היום: גופות המחבלים יועברו לידי הרשות הפלסטינית

היום: גופות המחבלים יועברו לידי הרשות הפלסטינית

בהתאם להסכמות שהושגו לאחרונה בין שליחו המיוחד של נתניהו יצחק מולכו לבין יו"ר הרשות אבו מאזן, יועברו היום הגופות שנקברו בבית העלמין בבקעת הירדן. ארגון המשפחות השכולות אלמגו"ר זועם: "קרובי הקורבנות לא יודעים מהי זהות המחבלים"

NRG

2012-05-31

מבצע "מעבר הירדן" להעברת 91 גופות מחבלים פלסטינים החל הבוקר (ה'). זאת, בהתאם להסכמות שהושגו מוקדם יותר החודש בין שליחו המיוחד של ראש הממשלה למשא ומתו, עו"ד יצחק מולכו, לבין יושב ראש הרשות הפסלטינית אבו מאזן.


צה"ל מוציא את גופות המחבלים בבית העלמין בבקעה (צילום: יגאל לוי)

בשבוע שעבר החלו אנשי הרבנות הצבאית במבצע להוצאת הגופות מבית העלמין בבקעה, אשר הוכרז כשטח צבאי סגור.

המחווה, במסגרתה יועברו ככל הנראה מאה גופות מחבלים לידי הרשות, היא חלק מסדרת מחוות שמקדם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במטרה לשפר את האמון בינו לבין אבו מאזן, וכן כדי לאותת לרשות שבכוונתו לקדם את תהליך השלום עם הקמת ממשלת האחדות החדשה והרחבת הקואליציה.

החתימה על מסמך ההבנות שהביאה להפסקת שביתת הרעב של כ-1,500 האסירים הפלסטינים, הייתה המחווה הראשונה והחשובה ביותר בין ישראל לפלסטינים, שמצטרפת להעברת הגופות. יצוין כי ההסכמה להעברתן נידונה בעבר והוקפאה במהלך המגעים לשחרורו של גלעד שליט משבי חמאס.

"מסתירים מידע מהציבור"

בקרב ארגון אלמגו"ר, המייצג את המשפחות השכולות, נרשם כעס לנוכח קיום העסקה. בארגון פנו ליועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, כדי שזה יתיר לפרסם את שמות המחבלים – בקשה שלפי שעה נדחתה.

"נתניהו וברק נהגו במסכת רמיות כלפי משפחות קורבנות הטרור ומשכו אותנו בתרצוים שונים. הרשות יודעת את השמות, משפחות הרוצחים יודעים את השמות, ורק משפחות הקורבנות והציבור הישראלי לא נחשפים לעובדות", טענו
באלמגו"ר.

יו"ר הארגון, מאיר אינדור, התבטא גם הוא בחריפות נגד ראש הממשלה ושר הביטחון. "לאחר שבפעם הקודמת פרסום שמות המחבלים גרם לסערה ציבורית שמנעה את העסקה, מצאו לעצמם נתניהו וברק דרך נכלולית לבצע אותה – על ידי הסתרת העובדות מהנפגעים ומניעת המידע מהציבור", טען.

"משפחות הנרצחים זכאיות לכך והציבור הישראלי ראוי להיחשף לעובדות שידועות כבר לכול הציבור הפלסטיני", הדגיש.

אלמגור: לעצור הישראלים במשט

בני משה

אלמגור: לעצור הישראלים במשט

"מדובר באישים שיש להם רקע של פעילות טרור או תמיכה והאדרה של פעולות טרור ומבצעיהם", כותב ארגון אלמגור.

ערוץ 7

2010-05-27


(פלאש 90)

ארגון נפגעי הטרור אלמגור פנה הערב ליועמ"ש בדרישה כי יורה על מעצרם של האישים בעלי אזרחות ישראל הנמצאים במשט הספינות לעזה, "מדובר באישים שיש להם רקע של פעילות טרור או תמיכה והאדרה של פעולות טרור ומבצעיהם", טען הארגון.

לדבריו, מדובר בין היתר בארכיבישוף הילאריון קפוצ'י שנשפט ל-12 שנה לאחר שסיפק אמצעי חבלה ,כלי נשק ואמצעי אמל"ח לחוליית בני משפחת מלעבה שהודו בביצוע שורה של פיגועים ובהם רצח נהג מונית ומלכוד מכוניתו.

קאפוצי שוחרר טרם זמנו כעבור 3 שנים בלבד ע"פ בקשת האפיפיור והצהרה שלא יעסוק בפעילות נגד ישראל. "זו כבר פעם שניה שקאפוצי מנסה לחדור לרצועה וזאת הפעם על הממשלה להשאירו בארץ להשלמת מאסרו".

אדם נוסף שאלמגור דורש לעצור הוא דרור פיילר שעשה מייצג בשבדיה בו הוא מאדיר מחבלת שהתאבדה בפגוע במסעדת "מקסים". מיצג זה הושחת על ידי שגריר ישראל שבא לתערוכה לאחר שחמתו בערה בו על העוול הנורא בנסיון להשוות בין הרוצחת לנרצחיה.

עוד דורש אירגון אלמגור לעצור את ראשי התנועה האיסלמית – אזרחי ישראל: השייח ראאד סלאח ראש ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מוחמד זידאן ובכיר בפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, השייח חמאד אבו דעאבס.

"חוק שליט" יעלה לקריאה טרומית

אריק בנדר

"חוק שליט" יעלה לקריאה טרומית

הצעתו של ח"כ דנון המבקשת להחמיר את תנאי הכליאה של אסירי חמאס תעלה לקריאה טרומית. "זה נועד לעשות צדק ולשים סוף למצב הנוראי הזה"

NRG

2010-05-26

מליאת הכנסת תצביע היום (ד') בקריאה טרומית על הצעות "חוק שליט", להחמרת תנאי הכליאה של אסירי חמאס, שיזמו חברי הכנסת דני דנון (ליכוד) ויריב לוין (ליכוד).

הצעתו של ח"כ דנון מבקשת לאסור ביקורים אצל אסירי החמאס כל עוד גלעד שליט מוחזק בשבי ואילו הצעתו של ח"כ לוין, לה שותפים גם חברי הכנסת משה מטלון (ישראל ביתנו) ויואל חסון (קדימה) מבקשת לשלול שורה של הטבות מהאסירים הביטחוניים.

"הצעת החוק נועדה הצעת לעשות צדק ולשים סוף למצב הבלתי סביר בו חיילים ואזרחים ישראלים הנחטפים על ידי ארגוני טרור מוחזקים בתנאים בלתי אנושיים, כאשר באותה שעה נהנים אסירים ביטחוניים חברי אותם ארגונים, אשר היו שותפים לפגיעה רצחנית באזרחים חפים מפשע, מתנאי כליאה משופרים", הסביר ח"כ לוין.

על פי הצעתו ישללו מן האסירים הטבות כגון: שלילת ביקורים, שלילת אפשרות צפייה בטלוויזיה, שלילת האפשרות ללימודים אקדמאים, שלילת מתן עיתונים וספרים וכן אפשרות כליאה בבידוד ללא הגבלת זמן.

הצעות החוק קיבלו בראשית השבוע את תמיכת ועדת השרים לענייני חקיקה. בוועדה סוכם כי הצעות החוק יאושרו בקריאה טרומית אולם לאחר מכן יתאמו היוזמים את המשך החקיקה עם שרי המשפטים ובטחון הפנים ובמקביל תכין הממשלה הצעת חוק משלה בנושא.

ארגון נפגעי טרור "אלמגור" קרא לאישור הצעת "חוק שליט" במהירות האפשרית וכמו כן קורא לממשלה לא להסתפק בכך ולהפעיל מערכת לחצים אינטנסיבית גם על ראשי החמאס ברצועה עד שישוחרר גלעד שליט ללא תנאים.

אלמגור: להפסיק את פסטיבל הביקורים

שלמה פיוטרקובסקי

אלמגור: להפסיק את פסטיבל הביקורים

בארגון נפגעי הטרור "אלמגור" דורשים "להפסיק את פסטיבל הביקורים של עורכי דין אצל המחבלים".

ערוץ 7

2010-05-24

בארגון נפגעי הטרור "אלמגור" דורשים "להפסיק את פסטיבל הביקורים של עורכי דין אצל המחבלים", בעקבות פרשת העברת הכספים של הפרקליטה הפלסטינית למחבלים מהחמאס.

מאיר אינדור, מנכ"ל אלמגור, מציין כי "במעטה החוק המאפשר ביקורי עורכי דין אצל לקוחותיהם מתקיים פסטיבל ביקורים בלתי פוסק אצל המחבלים, גם משנגזר דינם, ללא שום סיבה והצדקה וללא שום פרופורציה לביקורים אצל אסירים פלילים רגילים".

לדבריו, "הביקורים מנוצלים במקרים רבים להעברת אשגרים והוראות של בכירי המחבלים לארגוניהם בחוץ, כולל למעשי טרור -ולעיתים להעברת הוראות מהארגונים פנימה אל בתי הכלא או להעברת מסרים בין בתי הכלא".

אלמגור קורא לכנסת להחיל את חוק שליט גם על הפרקליטים, ולאפשר ביקורים בהנמקות לוועדה מיוחדת שתפקח על הביקורים. חוק שליט צריך להתייחס לנושא בהבאתו לקריאה טרומית ביום ד'.

ח"כ אלסאנע: "חוק שליט" יוביל לאינתיפאדה

שרון רופא-אופיר

ח"כ אלסאנע: "חוק שליט" יוביל לאינתיפאדה

"החלטת ועדת השרים מרחיקה את שחרור גלעד שליט ומקרבת אינתיפאדה שלישית", אמר ח"כ אלסאנע. ח"כ טיבי הוסיף: "סנקציה מתלהמת כזאת תביא נזק ולא תועלת לענין שליט"

Ynet

2010-05-23

הח"כים הערבים נגד החרמת תנאי אסירי חמאס: ח"כ טאלב אלסאנע (רע"מ-תע"ל) תקף בחריפות את החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה, שאישרה את הצעת "חוק שליט", שמחמירה את תנאי אסירי חמאס בישראל – במטרה ללחוץ על הארגון במגעים לשחרור גלעד שליט. הוא אמר כי ההחלטה לא תזרז את שחרורו של החייל החטוף ואף הזהיר מאינתיפאדה שלישית.

"החלטת ועדת השרים בעניין האסירים הפלסטינים היא בלתי אחראית, מרחיקה את שחרור גלעד שליט ומקרבת אינתיפאדה שלישית, אינתיפאדת האסירים", אמר ח"כ אלסאנע והוסיף, כי "ממשלת ישראל חייבת להחליט אם היא מייצגת מחוייבת לאמנות וחוקים בינלאומיים או כנופיה שמתנהלת מתוך נקמנות". הוא הזהיר כי "פגיעה בזכויות האסירים תגרור מהומות בבתי הכלא, שיגיעו לערים ולכפרים הפלסטינים".

חברו למפלגה, ח"כ אחמד טיבי, הזהיר גם הוא כי הדבר יפגע במאמצים לשחרורו של החייל החטוף. לדבריו, "סנקציה מתלהמת כזאת תביא נזק ולא תועלת לעניין שליט, שיש לו פתרון אחד בלבד: עסקת חילופין שבה אסירים פלסטינים ישוחררו בתמורה לשחרור גלעד שליט. בלאו הכי משפחות של אסירים פלסטינים מעזה מנועות מביקור אצל בניהם הכלואים בישראל. מדינה החתומה על אמנות בינלאומיות אינה יכולה לנהוג בצורה זו".

מנגד, בירך ח"כ יואל חסון (קדימה) את החלטת השרים. "החמרת תנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים, תיצור את הלחץ הראוי על הנהגת חמאס ותאפשר לקדם את שחרור שליט. אין זה מתקבל על הדעת שבעוד ששליט מבודד ומנותק מהעולם, זוכים אסירי חמאס לביקורים, טלוויזיה בכבלים ותואר אקדמי על חשבון המדינה, מבלי שהדבר כלל מתחייב מהחוק הבינלאומי".

גם ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" בירך על החלטת השרים. בארגון קראו לממשלה לא להסתפק בכך, ולהפעיל מערכת לחצים אינטנסיבית גם על ראשי חמאס ברצועה עד שישוחרר החייל החטוף ללא תנאים.

אם שכולה במחאה על גירוש המבוקשים: "שרון היה חלש"

אם שכולה במחאה על גירוש המבוקשים: "שרון היה חלש"

מטה נפגעי הטרור אירגן הבוקר הפגנת מחאה סמוך מפקדת צה"ל בגוש עציון, לשם הוסעו המתבצרים שיצאו מכנסיית המולד. אחת המפגינות, יהודית דסברג: "זוהי מחאה מוסרית נגד שחרור הרוצחים. הם צריכים לשבת בכלא"

Ynet

2002-05-02

בגוש עציון הפגינו הבוקר (יום ו') כ-30 בני אדם נגד שחרור המבוקשים מבית לחם, לאחר שאוטובוסים ועליהם המתבצרים שיצאו מהכנסייה הובאו למפקדת צה"ל ביישוב. בראש המפגינים, הנמנים על מטה נפגעי הטרור, עמדה יהודית דסברג, ששכלה את בתה אפרת וחתנה, ירון אונגר, בפיגוע ירי ב-23 ביוני 1996.

"שמענו בבוקר את החדשות והחלטנו באופן ספונטני לבוא לכאן להפגין", מספרת דסברג. "אנחנו מוחים נגד שחרור הרוצחים וזוהי מחאה מוסרית יותר ממחאה ביטחונית – רוצח צריך להיות בכלא", מוסיפה דסברג, "ככה זה צריך להיות במדינת חוק כמו ישראל".

האוטובוסים ועליהם המתבצרים ששהו בכנסייה כ-40 יום, הגיעו הבוקר למקום לתשאול לפני פיזורם ליעדיהם השונים – 13 המבוקשים יוטסו לקפריסין ומשם יפוזרו במדינות שונות באירופה, 26 הפלסטינים ששהו במתחם יגורשו לעזה ושאר הפלסטינים ואנשי הכמורה ישוחררו.

דסברג מספרת כי למחנה צה"ל במקום נכנסו שלושה אוטובוסים ועליהם המתבצרים. היא אומרת שברור לה שלא היה באפשרותה למנוע את יציאת האוטובוסים אולם הייתה חייבת, לדבריה, לבוא למקום ולמחות.

"אני מוחה נגד ראש הממשלה, בראש ובראשונה, על חוסר המוסריות שלו בשחרור הרוצחים. אני מוחה נגד האירופים הצבועים ונגד הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש".

"מחר", אומרת דסברג, "כשהמרצחים האלה ירצחו מישהו באירופה או במקום אחר, יאשימו את ישראל בייצוא של טרור וההאשמה הזו תהיה צודקת. יגידו לנו 'אתם שיחררתם אותם'.

"איך ייתכן שראש הממשלה של ישראל נלחץ לפינה", מוסיפה דסברג, "אתה רה"מ ואתה מקבל את ההחלטות". לדבריה כשם שאמר שהוא דוחה את בואה של ועדת החקירה לאירועים בג'נין היה צריך רה"מ לומר שאינו משחרר מרצחים. "שרון היה חלש", היא אומרת, הוא הזמין את זה"

יצויין כי בג"ץ דחה ביום רביעי עתירה שהגיש מטה נפגעי הטרור, שביקש למנוע את גירושם של המבוקשים מכנסיית המולד לחו"ל מפני ששם הם לא ייאסרו ויהיו חופשיים. בין העותרים היה בנה של דסברג, עו"ד זאב דסברג.