ישראל תשחרר 170 אסירים פלש'

אילאיל שחר; מנחם רהט; אורי גליקמן

ישראל תשחרר 170 אסירים פלש'

ועדה בראשות רה"מ החליטה על הצעד כמחווה למצרים. לא ישוחררו אסירים עם "דם על הידיים"

NRG

2004-12-19

הוועדה לשחרור אסירים, בראשות ראש הממשלה, אריאל שרון, החליטה הבוקר לשחרר 170 אסירים פלשתינים. השחרור יתבצע בתחילת השבוע הבא.

במהלך הישיבה ציין ראש הממשלה כי הרקע לשחרור האסירים הפלסטינים הוא "מחווה של רצון טוב, ידידות ותודה לנשיא המצרי, חוסני מובראק, על החלטתו לשחרר את עזאם עזאם".

הוועדה החליטה להטיל מגבלות על זהות האסירים שישוחררו. לא ישוחררו אסירים אשר נמצאים בהליכי חקירה או העמדה לדין; לא ישוחררו אסירים או עצורים עם "דם על הידיים"; לא ישוחררו אסירים אשר נשפטו בעבר בגין עבירות ביטחוניות ושוחררו במסגרת תהליך מדיני או בחילופי שבויים.

הוועדה לשחרור אסירים התכנסה הבוקר כדי לקבל דיווח על עבודת הוועדה הבין-משרדית בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ. הוועדה הבין-משרדית הציגה בפני השרים את תוצאות עבודתה ואת המלצתה לשחרר אסירים פלשתינים במספר מגבלות כפי שנקבע בעבר בתקופת כהונתו של אבו-מאזן כראש ממשלה.

בוועדת השרים חברים ראש הממשלה, אריאל שרון, סגן ראש הממשלה ושר החוץ, סילבן שלום, שר הביטחון, שאול מופז, שרת המשפטים, ציפי ליבני, השר לביטחון פנים, גדעון עזרא והיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

במהלך הדיון הציגו חברי הוועדה רשימה של למעלה מ-200 שמות של אסירים שמיועדים לשחרור. ראש השב"כ, אבי דיכטר אמר שלדעתו ישראל לא צריכה לשחרר אסירי חמאס. השרים קיבלו את עמדתו והחליטו לשחרר רק 170 אסירים.

שמותיהם של האסירים המיועדים לשחרור יפורסמו באתר האינטרנט של משרד המשפטים לפחות 48 שעות לפני השחרור בפועל.

"החלטה קרת לב"

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אומר כי: "ממשלת ישראל הגיעה לזנות פוליטית מתוך רצון להוכיח שלמרות מטחי הקסאמים והמרגמות על גוש קטיף יש שינוי חיובי בקרב הפלשתינים. זו הפעם הראשונה שבמסגרת זנות מי שמתמסר הוא גם זה שמשלם".

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" ביקש מוועדת השרים שדנה בנושא להימנע מ"שחרור רוצחים פוטנציאליים". "בידינו מחקר בנושא עם שמות של מחבלים שהיו ללא דם על הידיים, ששוחררו וחזרו לפעולות טרור שהפכו את ידיהם מגואלות בדם יהודים", אומרים בארגון. הארגון מאיים לעתור לבג"ץ נגד החלטת מזכיר הממשלה ישראל מיימון שסרב להעביר את תוצאות המחקר לידיעת וועדת השרים.

ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין, המשמש גם כראש "מנהלת ההתחברות", המאגדת את תושבי מועצת יש"ע נגד ההתנתקות אמר בתגובה: "בהחלטתם מתעלמים השרים מהפגיעה הקשה במשפחות נפגעי הטרור ומבזים את עצמם בהחלטה קרת לב שתוביל לשפיכות דמים נוספת. החלטה המהווה המשך כניעה לטרור, בדיוק כמו תוכנית ההתנתקות".