הושענא רבה: המדריך

הושענא רבה: המדריך

יום כיפור כבר מאחורינו, אבל גמר חתימת הדין – על פי המסורת היהודית – הוא מחר, יום הושענא רבה. בקהילות ישראל נהגו לנצל את הרגעים שלפני לצבירת עוד זכויות וללמוד תורה במשך כל הלילה – וגם לכם יש הזדמנות. כמדי שנה מגיש ynet מדריך לאירועי ליל הושענא רבה.

Ynet

2009-10-08

ירושלים

ב"סוכת נפגעי הטרור" של ההורים השכולים שמול משרד ראש הממשלה יתקיים "ליל לימוד וחשבון נפש לאומי" ובו שיעורים והרצאות מפי רבנים, קציני צה"ל במילואים ואנשי אקדמיה. מושב ראשון: עיון הלכתי ביטחוני בסוגיית שיחרור מחבלים ופדיון שבויים. מושב שני: סיפורי לוחמים. הערב ילווה בשירי נשמה ושירה חסידית מניגוני גור, מודז'יץ, קרליבך ועוד, עם הזמרים ישראל פרנס, יוחאי בשן ושחר נוף.

"שחרור מחבלים – אסון לאומי"

שמעון כהן

סא"ל במיל שיאון, מפקד טייסת בעבר קובע: שחרור מחבלים מהווה אסון לאומי, סכנה של ממש ועוול מוסרי חמור ביותר.

ערוץ 7

2009-10-07


פלאש 90

מחר, ליל הושענה רבה, יקיים ארגון 'אלמגור' מול מעון ראש הממשלה בירושלים ליל לימוד מיוחד בו ישולבו תכנים מסורתיים מוכרים לצד שיחות ונאומים העוסקים בסכנה האורבת לישראל, לטעמם של אנשי הארגון, מהמגמה של שחרור מחבלים בעסקאות שונות.

אחד הדוברים באירוע צפוי להיות סא"ל במיל דן שיאון, טייס במלחמת יום כיפור ומפקד טייסת במלחמת שלום הגליל. ביומן ערוץ 7 הא מספר על עיקרי הדברים אותם יחלוק עם באי האירוע המתוכנן.

לדבריו כשלי מלחמת יום כיפור שעיקרם בהנהגה המדינית ובפיקוד הצבאי הגבוה משליכים גם על ימינו אלה בהם בעוד הציבור נכון להקרבה ולאומץ ההנהגה מתגלה ברפיסות ובמוכנות לביצוע מהלכים המסכנים באופן ממשי את קיום העם בכלל ואת קיומו של כל אזרח ואזרח.

"שחרור מחבלים פוגע בביטחוננו הלאומי ובביטחון כל אחד מאיתנו", הוא אומר ומשוכנע שהעלאתה לדיון ציוברי של גישה אחרת, הפוכה ביסודה, מעורר את הציבור ואת מקבלי ההחלטות. הא מציין שבאחרונה נשמעו עיתונאים שונים מדברים ברוח זו, וכך גם רבים בעם. "יש כאל תהליך שלך יציאה מהארון", הוא אומר. "הכוונה היא לעורר תפנית בחשיבה".

עם זאת מדגיש שיאון כי הוא מבין בהחלט את מאמציה של משפחת שליט לשחרר את בנה בכל מחיר, אך מההנהגה הוא מצפה להתנהלות אחרת, אחראית יותר, כזו שאינה נכנעת לקמפיין מסוג זה. הוא סבור שבכוחה הצבאי של ישראל לפתור את הסוגייה באופן אחר. הוא מזכיר את יכולותיה הצביאיות של ישראל לשחרר חטופים בעבר, וקובע כי המדיניות אותה מנהלת ישראל כיום רחוק שנות אור מאותם ימי זוהר תקיפים.

עוד אומר שיאון שהתנהלות זו מעוררת ספקות אצל צעירים העומדים בפני גיוס ואף חיילים המסכנים עצמם כדי ללכוד מחבלים שעשויים להשתחרר בעסקאות כאלה ואחרות. "יש כאן בעיה מוסרית כלפי המשפחות השכולות, כלפי החיילים שמסתכנים וכלפי כל אזרח שחייו הופכים להיות בסכנה בעקבות שחרורו המחבלים. יש כאן אסון לאומי", מדגיש סא"ל במיל שיאון ומזכיר את נזקיה הביטחוניים של עסקת ג'יבריל.

המחבלות יצאו מהכלא – הקלטת בצהריים

עוזי ברוך

המחבלות יצאו מהכלא – הקלטת בצהריים

אחרי 1,195 ימים תתקבל היום קלטת וידאו בה נראה לראשונה גלעד שליט. המחבלות כבר עושות דרכן למשפחותיהן.

ערוץ 7

2009-10-02


צילום: פלאש 90

בצהריים (יום ו') צפויה ישראל לקבל קלטת וידיאו ראשונה בה נראה שליט לאחרונה. ב-9:30 יצאו רכבי יחידת "נחשון" מבית הסוהר "הדרים" בשרון לבתי הכלא "עופר" ו"שיקמה" ועליהן 19 המחבלות. הן יועברו, לאחר אישור מערכת הביטחון, לידי הצלב האדום במעבר ארז ובמחסום ביתוניא. במקביל תועבר קלטת הוידאו לידי חגי הדס.

בשעה 14:00 ייצא הדס במסוק למצפה הילה, שם יציג בפני בני משפחת שליט עותק של הקלטת. המשפחה ביקשה לצפות בחומרים לבדה.

גורם מדיני אמר לערוץ 7 כי רק לאחר שהדרג המקצועי, ראש הממשלה והמשפחה יצפו בקלטת, הצדדים יתייעצו ויחליטו אם לשדר אותה לציבור הרחב. הגורם הוסיף כי הנטייה היא לא לפרסם את הקלטת.

על פי דיווח בסוכנות ידיעות סינית, גלעד שליט צולם בבגדים אזרחיים, כשמאחוריו דגל של הזרוע הצבאית של חמאס. הוא נראה במצב פיזי טוב, וללא סימני פגיעה.

אתמול דחה בג"ץ עתירה שהגיש ארגון אלמגור נגד ביצוע העסקה. בעתירה נכתב כי "החלטת הממשלה לשחרר את האסירות היא ירידה לשפל חוקי ומוסרי העומד בניגוד לערכי המדינה. מדובר בשחרור סיטונאי של טרוריסטיות בתמורה לאות חיים נגוע בחוסר סבירות קיצוני".

מחר: האסירות ישוחררו ויחגגו את שובן הביתה

עמית כהן

מחר: האסירות ישוחררו ויחגגו את שובן הביתה

עסקת הקלטת תצא לפועל מחר בשעה 12:00. עשרים האסירות יובאו למעברי הגבול ובתמורה תקבל ישראל אות חיים עדכני מגלעד שליט

NRG

2009-10-01

מחר (ו') בשעה 12:00 בצהריים תצא לפועל עסקת הקלטת, שבה ישוחררו 21 אסירות ועצירות פלסטיניות תמורת קלטת וידאו שבה נראה החייל החטוף גלעד שליט. מוקדם יותר היום דחה בג"ץ את עתירת ארגון נפגעי הטרור אלמגור, שביקש למנוע את ביצוע העסקה, והסיר את המכשול האחרון בפני שחרור האסירות.


משפחתן של האסירות פאטמה זק ורודה חביב ברצועת עזה. (צילום: אי-פי-אי)

שתיים מהאסירות שישוחררו מחר, פעילות הג'יהאד האיסלאמי פאטמה זק ורודה חביב, יגיעו בשעת צהריים למעבר ארז בדרכן חזרה למשפחותיהן ברצועת עזה.

באוהל שהוקם סמוך למעבר הגבול ממתינים להם כבר בני משפחותיהן, ועימם בעלי תפקידים בחמאס ובג'יהאד האיסלמי, שיערכו לכבודן חגיגה גדולה.

18 האסירות האחרות יועברו באוטובוסים של שירות בתי הסוהר למעבר עופר, בכניסה לשטחי הגדה המערבית. במקום ימתינו להם נציגים של משרד האסירים של הרשות הפלסטינית, שיעלו אותן על אוטובוס של הצלב האדום, וזה יסיע אותן לטקס שייערך במוקטעה ברמאללה. לאחר מכן ישתחררו לבתיהן. אסירה אחת, ברא'א מלאכי בת ה-15, שוחררה כבר אתמול, שעות חדשות לאחר ההודעה על התגבשות העסקה. עם שחרורן של האסירות תועבר לחזקת ישראל קלטת הווידאו שבה מתועד שליט.

המתווך הגרמני: הקלטת – אות חיים משליט

על פי הסכם שהושג בין ישראל לחמאס, האסירות הביטחוניות ישוחררו בתמורה לקבלת קלטת וידאו בת דקה מהתקופה האחרונה בה נראה גלעד שליט. גורמים רשמיים בישראל הסבירו כי הפלסטיניות המשוחררות בעסקה אינן כאלה המוגדרות "עם דם על הידיים", אך רבות מהן ניסו לבצע פיגועים. למעשה, 14 מהן מואשמות בניסיון לגרימת מוות.

מדובר באסירות שנשפטו לתקופות מאסר קצרות יחסית והיו אמורות להשתחרר,
לכל המאוחר, תוך שנתיים. בחמאס הבהירו כי מדובר באסירות מכל הארגונים: חמש פעילות פת"ח, ארבע פעילות חמאס, שלוש מהג'יהאד האיסלאמי, אחת מהחזית העממית ושבע ללא שיוך ארגוני.

הקלטת שהועברה על ידי חמאס כבר הגיעה לידי המתווך הגרמני. על פי דיווחים שמסר לצוות הישראלי, יש בה את מה שמצופה שיהיה בה – אות חיים מגלעד שליט. אורך הקלטת עומד על כדקה, והיא צולמה בשבועות האחרונים.

בג"ץ דחה העתירה נגד שחרור האסירות הפלסטיניות

פוראת נסאר

בג"ץ דחה העתירה נגד שחרור האסירות הפלסטיניות

בג"צ דחה הערב את עתירת ארגון נפגעי הטרור של 'אלמגור' נגד שחרור כמה מהאסירות הביטחוניות. ובשטח אחת מהן שוחררה כבר היום לביתה

חדשות 2

המהדורה המרכזית

2009-10-01

עסקת הקלטת: נדחתה התנגדות נפגעי הטרור

שמואל מיטלמן

עסקת הקלטת: נדחתה התנגדות נפגעי הטרור

בג"ץ דחה על הסף עתירה שהגישו הורים שכולים בניסיון למנוע את שחרור האסירות הפלסטיניות. השופטת חיות: מדובר בנושא מדיני

NRG

2009-10-01

בג"ץ דחה על הסף את עתירת ארגון נפגעי הטרור אלמגור נגד עסקת שחרור האסירות הפלסטיניות תמורת קלטת וידאו שבה נראה החייל החטוף גלעד שליט. את העתירה הגישו היום (ה') שלושה הורים שכולים, יוסי צור, רון קרמן ויוסי מנדלביץ, שביקשו מבג"ץ להוציא צו ביניים שימנע את שחרור האסירות עד שתינתן פסיקה בנושא.


פעילי ארגון אלמגור מפגינים בירושלים נגד שחרור אסירים פלסטינים, לפני כשנתיים. (צילום ארכיון: ענת זכאי)

שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות קבעה בהחלטתה כי הנושא אינו בסמכות שיפוטו של בג"ץ.

"ההחלטה בדבר שחרור האסירות והעצירות היא החלטה בעלת אופי מדיני מובהק, הנתונה לסמכותה ולשיקול דעתה של הממשלה", קבעה השופטת חיות.

"בהחלטות כגון דא, שבהן מעורבות סוגיות ביטחוניות ומדיניות מן המעלה הראשונה, נתון לממשלה שיקול דעת רחב וכלל נקוט הוא בידי בית משפט זה לנהוג ריסון בהפעלת ביקורת שיפוטית לגביהן", הוסיפה.

ההורים השכולים: הפלסטינים מבזים את ישראל

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד נפתלי ורצברגר, נימקו ההורים השכולים את התנגדותם לעסקה בטענה ששחרור האסירות יפגע בגאווה הלאומית. "תמונת החגיגות ברחובות עזה מלמדת עד כמה מבזה ומשפילה כריעת הברך של מדינת ישראל בפני הטרור תמורת לא כלום, ועד כמה ההחלטה היא בלתי סבירה באופן קיצוני", אמרו ההורים. "השחרור הפעם מעלה רף חדש שטרם היה במדרון החלקלק של כניעה לטרור",
הוסיפו.

"אסונם וכאבם של בני משפחות נפגעי הטרור גדול הוא", כתבה השופטת חיות בהחלטתה. "העותרים זכאים שקריאתם ומחאתם תישמע, אך ההחלטה על העסקה ועל שחרורם במסגרתה של אסירים ועצירים הכלואים בישראל נתקבלה על ידי ממשלת ישראל, אשר ההסכמים עם גורמי חוץ נתונים לסמכותה. כפי שנקבע לא אחת בעבר, בית משפט זה לא יידרש, ככלל, להחלטות בעלות אופי מדיני".

"אם ישראלי ייהרג בידי המחבלות האלה זו תהיה קלטת הדמים"

עפרה אידלמן

ארגון נפגעי הטרור:

"אם ישראלי ייהרג בידי המחבלות האלה זו תהיה קלטת הדמים"

הארץ

2009-10-01

מנכ"ל ארגון נפגעי הטרור אלמגור, מאיר אינדור, מסר אתמול בתגובה לעסקת שחרור האסירות הפלסטיניות בתמורה לקבלת קלטת וידיאו עדכנית של שליט כי "אם חלילה ישראלי אחד ייהרג בעתיד על ידי אחת המחבלות האלה, הקלטת הזאת תיהפך לקלטת דמים".

לדברי אינדור, "עסקת שליט זה נייר הלקמוס שבה ממשלת נתניהו נבחנת עד כמה היא עמידה בלחצים. ועל פי מה שקורה בעסקה הזאת, שהיא פתיח לעסקה גדולה יותר, יש לציבור על מה לדאוג". לטענתו, "בעוד הממשלה הקודמת לא הסכימה לשלם עבור אות חיים, הממשלה הזאת שוברת את העיקרון ומנצחת את עצמה בשיאים של כניעה כלפי החמאס".

"יש פה מחבלות שאילו צלחה דרכן היו מצליחות לבצע פיגועים המוניים, ולכן אני חושב שכדי לקבל קלטת שתשמש כלי תעמולה של החמאס ולשלם במחבלות זה מעשה איוולת", הוסיף מנכ"ל אלמגור.

לדבריו, "אני מתחיל לחשוב שאולי הממשלה בדרך לבצע עסקה, ומחפשת מנגנון שילחץ על הציבור בישראל, ומחפשת אות חיים שישמש תעמולה. נראה ממשלה שלא תעביר את הקלטת לתקשורת".