אחיקם ודוד הי"ד הובאו למנוחות

חזקי עזרא

אחיקם ודוד הי"ד הובאו למנוחות

סמ"ר דוד רובין ורב"ט אחיקם עמיחי הי"ד, שנרצחו בפיגוע הירי סמוך לחברון, הובאו הלילה למנוחות בהר הרצל בירושלים.

ערוץ 7

2007-12-28

סמ"ר דוד רובין ורב"ט אחיקם עמיחי הי"ד, שנרצחו אתמול בפיגוע הירי סמוך לחברון הובאו הלילה למנוחות בהר הרצל בירושלים. דוד הוא בנו של הרב מישאל רובין, מרבני קריית ארבע ומראשי ישיבת שבי חברון ואחיקם הוא בנו של הרב יהודה עמיחי, ראש מכון התורה והארץ ונכדו של הרב משה צבי נריה זצ"ל.

כתבנו ידידיה הכהן מדווח כי עמיחי ורובין, תושבי קרית ארבע ולוחמים ביחידות מיוחדות, נרצחו במהלך חופשה, בעת שטיילו באזור נחל תלם, צפונית מערבית לחברון.

מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי במהלך טיול שערכו שני החיילים ועמם נערה נוספת, פתחה חוליית מחבלים לעברם באש. שני החיילים אשר נשאו את נשקם האישי, השיבו באש וניהלו קרב למול חוליית המחבלים, במהלכו נהרג מחבל אחד ומחבל נוסף נפצע באורח קשה. מחילופי האש נהרגו שני החיילים.

הנערה הצליחה בקור רוח להימלט מהמקום והזעיקה את כוחות הביטחון וההצלה. כוחות הביטחון סורקים אחר שאר חברי החוליה ומפקדי צה"ל הבכירים באזור מתחקרים את האירוע לעומקו.

תגובות לפיגוע

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אומר כי הפיגוע הוא התשובה הערבית לכניעה באנאפוליס ולתכנית פינוי פיצוי של הממשלה, כלשונו. "ככל שתתגבר הכניעה לטרור הפלסטיני כך יישפך יותר דם יהודי. וכפי שהזהרנו, דמם של הנרצחים יהיה בראש חברי הממשלה, שמובילה לכניעה", אמר אלדד.
יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב אומר "מתברר שהטרור לא מתחשב בתהליכים המדיניים הוירטואלים של הממשלה. הפיגוע הוא עוד הוכחה שאבו-מאזן לא שולט בשטח ואין שום טעם להגיע איתו להסדרים. את הטרור צריך לעקור מן השורש בלי שום ויתורים ופשרות".

ח"כ אורי אריאל, יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, אומר כי הרצח ליד תלם, הוא הוכחה נוספת כיצד הטרור הערבי מרים ראש מיד כשהוא מזהה חולשה וותרנות מממשלת ישראל, כלשונו. "הצהרות רה"מ על שיחרור מחבלים, הקפאת בנייה ופיקוח על מכרזים בירושלים הם רוח גבית לטרור".

המועצה המקומית קרית ארבע מאשימה את ממשלת ישראל בשותפות ברצח ליד חברון. "מי שמשחרר מחבלים ונותן להם נשק לא חייב ללחוץ על ההדק כדי להפוך לשותף", אומרים במועצה.

במועצת יש"ע קוראים לממשלה לחזק את בטחון ישראל במקום את אבו מאזן, "פיגוע הירי הרצחני ליד חברון הוא תוצאה של המדיניות המופקרת של שיחרור מחבלים שגורמת לטרור להרים עתה ראש ולכן ממשלת ישראל אינה יכולה לרחוץ בניקיון כפיה".

"אנו קוראים לממשלה לפזר לאלתר את וועדת השרים להגמשת ההגדרה "דם על על הידיים" ולחזק את ביטחון אזרחי ישראל במקום את אבו מאזן", נמסר בהודעת המועצה.

ועד רבני יש"ע הגיב לפיגוע הרצחני באזור חברון, "כל כוונה ותכנית לוותר על חלקי ארץ ישראל מתפרשת כחולשה וכניעה ומובילה ישירות לרצח יהודים. האויב הערבי מבין רק כח, עוצמה ונחישות. ממשלה יהודית צריכה לגרש מתוכה את אויביה וליישב במקומם יהודים".

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" פונה לקבינט, בעקבות הפיגוע ומבקש ממנו לדון ביום ראשון בהחזרת המחסומים בצירי הדרכים "במקום לדון בהגמשת הקריטריונים לשחרור המחבלים, לבד מהצורך המיידי לעשות בכך יהיה בכך מסר ראוי לארגוני הטרור בעקבות הרצח".
באלמגור מאשישמים את הדרגים ההצבאיים שאינם עומדים על דעתם מספיק בדיונים בינם לבין הדרג המדיני, "ומפגינים בכך חוסר ישרות מקצועי כאשר אינם נאבקים לדילול התנועה החופשית של כלי רכב פלסטינים בצירים המרכזיים מה שמאפשר התגברות פיגועים", כך מוסר מנכ"ל "אלמגור", מאיר אינדור.

במפלגת "התקווה" אומרים כי "קורבנות אנאפוליס שנפלו היום בהר חברון הם תוצאה ישירה של תעוזת המחבלים, הגוברת ככל שאולמרט ולבני מחזרים אחרי יו"ר רשות הטרור הפלשתינאית, אבו-מאזן. מפלגת "התקווה" מזהירה מפני עוד קורבנות אנאפוליס הצפויים לנוכח המדיניות המסוכנת, המהווה עידוד לטרור במקום מלחמה באויב".

צה"ל עצר 5 פלשתינאים החשודים במעורבות בפיגוע בהר חברון

עמוס הראל; נדב שרגאי; יובל אזולאי; יואב שטרן

צה"ל עצר 5 פלשתינאים החשודים במעורבות בפיגוע בהר חברון

בפיגוע שלשום נהרגו שני חיילים בחופשה; הפתח והג'יהאד קיבלו אחריות לפיגוע; ההרוגים הובאו למנוחות בירושלים

הארץ

2007-12-28

צה"ל עצר אתמול (שבת) חמישה פלשתינאים מאזור חברון, החשודים במעורבות בפיגוע שבו נהרגו שלשום שני חיילים בחופשה בדרום הר חברון. צעירה נוספת שטיילה עם החיילים נפצעה בתקרית. מחבל אחד נהרג ושני נפצע.

גורמים פלשתיניים מדווחים כי כוחות צה"ל פרצו לבית חולים אל-אהלי, ככל הנראה בחיפושים אחרי המחבל שנפצע. שני פלגים של הפתח והג'יהאד האיסלאמי קיבלו אחריות על הפיגוע.

שני החיילים שנרצחו בפיגוע הירי ביום שישי נכנסו לשטח "בי" שבשליטה אזרחית פלשתינית בניגוד לאזהרות – כך אמרו בסוף השבוע בפיקוד מרכז. סמ"ר דוד רובין משייטת 13 ורב"ט אחיקם עמיחי מיחידת שלדג, המתגוררים בקרית ארבע, טיילו עם צעירה נוספת במעיין באזור נחל תלם. במהלך הטיול הגיחו ארבעה מחבלים ופתחו באש לעבר הקבוצה. שני החיילים, שנשאו עמם את נשקם אישי, השיבו אש, הרגו את אחד החמושים ופצעו קשה אחר. עם התפתחות חילופי הירי נהרגו השניים, בעוד שהצעירה הצליחה להסתתר. המחבלים נמלטו מהמקום בג'יפ ולקחו איתם את חבריהם הפגועים. צה"ל ערך סריקות נרחבות בגזרה בסיוע השב"כ.

הצעירה יצרה קשר עם מוקד החירום בקרית ארבע

לאחר שהמחבלים נמלטו מהמקום, הצליחה הצעירה ליצור קשר עם מוקד החירום בקרית ארבע, ודיווחה על האירוע. מפקד חטיבת יהודה אלוף משנה יהודה פוקס הודיע כי מפקדים בכירים פתחו בתחקיר הפיגוע בשטח. לדבריו "לקח זמן להבין את האירוע כי הצעירה ששהתה במחיצתם של שני החיילים הסתתרה היתה לבד בשטח והיה קושי מצידה ליצור קשר עם הכוחות". עם זאת, הוסיף כי זמן התגובה של הכוחות היה סביר.

בתום סריקות נרחבות של כוחות צה"ל וצוותי מד"א שהוזעקו בכל הגזרה, זירת האירוע אותרה, ובה נמצאה הצעירה כשהיא לוקה בחרדה וגופותיהם של שני החיילים. היא הועברה לטיפול במרפאה המקומית בקריית ארבע.

מסע הלווייתם של רובין ועמיחי יצא אמש מקרית ארבע, והם נטמנו בבית העלמין בהר הרצל בירושלים.

ח"כ אורי אריאל: הצהרות רה"מ – רוח גבית לטרור

מועצת קרית ארבע תקפה את הממשלה בחריפות בעקבות הפיגוע. "מי שמשחרר מחבלים ונותן להם נשק, לא חייב ללחוץ על ההדק כדי להפוך לשותף", אמר ראש מועצת קרית ארבע צבי קצובר. ח"כ אורי אריאל , יו"ר סיעת האיחוד הלאומי מפד"ל, הוסיף כי "הרצח ליד תלם הוא הוכחה נוספת כיצד הטרור הערבי מרים ראש, מיד כשהוא מזהה חולשה וותרנות מצד ממשלת ישראל. הצהרות רה"מ על שחרור מחבלים, הקפאת הבניה ופיקוח על המכרזים בירושלים, הם רוח גבית לטרור", אומר אריאל.

ארגון נפגעי הטרור, אלמגור, פנה בתחילת השבוע לקבינט המדיני, בתביעה לבטל את הדיון להגמשת הקריטריונים לשחרור מחבלים, ולקיים, דיון בטחוני, שיעסוק בהחזרת המחסומים לכבישים, והפסקת תנועת כלי רכב פלשתיניים בצירים המרכזיים, וזאת כתגובה מיידית לפיגוע. יו"ר הארגון מאיר אינדור אומר, כי "יהיה בכך מסר ברור לארגוני הטרור, שלחידוש הפיגועים יש מחיר, הן בהשארת המחבלים הוותיקים בכלא, והן בהקשחת התגובה של ישראל כלפי הפלסטינים".

באמצע נובמבר נרצח עידו זולדן, תושב שבי שומרון, בפיגוע ירי סמוך לקדומים שבשומרון. כעבור עשרה ימים עצרו צה"ל והשב"כ את האחראים לפיגוע ליד הכפר פונדוק. את הפיגוע ביצעו שלושה פלשתינאים הפעילים בביטחון הלאומי הפלשתיני ברמאללה. זולדן נורה מרכב חולף בעת שנסע ברכבו סמוך להתנחלות קדומים.

הפיגוע בו נרצח זולדן, אירע כשבוע לפני ועידת אנאפוליס ובמערכת הביטחון התייחסו אליו כאל ניסיון לטרפד את המהלך הנרקם בוושינגטון. גורם צבאי אמר אז כי ככל הנראה מדובר בהתארגנות מקומית אך לא ברור מדוע בחרו לבצע פיגוע זה.


אחיקם עמיחי. שירת ביחידת שלדג


כוחות הביטחון מסיירים סמוך לזירת הפיגוע

הורים שכולים נגד שינוי הגדרת "דם על הידיים"

רוני ליפשיץ

הורים שכולים נגד שינוי הגדרת "דם על הידיים"

כמה משפחות שכולות פנו לראש הממשלה, והביעו התנגדות לשינוי הקריטריונים לשחרור אסירים "עם דם על הידיים". אביו של רונן לנדאו, שנרצח בפיגוע ירי: "אלה רוצחים צמאי דם. צריך לדעת שמי שמשוחרר חוזר לסורו"

Ynet

2007-12-24

נציגי משפחות שכולות שיגרו היום (יום ב') מכתב לראש הממשלה אהוד אולמרט, בו הביעו התנגדות לשינוי ההגדרה של "מחבלים עם דם על הידיים". ההורים שלחו את המכתב בשיתוף ארגון נפגעי הטרור, "אלמגור". ועדת השרים שדנה בנושא תתכנס שוב ביום רביעי הקרוב, לאחר שבישיבה היום נשמעה סקירה מפי המתאם המיוחד לשחרור השבויים, עופר דקל.

שמואל לנדאו, שבנו רונן נרצח ב-2001 בירי מחבלים ליד גבעת זאב, אמר היום ל-ynet: "בציבור ישנה התנגדות גדולה לשחרור מחבלים. לדעתי, לא צריך לשחרר מחבלים בכלל, אבל נסתפק בכך שלא ישחררו מחבלים עם דם על הידיים, וברגותי במיוחד. הוא נשפט ונכלא וצריך לשבת בבית סוהר כל חייו. הוא לא מחבל, אלא מנהיג של מחבלים. ברגותי הוא המפקד של הרוצחים של הבן שלי.

"גם הציבור צריך לדעת שיש התנגדות לשחרור מחבלים, צריך לדעת שמי שמשוחרר חוזר לסורו. אלה מרצחים, אלה רוצחים צמאי דם שיש שיחזרו לרצוח".

משה הר מלך, שבנו שולי נרצח לפני ארבע וחצי שנים בדרך לביתו שבחומש מירי מחבלים, הוסיף: "אני צועק את הצעקה בשביל אנשים שייהרגו חס וחלילה בידי אותם מחבלים שעומדים עכשיו לשחרר. למה אני צועק את הצעקה במקום אחרים? משום שאחרים לא מרגישים את מה שאני מרגיש.

"הבן שלי נהרג לפני 4 וחצי שנים בזמן ההודנא. הוא נהרג על ידי כלי נשק שפרס ורבין נתנו בזמנו לאותם פושעים ואז אמרו שזה כדי שיטפלו בפושעים של עצמם. מה שהתברר זה שהם הפנו את הנשק הזה כלפינו והרגו אותנו".

יש פה פשוט משוואה של דם. המשמעות של השחרור הזה היא הרוגים. מדובר פה על חמאס. לא שאני חושב שיש הבדל בין פתח לבין חמאס, אבל מדובר באנשים שמצהירים בגלוי שימשיכו לפגע בנו. מה שאנחנו לא עושים, אנחנו מקבלים הפוך – יותר ויותר הרוגים ויותר ויותר קסאמים", אמר הר מלך.

אלמגור: להפסיק העצרות ברחבי הארץ

עוזי ברוך

אלמגור: להפסיק העצרות ברחבי הארץ

אלמגור קורא לסוכנות היהודית להפסיק את העצרות בארץ שהפכו במה ללחצים לשחרור מחבלים. "מוטב לסוכנות שתשקיע מאמצים בחו"ל ולא בארץ".

ערוץ 7

2007-12-10

ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' דוחה את קריאות משפחות החטופים נגד הממשלה, "מדובר בעצם במסכת לחצים על הממשלה לבצע עסקת שחרור בכל מחיר, דבר שיש לשלול זאת עם כל ההבנה לצער המשפחות".

"עסקה כזו תחזיר אולי את בני משפחותיהם לישראל", אומרים ב'אלמגור', "אבל במחיר של מוות של רבים אחרים כפי שהיה בחמש שנים האחרונות בהן נרצחו 179 איש מידי מחבלים ששוחררו בעסקאות ומחוות שונות".

אלמגור קורא לסוכנות היהודית להפסיק את העצרות בארץ שהפכו במה ללחצים לשחרר מחבלים תוך קריאות גלויות בשבוע האחרון.
ב'אלמגור' יוצאים נגד המעורבות של הסוכנות בארגון עצרות בישראל.

"אין זה תפקיד הסוכנות לתפוס צד בויכוח ערכי ומוסרי פנימי בחברה הישראלית ומוטב לה שתשקיע את מאמציה בהפגנות ועצרות בחו"ל, באותן מדינות שהיו מעורבות בהשגת הפסקת האש ולא בתוך החברה הישראלית שאינה זקוקה לתזכורות ולחצים מהסוג של 'האדישות שלנו תהרוג אותם'. העם בישראל כמו גם הנהגתו לא היו אדישים ועשו כל מאמץ לשחרר את החטופים כולל יציאה למלחמה עבור החטופים, כך שהטענה על אדישות היא מקוממת".

"כל העצרות הצהרות וההפגנות מעלות רק את מחיר החטופים, וככל שיהיה שקט סביב וסבלנות מבצעית ייקל להגיע לפתרון שימזער את הנזקים הביטחוניים של החטיפות".

באלמגור קוראים להפעיל לחץ על הפלסטינים כדי להביא לשחרור החטופים, "לא יתכן שבזמן שנמנעים ביקורים מהחטופים חיי המחבלים ימשכו כרגיל. יש לבצע מייד הפסקת לימודיהם באונברסיטאות והפסקה מיידית של כל תנאי הייתר שלהם לעומת אסירים פלילים רגילים, מבישול עצמי ועד קנטינות משובחות".