מאיר אינדור: מדוע תקפתי חזיתית את שליט

יוני קמפינסקי

מאיר אינדור: מדוע תקפתי חזיתית את שליט

בכנס ירושלים הסיר אינדור "את הכפפות" וקבע כי נעם שליט לוקח אחריות על החטיפה הבאה בכניסתו לפוליטיקה.

ערוץ 7

2012-02-29"מדוע תקפתי חזיתית את נעם שליט" (באדיבות "ערוץ 7")

בכנס ירושלים התשיעי של העיתון בשבע השתתפו יחד בפאנל אחד מובילי המאבק בשחרור מחבלים ונעם שליט. במהלך העימות החריף שהתפתח תקף אינדור את שליט ואמר: "אתה סדין אדום אצל המשפחות שסובלות מהעסקה, ומהידיעה שמחבליהם מסתובבים בחוץ." אינדור קרא לשליט שלא לרוץ לכנסת וטען שהוא מנצל את האהדה והפרסום שהצבור העניק לך בשל מצב הבן החטוף – למען ריצה לפריימריס.

"החמאס מרוצה מאד שבוגרי שליט מתברגים בכנסת ובתקשורת", אמר אינדור, "יש להם את שליט בכנסת ואת גולדווסר בתקשורת ש'יעזרו' להם בחטיפה הבאה ויקראו לשלם את המחיר. שליט יהיה ראש הלובי בכנסת למען העסקה הבאה, ואנחנו באלמגור ניאבק נגד התופעה של מיסוד שחרור מחבלים כנורמה ונאבק לפרסום ואימוץ מסקנות ועדת שמגר כנורמה מחייבת וכחוק"

בראיון לערוץ 7 הסביר אינדור מדוע החליט לתקוף חזיתית את שליט עד כדי כך שקבע כי נעם שליט יהיה "אחראי על החטיפה הבאה". "החלטתי לתקוף אותו אישית כי תקופת החסד נגמרה ברגע שהוא הפך להיות פוליטיקאי. מרגע שהוא לקח את האהדה הצבורית שקיבל בשל מצב בנו למחוזות פוליטיים אנחנו מורידים את הכפפות".

אינדור טוען שהופעותיו התקשורתיות של נעם שליט מסמלות לרבים ממשפחות השכול והפצועים את נצחון המחבלים עליהן אחרי שפעל לשחרורם במסגרת עסקה. "משפחות נפגעות הטרור שילמו את המחיר, שלא יעשה עליהם את קופתו הצבורית", אמר אינדור.

כפי שדווח, בדיון בפאנל הבהיר שליט כי המשפחה לא דרשה מהממשלה לשחרר אפילו מחבל אחד. "אנחנו ביקשנו מהממשלה להחזיר את גלעד בכל דרך שהיא תבחר" הוא אמר וציין כי נעשו טעויות אסטרטגיות בניהול המשא ומתן – "ביקשנו מהממשלה להפעיל לחץ על החמאס כדי להכביד על הארגון, חסמנו את משאיות הכסף לעזה אך ממשלת ישראל המשיכה להעביר כסף".

"עכשיו הוא קורא לחדש את ההרתעה?", אומר אינדור ביחס לקריאתו של שליט לחדש את ההרתעה, "אחרי שהוא הרס אותה? מה יגיד למשפחה הבאה שתבוא עליו אחרי שבנה נחטף? שצריך לשמור על ההרתעה או שיקרא לשלם את המחיר וח"כ גם יפעל למענם? אם הוא ישר עם עצמו ברור שיאמר -לשלם את המחיר."שליט מול מובילי המאבק בשחרור מחבלים (באדיבות "ערוץ 7")

עו"ד זאב דסברג: בג"צ עבר על החוק

ניר הר-זהב

עו"ד זאב דסברג: בג"צ עבר על החוק

"אין דבר יותר אנטי-משפטי מאשר שחרורם של אסירים מורשעים וחנינתם", אמר בכנס ירושלים זאב דסברג ששכל את אחותו אפי וגיסו ירון הי"ד.

ערוץ 7

2012-02-28

בפאנל במסגרת כנס ירושלים התשיעי של עיתון בשבע תחת הכותרת 'בכל מחיר?! על מחירן של עסקאות שבויים לשחרור שבויים' התקיים אחר הצהריים בהשתתפות עמנואל שילה עורך העיתון בשבע, מאיר אינדור מארגון נפגעי הטרור אלמגור, מנהל המכון המשפטי לחקר הטרור זאב דסברג, נועם שליט ורבה של קריית ארבע- חברון הרב דב ליאור.

הרב דב ליאור פתח בסקירה הלכתית על הלכות פדיון שבויים על פי דין התורה, במהלכה הביע את התנגדותו לעסקת שליט "כל כניעה לטרור תגביר את האיומים והסחיטה, אם הם רואים שהסכימו על אלף מחבלים, מחר יבקשו עשרת אלפים. שחרור מחבלים עם סבירות גבוהה שיחזרו לטרור זוהי סכנה וכניעה לטרור. היה צריך למצוא דרכים אחרות ולא כניעה לסחטנות, ללא סיכון אזרחים במדינת ישראל.הרב ליאור: פדיון שבויים ע"פ ההלכה (באדיבות "ערוץ 7")

נועם שליט: "נלחמנו על חיי בננו ואני בטוח שכל אחד היה נלחם באותה הצורה כמונו. לא דרשנו לשחרר אלף מחבלים, מבחינתנו כל דרך אחרת הייתה מתקבלת בברכה – רק כאשר ראינו כי השנים חולפות וכל כך הרבה שגיאות נעשו במשך השנים ללא פירות, הועלתה העסקה. ממשלת ישראל העבירה מיליוני שקלים לעזה במשך השנים למרות התנגדותנו. רוב העם היה ועודנו בעד העסקה"שליט מול מובילי המאבק בשחרור מחבלים (באדיבות "ערוץ 7")

דסברג שהינו גם אח שכול ציין כי על אף שברמה האישית פעילותה של משפחת שליט הייתה דוגמא ומופת לכל הורה, ברמה הציבורית לממשלת ישראל היה אסור להקשיב למשפחה. "אין דבר יותר אנטי-משפטי מאשר שחרורם של אסירים מורשעים וחנינתם, אין בעולם הליך משפטי כזה – בג"צ עבר על החוק והיה צריך למצוא אמצעי לחץ נוספים"

מאיר אינדור תקף בחריפות את נועם שליט ומטה המאבק לשחרורו של גלעד, כאשר הניף בפניו את העיתון בו דווח על מחבלים ששוחררו וחזרו לטרור "אצל רבים מהפעילים שחרור המחבלים היה מטעמים אידיאולוגיים, רבים מתומכי העסקה פעלו מתוך תפיסה של שלום, מהרגע הראשון פעלו במטה אנשים שחשבו שהמחבלים כלל לא צריכים לשבת בכלא. זוהי מערכת של נכלוליות, ח"כ ציפי חוטובלי ופעילי ימין שונים סולקו בבושת פנים ממטה המאבק. מאבק מטה שליט היה אידיאולוגיה מבישה של כניעה".

בכנס הוצג סקר מיוחד שבוצע ע"י מכון מאגר מוחות עבור כנס ירושלים התשיעי של העיתון 'בשבע' ובדק את עמדות הציבור ביחס להחלטת הממשלה לבצע את עסקת שליט והמחיר שישראל אמורה לשלם בעתיד בעסקת חילופי שבויים (חיילים ואזרחים).

בסקר עלה כי רוב גדול מבעלי הדעה (71%) סבורים כי ממשלת ישראל פעלה נכון כאשר הסכימה לשחרר אלף מחבלים תמורת גלעד שליט. 29% סבורים כי הממשלה טעתה במהלך הנ"ל.

רוב גדול מבעלי הדעה (74%) סבורים כי בעתיד, יש לקבוע הגבלה על מספר המחבלים שאפשר לשחרר תמורת חטוף ישראלי. כרבע (26%) סבורים כי אין להטיל כל מגבלה על מספר המחבלים שאפשר לשחרר תמורת חטוף ישראל.
רוב גדול מבעלי הדעה (62%) סבורים כי בעסקת חילופי שבויים אין הבדל במחיר שישראל צריכה לשלם עבור חייל חטוף ועבור אזרח חטוף. כשליש (37%) סבורים כי בעסקת חילופי שבויים יש הבדל במחיר שישראל צריכה לשלם עבור חייל חטוף ועבור אזרח חטוף וכי עבור חייל חטוף צריך לשלם יותר מאשר בעבור אזרח.

בקרוב: משמר אזרחי בהר הזיתים "נגד מעשי טרור"

יוסי זילברמן

בקרוב: משמר אזרחי בהר הזיתים "נגד מעשי טרור"

ארגון אלמגור לנפגעי הטרור יוצא ביוזמה חדשה: משמר מיוחד לקברים בבית העלמין בו קבורים רבים מגדולי האומה. "נוצרה מציאות בלתי נסבלת של מעשי טרור וההתנכלויות לבאים למקום", אומר מאיר אינדור יו"ר אלמגור. הארגון כתב לשר לביטחון פנים כי הקים משמר מיוחד כולל מפקדים בכירים ואף ח"כים שישמור על הדרך למקום הקדוש

חדשות 2

2012-02-27


בית העלמין בהר הזיתים (צילום׃ רויטרס)

ארגון אלמגור לנפגעי הטרור הודיע על כוונתו להקים משמר אזרחי במטרה להגן על אזרחים המותקפים באבנים, לטענתם, בתקופה האחרונה באזור בית העלמין בהר הזיתים ובניסיון להתמודד עם חילול הקברים במקום.

"יש כאן מציאות בלתי נסבלת", מוחה מאיר אינדור, יו"ר הארגון שמעיד כי נפצע בעצמו באותו ציר. אינדור פנה לשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' והעלה בפניו רשימת ליקויים. בין היתר טוענים באלמגור כי הציר המרכזי אל ההר אינו מאובטח בשוטרים. "מסתבר שהמשטרה איננה מציבה שם שוטרים מחשש ליצירת חיכוך או מסיבות כוח אדם", מלינים בארגון.

עוד מוחים באלמגור על היעדר הצבת מצלמות במקום. "המצלמות נועדות לשמש להוכחות נגד פורעי חוק, וברור שדרושים שוטרים בשטח לשמרן", מסבירים שם.

נמנעים מלקבור את יקיריהם


סמל "המשמר האזרחי" של הר הזיתים (צילום׃ חדשות 2)

יתרה מזאת, רבות מזריקות האבנים וההתנכלויות אינן מדווחות. "לאור המצב שנוצר רבים נמנעים מלקבור את מתיהם בהר הזיתים, כולל נפטרים שקרוביהם כבר נקברו במקום", מדגיש אינדור.

"בשל המשך מעשי הטרור וההתנכלויות המבוצעים כלפי הבאים להר הזיתים, לבית הקברות הקדום המהווה "פנתיאון לאומי" לעם ישראל ולאתר התצפית הלאומי על שם השר רחבעם זאבי בפסגת ההר, ארגון "אלמגור" יוזם הקמת משמר אזרחי, שיורכב ממתנדבים שיסיירו לאורך הציר לבית הקברות, תוך דגש על הציר מהר הצופים להר הזיתים", כתבו בארגון לשר.

בצוות ההיגוי במיזם שזכה לשם "משמר הר הזיתים", כך מציינים באלמגור, יתנדבו מפקדים בכירים בדימוס, נציגי משפחות שנפגעו בדרך להר וכן נציגי גורמי ההתיישבות במעטפת ההר. עוד אומרים בארגון כי חברי הכנסת אריה אלדד ואורי אריאל (האיחוד הלאומי) כבר התנדבו לצוות התכנון ואף הבטיחו לקחת חלק בשמירה.

"המשמר יבקש לבצע רק פעילות הגנה, בתיאום עם משטרת ישראל ועל פי כללי המשמר האזרחי המקובלים", מבהירים בארגון.

מהמשרד לביטחון הפנים נמסר בתגובה: "על פי החלטת השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' בשבועות הקרובים תוקם בהר הזיתים נקודת משטרה שתאויש בכ-20 שוטרים, במטרה למנוע פעילות עוינת והשחתת מצבות". עוד הוסיפו במשרד לביטחון פנים כי "השר מצידו מברך על כל פעילות התנדבותית באשר היא".

"רק בישראל לא עושים דבר נגד חילול הקברים"

חזקי עזרא

"רק בישראל לא עושים דבר נגד חילול הקברים"

"הר הזיתים שרד את כל הכובשים בארץ ישראל, אך הוא מתקשה לצלוח את מדינת ישראל", כך הזדעק יו"ר הועדה הבינלאומית לשימור הר הזיתים.

ערוץ 7

2012-02-27


אין בטחון. הר הזיתים (פלאש 90)

יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת, ח"כ דני דנון (הליכוד) ערך היום (שני) דיון בבעיית חילול הקברים בהר הזיתים, ובהגברת ביטחונם של יהודי התפוצות הפוקדים את קברי קרוביהם.

יו"ר הועדה הבינלאומית לשימור ההר, אברהם לובינסקי, טען כי "לא יתכן שיהודים יפחדו להתקרב למקום החשוב וההיסטורי הזה, ועל הממשלה לטפל בסוגיה זו במהרה. הר הזיתים שרד את כל הכובשים בארץ ישראל, אך הוא מתקשה לצלוח את מדינת ישראל".

יו"ר הועדה הסביר כי מדובר במציאות יומיומית מסוכנת, בה נתקלים יהודים מהארץ ומהתפוצות, המגיעים לפקוד את קברי יקיריהם. לדברי דנון, "למרות שהותקנו במקום מצלמות, ואף יש יותר שוטרים, אך בפועל האלימות עדיין קיימת והפורעים הערבים משיגים את מטרתם – שיהודים לא יגיעו לבקר.

אילו זה היה מתרחש במדינות זרות – היינו מתייחסים לכך בחומרה, אולם כאן לא עושים דבר, וגם בתקשורת לא מדווחים על כך במידה מספקת. לא יתכן שיהיה צורך לתת ליווי ליהודים במדינתם". דנון קרא לשר לביטחון הפנים להאיץ את הקמתה של תחנת משטרה באתר עד חג הפסח, ולהוסיף מצלמות גם על כביש הגישה ופנה למשרדי החינוך והתיירות לקדם סיורים במתחם. הוועדה גם תקיים אחרי הפסח, סיור וישיבת מעקב בהר הזיתים.

סגן יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, מלקולם הונליין, שבעצמו הותקף במהלך ביקורו בהר הזיתים ביום שישי האחרון, טען כי השמירה על היהודים בעיר הבירה שלהם נוחלת כישלון. "הפורעים הערבים מבינים עד כמה ההיסטוריה חשובה ליהודים, ולכן הם פוגעים במקומות הרגישים הללו. זהו מבחן עבורנו – האם נשמור על המסורת ועל העבר שלנו או לא?!".

לדבריו הצטרף ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד לאומי) שטען כי "הבעיה המרכזית טמונה בכך שלא קיימת כל הרתעה מצד השלטון כלפי הפורעים". סטיב גולדברג, פעיל בנושא מיהודי ארה"ב, שאף הוא הותקף במקום, זעם על כך ש"השלטון הישראלי חושש להכעיס את הערבים. זריקת אבנים צריכה להיחשב כניסיון-רצח". קאן אברמוביץ', מחברי הליכוד בארה"ב, טען כי "ממשלה שאינה יכולה להגן על האזרחים שלה לא צריכה להיות בשלטון. הממשלה מפלה את היהודים ולא ממלאת את החוק כלפי הערבים והיהודים באופן שווה".

מפקד מרחב ציון במשטרת ירושלים, תנ"צ ניסים אדרי, הסביר כי המשטרה משתדלת לתת מענה הולם תוך הגברת הפעילות הגלויה והסמויה באזור, ובמקביל מתקיים הליך מואץ להקמת תחנת משטרה במקום. גם אלעד קנדל, מנהל פרויקט אגן העיר העתיקה ברשות לפיתוח ירושלים, הוסיף כי התבצעו לאחרונה מעצרים רבים וכי אכן ניתן לראות ירידה בהיקף הונדליזם. כמו כן אמר כי בהר הזיתים הושקעו לאחרונה כ- 90 מיליון שקלים ומופעלות בו 97 מצלמות. לדבריו, "מושקעים במקום משאבים רבים, ואכן ניתן לראות שיפור ככל שחולף הזמן". בתגובה לכך, התלונן מאיר אינדור, יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", כי "לא קיימות מצלמות על הציר המרכזי בו מתרחשות התקיפות, משום שהמשטרה חוששת שיפרקו אותם".

ח"כ בן ארי (האיחוד הלאומי) הוסיף כי "בעת האחרונה נופצו בהר 42 קברים, במאמץ רב ליצור הרס גדול. נעצרו 8 פורעים ונטען שהם עשו זאת מתוך שעמום. חוץ מפורע אחד שקיבל עבודות-שירות כעונש, כל השאר לא נשפטו. זה לא 'תג מחיר' אלא מעשים שבכל יום. עלינו לבצע הרתעה ולא לנסוע לאתר ברכבים ממוגנים".

אלמגור: המחבלים שנלכדו – ממשוחררי עסקת שליט

אורלי הררי

אלמגור: המחבלים שנלכדו – ממשוחררי עסקת שליט

אתמול נעצרו שני מחבלים בידי כוחות צה"ל. אלמגור: מדובר במשוחררים מעסקת שליט. דו"צ: לא מדובר במשתחררי העסקה.

ערוץ 7

2012-02-15


חלק ממשוחררי העסקה (ארכיון פלאש 90)

מידע שהגיע לאלמגור מעלה סברה ולפיה בתוך חוליית טרור שאותה לכדו אתמול חיילי צה"ל היו גם שניים ממשוחררי עסקת שליט. כך טוענים ראשי הארגון.

לנוכח המידע דורש יו"ר אלמגור, סא"ל במיל. מאיר אינדור, משר המשפטים הפרופ' יעקב נאמן ומשר הבטחון אהוד ברק להודיע לצבור כמה מחבלים ששוחררו בעסקת שליט נלכדו לאחר שחרורם בעקבות מעשי טרור בהם היו מעורבים, וכמה הוחזרו לרצות את השלמת כל עונשם כפי שנגזר עליהם קודם שחרורם. אינדור מספר כי הבטחה ברוח זו קיבלו נציגי אלמגור קודם ביצוע עסקת שחרור, ולפי הבטחה זו באם יחזרו המשתחררים לשורות הטרור הרי שהם יצטרכו להשלים את עונשם.

לפי שעה לא ידוע על תגובה כלשהי שהגיעה ל'אלמגור' ממשרד הביטחון או המשפטים, ואולם בדובר צה"ל דוחיפ את הדיווח וקובעים כי בחולייה שנלכדה אתמול לא היו חברים מחבלים ששוחררו בעסקת שליט.

רכב ישראלי הותקף באבנים – במקום פצוע קל

עוזי ברוך

רכב ישראלי הותקף באבנים – במקום פצוע קל

ערבים רגמו באבנים רכב שנסע ברכס הר הזיתים, סמוך לא-טור שבמזרח ירושלים, הנהג נפגע באוזנו ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

ערוץ 7

2012-02-09


אילוסטרציה (פלאש 90)

ערבים רגמו באבנים רכב שנסע ברכס הר הזיתים, סמוך לא-טור שבמזרח ירושלים. אחת האבנים נכנסה דרך חלון הרכב שהיה פתוח ופגעה באוזנו של הנהג. לאחר שהמשיכו לנסוע נזרקה לעבר הרכב אבן נוספת שפגעה ברכב.

כוחות משטרה בדרכם למקום. הנהג פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה הר הצופים הסמוך.

מאיר אינדור, מנכ"ל ארגון נפגעי הטרור אלמגור שנפצע בעצמו במקום אומר כי "מה שקורה בהר הזיתים הוא מחדל בטחוני מתמשך, משקיעים המון כסף במצלמות בתוך בית הקברות אבל לא בציר הקצר אליו".

לדבריו משטרת ישראל מתנהגת כמו ב 'חלם'. "גם מונעת הצבת המצלמות וגם לא מציבה את שוטריה בציר. בהסבריה – כדי לא להתעמת עם הצעירים ובלשונה "לא לייצר נקודות חיכוך". כך יוצא שלמרות שכל תקציבי הענק שמושקעים באבטחת בית הקברות עצמו נותרה פרצה הביטחונית סביב הדרך למקום ששואבת אליה את כל פרחחי האזור. הם הפכו את משתתפי ההלוויות והאזכרות הנוסעים בציר למטרות מטווח של זריקת אבנים ומטילי ברזל ופוצעים שם ישראלים בדרך קבע, כפי שקרה היום לישראלי נוסף ולי עצמי לפני שנה בבואי לתפלה בסמוך לקבר הורי בהר".

אינדור מוסיף באירוניה: "מזל שכמו ב'חלם' גם מוצב שם בית חולים בסמוך- בהר הצופים -והוא כבר הפך למומחה בטיפול בפציעות ראש של הישראלים, בשל קרבתו לזירת הקרב".

אתמול (רביעי) סיפר לערוץ 7 אריה גולדברגר, גיסו של אשר פלמר הי"ד, על אירוע דומה אותו חוו הוא ובני משפחתו שלשום, "נסענו עם כל הילדים לאירוע ט"ו בשבט משפחתי, בהוד השרון. קצת אחרי השעה חמש, כשהיינו על ציר גלעד בין יצהר לקדומים, נזרקו עלינו אבנים. אחת האבנים ניפצה את השמשה הקדמית, אך המשכנו לנסוע".

לדבריו, חלפו עוד דקות ארוכות עד שהצבא הגיע למקום, "האבנים המשיכו, ראינו כמה רעולי פנים שמנסים להבעיר צמיגים. בנתיים הודענו לצבא דרך המוקד, אך הכוחות הגיעו רק כעבור רבע שעה".

גולדברגר אמר שהאירוע החזיר אותם לפיגוע בו נרצחו קרוביהם – יונתן ואשר פלמר, "לנו ולילדים זה לא היה פשוט, זה הזכיר לנו את הפיגוע בו נרצחו אשר ויונתן שגם הם נסעו לאירוע משפחתי. הפעם זה נגמר בניסי ניסים, אבל זה החזיר אותנו אחורנית".