נציג משפחות נפגעי הטרור תקף את המדינה: "השכול שלנו הוא סוג ב'"

נציג משפחות נפגעי הטרור תקף את המדינה: "השכול שלנו הוא סוג ב'"

יוסי מנדלביץ', ששכל את בנו בפיגוע בחיפה, ביקר בחריפות את עסקת שליט ואת הטיפול בנפגעי הטרור. בסוף דבריו הוא זכה למחיאות כפיים בניגוד לנוהג

הארץ

2012-04-25

נציג המשפחות השכולות, יוסי מנדלביץ', יצא היום (רביעי) בביקורת חריפה ביותר כלפי הממשלה והמדינה בטקס הזיכרון לנפגעי פעולות האיבה. מנדלביץ', ששכל את בנו יובל בפיגוע בחיפה ב-2003, נאם במשך דקות ארוכות והתייחס לעסקת שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט ולאופן שבו המדינה מטפלת בנפגעי הטרור. בסוף דבריו זכה מנדלביץ' למחיאות כפיים – למרות הנוהג לא לעשות כן באירועים מסוג אלה.

"בסופו של דבר התקבלה עסקת שליט אך באיזה מחיר?", תהה מנדלביץ' בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו שנאם לפניו בטקס, "חמאס ניצח בעסקה. אנחנו רואים את המרצחים בתוכניות טלוויזיה, אלה שאחראים לגרועים שבפיגועים בישראל משוחררים לחופשי". הוא שאל עוד: "מהי התפיסה הביטחונית לגבי שחרור מחבלים? אנו דורשים לדעת כיצד הממשלה מתכוונת לנהוג".

מנדלביץ', שהיה בין העותרים נגד קיום העסקה, הוסיף כי "נכון שביום אחד בשנה זוכרים את חללי הטרור – אך ב-364 הימים האחרים שוכחים ומזניחים אותם. נשמרת ההיררכיה הברורה בין חללי צה"ל לבין אזרחים שנהרגו. השכול של החללים והאזרחים נותר פרוץ ושומם, הגורמים המחליטים לא השכילו ליצור מערך טיפול משותף, ובאזרחים חללי טרור מטפל הביטוח הלאומי. המחוקק החליט כי יקראו להם בשם הביזארי 'נפגעי פעולות האיבה' – כאילו אינם חללים, כאילו עודם חיים". הוא הגדיר את השכול של נפגעי הטרור כ"שכול סוג ב'".

נתניהו, שנאם כאמור לפניו, אמר כי "מעשי הזוועה של הטרוריסטים נגדנו אינם יודעים גבולות מוסריים. אכזריותם של הטרוריסטים אינה יודעת שובע. יש להם דבר אחד משותף: הם רוצים לרצוח יהודים, הם רוצים לעקור את עמנו ואדמתנו. הם לא יצליחו בכך, אנו נישאר בירושלים – עירנו המאוחדת של העם היהודי". הוא ציין עוד כי הוא "רואה את הנחישות הזו במשפחות הנופלים. ראיתי אותה אצל בני משפחת פוגל וישי, ראיתי אותה במשפחות הנרצחים בטולוז ואצל כל אחד ואחת מכם. הם רוצחים ואנחנו בונים".

יום הזיכרון ל-22,993 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה צויין הבוקר ב-11:00 בצפירה של שתי דקות שנשמעה ברחבי הארץ. מייד לאחר מכן החלו בחלקות הצבאיות בבתי העלמין הצבאיים טקסי הזיכרון. טקס הזיכרון הממלכתי התקיים בהר הרצל בירושלים והשתתפו בו נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ.

רשת ג' לא תשדר את קטעי השירה מהטקס בכיכר רבין

אמילי גרינצווייג

בעקבות המחלוקת סביב יאיר לפיד

רשת ג' לא תשדר את קטעי השירה מהטקס בכיכר רבין

הארץ

2012-04-24

רשת ג' של קול ישראל הודיעה הבוקר (שלישי) כי בדומה לגלי צה"ל, גם היא לא תשדר את אירוע הזיכרון לחללי צה"ל "שרים בכיכר" שנערך מדי שנה בערב יום הזיכרון בכיכר רבין בתל אביב. זאת עקב הביקורת נוכח השתתפותו של יאיר לפיד בטקס של עיריית תל אביב.

בשלוש השנים האחרונות שידרה הרשת, בבוקר יום הזיכרון, את השירים ששודרו במהלך האירוע וכמה שנים קודם הטקס אף הועבר בשידור חי בתחנה. אולם כעת, נוכח הדיון הציבורי שעוררה העובדה שיאיר לפיד, שהודיע לאחרונה על הקמת מפלגת "עתיד", ינחה את הטקס גם השנה, הוחלט בהנהלת קול ישראל שלא לשדר אף את קטעי השירה.

רשת ג' מצטרפת לגלי צה"ל בה החליט מפקד התחנה, ירון דקל, על אי העברת שידור מהטקס נוכח זאת שלפיד הוא אישיות פוליטית. ההחלטה על המשך הגשתו של לפיד את האירוע עוררה בימים האחרונים ביקורת ציבורית וארגונים שונים ביניהם אלמגו"ר, ארגון נפגעי הטרור, קראו לראש העיר תל אביב, רון חולדאי, לבטל את השתתפותו של לפיד בטקס. בג"ץ דחה אתמול על הסף עתירה למנוע השתתפותו של לפיד, בין השאר מכיוון שהפוליטיקאי הטרי לא צורף כמשיב לעתירה.

מרשות השידור נמסר בתגובה כי "לאור פנייתן של משפחות שכולות שלא לשדר את האירוע 'שרים בכיכר' בשל הנחייתו של יאיר לפיד ומכיוון ש'קול ישראל' כרדיו ציבורי מכבד את הפניות הללו ואינו משדר עניינים השנויים במחלוקת, השנה לא יוקלט ולא ישודר האירוע".

גלי צה"ל לא תשדר את "שרים בכיכר" בגלל השתתפות לפיד

אמילי גרינצווייג

גלי צה"ל לא תשדר את "שרים בכיכר" בגלל השתתפות לפיד

בתחנה הוחלט להימנע משידור אירוע הזיכרון בת"א מפני שהפוליטיקאי הטרי מנחה אותו. התחנה תשדר את הטקס הממלכתי בי-ם

הארץ

2012-04-23

תחנת גלי צה"ל לא תשדר את "שרים בכיכר", אירוע הזיכרון לחללי צה"ל של עיריית תל אביב שצפוי להתקיים ביום שלישי השבוע, בשל השתתפותו של יאיר לפיד בטקס. לפיד הודיע לא מזמן על החלטתו לרוץ בבחירות הקרובות לכנסת.

התחנה תשדר באותו הזמן את הטקס הממלכתי בירושלים, אולם על פי גורמים בתחנה, ההחלטה התקבלה לאחר שבימים האחרונים פורסם כי לפיד, שהודיע לאחרונה על הקמת מפלגת עתיד שתתמודד בבחירות הבאות, ימשיך להנחות את הטקס כפי שעשה בשנים קודמות. לפיד עזב לפני כמה חודשים את עבודתו כמגיש חדשות בערוץ 2 לאור המעבר לפוליטיקה.

ההחלטה על המשך הגשתו של לפיד את האירוע עוררה בימים האחרונים ביקורת ציבורית וארגונים שונים ביניהם אלמגו"ר, ארגון נפגעי הטרור, קראו לראש העיר תל אביב, רון חולדאי, לבטל את השתתפותו של לפיד בטקס.

בימים האחרונים הוגשה לבג"ץ עתירה נגד ההחלטה לאפשר ללפיד להנחות את הטקס, שנדחתה היום על הסף.

מגלי צה"ל נמסר כי "כמו בשנה שעברה, גם השנה נעביר בגלי צה"ל את הטקס הממלכתי מירושלים בהשתתפות יו"ר הכנסת, שר הביטחון והרמטכ"ל. זאת בנוסף לעובדה כי את הטקס בתל אביב ינחה איש פוליטי". המטה של יאיר לפיד בחר שלא להגיב לדברים.

משפחות שכולות: למנוע מיאיר לפיד להנחות את טקס יום הזיכרון

משפחות שכולות: למנוע מיאיר לפיד להנחות את טקס יום הזיכרון

בעקבות הצהרתו של יאיר לפיד על הקמת מפלגה בראשותו, פנו אתמול משפחות שכולות וארגוני שכול לראש העיר ת"א-יפו בבקשה למנוע מלפיד להנחות את טקס יום הזיכרון השנתי בכיכר רבין. הסיבה לטענתם: אין להפוך טקס זיכרון לאירוע פוליטי

חדשות 2

2012-04-17


יאיר לפיד. ינחה טקס הזיכרון? (צילום׃ חדשות 2)

ארגוני שכול ומשפחות שכולות פנו אתמול לראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי, בבקשה למנוע מאיר לפיד להנחות את טקס יום הזיכרון המסורתי "שרים בכיכר", שנערך מדי שנה בכיכר רבין בעיר. הרקע לפניה הוא הודעתו של לפיד על כוונתו להקים מפלגה חדשה בראשותו. כך פורסם הבוקר ב"ישראל היום".

ח"כ דני דנון מהליכוד, שהינו בעצמו בן שכול, פנה לחולדאי וציין כי "כנראה לפיד מתקשה בהבנה, ולא הבין שהפך ממנחה מבוקש לפוליטיקאי. רק שלשום הכריז בגאון על הקמת מפלגתו, ושבוע לאחר מכן מנסה לנצל אירוע בעל צביון ממלכתי לצרכים פוליטיים".

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" פנה אף הוא לגורמים השונים וביניהם עיריית תל אביב, בתלונה חריפה נגד יאיר לפיד. "זו שערורייה להפוך את טקס הזיכרון לבעל גוון פוליטי. היה ראוי אם לפיד עצמו היה מבין כי יש משפחות שכולות התנגדת לאג'נדה שהוא מוביל", אמר יו"ר הארגון מאיר אינדור.

דוד איינהורן, ששכל את בנו יהונתן במלחמת לבנון השנייה ציין כי "יש יום אחד שבו אנו מתייחדים עם יקירינו שנפלו, עזבו אותנו ביום הזה מפוליטיקאים".

יאיר לפיד סירב להגיב לדברים. תגובת עיריית תל אביב לפנייה: " ההחלטה על הזמנת לפיד להנחיית האירוע התקבלה זמן רב לפני הצהרתו על כניסה לפוליטיקה, והטקסטים המושמעים בטקס אינם נושאים אופי פוליטי".

אלמגור ליועמ"ש: עיצרו את ההוצאה להורג

אלמגור ליועמ"ש: עיצרו את ההוצאה להורג

ערוץ 7

2012-04-16

אירגון אלמגור פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להנחות את הממשלה למנוע את ביצועו של פסק דין מות שנגזר על מתווך בית המכפלה.

הארגון מאיים בפניה לבג"ץ לאור האחריות שנקבעה ע"י ועדת כהן גם כשערבים הורגים ערבים.