"אלמגור": שחרור כל אסיר ביטחוני הוא מסוכן

חנן גרינברג

"אלמגור": שחרור כל אסיר ביטחוני הוא מסוכן

Ynet

2004-12-22

אנשי ארגון "אלמגור" לטיפול בנפגעי פעולות האיבה בוחנים את רשימת האסירים הביטחוניים הפלסטינים המיועדים לשחרור מהכלא במסגרת מחווה למצרים.

מהארגון נמסר כי "לא משנה מהי הסיבה שבגללה נכלא המחבל. ממשלת ישראל מחזירה לרחובות אנשים שפגעו ביהודים, למדו בכלא איך עושים את זה טוב יותר וכעת יעשו זאת שוב".

'אלמגור': עו"ד מייצגים נפגעי טרור בשכר גבוה ביותר

ש

'אלמגור': עו"ד מייצגים נפגעי טרור בשכר גבוה ביותר

ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' מזהיר מפני עורכי דין המבקשים לייצג נפגעי טרור ודורשים לעצמם שכר טרחה גבוה ביותר. ב'אלמגור' קובעים כי התאגדות הנפגעים תביא להוזלה משמעותית בשכר עורכי הדין, עד כדי התנדבות.

ערוץ 7

2004-12-20

יצויין כי באחרונה עלה בידי נפגעי טרור לנחול הצלחה בתביעות שהוגשו בבתי משפט בארצות הברית. פסקי הדין שם הורו על הלאמת מיליוני דולרים מחשבונות בנק המזוהים עם ארגוני הטרור.

בעקבות הצלחות אלה, קובעים ב'אלמגור', כי עורכי דין פרטיים מבקשים ממשפחות נפגעי הטרור ייפויי כוח על מנת לייצגם בתביעות משפטיות, זאת תוך דרישת אחוזים גבוהים, כשלושים אחוזים, ולעיתים אף יותר מכך, לעצמם מתוך הסכום שבו יזכו בתביעה. לאחר חתימה שכזו, על יפוי כוח, לא ניתן להתנער מקשר מחייב שכזה.

ב'אלמגור' אומרים שחששו שם מאבדן סכומי עתק המגיעים לבני המשפחות, כפי שקרה לניצולי השואה. על מנת לברר את הדבר קיימו פגישות עם נציגי עורכי הדין אך לטענתם "לא נחה דעתינו ממה ששמענו עד כה".

על מנת לפתור את הבעיה מציב 'אלמגור' צוות משפטי שעמו יוכלו בני משפחות הנפגעים להיוועץ בטרם יצירת קשר עם עורכי דין פרטיים. עם זאת, טוענים שם, יוכלו הנפגעים להתאגד ובכך להשיג עורכי דין שיאותו לבצע את הייצוג המשפטי במחיר נמוך לאין ערוך.

"עלול לצאת מצב שבו בסוף הנפגעים יקבלו מעט –אם בכלל- ועורכי הדין יגרפו את עיקר כספי הזכיה במשפטים. לכן מבקשים אנו ממשפחות הנפגעים להיאזר בסבלנות עד לגמר כל הבדיקות. לא להתפתות ולחתום על חוזים ואם נעשו חתימות לבקש לבטלם מיידית. אנו מוכנים לסייע בביטול יפויי הכח. במקביל נאתר בע"ה עורכי דין בחו"ל (יהודים בד"כ) לעשות זאת בהתנדבות תוך מעקב ולווי שלנו", אומרים ב'אלמגור'.

ישראל תשחרר 170 אסירים פלש'

אילאיל שחר; מנחם רהט; אורי גליקמן

ישראל תשחרר 170 אסירים פלש'

ועדה בראשות רה"מ החליטה על הצעד כמחווה למצרים. לא ישוחררו אסירים עם "דם על הידיים"

NRG

2004-12-19

הוועדה לשחרור אסירים, בראשות ראש הממשלה, אריאל שרון, החליטה הבוקר לשחרר 170 אסירים פלשתינים. השחרור יתבצע בתחילת השבוע הבא.

במהלך הישיבה ציין ראש הממשלה כי הרקע לשחרור האסירים הפלסטינים הוא "מחווה של רצון טוב, ידידות ותודה לנשיא המצרי, חוסני מובראק, על החלטתו לשחרר את עזאם עזאם".

הוועדה החליטה להטיל מגבלות על זהות האסירים שישוחררו. לא ישוחררו אסירים אשר נמצאים בהליכי חקירה או העמדה לדין; לא ישוחררו אסירים או עצורים עם "דם על הידיים"; לא ישוחררו אסירים אשר נשפטו בעבר בגין עבירות ביטחוניות ושוחררו במסגרת תהליך מדיני או בחילופי שבויים.

הוועדה לשחרור אסירים התכנסה הבוקר כדי לקבל דיווח על עבודת הוועדה הבין-משרדית בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ. הוועדה הבין-משרדית הציגה בפני השרים את תוצאות עבודתה ואת המלצתה לשחרר אסירים פלשתינים במספר מגבלות כפי שנקבע בעבר בתקופת כהונתו של אבו-מאזן כראש ממשלה.

בוועדת השרים חברים ראש הממשלה, אריאל שרון, סגן ראש הממשלה ושר החוץ, סילבן שלום, שר הביטחון, שאול מופז, שרת המשפטים, ציפי ליבני, השר לביטחון פנים, גדעון עזרא והיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

במהלך הדיון הציגו חברי הוועדה רשימה של למעלה מ-200 שמות של אסירים שמיועדים לשחרור. ראש השב"כ, אבי דיכטר אמר שלדעתו ישראל לא צריכה לשחרר אסירי חמאס. השרים קיבלו את עמדתו והחליטו לשחרר רק 170 אסירים.

שמותיהם של האסירים המיועדים לשחרור יפורסמו באתר האינטרנט של משרד המשפטים לפחות 48 שעות לפני השחרור בפועל.

"החלטה קרת לב"

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אומר כי: "ממשלת ישראל הגיעה לזנות פוליטית מתוך רצון להוכיח שלמרות מטחי הקסאמים והמרגמות על גוש קטיף יש שינוי חיובי בקרב הפלשתינים. זו הפעם הראשונה שבמסגרת זנות מי שמתמסר הוא גם זה שמשלם".

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" ביקש מוועדת השרים שדנה בנושא להימנע מ"שחרור רוצחים פוטנציאליים". "בידינו מחקר בנושא עם שמות של מחבלים שהיו ללא דם על הידיים, ששוחררו וחזרו לפעולות טרור שהפכו את ידיהם מגואלות בדם יהודים", אומרים בארגון. הארגון מאיים לעתור לבג"ץ נגד החלטת מזכיר הממשלה ישראל מיימון שסרב להעביר את תוצאות המחקר לידיעת וועדת השרים.

ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין, המשמש גם כראש "מנהלת ההתחברות", המאגדת את תושבי מועצת יש"ע נגד ההתנתקות אמר בתגובה: "בהחלטתם מתעלמים השרים מהפגיעה הקשה במשפחות נפגעי הטרור ומבזים את עצמם בהחלטה קרת לב שתוביל לשפיכות דמים נוספת. החלטה המהווה המשך כניעה לטרור, בדיוק כמו תוכנית ההתנתקות".

ארגון נפגעי טרור: ששת הסטודנטים המצרים ששוחררו לא יישפטו בקהיר

רועי נחמיאס

ארגון נפגעי טרור: ששת הסטודנטים המצרים ששוחררו לא יישפטו בקהיר

Ynet

2004-12-05

אנשי ארגון אלמגו"ר למען נפגעי הטרור בישראל טוענים שהובטח להם כי ששת הסטודנטים המצרים ששוחררו במחווה לשחרורו של עזאם עזאם יועמדו לדין וירצו את עונשם בקהיר, אולם "לפי הידיעות שמגיעות כעת ממצרים – נראה שישתחררו לבתיהם".

בארגון מדברים על תחושה קשה של הונאה, ומתכוונים לפעול בדרכים משפטיות נגד שחרור אסירים פלסטינים במסגרת העסקה.

עסקת עזאם: ישראל תשחרר גם אסירים פלסטינים

דיאנה בחור-ניר; עלי ואקד

אטילה שומפלבי; סלוא עלינאת; רועי נחמיאס; רענן בן-צור

עסקת עזאם: ישראל תשחרר גם אסירים פלסטינים

הרשות: לא עידכנו אותנו. ארגון נפגעי הטרור: נעתור. מופז התייחס להתחממות ביחסים, ש"חשובה להתנתקות ויכולה להביא לייצוב האזור", וציין שבקרוב יתחדשו החיפושים בסיני אחר נעדרי צה"ל

Ynet

2004-12-05

שחרורו של עזאם עזאם הבוקר (יום א') מן הכלא במצרים בוצע כמחווה אישית מצידו של הנשיא מובארק לראש הממשלה שרון – כבר אומרים בקהיר בירושלים. התמורה הישראלית – שחרורם של ששת הסטודנטים, שנעצרו בנגב לפני ארבעה חודשים בחשד שתכננו פיגוע וכלל לא ידעו עד הבוקר שהם עומדים להשתחרר – הוצגה אף היא כמחווה אישית, ממנהיג למנהיג. אולם בכך לא תמה המחווה.

בזמן הקרוב תשחרר ישראל אסירים פלסטינים – כך אישרו גורמים מדיניים בשיחה עם ynet. האסירים ייבחנו בהתאם לקריטריונים שאושרו בממשלה בתקופת ההודנה, כאשר אבו-מאזן כיהן כראש הממשלה הפלסטיני – כאלה שאין "דם על ידיהם", לא אזרחים ישראלים וקרובים לסיום תקופת מאסרם.

גורמים פלסטינים העוסקים בנושא אמרו ל-ynet כי כלל לא עודכנו אודות שחרור האסירים הצפוי, ונראה כי אכן מדובר במחווה אישית למצרים – אשר הם, הפלסטינים, אינם חלק ממנה.

גורמים פלסטינים העריכו כי הפעם צפויה לכלול העסקה גם אישים פוליטיים פלסטינים כמו סגן מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, עבד אל רחים מלוח, סגן מזכ"ל חזית השחרור הערבית רקאד סאלם וחבר המועצה המחוקקת הפלסטינית מראשי התנזים של הפתח בגדה, חוסאם חדר. שם נוסף שהועלה כמי שעשוי להשתחרר במסגרת העסקה הוא ג'מאל טוויל, מבכירי ההנהגה הפוליטית של החמאס בגדה.

בעמותה למען אסירים ביטחוניים, במגזר הערבי בישראל, התקשו להסתיר את אכזבתם מן העובדה שגם הפעם לא שוחררו אסירים מקרב הערבים אזרחי ישראל. "מדובר ב-123 אסירים פוליטיים שנמצאים בכלא כבר שנים ואף מדינה או גורם כלשהו לא מנסים לשחררם", אמר ראש העמותה, מוניר מנסור. הוא סיפר כי העמותה פנתה לשגרירות המצרית מספר פעמים. "קיבלנו הבטחות חיוביות שמצרים תעזור לשחררם, אך לצערי הרב, זה עדיין לא נעשה. יהיו עוד עסקאות בעתיד, נקווה שיתייחסו אליהם. הפעם יש קצת אכזבה כי התרגלנו למצב שבו יש עסקאות חילופי אסירים מבלי לכלול את האסירים שלנו".

בארגון אלמגו"ר למען נפגעי הטרור בישראל טוענים כי הובטח להם ששת הסטודנטים המצרים יועמדו לדין וירצו את עונשם בקהיר, אולם "לפי הידיעות שמגיעות כעת ממצרים – נראה שישתחררו לבתיהם". בארגון מדברים על תחושה קשה של הונאה, ומתכוונים לפעול בדרכים משפטיות נגד שחרור אסירים פלסטינים במסגרת העסקה.

חיפוש הנעדרים בסיני יתחדש

את החימום ביחסים בין ישראל למצרים תיאר הערב שר הביטחון מופז, שאמר: "זהו יום חג, נעשו מאמצים מאוד אינטנסיביים ומשמעותיים במסגרת מערכת היחסים המאוד מיוחדת עם המצרים. היחסים האלה חשובים גם להתנתקות, ויש בהם כדי לסייע לה. היחסים האלה נהיים טובים יותר ויותר מבחינה אסטרטגית לייצוב האזור שבו אנחנו חיים".

מופז הוסיף כי הביקור האחרון של ראש המודיעין ושר החוץ המצרי היה טוב, ובמהלכו סוכם על חמישה דברים: פריסת כוחות מצריים מן הצד המערבי של ציר פילדלפי; אימון קצינים פלסטינים אצל המצרים; שמירת החוק והסדר ברשות; מנגנון תיאום הדוק לאורך הגבול בין שני הצבאות לשם מלחמה בטרור; חיפוש נעדרי צה"ל בסיני, באמצעות צוות ישראלי שיהנה מחופש פעולה.

"הנושאים שעלו הם בעלי חשיבות רבה ליחסים עם מצרים, ומקבלים משנה תוקף דווקא לאור ההתנתקות", אמר מופז.

חבר אלמגור לחלוץ: מוסר נוצרי מנחה אותך

חבר אלמגור לחלוץ: מוסר נוצרי מנחה אותך

"מי ימנה את מספר הישראלים החפים מפשע שנטבחו רק על מנת לשמור על חייהם של 'חפים מפשע' מאוייבי עמנו ששימשו כחומת מגן לרוצחים המנוולים שחסו בצילם", כותב ד"ר בכרך מ"אלמגור" לסגן הרמטכ"ל האלוף דן חלוץ.

ערוץ 7

2004-12-03

בתצהיר שהגיש לבג"ץ סגן הרמטכ"ל, האלוף דן חלוץ, אמר כי לו ידע צה"ל שחיסולו של בכיר מחבלי החמאס בעזה סלאח שחאדה, בחודש יולי 02, יגרום למותם של "פלשתינים חפים מפשע", המבצע לא היה מאושר. חלוץ התבקש ע"י בג"ץ למסור את עמדתו הערכית לאחר שצוטט בתקשורת באומרו לחייליו לאחר המבצע : "תישנו טוב בלילה, גם אני ישן טוב בלילה. הביצוע שלכם היה מושלם".

כתבת INN רותי אברהם מוסרת כי ד"ר אריה בכרך מארגון "אלמגור", ארגון מותקפי הטרור, שיגר לחלוץ מכתב תגובה, שבו כתב: "בהנחה שדבריך לא הוצאו מהקשרם הרי שבתצהיר התשובה שלך לבג"ץ אמרת בין השאר: אילו היה הציבור יודע כמה משימות בוטלו בגלל ידיעות על מציאות חפים מפשע… מי ימנה את מספר הישראלים החפים מפשע שנטבחו רק על מנת לשמור על חייהם של 'חפים מפשע' מאוייבי עמנו ששימשו כחומת מגן לרוצחים המנוולים שחסו בצילם.

צר לנו ש'המוסר' הנוצרי של 'תן את הלחי השניה' הוא המוסר המנחה אותך תחת המוסר היהודי הגורס: 'הבא להורגך השכם להורגו'".

בכרך הוסיף: "ניסיתי יחד עם חברי למנוע את הקריסה המוסרית שהונחתה עליך ע"י קבוצות ישראלים כמו 'יש גבול', 'די לכיבוש', נתן זך ועוד, שחיי האויב חשובים בעיניהם מחיי בני עמנו. צר לי שנכשלנו במאמצנו, בדיוק בימים אלו ערב חג הגבורה היהודית על מוסר המתייונים". בברכה – ד"ר אריה בכרך בשם המשפחות".

מאיר אינדור, פצוע טרור ומבכירי ארגון "אלמגור", שיגר לנתן זך הצעה "לסגנן" את דבריו מחדש, על משקל הצעת זך "לסגנן" את דברי חלוץ. בהצעה "הסגנונית החדשה", כותב אינדור "בשם" זך: "אני דואג לחיי ערבים חפים מפשע יותר מחיי יהודים חפים מפשע. לא שאני בעד שיירצחו יהודים, חלילה. אלא שאם צריך לבחור בין השניים בין רצח ודאי של הרבה יהודים לבין ספק פגיעה במעט ערבים, אני בוחר באפשרות הראשונה".

אינדור כ"זך" ממשיך: "עלינו לשמש דוגמא מוסרית לעולם שאוהב אותנו נשחטים זה דורות ואל לנו לשנות זאת פתאום. כמשורר וסופר מוערך בעולם, חבל לפגוע בתדמית זו שהופכת אותנו אורחים רצויים בטרקליני הספרות והשירה בעולם התרבות. רק כך נוכל להקריא את שירתנו לפני הגויים, נוגה בכיינית ומתרפסת, הרי מאז מה שקורה פה הפסקנו לקבל פרסים… מאחר ואני אוהב את האדם באשר הוא אדם, אין אצלי משמעות לאחים קרובים כי כולם אחי. או בעצם אין לי אחים. אין לי קרובים. אני חי בעולם מוסרי משלי. אני הסופר הבודד המתייסר על גורלו של האחר. כי תמיד אנחנו כאילו דואגים לאחרים ובזים לקרובים".

דן חלוץ לבג"ץ: "אני אדם מוסרי"; המשורר נתן זך: "אולי בגרמנית"

אפרת פורשר

דן חלוץ לבג"ץ: "אני אדם מוסרי"; המשורר נתן זך: "אולי בגרמנית"

האלוף דן חלוץ בתגובה לעתירה נגד מינויו לסגן הרמטכ"ל: "את מעמדי כאיש ערכי ומוסרי קניתי במשך כל חיי". המשורר נתן זך, אחד העותרים: "אני מאחל לך שבכל לילה תחוש 'הדף קל' לזכר הערכים שבשמם טבחת קורבנות חפים מפשע

NRG

2004-12-02

האלוף דן חלוץ שב לעין הסערה: בתצהיר לבג"ץ שהוגש בתגובה לעתירה נגד מינויו לסגן הרמטכ"ל טוען חלוץ: "אני אדם ערכי ומוסרי". את העותרים הוא בינתיים לא משכנע. "בשם הערכים שלך טבחת קורבנות חפים מפשע", הטיח בו המשורר נתן זך.

בראיון למוסף "הארץ" ב-23 באוגוסט 2002 נשאל חלוץ על פעולת חיסולו של בכיר החמאס, סלאח שחאדה, שבה נהרגו 14 אזרחים חפים מפשע ומה הוא אומר לטייסים בעניין. חלוץ, אז מפקד חיל האוויר, השיב: "תישנו טוב בלילה. אני גם ישן טוב. הביצוע שלכם היה מושלם". כשנשאל לגבי תחושתו בעת ביצוע פעולה אמר: "אני מרגיש מכה קלה באווירון כתוצאה משחרור הפצצה וכעבור שנייה – זה עובר". כ-30 אזרחים, ובהם פרופ' זך, וכמה ארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ נגד מינויו של חלוץ לסגן הרמטכ"ל, בין השאר בשל דבריו בראיון ל"הארץ". לפני כשבועיים דרשו שופטי בג"ץ מחלוץ להגיש את תשובתו לעתירתם ולהסביר את הדברים שאמר בראיון. סגן הרמטכ"ל טוען בתשובתו כי דבריו הוצאו מהקשרם. "באמצעות הדברים ביקשתי למלא את חובתי הערכית כמפקד חיל האוויר לגבות את פקודיי", מסביר חלוץ בתשובה לבג"ץ, "בצד עמידתי העקרונית בסוגיית הפגיעה בחפים מפשע והיקף העוצמה הצבאית שיש להפעיל לשם השגת הייעוד המבצעי".

לטענתו, גישתו העקבית היא ש"יש להימנע ככל האפשר מפגיעה בחפים מפשע, גם במחיר ויתור על ביצוע משימה". האלוף סבור כי אילו העותרים היו "חפצים בבירור האמת הם היו קוראים את כל הראיון והיו מבינים ששני המשפטים, שאותם ניתקו מהקשרם, משמעותם שונה לחלוטין". חלוץ ממשיך: "הדרכתי וחינכתי דורות רבים של טייסים לאהבת הארץ, למקצוענות, למוסר, לערכים, ובכלל זה, הערך הבסיסי והיסודי של הימנעות במידת האפשר מפגיעה בחפים מפשע… את מעמדי כאיש ערכי ומוסרי קניתי במשך כל חיי, במיוחד ב-38 שנות שירות בצה"ל". סגן הרמטכ"ל מספר כי הרגישות לפגיעה בחפים מפשע היא "חלק בלתי נפרד ממני ומהעשייה המבצעית היום-יומית של חיל האוויר". לדבריו, הציבור לא יודע ואף "לא מעלה על דעתו", כמה משימות בוטלו עקב החשש מפגיעה בחפים מפשע. בתום ההסברים והטיעונים מסכם חלוץ ומדגיש כי בסופו של דבר, אין הוא מתחרט על דבריו. "אסור היה לי אז ואסור לי היום לשמוט את הקרקע מתחת לרגליהם של הלוחמים, במיוחד לאור הכרתי את המוסר והערכים הגבוהים של הלוחמים והמפקדים כאחד".

לכבוד: האלוף דן ח'לוץ

הפרופ' זך, חתן פרס ישראל, הגיב לדברים במכתב תקיף הממוען לאלוף חלוץ והגיע לידי NRG מעריב. במכתב, תחת הכותרת "איגרת קטנה לדן חלוץ או ח'לוץ, כפי שמכנים אותך ידידיך בחיל האוויר ובכלי התקשורת שלנו". "אינני יודע אם יורשה לי לומר לך 'שלום' מבלי להכעיס אותך", כותב זך, "אבל סתם מתוך סימפטיה לאומץ שהפגנת בדבריך הכנים וכמי ששירת כקצין רפואה במלחמת השחרור בשנים בהם ייתכן שעוד לא נולדת אני נכון לעזור לך בניסוח 'ערכיך', כפי שהמליץ לך בית המשפט העליון של מדינת ישראל. "ובכן, ראשית אני מציע לך לנסח את 'ערכיך' בגרמנית.

לשון זו, ובעיקר בגילגוליה בין ראשית שנות ה-30 ומחצית שנות ה-40 של המאה הקודמת, יפה להם הרבה יותר מן הלשון שבה דיברו והוכיחו את עמם נביאי ישראל. "שנית, אני מציע לך לכתוב את הדברים על לוח מאה פעמים, כראוי לתלמיד שסרח, כמו שנהגו פעם בבתי ספר מתקדמים בישראל ובעוד כמה מדינות. "ושלישית, אני מאחל לך שתגיע לזקנה ולשיבה טובה ובכל לילה מאותן שנים ארוכות, תחוש 'הדף קל' בגופך לזכר הערכים שבשמם טבחת קורבנות חפים מפשע".

יוזם העתירה: "שיעוף מהצבא"

גם יואב הס, שיזם את העתירה, תקף בחריפות את תשובתו של חלוץ וכינה אותו שקרן. "זאת לא הפעם הראשונה שחלוץ מוסר דיווח שיקרי והוא מוכן לעשות כל פעלול כדי לשמור על התפקיד שלו", טוען הס. "הוא טוען שחיל האויר לא קיבל ממצאים מודיעיניים מלאים, כאשר כל אחד יודע שעזה היא אחת הערים הצפופות בעולם. במה אשמה בתו של שחאדה? היא לא בחרה להיוולד לרוצח". הס הוסיף: "אדם שלא מבין שפצצה של טון תגרום בהכרח למותם של אנשים חפים מפשע, לא מתאים לכהן בתפקיד בכיר". אם הוא הבין זאת והביא עובדה זו בחשבון, הוסיף, אז "אין לו את רמת המוסר המתאימה והוא לא ראוי לשמש כסגן הרמטכ"ל. אדם שמבצע פשע מלחמה על פי כל האמנות הבינלאומיות, ראוי שיעוף מהצבא".

"ישראלים חפים מפשע נטבחו"

ביקורת על דברי האלוף חלוץ נמתחה גם מימין. ד"ר אריה בכרך, מראשי ארגון אלמגור לנפגעי טרור כתב לחלוץ: "בהנחה שדבריך לא הוצאו מהקשרם הרי שבתצהיר התשובה שלך לבג"ץ אמרת, בין השאר, 'אילו היה הציבור יודע כמה משימות בוטלו בגלל ידיעות על מציאת חפים מפשע…' מי ימנה את הישראלים החפים מפשע שנטבחו רק על מנת לשמור על חייהם של חפים מפשע מאוייבי עמנו ששימשו כחומת מגן לרוצחים המנוולים שחסו בצילם. "צר לנו שהמוסר הנוצרי של 'תן את הלחי השנייה' הוא המוסר שמנחה אותך תחת המוסר היהודי הגורס 'הבא להורגך השכם להורגו'. ניסיתי יחד עם חבריי למנוע את הקריסה המוסרית שהונחתה עליך על-ידי קבוצות ישראלים כמו 'יש גבול', 'די לכיבוש', נתן זך וכיוצא באלה שחיי האוייב חשובים בעינהם מחיי בני עמנו. צר לי שנכשלנו במאמצינו. בדיוק בימים אלו ערב חג הגבורה היהודית על מוסר התייוונים".