עימותים בביתוניא לפני השלמת עסקת שליט

יאיר אלטמן; אליאור לוי; אביעד גליקמן; רענן בן-צור

עימותים בביתוניא לפני השלמת עסקת שליט

שלב ב' בעסקה יושלם הערב, לאחר דחיית העתירה האחרונה. קרובי משפחה של האסירים משליכים בקבוקי תבערה על כוחות הביטחון סמוך לכלא עופר, חייל צה"ל נפצע קל מיידוי אבנים

Ynet

2011-12-18

כחודשיים אחרי חזרתו של גלעד שליט משבי חמאס, יסתיים הערב (יום א') חלקה השני של העסקה. 550 אסירים פלסטיניים ישוחררו הערב מבתי הכלא בישראל ויחזרו לרצועת עזה, לגדה המערבית ולירדן. הם מצטרפים ל-447 האסירים והאסירות ששוחררו בשלב הראשון של העסקה שהחזירה את החייל הישראלי. אם לא יהיו עיכובים, שחרור כל האסירים יתבצע בסביבות השעה 22:00.

במעבר ביתוניא, סמוך לכלא עופר, החלו עימותים בין כוחות צה"ל לבין בני משפחות אסירים הכלולים בעסקה. הקרובים התגודדו במקום כדי לקבל את פני המשוחררים וקציני צבא דרשו מהם לפנות את המקום.


אוטובוס האסירים יוצא מכלא איילון (צילום: אלי אלגרט)

צה"ל מסר שבעקבות כך השליכו הפלסטינים בקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר החיילים, שהגיבו בירי רימוני גז. חייל צה"ל נפצע קל במהלך העימותים.

עימותים בגדה על רקע שחרור האסירים (צילום: רויטרס)


פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל ליד כלא עופר (צילום: AFP)

העליון דחה את העתירה האחרונה

שופטי בג"ץ, אשר גרוניס, עדנה ארבל וחנן מלצר, דחו היום את עתירת ארגון "אלמגור" נגד ביצוע השלב השני, ובכך הוסר המכשול האחרון לפני השלמתו. בהחלטתם קבעו כי בית המשפט לא מתערב בשיקול דעתן של הרשויות, "ואין מקום שבית המשפט הוא שיכריע האם עדיף לשחרר דווקא אסירים המשתייכים לארגון החמאס על פני אלה המשתייכים לארגון פתח", כפי שביקש הארגון בעתירה. שלשום דחה בית המשפט העליון את העתירה שהגישו ארגון "שורת הדין" ושתי משפחות שכולות בבקשה לעכב את העסקה.


העימותים בביתוניא. סירבו להתפנות מהמחסום (צילום: AP)

נשיא המדינה, שמעון פרס, חתם היום על בקשות חנינה ל-43 מבין 550 האסירים. הליך השחרור החל ב-19:00, כש-45 אסירים הוסעו מכלא איילון למעברים בכרם שלום, אלנבי ועטרות.

שאר 550 האסירים יועברו ב-22:00 מכלא עופר למחסום ביתוניא.

גורמים ישראליים הדגישו בשבוע שעבר כי אף אחד מהאסירים שישוחררו בשלב זה של עסקת שליט אינו איש חמאס, וכי לאף אחד מהם אין דם עם על הידיים. מרבית האסירים שהו בכלא על עבירות של השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים וירי לעבר אנשים, וכ-400 מהם כבר ריצו שני שלישים ממאסרם.

למרות זאת, בין המשוחררים נמצאים סאלח חמורי, שתכנן לרצוח את הרב עובדיה יוסף; טלטל נעסאן, שהיה בכיר ב"כוח 17" ברמאללה, והודה ב-2001 בהשתתפות בפיגועי ירי ובתכנון הנחת מטענים באזור רמאללה; דרויש דהדאר, פעיל תנזים שהיה מעורב בפיגוע ההתאבדות ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, בו נרצחו שלושה ישראלים ב-2002; ונמר ג'אבר פהמי בדר, שנעצר ב-2007 בעקבות כוונתו לבצע פיגוע התאבדות בישראל, ככל הנראה בבית כנסת, כנקמה על פעולות ישראל בהר הבית.