"הרופא טוב הלב"

איתמר ענברי

"הרופא טוב הלב"

מפלגת חד"ש נפרדת בעצב מג'ורג' חבש 'הנאבק הגדול למען פלשתין'. ארגון 'אלמגור': הוא כמו מנגלה

NRG

2008-01-27

רגשות העצב על מותו של מייסד "החזית העממית לשחרור פלשתין", ד"ר ג'ורג' חבש, בעמאן אתמול, לא פסחו גם על האוכלוסייה הערבית בישראל. "נזכור את חבש כבעל לב גדול וכנאבק נחוש למען זכויות העם הפלשתיני ומותו הוא אבדה קשה לכל העם הפלשתיני ולכל שוחרי החרות בעולם", נאמר בהודעה שפרסמה מפלגת חד"ש. מנגד בארגון "אלמגור":

בהודעה, ביקש יו"ר המפלגה, ח"כ מוחמד ברכה להביע את תנחומי מפלגתו לפעילי "החזית העממית לשחרור פלשתין", לאש"ף ולעם הפלשתיני כולו. "הלך מאיתנו הרופא (אל-חכים בערבית, כינויו של חבש – א.ע), המייסד ההיסטורי של 'החזית העממית לשחרור פלשתין', אחד המייסדים הבולטים של התנועה הלאומית הפלשתינית לאחר ה'נכבה' (הטרגדיה שפקדה את הפלשתינים עם הקמת המדינה ב-1948 – א.ע)", נאמר בהודעה.

"אנו נזכור תמיד את הקשר המיוחד שקישר בין הרופא ו'החזית העממית' ובין חד"ש". הוסיפו ותיארו את ה"רופא", כ"פלשתיני מובהק, שחי את תוויה של המולדת בכל פצעיה ותוויה של המולדת חיו בכל חלקי גופו, בזיכרונו ובמוחו".

עוד נאמר בהודעה כי "העם הפלשתיני יזכור תמיד את הרופא כבעל לב גדול, כנאבק קשוח למען הזכויות הקבועות של העם הפלשתיני, כאישיות לאומית שהיתה מוטה לאחדות העם הפלשתיני שבאה לידי ביטוי באש"ף על בסיס עקרונות הצדק הפלשתיני וכלאומי איש שמאל שמוטה לחשיבה המתקדמת".

שלושה ימי אבל

בחד"ש הוסיפו כי "מותו של ג'ורג' חבש הוא אבדה קשה לעם הפלשתיני כולו ולכל שוחרי החרות בעולם".

גילויי אבל הורגשו גם במפלגות בל"ד ותע"ל. באתר האינטרנט המזוהה עם בל"ד, 'arabs48', הביעו עצב עמוק על מותו של "רופא המהפכה הפלשתינית, המנהיג והנאבק הגדול, ג'ורג' חבש".

באתר האינטרנט המזוהה עם תע"ל, "אל-ערביה", זכתה הידיעה על מותו של חבש להבלטה ניכרת ובכותרת הראשית של האתר דווח על החלטת יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו-מאזן, לקבוע שלושה ימי אבל על מותו של "הנאבק הגדול".

"אחראי על מעשי טבח"

ל-nrg מעריב נודע עוד כי אפילו הרשת החברתית הפופולרית "פייסבוק", מצאה דרך להנציח את חבש, וכי מספר לא מבוטל מקרב האזחרים הערבים המחוברים לרשת כבר הצטרפו לקבוצה שהוקמה לזכרו של מייסד "החזית העממית לשחרור פלשתין".

אולם חבש לא נתפס בעיני כל כדמות הנערצת כפי שהוא מוצג על ידי מפלגת חד"ש. מאיר אינדור, ראש ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" פרסם הודעה בעקבות מותו בה נכתב כי "חבש היה אחראי על כמה ממעשי הטבח האכזריים ביותר כלפי ישראלים" ואנו אומרים ביום כזה את הפסוק -שחובר על שונאי ישראל בדורות קודמים-' כן יאבדו כל אויביך ישראל' "

לטענת אינדור, "העובדה שברשות הפלשתינית הוכרזו שלשה ימי אבל על מותו מעידה רק עם איזה פרטנרים אנו מתעסקים ועם מי אנו רוצים לעשות שלום".

אלמגור: להחזיר המחסומים שהוסרו ביו"ש

עוזי ברוך

אלמגור: להחזיר המחסומים שהוסרו ביו"ש

ארגון נפגעי הטרור, אלמגור, קורא לממשלה להורות לצה"ל על החזרת המחסומים ברחבי יו"ש שהוסרו כמחווה ליו"ר הרש"פ, אבו מאזן.

ערוץ 7

2008-01-25

'אלמגור', ארגון נפגעי הטרור, פרסם הודעה בעקבות שני הפיגועים לפיה ישנה עליה דרמטית במספר פיגועי הירי בתקופה האחרונה וקורא לראש הממשלה ושר הבטחון להחזיר את כל המחסומים והגבלות התנועה לפלשתינים בצירים רגישים, שהוסרו לאחרונה במסגרת ההקלות והמחוות שניתנו על יד השניים לאבו- מאזן.

לטענת 'אלמגור' ישנה עליה דרמטית במספר פגועי הירי מאז החלו ההקלות והם גדלים בהתאמה לגידול בהקלות. "חלק גדול מהאירועים לא מגיעים לידיעת הציבור", אומרים ב'אלמגור', "מפני שמסתיימים בלא פגיעה או מפני שסוכלו ברגע האחרון על ידי כוחות הביטחון".

"הפלשתינים צוחקים עלינו כל הדרך בדרכם לפגוע הבא. הם מנצלים את ההקלות בציניות מחרידה לפגע בישראלים ואחר כך מייללים בשיטת 'הקוזאק הנגזל. על ממשלת ישראל להחליט שהיא מעדיפה את שמירת חיי הישראלים על פני איכות החיים של הפלשתינים ", אומרים ב 'אלמגור'.

בפורום המשפטי למען ארץ ישראל אומרים כי הויתור על הסגרת רוצחי החיילים בהר חברון הוא שמעודד מבצעי פיגועים. נחי אייל מנכ"ל הפורום אומר: "החלטה אומללה ולא מוסרית זו אותתה למחבלים כי מבצעי פיגועים יהיו מוגנים בשטחי הרש"פ, רוצחי השוטר שנסו לרש"פ מוגנים כעת בערי המקלט שקיבלו אישור לכך ע"י ממשלת ישראל".

אייל קורא לממשלה לתבוע הסגרת המחבלים ולהבהיר לרוצחים הפוטנציאלים כי ישראל תרדוף אותם עד לעשיית משפט צדק.

בעקבות שני הפיגועים אמש באזור ירושלים פרסם וועד רבני ארץ ישראל, בראשות הרב דב ליאור, הודעה לפיה, האחריות על הפיגועים הינה על ש"ס, זאת בשל היותה שותפה בממשלת הדמים של אולמרט, כלשונם.

"ממשלת אולמרט החליטה למסור את לב הארץ למחבלים רוצחים כולל ירושלים, והתוצאות מדיבורים על ויתורים לא מאחרות לבוא. לא תוכלו לומר ידינו לא שפכו את הדם הזה", נכתב. רבני ארץ ישראל הוסיפו כי פרישת ש"ס בעת הזאת תביא רוח והצלה לעם ישראל, כלשונם. הרב שלום דב וולפא מרבני ארץ ישראל הזהיר שאם ש"ס לא תפרוש מהממשלה "נאלץ לנקוט בצעדים חריפים, כדי שלא נקבל אוסלו נוסף", כהגדרתו.

המחבלים מגוש עציון יצאו לפני שבוע מהכלא

עמוס הראל; נדב שרגאי; אבי יששכרוף; יובל אזולאי; יאיר אטינגר

המחבלים מגוש עציון יצאו לפני שבוע מהכלא

השניים, בני דודים סיימו לרצות תקופת מעצרם; רש"ט רמי זוארי, שנהרג בפיגוע ירי במחסום בצפון ירושלים אמש, הובא למנוחות בבאר שבע

הארץ

2008-01-23

גורמים פלשתינים מדווחים כי שני המחבלים שחדרו אתמול לישיבת "מקור החיים" בכפר עציון, מוחמד סמרנה ומחמוד סמרנה, בני דודים מהכפר בית אומה שמצפון לחברון, השתחררו רק לפני כשבוע מהכלא הישראלי עם סיום תקופת מעצרם. לא ברור אם נעצרו בשל פעילות פלילית או טרוריסטית.

השניים חדרו לכפר לבושים במדי חברת שמירה וחמושים באקדח וסכינים שם נתקלו במדריכי הישיבה אמיתי אימבר, רפאל גרינברג וחבריהם, שנאבקו איתם והצליחו להרוג אותם ביריות.

מאיר אינדור, יו"ר ארגון אלמגו"ר, אמר בתגובה לדיווח לפיו מדובר באסירים משוחררים כי "שוב הוכח שמערך הטרור ניזון ממחבלים משוחררים. אלמלא תושיית המדריכים ממשלת ישראל ובגץ שלצידה היו צריכים להתייצב מול משפחות אבלות, ולתת להם הסברים". יו"ר המפד"ל זבולון אורלב אמר כי הפיגוע מהווה תמרור אדום עבור הממשלה. "אולמרט קיבל הוכחה כתובה בדם שמחבל נשאר מחבל. מי שלא יחדול משחרור סיטונאי של מחבלים פלשתינאים, ישא באחריות ישירה לרצח יהודים", אמר.

פיגועים כמו אלה שבוצעו אתמול נדירים יחסית בגדה המערבית. צה"ל הסביר את מספר הנפגעים הישראלים הקטן ב-2007 בהצלחה בפגיעה בארגוני הטרור שם. להערכת הצבא, פעילי מארגונים כמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי ומפלגים שונים של פתח, מרגישים נרדפים בגלל מבצעים חוזרים ונשנים של צה"ל בתוך הערים הפלשתיניות.

במקביל, צה"ל לא סבור כי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלשתינית לוקחים חלק פעיל בסיכול הטרור בגדה, וכי הם עדיין עסוקים בביסוס כחום ובאכיפת חוק וסדר.

הובא למנוחות השוטר שנהרג אתמול סמוך לשועפאט

רש"ט רמי זוארי שוטר משמר הגבול שנהרג אמש (חמישי) וארבעה ישראלים נוספים נפצעו, בהם שוטרת שנפצעה באורח קשה, בשני פיגועים שארעו באזור ירושלים.

בסביבות השעה 22:00 אמש ירו פלשתינאים לעבר מחסום ראס חמיס הסמוך למחנה הפליטים שועפאט שבצפון ירושלים. מהירי נהרג שוטר מג"ב, רש"ט רמי זוארי, בן 20. שוטרת שהייתה עמו נפצעה באורח קשה. מותו של השוטר נקבע במקום לאחר ניסיונות החייאה ממושכים ואילו השוטרת פונתה לבית החולים "הדסה עין כרם". מצבה בינוני.

באותה שעה בכפר עציון נפצע ישראלי באורח בינוני ושניים נפצעו קל, לאחר שמחבלים חדרו לישיבה בישוב כפר עציון והתקיפו קבוצת תלמידים.

המחבלים ירו בשוטרים ונמלטו עם נשקם

המחסום שבו בוצע הפיגוע שימש למעבר הולכי רגל בין מחנה הפליטים ושכונת פיסגת זאב בירושלים, והיה מאויש בשני שוטרי מג"ב בשעת הפיגוע. מחקירה ראשונית מתברר כי המחבלים ירו בשוטרים מטווח קצר, ונמלטו מהמקום עם נשק שלקחו מהם. כוחות גדולים מאוד של משטרה בליווי מסוק ערכו סריקות במחנה הפליטים שועפאט ובשכונת ראס חמיס, בניסיון לאתר את מבצעי הפיגוע ועדי ראייה.

פלג לא מוכר של פתח קיבל עליו את האחריות לפיגוע: "פלוגות המאבק והשיבה" פירסמו כרוז ובו נאמר כי היורים נמלטו ללא פגע.

מפכ"ל המשטרה: המחסומים נקודת תורפה

"זה אירוע חמור ונעשה הכל כדי ללכוד את הרוצחים", אמר מפכ"ל המשטרה, דודי כהן, בעקבות הפיגוע. כהן הוסיף כי אין קשר בין שני הפיגועים, ואמר כי "המעברים מהווים נקודת תורפה רצינית".

ניצב אהרון פרנקו, מפקד מחוז ירושלים במשטרה, אמר שלאור ההסלמה בעזה, הוחלט עוד טרם הפיגועים הערב להעלות את רמת הכוננות ובעיקר לפני תפילת יום שישי בהר הבית.


מקום הפיגוע סמוך לשועפאט


מקום הדקירה בכפר עציון

הנשיא מגיע היום: פקקים, רחובות סגורים – וקיצור לימודים

יהונתן ליס

הנשיא מגיע היום: פקקים, רחובות סגורים – וקיצור לימודים

8,000 שוטרים יאבטחו את שלושת ימי ביקור הנשיא בירושלים; המשטרה חוששת מפני הפרות סדר ומהומות של גורמים קיצוניים בישראל

הארץ

2008-01-07

מהיום (רביעי) ייאלצו תושבי ירושלים להתמודד למשך שלושה ימים עם סידורי האבטחה הקפדניים ברחובות העיר בשל ביקור נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש. יותר מ-20 רחובות, בהם רחובות מרכזיים בעיר, ייסגרו לתנועת כלי רכב למשך שעות ארוכות כדי לאפשר את תנועת השיירה הנשיאותית.

מכוניות שיחנו ברחובות האסורים לחניה ייגררו למגרש מיוחד שהוקם סמוך לאצטדיון טדי בעיר. היום הודיעה המשטרה כי תסגור גם את כביש ירושלים – תל אביב (כביש מס' 1) וחלק מכביש 6 בין השעות 12:15 – 13:00, כדי לאפשר לפמליית הנשיא להספיק ולהגיע משדה התעופה אל הטקסים השונים הצפויים בעיר לכבודו. יותר מ-8,000 שוטרים צפויים לאבטח את העיר.

הנשיא בוש צפוי להגיע לעיר במסוק מיוחד שיטיס אותו מנמל התעופה בן גוריון ועד למנחת מסוקים מאולתר שנבנה בעבורו באצטדיון האוניברסיטה בגבעת רם. תנועת כלי הרכב לבירה תוסת לכביש 443. במשטרה ובעיריית ירושלים הודו כי סגירת הנתיבים המרכזיים צפויה לגרום לפקקי תנועה גדולים בעיר: כלי הרכב יופנו לצירי תנועה חלופיים ואוטובוסים של אגד כבר הונחו לנסוע בנתיבים שונים מהרגיל.

"גל ירוק" לנטרול עומסי תנועה

המחלקה לניהול התנועה בירושלים הודיעה כי תבצע שינויים במערך הרמזורים בעיר על מנת לאפשר זרימת כלי רכב בצירים החלופיים, ויצירת "גל ירוק" במטרה לנטרל עומסי תנועה. המשטרה חילקה בימים האחרונים אלפי מינשרים לתושבים המתגוררים בסמוך לצירים בהם תיסע שיירת הנשיא, ובהם הנחיות כיצד לנהוג בימי הביקור.

הדיירים התבקשו בין השאר להצטייד בתעודות זהות, כדי שיוכלו להוכיח לכוחות המשטרה כי הם אכן מתגוררים בסמוך לציר הנסיעה של השיירה, וכך להגיע לבתיהם. מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, אמר היום כי מרבית הנתיבים ייסגרו לתנועת כלי רכב כארבע שעות לפני מועד נסיעת השיירה.

הרחובות הסמוכים למלונו של הנשיא, מלון המלך דוד, יהיו סגורים לתנועה עד יום שישי, כחלק ממעגלי האבטחה הכבדים על הנשיא. פרנקו אמר היום כי עד כה לא התקבלו התרעות כלשהן על כוונות של ארגוני טרור לבצע פיגוע כנגד שיירת הנשיא, או נגד מטרות אחרות בבירה. ואולם, החשש המרכזי של המשטרה הוא מפני הפרות סדר ומהומות של גורמים קיצוניים בישראל.

בשבוע שעבר עוכבו לחקירה פעילי ימין קיצוני לאחר שהדפיסו חולצות ועליהן סמל תנועת "כך", שהוצאה אל מחוץ לחוק, לקראת הפגנה שתיכננו לקיים במהלך ימי ביקור הנשיא בוש. היום עוכבו לחקירה כמה פעילי ימין נוספים שתלו, על פי החשד, כרזות ועליהן דמויותיהם של הנשיא בוש, הנשיא פרס וראש הממשלה אולמרט, כשהם עוטים כאפיות.

מפקד המחוז: איש לא יצליח לחבל בביקור

במשטרה העריכו היום כי אין בתליית הכרזות משום עבירה על חוק למניעת הסתה, וייתכן שהחשודים יואשמו בסופו של דבר רק בהשחתת מקרקעין. על פי ההערכה, תומכיו של המרגל יונתן פולארד יבקשו למחות על כך שארה"ב אינה מתכוונת לחון אותו. בעבר הצליחו פעילים לשחרורו של פולארד להגיע עד הקומה במלון בה התאכסנה מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס, בניסיון להביע את מחאתם.

במשטרה נערכים להפגנות, שחלקן עשויות להתקיים גם בלא רישיון, בסמוך לנתיבי הנסיעה ולמקומות בהם ישהה הנשיא בוש. מחר צפויה המשטרה להתמודד עם שתי הפגנות ברישיון, האחת של מפלגת חד"ש, והשנייה של ארגון נפגעי הטרור "אלמגור".

פרנקו הביע השבוע את ביטחונו כי איש לא יצליח לחבל בהתנהלותו של הביקור בעיר. עיריית ירושלים הודיעה היום כי השלימה גם היא את היערכותה לביקור הנשיאותי: ברחבי הבירה נתלו למעלה מ-1,500 דגלי ארצות הברית, ישראל ועיריית ירושלים; נערכו תיקוני כבישים ונוכשו עשבים לאורך צירי התנועה.

היום הודיע מינהל החינוך בעירייה כי הורה לקצר את ימי הלימודים בבתי ספר בעיר, הממוקמים ליד אתרי הביקור. מדובר בבתי הספר הניסויי, אוולינה דה רוטשילד, פולה בן גוריון, דוגמא, עוזיאל, הרובע היהודי, התיכון לאומנויות, הגימנסיה ובית חינוך. הללו יסיימו את הלימודים מחר בשעה 13:00, מחרתיים ב-14:00 וביום שישי יחלו הלימודים בשעה 9:00 ויסתיימו כסדרם. העירייה נערכת להסדיר הסעות לתלמידים ברחבי העיר בהתאם לשינויי התנועה הצפויים.

עיריית ירושלים צפויה לארח באולם מועצת העיר את מרכז התקשורת הבינלאומי שהוקם לרגל הביקור.

וילנאי: לשחרר את ברגותי בעד שליט

נדב שרגאי; אבי יששכרוף; יובל אזולאי

וילנאי: לשחרר את ברגותי בעד שליט

הארץ

2008-01-06

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, אמר אתמול שייתכן כי מרוואן ברגותי, הכלוא בישראל, ייכלל ברשימת האסירים הפלשתינאים שחמאס ידרוש לשחרר תמורת החייל השבוי גלעד שליט. וילנאי אמר כי "ישראל צריכה לעשות הרבה כדי לשחרר את שליט", והוסיף כי גם בעבר, כשהוחזרו חיילים שבויים, שוחררו מחבלים "עם דם על הידיים".

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר שלשום שלא יתפשר בעסקה.

הד"ר אריה בכרך, דובר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", אמר בתגובה להצהרת וילנאי: "ברגותי נמצא בפעם השלישית בכלא ישראלי. הפעם, מעבר לחמש הרציחות שעליהן נשפט, הוא אחראי ליותר מאלף הרוגים שנרצחו באינתיפאדה השנייה".

אלמגור לבג"ץ: להסגיר הרוצחים מתלם

עוזי ברוך

אלמגור לבג"ץ: להסגיר הרוצחים מתלם

ארגון נפגעי הטרור אלמגור עתר היום לבג"ץ בשל כוונת ישראל שלא לדרוש את הסגרת רוצחי דוד רובין ואחיקם עמיחי הי"ד לידיה.

ערוץ 7

2008-01-03

ארגון נפגעי הטרור אלמגור עתר היום לבג"ץ בשל כוונת ישראל שלא לדרוש את הסגרת רוצחי דוד רובין ואחיקם עמיחי הי"ד לידיה.

ב"אלמגור" מאשימים את הממשלה בהשהייה מכוונת של בקשת ההסגרה על מנת לאפשר לפלסטינים לקיים הליך שיפוטי מזורז. על פי ההסכמים עם הפלסטינים הם מחוייבים להסגיר מי שפגע בישראלים. אולם באם המפגע עשה גם עבירה ברשות הפלסטינית, הוא יישפט שם ורק אחר ריצוי עונשו שם, ישראל תוכל לבקש שוב את הסגרתו. הפלסטינים כבר רמזו שהם מתכוונים לעשות זאת בקרוב.

בעתירה לבג"ץ נכתב "הערכה כי הרש"פ תעשה לפלסתר את העמדה לדין ומשפט לא רק קיימת נוכח העבר, ולאור המורכבות ביחסים שבין הרש"פ לחמאס אשר פרש את חסותו על הרצח, אלא גם נוכח ההכפשה המודעת כלפי הנרצחים ולאור הרצון להמנע מחשיפת פרטים מביכים הנוגעים להיות הרוצחים אנשי אש"פ וחברים במנגנוני הביטחון שלו".

"חובת מדינת ישראל לשמור על ביטחון אזרחיה שלה והבאתם לדין של כל רוצח ופושע אשר קיפד חיי אדם, הינה חובה ראשונה במעלה של כל מדינת חוק הרואה עצמה מחויבת חוקית ומוסרית שלא ליתן יד לרצח וטרור יד".

"הימנעות המשיבים מנקיטת הליכי הסגרה מיידים מהווה הפרה של חובתם החוקית והמוסרית ונגועה בשיקולים זרים עד כדי חוסר סבירות קיצונית. העותרת תטען כי יש לה חשש כי ההימנעות מדרישת הסגרה מקורה גם בהיות הנרצחים תושבי קריית ארבע-'מתנחלים' אשר דמם סמוק פחות כאשר אין למשיבים עניין לפתוח בעימות עם הרש"פ על רקע זה. הנכונות שמפגינים המשיבים לויתור על זכויות וחובות המדינה, בהענשת רוצחים, משדרת הן לרש"פ והן לאזרחי ישראל יחס בלתי ראוי כלפי מתנחלים עד כדי הפקרתם והצגתת כבני מוות שדמם אינו נחשב בדמים ואשר אין בגין רציחתם ראוי להפר את אווירת הפיוס עם אנשי הרש"פ.