוס הפנים פלסטיני בין פתח לחמאס. נציג חמאס שנכח באירוע ברמאללה היה יו"ר הפרלמנט הפלסטיני מטעם התנועה, עזיז דוויק, שהזכיר בנאומו את אנשי התנועה שעדיין עצורים בידי ישראל.

מתכנן רצח הרב עובדיה: "השחרור – תחילת המאבק"

במסיבת עיתונאים בעזה טען דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, כי שנות המאסר שנגזרו על האסירים ששוחררו בשלב הראשון בעסקת שליט עולה על 92 אלף, ואילו סך שנות המאסר שנגזרו על האסירים מהשלב השני עולה על 2,350. "שחררנו 20 אחוז מהאסירים תמורת חייל אחד, על אפו וחמתו של הכיבוש", הוסיף. "השאיפה של ההתנגדות הפלסטינית היא לשחרר את כל האסירים מבתי הכלא בישראל".

במזרח ירושלים המתינו מאות לבואו של אחד המשוחררים הבולטים, סאלח חמורי (26) שתכנן לרצוח את הרב עובדיה יוסף. עם יציאתו לחופשי, אחרי שבע שנים בכלא, אמר חמורי: "אני רוצה להודות לכל האנשים שעמדו לצדי ולצד המאבק של האסירים, המאבק שלי ושל משפחתי".

בקבלת הפנים החגיגית שנערכה לו, הצהיר חמורי: "השחרור שלי הוא תוצאה ישירה של המאבק שלנו. אני מבטיח שהשחרור שלי הוא תחילתו של מאבק קולקטיבי למען מטרתנו המשותפת לשחרור העם הפלסטיני וחזרתם של הפליטים".

שופטי בג"ץ דחו לפני ביצוע העסקה עתירה נוספת נגד השלב השני, ובכך הוסר המכשול האחרון לפני השלמת העסקה. בהחלטתם קבעו כי בית המשפט לא מתערב בשיקול דעתן של הרשויות,

"ואין מקום שבית המשפט הוא שיכריע האם עדיף לשחרר דווקא אסירים המשתייכים לארגון החמאס על פני אלה המשתייכים לארגון פתח", כפי שביקש ארגון "אלמגור" בעתירה.

נשיא המדינה, שמעון פרס, חתם אתמול על בקשות חנינה ל-43 מבין 550 האסירים. הליך השחרור החל ב-19:00, כש-45 אסירים הוסעו מכלא איילון למעברים בכרם שלום, אלנבי ועטרות. גורמים ישראליים הדגישו בשבוע שעבר כי אף אחד מהאסירים ששוחררו בשלב זה של עסקת שליט אינו איש חמאס, וכי לאף אחד מהם אין דם עם על הידיים. מרבית האסירים שהו בכלא על עבירות של השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים וירי לעבר אנשים, וכ-400 מהם כבר ריצו שני שלישים ממאסרם.

בין המשוחררים נמצאים טלטל נעסאן, שהיה בכיר ב"כוח 17" ברמאללה, והודה ב-2001 בהשתתפות בפיגועי ירי ובתכנון הנחת מטענים באזור רמאללה; דרויש דהדאר, פעיל תנזים שהיה מעורב בפיגוע ההתאבדות ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, שבו נרצחו שלושה ישראלים ב-2002; ונמר ג'אבר פהמי בדר, שנעצר ב-2007 בעקבות כוונתו לבצע פיגוע התאבדות בישראל, ככל הנראה בבית כנסת, כנקמה על פעולות ישראל בהר הבית.

עימותים בביתוניא לפני השלמת עסקת שליט

יאיר אלטמן; אליאור לוי; אביעד גליקמן; רענן בן-צור

עימותים בביתוניא לפני השלמת עסקת שליט

שלב ב' בעסקה יושלם הערב, לאחר דחיית העתירה האחרונה. קרובי משפחה של האסירים משליכים בקבוקי תבערה על כוחות הביטחון סמוך לכלא עופר, חייל צה"ל נפצע קל מיידוי אבנים

Ynet

2011-12-18

כחודשיים אחרי חזרתו של גלעד שליט משבי חמאס, יסתיים הערב (יום א') חלקה השני של העסקה. 550 אסירים פלסטיניים ישוחררו הערב מבתי הכלא בישראל ויחזרו לרצועת עזה, לגדה המערבית ולירדן. הם מצטרפים ל-447 האסירים והאסירות ששוחררו בשלב הראשון של העסקה שהחזירה את החייל הישראלי. אם לא יהיו עיכובים, שחרור כל האסירים יתבצע בסביבות השעה 22:00.

במעבר ביתוניא, סמוך לכלא עופר, החלו עימותים בין כוחות צה"ל לבין בני משפחות אסירים הכלולים בעסקה. הקרובים התגודדו במקום כדי לקבל את פני המשוחררים וקציני צבא דרשו מהם לפנות את המקום.


אוטובוס האסירים יוצא מכלא איילון (צילום: אלי אלגרט)

צה"ל מסר שבעקבות כך השליכו הפלסטינים בקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר החיילים, שהגיבו בירי רימוני גז. חייל צה"ל נפצע קל במהלך העימותים.

עימותים בגדה על רקע שחרור האסירים (צילום: רויטרס)


פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל ליד כלא עופר (צילום: AFP)

העליון דחה את העתירה האחרונה

שופטי בג"ץ, אשר גרוניס, עדנה ארבל וחנן מלצר, דחו היום את עתירת ארגון "אלמגור" נגד ביצוע השלב השני, ובכך הוסר המכשול האחרון לפני השלמתו. בהחלטתם קבעו כי בית המשפט לא מתערב בשיקול דעתן של הרשויות, "ואין מקום שבית המשפט הוא שיכריע האם עדיף לשחרר דווקא אסירים המשתייכים לארגון החמאס על פני אלה המשתייכים לארגון פתח", כפי שביקש הארגון בעתירה. שלשום דחה בית המשפט העליון את העתירה שהגישו ארגון "שורת הדין" ושתי משפחות שכולות בבקשה לעכב את העסקה.


העימותים בביתוניא. סירבו להתפנות מהמחסום (צילום: AP)

נשיא המדינה, שמעון פרס, חתם היום על בקשות חנינה ל-43 מבין 550 האסירים. הליך השחרור החל ב-19:00, כש-45 אסירים הוסעו מכלא איילון למעברים בכרם שלום, אלנבי ועטרות.

שאר 550 האסירים יועברו ב-22:00 מכלא עופר למחסום ביתוניא.

גורמים ישראליים הדגישו בשבוע שעבר כי אף אחד מהאסירים שישוחררו בשלב זה של עסקת שליט אינו איש חמאס, וכי לאף אחד מהם אין דם עם על הידיים. מרבית האסירים שהו בכלא על עבירות של השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים וירי לעבר אנשים, וכ-400 מהם כבר ריצו שני שלישים ממאסרם.

למרות זאת, בין המשוחררים נמצאים סאלח חמורי, שתכנן לרצוח את הרב עובדיה יוסף; טלטל נעסאן, שהיה בכיר ב"כוח 17" ברמאללה, והודה ב-2001 בהשתתפות בפיגועי ירי ובתכנון הנחת מטענים באזור רמאללה; דרויש דהדאר, פעיל תנזים שהיה מעורב בפיגוע ההתאבדות ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, בו נרצחו שלושה ישראלים ב-2002; ונמר ג'אבר פהמי בדר, שנעצר ב-2007 בעקבות כוונתו לבצע פיגוע התאבדות בישראל, ככל הנראה בבית כנסת, כנקמה על פעולות ישראל בהר הבית.

בג"ץ דחה עתירת ארגון אלמגור נגד ביצוע שלב ב' בעסקת שליט

אביעד גליקמן

בג"ץ דחה עתירת ארגון אלמגור נגד ביצוע שלב ב' בעסקת שליט

Ynet

2011-12-18

שופטי בג"ץ דחו את עתירת ארגון אלמגור נגד ביצוע השלב השני של עסקת שליט, במסגרתו צפויים להשתחרר 550 אסירים ביטחוניים.

השופטים קבעו בהחלטתם כי בית המשפט לא מתערב בשיקול דעתן של הרשויות, "ואין מקום שבית המשפט הוא שיכריע האם עדיף לשחרר אסירי חמאס על פני אלה המשתייכים לארגון פתח", כפי שביקש הארגון בעתירה.

ארגון אלמגור עתר לבג"ץ נגד שחרור האסירים בשלב השני בעסקת שליט

אביעד גליקמן

ארגון אלמגור עתר לבג"ץ נגד שחרור האסירים בשלב השני בעסקת שליט

Ynet

2011-12-18

ארגון אלמגור עתר לבג"ץ נגד השלב השני בעסקת שליט. בעתירתו טוען ארגון אלמגור כי שחרור האסירים נעשה בחוסר סמכות וכי רק לכנסת ישנה סמכות לתת חנינה כה גורפת.

עוד נטען בעתירה כי ההתעקשות לקיים את המשך ההסכם, לאחר שחרור שליט, גובל בחוסר סבירות קיצונית "כאשר מול רשויות טרור ורצח, ממשלתם של הקורבנות מבקשת להיראות מכובדת, כמי שמקיימת הסכמים".

אב שכול: הממשלה רימתה את אזרחיה

עוזי ברוך

אב שכול: הממשלה רימתה את אזרחיה

אביה של תהילה מעוז הי"ד מזכיר את הבטחות הממשלה לאזרחי ישראל כי רק "גנבי רכב" ואסירים פליליים ישוחררו בשלב השני. הפתעה?

ערוץ 7

2011-12-18


שחרור מחבלים (פלאש 90)

ארגון נפגעי הטרור אלמגור פנה היום (ראשון) לשר דניאל הרשקוביץ בבקשה כי יפעל נגד ההחלטה לשחרר מחבלים כבדים במסגרת השלב השני של עסקת שליט.

יצחק מעוז, אביה של תהילה הי"ד, שנרצחה בפיגוע התופת במסעדת סבארו מזכיר הבוקר כי הממשלה התחייבה כי במסגרת השלב השני של עסקת שליט ישוחררו "גנבי רכב" ואסירים פלילים ולא מחבלים שניסו להוציא פיגועים ולא צלחו.

אנשי אלמגור עמלו בימים האחרונים לפענח את "גנבי הרכב" שאמורים להשתחרר בימים הקרובים והופתעו. בין הצפויים להשתחרר אוסאמה סאלם צאלח אבו צאלח הנאשם כי הקים יחד עם חבריו חוליה השייכת לארגון כתאיב שוהדא אלקצא, מטרת החוליה היתה לחטוף חשודים בשיתוף פעולה וחקירתם, וכן ביצוע ירי לעבר כוחות הצבא הישראלי. ברשות החוליה היו שני אקדחים ורובי קלצ'ניקוב.

כמו כן צפוי להשתחרר מחמד האשם אחמד חאלף חבר בחוליה צבאית של "התנזים" של הפת"ח שמטרתה ביצוע פיגועי ירי נגד חילי צה"ל ואזרחים ישראלים באזור רמאללה, הנאשם פיקד על חוליה בת שלושה חיליים… ומואשם בניסיון לגרימת מוות בכוונה, בירי לעבר בסיס משמר הגבול בכוונה לגרום למותם של שוטרי משמר הגבול ששהו בבסיס… כמו כן ירה באקדח 9 מ"מ לעבר היישוב פסגות בכוונה לגרום למות של תושבי היישוב ולמותם של חילי צה"ל.

כמו כן מפרטים באלמגור את מעשיהם של מחבלים נוספים שצפויים להשתחרר והשתתפו בפעולות טרור נגד ישראל.

הכנות בכלא לשחרורי עסקת שליט, עתירה לבג"ץ

רענן בן צור; אביעד גליקמן

הכנות בכלא לשחרורי עסקת שליט, עתירה לבג"ץ

החלה העברת 550 אסירים ביטחוניים לפני שחרורם ביום ראשון במסגרת השלב השני של עסקת שליט. במקביל, הוגשה לבג"ץ עתירה בבקשה לעכב את המהלך: "אין הליך יסודי"

Ynet

2011-12-15

כמעט חודשיים אחרי שחרורו של החייל החטוף, השלב השני בעסקה עם החמאס יוצא לדרך: שירות בתי הסוהר הודיע הבוקר (יום ה') ל-550 אסירים ביטחוניים כי ישוחררו בקרוב במסגרת השלב השני של עסקת שליט, וחלקם כבר יצאו לדרך לפני השחרור. במקביל, הגיש ארגון "שורת הדין" עתירה לבג"ץ בדרישה לעכב את שחרור האסירים, על מנת "לקיים הליך דמוקרטי מלא שייתן זמן לכל האזרחים להביא את טענותיהם בפני בית המשפט".

האסירים הפלסטינים שישוחררו עוברים בדיקות רפואיות והליכי זיהוי. בצהריים החלה העברת 40 מהם לכלא איילון והשאר לכלא עופר. ביום ראשון צפויים האסירים מכלא עופר להשתחרר דרך מחסום ביתוניא לגדה המערבית, והעצורים מכלא איילון יועברו לרצועת עזה.


יוצאים לדרך היום בכלא מגידו (צילום: אבישג שאר-ישוב)

העתירה לעיכוב העסקה הוגשה בשם ארגון "שורת הדין", המייצג משפחות שכולות נפגעות טרור, על-ידי עו"ד ניצנה דורשן לייטנר. לטענתה אין כעת סכנת חיים, "וממשלת ישראל חייבת לקיים הליך דמוקרטי מלא ולא להתנהל במחשכים. בדמוקרטיה מתוקנת ניתן הזמן לכל האזרחים להביא את טענותיהם בפני הערכאות המתאימות כדי להשפיע על ההחלטה".

"תחושת מחטף"

על אף שרשימת האסירים שישוחררו במסגרת העסקה פורסמה כבר אתמול, טוענת עו"ד לייטנר כי "כמי שמייצגים משפחות שכולות וגם כאזרחים שהדמוקרטיה חרוטה על דגלם בכל עת בעבודתם, התחושה היא תחושת מחטף". לדבריה, "דווקא ממשלת ישראל, אינה מפרסמת בריש גלי התראה לקיום חלק 2 של העסקה, היא אינה מאפשרת לקיים הליך מעמיק ויסודי של מספר שבועות, כפי שראוי שיהיה. לא כך מנהלים דמוקרטיה".

בנוסף, "שורת הדין" מתריע כי על פי הנוהג האמריקני, אין לשחרר טרוריסטים שרצחו אזרחים אמריקניים. לעתירה מצורף ד"ר אלן באואר, אזרח ארה"ב החי בישראל, שהוא ובנו נפגעו בפיגוע ברחוב המלך ג'ורג'. הוא פנה בשבועות האחרונים לתובע הכללי האמריקני, אריק הולדר, והצביע על כך שבין המשוחררים בעסקאות עשויים להיות רוצחי אמריקנים וזאת מבלי שהתנהל דיון ציבורי ראוי בכך בארה"ב.

מלבד העתירה, יו"ר ארגון "אלמגור", מאיר אינדור, בא למשרד השפטים כדי לעיין בתיקי המשוחררים, ועשוי להגיש עתירה משלו מחר.

כ-400 מהמשוחררים בחלק השני של העסקה ריצו כבר שני שליש ממאסרם. מרבית האסירים שהו בכלא על עבירות של השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים וירי לעבר אנשים. בחלק הראשון של העסקה שוחררו 450 אסירים, רבים מהם אסירי עולם. בין האסירים שישוחררו, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, יהיה גם סאלח חמורי, שתכנן לרצוח את הרב עובדיה יוסף.