תביעה על רצח עם תוגש בשבוע הבא נגד ערפאת בבלגיה

אפרת וייס

תביעה על רצח עם תוגש בשבוע הבא נגד ערפאת בבלגיה

6 משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן בפעולות טרור יגישו בשבוע הבא בבריסל תביעה נגד יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת ועוזריו הקרובים, באשמת רצח, רצח עם ופשעים נגד האנושות

Ynet

2001-11-21

קבוצה של נפגעי הטרור מישראל תגיש ביום שלישי הבא "בהיכל הצדק" שבבריסל תביעה רשמית נגד יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, באשמת רצח, רצח עם ופשעים נגד האנושות. בתביעה יכללו גם עוזריו של ערפאת מוחמד דחלאן, מרוואן ברגותי וג'יבריל רג'וב. התביעה תוגש העקבות ההליכים המשפטיים בבלגיה נגד שרון.

6 ישראלים ייצאו מחר (ה') לבריסל לשם הגשת התביעה. הששה הם: יהודית שחור, שבנה אורי ז"ל נרצח כשטייל בואדי קלט, חנה מעוז, שבתה תהילה ז"ל נרצחה בפיגוע במסעדת 'סבארו' בירושלים, אוריאל מעוז אחיה של תהילה, אריה בוזנה, שנפצע במתקפת הטרור על תלמידים במעלות, ישראל ליבמן שאחיו שניר ז"ל נרצח ביצהר וציפורה אדוריאן, שבעלה אלי ז"ל נרצח בפיגוע התאבדות בשוק מחנה יהודה בירושלים.

בנוסף לתביעות האישיות תוגש תביעה ייצוגית מטעם מטה נפגעי הטרור בשם אלפי הקורבנות והפצועים מאז שהחל ערפאת את פעילותו ב-1966. עורכי הדין המייצגים את התובעים הם הפרקליט יעקב רובין, לשעבר יו"ר לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד ויליאם גולדנדל מפריס, נשיא ארגון "משפטנים ללא גבולות", ועו"ד יהודית שחור, שבנה נרצח בידי מחבלים.

הערב (ד'), במלון רמדה רנסנס בירושלים, חתמו משפחות נפגעי הטרור על יפויי הכוח לפרקליטים שיאפשר את הגשת התביעה.

התביעה תתבסס על הפיגועים שבוצעו בידי מחבלים שיצאו משטח הרשות הפלסטינית. ערפאת, טוענות המשפחות, הפר את הסכם אוסלו ואיפשר למחבלים להתאמן בשטחי הרשות, לתכנן ולבצע פעולות טרור נגד אזרחים ישראלים, שיחרר טרוריסטים מבתי הכלא והעניק מקלט לטרוריסטים שרצחו ישראלים רבים ופצעו אחרים.

עזרא ורינה אישרן, הוריו של יוסף ז"ל בן-14.5 שנרצח בתקוע, סיפרו ל-ynet כי הצטרפו לתביעה כיוון ש"ערפאת צריך לשלם על כל מה שגורם וגרם וכי יש לו מעורבות ישירה בכל הפיגועים". רינה הוסיפה: "מי שרוצה להרוג נחש לא הורג אותו מהזנב כי הוא ימשיך להכיש מהראש".

יהודית שחור, אמו של אורי שחור שנרצח בוואדי קלט, אמרה: "ערפאת מתקבל כראש מדינה לכל דבר ובכל מקום, אלא שהוא צריך להירשם בדפי ההיסטוריה כראש אירגון טרור".

עו"ד יעקב רובין מטיל ספק בשיטת המשפט של בליגה ובפרט לאור יחסה של בלגיה כלפי ישראל בזמן האחרון, אך אמר שאין ברירה וצריך להעמיד את ערפאת לדין בינלאומי.