משפחות שכולות מפגינות מול כלא עופר: "המדינה בדרך לאבדון"

משפחות שכולות מפגינות מול כלא עופר: "המדינה בדרך לאבדון"

אלפי קרוביהם של ישראלים שנרצחו בידי מחבלים פלסטינים הפגינו נגד שחרורם הצפוי מחר של 26 האסירים. המפגינים יצרו שרשרת אנושית מסביב לכלא והניפו דגלי ישראל. "אין מקום בטוח יותר", קראה בתו של אחד הנרצחים בהפגנה. אבי ברומברג, מראשי המאבק: "המנהיגים זנחו את המוסר"

חדשות 2

2013-10-28


משפחות מחו על שחרור רוצחי יקירהם (צילום׃ אהרן והב – חדשות 24)

אלפים מהמשפחות השכולות ופעילי הארגונים "אלמגור" ו"ישראל שלי" נאספו הערב (ב') מול כלא עופר להפגנת מחאה נגד הפעימה השנייה של שחרור המחבלים הפלסטינים, שבה צפויים להשתחרר מחר בחצות 26 אסירים – במסגרת חידוש המשא ומתן המדיני.

המפגינים הקיפו את הכלא בשרשרת אנושית כשהם אוחזים בידיהם בדגלי ישראל תוך קריאות: "לא משחררים". מירב אושר, בתו של אבי אושר ז"ל, שרוצחו צפוי להשתחרר מחר, אמרה במהלך ההפגנה: "אין מקום בטוח יותר במדינת ישראל, היום זה אני, מחר זה חלילה מישהו אחר".

היא תקפה את התנהלות הממשלה ואמרה: "למען העתיד של כולנו אני קוראת לממשלת ישראל להפסיק לשחרר לנו רוצחים. ממשלת ישראל הצבועה, מהיום אין לנו כל עניין בטקסים הממלכתיים שלכם כי אנחנו לא נפגעי פעולות האיבה, אלא נפגעי פעולות ממשלת ישראל".

"אנחנו פה כדי לעצור את שחרור הרוצחים ולהגיד למנהיגים שלנו שהם זנחו את האחים, זנחו את המוסר, ועושים מעשה לא ראוי שיביא את מדינת ישראל בסוף לאבדון", הצהיר אבי ברומברג מראשי המאבק. "אני מאמין שכל זעקה של אזרחים במדינת ישראל מחלחלת", הסביר ברומברג את ההחלטה לצאת לשטח בשיחה עם חדשות 2 online.


כל זעקה מחלחלת". ההפגנה, היום (צילום׃ אלירן חייט)

לדבריו, שחרור המחבלים רק מחזק את הטרור. "רק הבוקר עם ההודעה על שחרור המחבלים נורו גראדים מעזה. כל שחרור כזה רק מעצים את הטרור ואני מקווה שלא נגיע למצב שבו הפיגועים ייכנסו ללב מדינת ישראל כנראה רק אז המנהיגים יתעוררו".

אב על שחרור רוצח בנו: "נסערים, אך מחאה לא תעזור"

צוות שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר אמש את רשימת 26 המחבלים שישוחררו במסגרת ההתחייבות של ישראל בפני הרשות הפלסטינית. מדובר באסירים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו ובהם רוצחי ישראלים.

"לא שאלו אותנו, אין לנו מה לעשות", אמר הבוקר בתגובה שמוליק פרידמן, על שחרור רוצח בנו. הבן, גיא פרידמן, חייל בצנחנים, נפל ב-9 בדצמבר 1990 כשהואבן 19. בתום הקורס שלו קיבלו כולם את כנפי הצניחה הנכספות ומשם הוזעקו לתגבור בטחוני בעיר בבית לחם, ביום השנה השלישי לאינתיפאדה. ארבעה חודשים בלבד עברו מיום גיוס הצוות של גיא לצה"ל והם עמדו ערב תחילת פרק ההכשרה ב"עורב".


"זנחו את המוסר" (צילום׃ אהרן והב – חדשות 24)

לאחר יום מתיש של סיור ואבטחה פיצוץ שארע במבואות בית הממשל הביא את הסיור של גיא למקום רגע לפני חילוף המשמרות. כשהגיעו למקום האירוע, ארע פיצוץ נוסף, גדול יותר. גיא עמד בסוף הטור, נפגע באופן הקשה מכולם, ומת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.

"הוא נשפט למאסר עולם אחד והיה אמור להשתחרר עוד שנתיים. היינו בטוחים שהרוצח כבר שוחרר, אבל לא ידענו, רק אתמול ידענו. אנחנו נסערים אבל מחאה לא תעזור", אמר היום אביו.


יגישו מחר בג"ץ (צילום׃ אהרן והב – חדשות 24)

"שיחררו אסירים, אבל הם משגרים רקטות"

אביו של עו"ד איאן פיינברג, שנדקר למוות בידי רעולי פנים מארגון החמאס עייף כבר מההפגנות והמחאות. "אנחנו נגד השחרור כי אנו לא רואים התקדמות במשא ומתן", אמר הבוקר לחדשות 2 Online סיריל פיינברג, אביו של איאן ז"ל.


יצרו שרשרת אנושית

איאן עלה לישראל מדרום-אפריקה בשנות השבעים. הוא החל ללמוד משפטים בשנת 1982, ובתום לימודיו התגייס לצה"ל ושירת בפרקליטות הצבאית. ב-18 באפריל 1993 הוא שהה בפגישה עסקית בעזה לצורך קידום המסחר באזור, ובמהלכה הוא נדקר למוות.

"אין לנו את הכוחות למחאות, אנו מקווים שייצא מזה משהו, אבל בינתיים אין לנו תקווה. היה חשוב לאיאן שיהיה שלום והוא עבד בשביל השלום, אבל אין לנו הוכחה שמשהו אכן יקרה", הוא הוסיף. "הנה שחררו אסירים וכבר שיגרו רקטות מעזה, מה זה אומר?". הוא אמר כי הוא לא קיבל עדכון מהמדינה על השחרור, אלא שמע על כך מבתו. עמר מסעוד, שהיה מעורב ברצח ישוחרר בקרוב.