'אולמרט גורם ל-3 מקרי רון ארד'

אפרת זמר

'אולמרט גורם ל-3 מקרי רון ארד'

מיקי, אמו של החייל החטוף אהוד גולדווסר, מאשימה את רה"מ בכך שהוא לא רוצה לשלם את המחיר

NRG

2008-03-31

בשבוע שעבר היה זה נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, שמתח ביקורת על תפקודו של ראש הממשלה. אמש הצטרפו אליו גם מיקי ושלמה גולדווסר, הוריו של החייל החטוף אהוד גולדווסר. אמו של אהוד גולדווסר, מיקי, האשימה את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בניסיון לשחרר את החטופים מבלי לשלם מחיר – דבר שיוצר לדבריה עוד שלושה מקרים דומים לזה של הנווט רון ארד.

גולדווסר ניצלה את הבמה שניתנה לה במהלך ערב מיוחד שארגנה אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית בירושלים, ופנתה ישירות לראש הממשלה: "אולמרט, אתה מעוניין להצטייר כמי שרוצה לשחרר את החטופים מבלי לשלם מחיר, ובדרך זו תיזכר כאיש שהביא על מדינת ישראל עוד שלושה מקרי רון ארד", אמרה.

"עוד מעט אנו יוצאים אל חג הפסח, חג החירות, כשראש הממשלה יניח כוס לאליהו הנביא הוא צריך להניח כוס נוספת לשלושת הבנים החטופים", אמרה גולדווסר. "אני עדיין לא קיבלתי תשובה מדוע לא נעשה הכל כדי להחזיר את בני בכורי הביתה".

"אל תתנו לאדישות להרוג אותם"

האירוע שארגנה אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית נערך תחת הכותרת המלווה את הקמפיין לשחרור החיילים החטופים, אהוד גולדווסר, אלדד רגב וגלעד שליט: "אל תתנו לאדישות להרוג אותם". מטרת הכינוס היתה גיוס מתנדבים למטה המאבק לשחרור שלושת החטופים.

יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, שלמה לוי, אמר אמש כי על הפרק בפתרון הבעיה עומדת רק שאלת המחיר. "האמת היא פשוטה – להשבתם של גלעד ואלדד ואהוד יש מחיר", הסביר לוי. "הקונצנזוס קיים רק על רעיון שיבתם הביתה, על שאלת המחיר אנחנו כנראה יש מחלוקת".

"אם יש משמעות כלשהיא לערב מעין זה היא רק ביכולת לייצר אמירה חדה וברורה וכואבת – להשבתם של גלעד, אלדד ואהוד אין מחיר גבוה מדי", הוסיף לוי. "מדינה חזקה יודעת להתמודד עם רוצחים ועם מחבלים ומצעדי ניצחון . אין אף כלי, לאף מדינה, להתמודד עם ייסוריה של אמא, אי ודאותה של רעיה או געגוע של אח. אין כלי כזה ולכן אין להם מחיר".

"החטופים הנוכחיים הם תוצאות החטיפות הקודמות"

בתגובה לדבריה של גולדווסר, טען ראש פורום ההורים השכולים בארגון נפגעי הטרור אלמגור, ד"ר אריה בכרך: "על ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא להיכנע ללחצים הגוברים עליו בימים האחרונים לשחרר מחבלים תמורת החטופים".

לדברי בכרך, שאיבד את בנו בוואדי קלט, "על ראש הממשלה לראות את טובת האומה כולה ולא לחזור על טעויות קודמיו אותן שילמו קורבנות רבים בחייהם, לאחר שהמחבלים ששוחררו חזרו למעגל הטרור. וביתר מוטיבציה ופגעו בהם. 180 ישראלים נרצחו רק בחמש שנים האחרונות ממחבלים משוחררים.

"מי שיבצע את עסקת השחרור גוזר גזר דין מוות על אחרים. החטופים הנוכחיים הם תוצאות החטיפות הקודמות והחטיפות הבאות יתגברו מרגע שחמאס וחיזבאללה יבינו ששיטת החטיפות עובדת, אם תבצע עסקת כניעה עם חמאס וחיזבאללה. את מעגל הדמים והחטיפות האלו צריך להפסיק".

"ברק, אל תסכן את הציבור"

רועי שרון

"ברק, אל תסכן את הציבור"

אב ששכל את בנו בפיגוע שביצעו אנשי ביטחון פלשתינים מבקש לא להעביר להם את השליטה על ג'נין

NRG

2008-03-25

נחמן זולדן, ששכל את בנו עידו בפיגוע ירי בשומרון שביצעו שוטרים פלשתינים, כתב היום מכתב לשר הביטחון ובו ביקר את החלטת השר להעביר את השליטה בג'נין לידי כוחות הביטחון הפלשתינים. לטענתו, המהלך שיוביל לכניסתם של כ-600 שוטרים פלשתינים לעיר רק יגביר את הטרור. זולדן מבקש, בשם משפחות נפגעי הטרור המשתייכות לארגון "אלמגור", פגישה דחופה עם שר הביטחון. ברק אף אמר הבוקר כי יש לאפשר הקלות על הפלשתינים, תוך נטילת "סיכון מחושב".

"אנו סבורים שכשם שאתם, נבחרי הציבור, אינכם מאפשרים כל נטילת סיכון על חייכם ועושים הכול תחת אבטחה הדוקה וכבדה, ובמימון גדול, כדי להגן על עצמכם – אין זה ראוי מוסרית להטיל על הציבור סיכונים מחושבים", כתב זולדן במכתבו.

"ישנה מעורבות עמוקה של אותם גורמי ביטחון פלשתינים במערך הטרור כלפי ישראל", קובע זולדן, ומבקש מברק לשקול את ההחלטה שנית.

"לקחתם סיכון מחושב עליהם"

בנו של זולדן, עידו, נרצח סמוך ליישוב קדומים לפני כארבעה חודשים. בליל הרצח עצרו כוחות הביטחון את החוליה שביצעה את הפיגוע. שלושת חברי החולייה סיפרו בחקירתם כי הם שוטרים פלשתינים.

"העלבון והזעם על הרצח, והנרצחים, אלה שקיפחו חייהם, עוברי דרכים, הנוסעים לבתיהם ולמקומות עבודתם או לימודיהם, פשוטי העם שהפקידו בידיכם את אמונם על מנת שתגנו עליהם – ואתם לקחתם סיכונים מחושבים עליהם", כותב זולדן.

"הננו לבקש ממך פגישה דחופה בה נפרוש לפניך את משמעויות המשפט הנוראי שהשמעת להצדקת החלטתך על 'נטילת סיכון מחושב', על כל היבטיו, החיים בצל השכול, הנוראות המתמידה והבלתי נגמרת של החסר והכאב. הפגיעה במשפחות והמעגלים קרובים, ידידים וחברים", סיכם.

מלשכת שר הביטחון נמסר כי "טרם התקבל המכתב בלשכה. כשיתקבל המכתב, אם יתקבל, תועבר תשובה ישר לפונה".

ארגון נפגעי הטרור לרה"מ: אל תשחרר מחבלים תמורת שליט

נדב שרגאי; ג'קי חורי

ארגון נפגעי הטרור לרה"מ: אל תשחרר מחבלים תמורת שליט

במכתב ששלח ארגון 'אלמגור' לאולמרט נכתב "אל לך להיכנע ללחצים הבלתי פוסקים ממשפחת החטוף לשחרור מחבלים מטעמים אישיים מובנים, אך לא מוצדקים"

הארץ

2008-03-25

בעקבות דברי הביקורת שמתח אתמול (רביעי) נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד, על ראש הממשלה, אהוד אולמרט, קרא ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" לרה"מ שלא להיכנע ללחצים לשחרור מחבלים תמורת החייל החטוף.

"החלטות קודמות לשחרור מחבלים, הביאו ליותר פיגועים וחטיפות", כתוב במכתב ששלח לאולמרט הד"ר אריה בכרך, אב שכול ודובר 'אלמגור', "אתה ראש הממשלה של עם ישראל כולו ולא של משפחה כזו או אחרת. לכן האינטרס הלאומי כולו חייב להיות מול עיניך ואל לך להיכנע ללחצים לשחרור מחבלים שבאים מגורמי הטרור ומקורביהם, או ממשפחת חטוף שהפכה לצערנו לבת ערובה בידי הטרור, בלחצים הבלתי פוסקים שלה לשחרור מחבלים מטעמים אישיים מובנים, אך לא מוצדקים".

נועם שליט: למה רק גלעד משלם את המחיר?

אדברי ארגון 'אלמגור' באים בעקבות דבריו של נועם שליט אתמול בכנס הזדהות עם החיילים החטופים שהתקיים באוניברסיטת בר אילן."מדוע מכל שרשרת הפיקוד הקשורה למחדל החטיפה, רק רב"ט גלעד שליט צריך לשלם את המחיר?", שאל אביו של החייל החטוף, ותקף את אולמרט באומרו כי "הוא מהסס, נמנע מלהכריע, דוחה את ההכרעות, בניגוד לקודמיו שידעו לקחת החלטה ולהכריע."

הביקורת של שליט על התנהלות ראש הממשלה בכל הנוגע לשחרור בנו אינה חדשה, והוא לא פעם מתח ביקורת על סוגיית קבלת ההחלטות וההכרעות בעניין שחרור אסירים, גם אם המהלכים לא זכו לאהדה רבה.

"שרון, בניגוד לכל היועצים סביבו שהתנגדו לעסקת טננבוים, הכריע בניגוד לכולם והצהיר 'אני לא משאיר אף יהודי אצל החיות האלה'", אמר שליט, "גם נתניהו ידע להכריע ולא היסס באירוע בעמאן, כשאנשי מוסד נתפסו (בניסיון לחסל את בכיר חמאס, חאלד משעל, ג"ח), ואף מבלי שנשקפה להם סכנת חיים, שיחרר עבורם שני ארכי מחבלים. ראש ממשלה נבחר בדיוק בשביל זה, הוא הקברניט של הספינה והוא זה שנדרש להכריע".

לדבריו, הזמן בפרשה הזו הוא קריטי. "אם רוצים להציל את גלעד ולא לקבל חס וחלילה מקרה רון ארד 2, צריך להזדרז ולדעת להכריע כל עוד לא מאוחר מידי. המצב בעזה לא משתפר עם הזמן, ההיפך, הוא נפיץ ביותר ובכל רגע עלולה להידלק אש תופת או שמישהו יאבד שליטה ואז כולנו נצטער שאיחרנו את הרכבת", אמר.

שליט תקף גם את חמאס, שלדבריו, "שחרור האסירים הפלשתינאים, הוא לא בהכרח בראש סדר העדיפות שלהם. "צריך לומר ביושר שגם הצד השני ? גורמי החמאס שמחזיקים את גלעד אינם ממהרים לשום מקום. בראש מעייניהם אני חושש, הדאגה לעורם שלהם, ביטחונם האישי", אמר.

יש משפחות שכולות התומכות בשחרור אסירים

שליט התייחס גם להתנגדות של משפחות שכולות לשחרור אסירים פלשתינאים "עם דם על הידיים". לדבריו, "אכן יש כאן דילמה לא פשוטה, אכזרית וחדה כתער: האם יש לשחרר מחבלים רוצחים על מנת להציל חייל ישראלי חי. מה גובר כאן הרגש, הנובע מדם ליבם של המשפחות נפגעי הטרור או ההיגיון הפשוט?"

הוא ציין כי קיימת התארגנות של משפחות שכולות, שפנו לראש הממשלה והביעו תמיכה בשחרור האסירים. "בין הקולות האלו אני חייב לציין את קולו האמיץ והאציל של הרב ח"כ יצחק לוי, מראשי הציונות הדתית, שמתוך כאבו התייצב בקול רם ואמיץ והצהיר קבל עם ועולם שיהיה מוכן שישוחררו רוצחי בתו איילת השחר", אמר שליט.

שליט חזר שוב על עמדתו בעניין התוצאה הסופית למגעים בכל הנוגע לשחרור בנו. "אולמרט טוען שנעשים מאמצים גדולים ושאין יום שלא דנים בנושא", אמר שליט, "אני יכול בחון את זה רק על פי מבחן התוצאה, והתוצאה היא אפס אחוזי הצלחה.

"לסיכום, אפשר וצריך להציל את גלעד מיד לפני שיהיה מאוחר מידי ואני מקווה בכל ליבי שגם את אודי גולדווסר ואלדד רגב. התמיכה המאסיווית והחמה שאנחנו מקבלים מכל שכבות הציבור מלמדת אותנו ומעודדת אותנו שרוב העם רוצה בכך ומוכן לשלם את המחיר למען מטרה זו."


נועם שליט, אתמול. הזמן הוא קריטי

יונתן לא הספיק להעביר את הכסף לנפגעי הטרור

עמיחי אתאלי

יונתן לא הספיק להעביר את הכסף לנפגעי הטרור

אחרי מותו של יונתן אלדר בפיגוע בישיבת מרכז הרב, התגלה כי הוא ריכז בישובו את המגבית לארגון נפגעי הטרור. אתמול העבירה משפחתו לארגון 'אלמגור' את הכסף שאסף וביקשה שישמש למאבק המשפטי להריסת בית המחבל ולגירוש משפחתו

NRG

2008-03-12

יונתן אלדר ז"ל ריכז בישוב שילה את מגבית איסוף הכספים לארגון נפגעי הטרור 'אלמגור'. בשבוע שעבר, בטרם הספיק להעביר את הכספים, הוא נרצח בפיגוע בישיבת 'מרכז הרב'. אתמול העבירה משפחת אלדר את הכסף לארגון 'אלמגור' וביקשה שהוא יוקצה למאבק המשפטי להריסת בית המחבל ולגירוש משפחתו.

מנכ"ל אלמגור מאיר אינדור סיפר ל nrg יהדות: "האחראית מטעמנו על איסוף הכספים היתה נבוכה, היא שמעה שיונתן נהרג בפיגוע וידעה שמונח אצלו סכום כסף עבור הארגון אבל לא היה לה נעים לגשת למשפחה. אמש היא החליטה לבוא אל בית משפחתו של יונתן ולספר להם שיונתן ריכז את איסוף הכספים ושאמור להיות אצלו סכום כסף שטרם הועבר אלינו".

אינדור הוסיף: "אמא של יונתן אמרה לה מייד, 'את יכולה להיכנס לחדר שלו ולחפש בין החפצים את הכסף'. היא אכן עשתה כך ודי מהר היא מצאה את כמה מאות השקלים שיונתן היה אמור להעביר אלינו".

לאחר שפעילת 'אלמגור' מצאה את הכסף, ביקשה משפחתו של יונתן ז"ל כי סכום הכסף ישמש למימון המאבק המשפטי להריסת בית המחבל שביצע את הפיגוע בו נרצח יונתן ולגירוש משפחתו.

צעדת מחאה אל ביתו של המחבל

מאז הרצח בישיבת 'מרכז הרב', מנהל ארגון 'אלמגור' מאבק בכדי להביא להריסת בית המחבל, לגרש את בני משפחתו ולמנוע את קבורת גופתו במקום ידוע.

אנשי הארגון טוענים כי בידיהם חוות דעת של משפטנים בכירים ולפיה אם הממשלה תבחר לעשות שימוש בתקנות לשעת חירום, תהיה לה האפשרות החוקית להרוס את בית המשפחה, לגרש את בני המשפחה מהארץ ולקבור
את גופתו של הרוצח בבית קברות לחללי אויב ובכך למנוע ממנו לוויה המונית. "מה שמונע מהמדינה לעשות את הפעולות האלו זה חוסר רצון ולא בעיה חוקית", אמרו.

ביום ראשון הקרוב, לאחר תום השבעה, מתכננים פעילי "אלמגור" לקיים יחד עם המשפחות השכולות צעדת מחאה אל ביתו של המחבל עלא אבו-דייהם, בדרישה להרוס את הבית ולגרש את בני המשפחה.

אלמגור: החוק מתיר הרס בית מחבל

שמעון כהן

אלמגור: החוק מתיר הרס בית מחבל

במכתב לרה"מ קובעים אנשי "אלמגור" כי החוק מאפשר הריסת בית מחבל ומניעת קבורתו בבית משפחתו. לדבריהם רה"מ נתלה במגבלות פוליטיות.

ערוץ 7

2008-03-10


דגלים בבית המחבל. פלאש 90

במכתב לראש הממשלה, לשר המשפטים, לשר לביטחון פנים ולשר הביטחון קובעים ראשי ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" כי אין כל מניעה משפטית להרס סבית המחבל מבצע הטבח בישיבת מרכז הרב.

במכתב נקבע כי "לאחר התייעצות עם יועצינו המשפטיים שניתנה למיטב שקול דעתם בנושא ביתו וגופתו של המחבל שביצע את הטבח בתלמידי ישיבת מרכז הרב… הטענות כאילו מניעים חוקיים הם שמונעים הריסת ביתו של המחבל ו/או סוכת האבלים וכן שלא ניתן למנוע את קבורתו בידי המשפחה ואף את דמי הטיפול בגופתו אינם עולים בקנה אחד עם החקיקה הקיימת בתקנות לשעת חירום תקנה 119 ותקנה 133(3)".

מנסחי המכתב מוסיפים וכותבים כי "אל לדרג המדיני להתחבא מאחורי מסך עשן של נימוקים משפטיים כוזבים בעיקר אחרי שהם הופעלו בעבר, כולל בירושלים".

במכתב נזכר כי "בעתירות לבג"ץ בעבר הופיעו גורמי הביטחון המקצועיים וטענו שמדובר בצעדים שיש בהם להפחית את רמת הטרור. מחבל שמוכן להקריב את עצמו, יחשוב פעמיים אם לבצע את המשימה ביודעו שהוא פוגע לאחר מותו בבני משפחתו וסביבתו הקרובה ואינה זוכה להביאו לקבורה".

לנוכח כל אלה דורשים אנשי 'אלמגור' בבקשה "להסיר את המגבלות מדיניות פוליטיות שמונעות מהדרג הצבאי להמשיך במדיניות הביטחונית שהייתה כך בעבר".

למכתב המדובר מצורפים סעיפי החוק הרלוונטיים כלשונם לעיונם של השרים וראש הממשלה:

תקנה 119 לשעת חירום מאפשרת הריסת בתי מחבלים, ומתאפשרת בצו מתאים כולל בירושלים על ידי צו אלוף פקוד העורף להלן,

מפקד צבאי רשאי להורות בצו שישמטו לטובת ממשלת פלשתינה (א"י) כל בית מבנה או קרקע, שיש לו טעם לחשוד בהם שמהם נורה נשק אש כל- שהוא שלא כחוק או שמהם נזרקו, פוצצו, התפוצצו או נורו באופן אחר פצצה, רימון יד או חפץ נפיץ או מבעיר כלשהם שלא כחוק, או כל בית, מבנה או קרקע השוכנים בכל שטח, עיר, כפר, שכונה או רחוב, שבהם נוכח לדעת כי תושביהם, או מקצת מתושביהם, עברו, או ניסו לעבור, או חיזקו את ידי העוברים, או היו שותפים שלאחר מעשה לעוברים עבירה על התקנות האלה, עבירה שבה כרוכות אלימות או הטלת אימה או עבירה שעליה נדונים בבית- משפט צבאי; ומשמטו בית או מבנה או קרקע כלשהן כנ"ל רשאי המפקד הצבאי להחריב את הבית או את המבנה או כל דבר שבתוך או על הבית, המבנה או הקרקע. מקום שכל בית, מבנה או קרקע שמטו לפי צו מאת המפקד הצבאי כאמור לעיל, רשאי הנציב העליון בכל זמן, בצו, למחול על השמט כולה או מקצתה ואז תקומנה שנית, כדי מידת אותה מחילה, הבעלות על הבית, המבנה או הקרקע וכל טובות-הנאה או זכויות-שימוש, בבית, במבנה או בקרקע או עליהם, לקניין בני-האדם שהיו זכאים בהם אילולא ניתן צו השמט.

לסוגיית קבורת מחבל מתייחסת תקנה 133 (3) המאפשרת למדינת ישראל להורות על קבורת המחבל באחד מבתי הקברות למחבלים/חללי אויב. "מותר למפקד צבאי להורות כי גווייתו תיקבר באותו מקום שהמפקד הצבאי יורה בצו. המפקד הצבאי רשאי באותו צו להורות מי יקבור אותה גוויה ובאיזה שעה תיקבר… וכל אדם העובר על אותו צו ומפריע לו יואשם בעברה על התקנות האלו".