שוחררו 26 המחבלים במסגרת הפעימה השלישית

שוחררו 26 המחבלים במסגרת הפעימה השלישית

26 האסירים הביטחוניים שוחררו לגדה המערבית, עזה ולראשונה גם למזרח ירושלים • 18 מהמחבלים שהגיעו למתחם המוקטעה ברמאללה התקבלו על ידי אבו מאזן

ישראל היום

2013-12-31

רויטרס

בצל המחאות בישראל: הלילה שוחררו 26 המחבלים במסגרת הפעימה השלישית. 18 מהמחבלים הגיעו למתחם המוקטעה ברמאללה, לקול צהלות וחגיגות האנשים. המחבלים נפגשו עם אבו-מאזן, שנישק וחיבק את האסירים המשוחררים. במהלך הטקס, בירך אבו מאזן את האסירים ואמר כי, "לא יהיה הסכם קבע אם לא ישוחררו כל האסירים".

מוקדם יותר הערב, כ-150 איש, מבני המשפחות השכולות, צעדו מבית ראש הממשלה בירושלים אל העיר העתיקה, במחאה על שחרורם של מחבלים, בפרט מחבלים תושבי מזרח ירושלים. המשתתפים צעדו עם מטריות שחורות, נשאו עמם את תמונות הקורבנות וקראו: "ביבי תתבייש", "מוות למחבלים" ו"לא לשחרור רוצחים".

במקביל, בג"צ דחה ברוב דעות את עתירת ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" כנגד שחרורם של חמשת האסירים הביטחוניים תושבי מזרח ירושלים, בעלי תעודות זהות כחולות. העותרים ביקשו מבג"צ להוציא צו ביניים אשר יעכב את השחרור, עד להכרעה בעתירה. העותרים הדגישו כי מדובר ב"במעשה התחכמות כאשר משחררים תושבי ירושלים וטוענים שהם רק תושבי ישראל ולא אזרחי ישראל".

המדינה, שביקשה מבג"צ לדחות את העתירה, טענה מנגד כי החלטת הממשלה הסמיכה את צוות השרים להחליט על זהותם של אסירים שהממשלה רואה לנכון להמליץ על שחרורם במסגרת המשא והמתן המדיני, וסייגה זאת אך ורק לגבי אסירים אזרחי המדינה. בפסק הדין אשר נכתב ע"י השופט צבי זילברטל, נכתב: "לאחר שמיעת ושקילת טענות הצדדים, איני סבור כי יש מקום להתערבותנו בהחלטה לשחרור האסירים במסגרת הפעימה השלישית".