קורבנות טרור מישראל תובעים ערפאת בבריסל

ניצן הורוביץ

שליח "הארץ" בבריסל

קורבנות טרור מישראל תובעים ערפאת בבריסל

התביעה הוגשה על-פי החוק הבלגי, המאפשר לשפוט אישים בגין פשעי מלחמה ללא קשר לאזרחותם

הארץ

2001-11-26

קבוצת נפגעי טרור מישראל הגישה אתמול (שלישי) בבריסל תביעה נגד יו"ר הרשות הפלשתינית, יאסר ערפאת, ונגד כמה מראשי זרועות הביטחון של הרשות הפלשתינית. בטרם הוגשה התביעה, נערכה מול בית המשפט בבירה הבלגית הפגנה של קורבנות הטרור.

התביעה נערכה והוגשה על-פי החוק הבלגי, המאפשר לבתי המשפט במדינה לשפוט אישים בגין פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות ללא קשר לאזרחותם או למקום ביצוע המעשים הנדונים. על-פי אותו חוק הוגשו בבלגיה התביעות נגד אריאל שרון, סדאם חוסיין, פידל קסטרו ומנהיגים נוספים.

התביעה היא אישית נגד יאסר ערפאת, מרואן ברגותי, ג'יבריל רג'וב ומוחמד דחלאן, בגין האשמות של "רצח, פשעים נגד האנושות והשמדת עם". את התביעה הגישו עורכי הדין יעקב רובין ויהודית שחור מישראל, ועורך הדין ויליאם גולדנאדל מפאריס, ראש הארגון הצרפתי "פרקליטים ללא גבולות".

על התביעה חתומים 30 בני אדם: 28 נפגעי טרור מישראל וכן שני בלגים שקרובי משפחתם נרצחו בפעולות טרור פלשתיניות. האחד הוא יהודי בלגי שאחיו נרצח בהתקפה על בית הכנסת בבריסל ב-1982, והשני בלגי לא יהודי שאחיו שירת כדיפלומט בסודאן ונרצח בהתקפה על שגרירות ירדן בחרטום ב-1971, שביצע ארגון ספטמבר השחור.

הרכב התובעים משקף את הלקחים שהופקו בחודשים האחרונים מהעיסוק הנמרץ במשמעות החוק המעניק לבתי המשפט בבלגיה סמכות בינלאומית רחבה. התובעים הם כולם בעלי זיקה אישית – כנפגעים – למעשים בגינם הוגשה התביעה, וכן ניתן להצביע על זיקה של התיק לבלגיה בשל צירופם של אזרחים בלגים שקרובי משפחתם נרצחו בפיגועים בבלגיה או נגד נציגים בלגים בחו"ל.

תביעה על רצח עם תוגש בשבוע הבא נגד ערפאת בבלגיה

אפרת וייס

תביעה על רצח עם תוגש בשבוע הבא נגד ערפאת בבלגיה

6 משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן בפעולות טרור יגישו בשבוע הבא בבריסל תביעה נגד יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת ועוזריו הקרובים, באשמת רצח, רצח עם ופשעים נגד האנושות

Ynet

2001-11-21

קבוצה של נפגעי הטרור מישראל תגיש ביום שלישי הבא "בהיכל הצדק" שבבריסל תביעה רשמית נגד יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, באשמת רצח, רצח עם ופשעים נגד האנושות. בתביעה יכללו גם עוזריו של ערפאת מוחמד דחלאן, מרוואן ברגותי וג'יבריל רג'וב. התביעה תוגש העקבות ההליכים המשפטיים בבלגיה נגד שרון.

6 ישראלים ייצאו מחר (ה') לבריסל לשם הגשת התביעה. הששה הם: יהודית שחור, שבנה אורי ז"ל נרצח כשטייל בואדי קלט, חנה מעוז, שבתה תהילה ז"ל נרצחה בפיגוע במסעדת 'סבארו' בירושלים, אוריאל מעוז אחיה של תהילה, אריה בוזנה, שנפצע במתקפת הטרור על תלמידים במעלות, ישראל ליבמן שאחיו שניר ז"ל נרצח ביצהר וציפורה אדוריאן, שבעלה אלי ז"ל נרצח בפיגוע התאבדות בשוק מחנה יהודה בירושלים.

בנוסף לתביעות האישיות תוגש תביעה ייצוגית מטעם מטה נפגעי הטרור בשם אלפי הקורבנות והפצועים מאז שהחל ערפאת את פעילותו ב-1966. עורכי הדין המייצגים את התובעים הם הפרקליט יעקב רובין, לשעבר יו"ר לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד ויליאם גולדנדל מפריס, נשיא ארגון "משפטנים ללא גבולות", ועו"ד יהודית שחור, שבנה נרצח בידי מחבלים.

הערב (ד'), במלון רמדה רנסנס בירושלים, חתמו משפחות נפגעי הטרור על יפויי הכוח לפרקליטים שיאפשר את הגשת התביעה.

התביעה תתבסס על הפיגועים שבוצעו בידי מחבלים שיצאו משטח הרשות הפלסטינית. ערפאת, טוענות המשפחות, הפר את הסכם אוסלו ואיפשר למחבלים להתאמן בשטחי הרשות, לתכנן ולבצע פעולות טרור נגד אזרחים ישראלים, שיחרר טרוריסטים מבתי הכלא והעניק מקלט לטרוריסטים שרצחו ישראלים רבים ופצעו אחרים.

עזרא ורינה אישרן, הוריו של יוסף ז"ל בן-14.5 שנרצח בתקוע, סיפרו ל-ynet כי הצטרפו לתביעה כיוון ש"ערפאת צריך לשלם על כל מה שגורם וגרם וכי יש לו מעורבות ישירה בכל הפיגועים". רינה הוסיפה: "מי שרוצה להרוג נחש לא הורג אותו מהזנב כי הוא ימשיך להכיש מהראש".

יהודית שחור, אמו של אורי שחור שנרצח בוואדי קלט, אמרה: "ערפאת מתקבל כראש מדינה לכל דבר ובכל מקום, אלא שהוא צריך להירשם בדפי ההיסטוריה כראש אירגון טרור".

עו"ד יעקב רובין מטיל ספק בשיטת המשפט של בליגה ובפרט לאור יחסה של בלגיה כלפי ישראל בזמן האחרון, אך אמר שאין ברירה וצריך להעמיד את ערפאת לדין בינלאומי.

היום יחל ההליך המשפטי של נפגעי הטרור נגד ערפאת

היום יחל ההליך המשפטי של נפגעי הטרור נגד ערפאת

היום בשעה 16:30 תתכנסנה משפחות נפגעי הטרור כדי לייפות את כוחם של שלושה עורכי דין לתבוע בשמן את ערפאת ואת עוזריו.

בשבוע הבא תגיש קבוצה של 30 משפחות נפגעות טרור מישראל תביעה רשמית נגד ערפאת ב"היכל הצדק" שבבריסל.

ערוץ 7

2001-11-21

היום בשעה 16:30 תתכנסנה משפחות נפגעי הטרור כדי לייפות את כוחם של שלושה עורכי דין לתבוע בשמן את ערפאת ואת עוזריו.

בשבוע הבא תגיש קבוצה של 30 משפחות נפגעות טרור מישראל תביעה רשמית נגד ערפאת ב"היכל הצדק" שבבריסל. ערפאת יואשם ברצח, ברצח-עם ובפשעים נגד האנושות. יחד עם התביעות האישיות יגיש מטה נפגעי-הטרור תביעה ייצוגית בשם אלפי הקורבנות והפצועים מאז שהחל ערפאת את פעילותו ב- 1966.

עורכי הדין המייצגים את התובעים הם עו"ד יעקב רובין, עו"ד ויליאם גולדנדל מפאריס, נשיא ארגון "משפטנים ללא גבולות", ועו"ד יהודית שחור, שבנה נרצח לפני שנים אחדות בואדי קלט בידי טרוריסטים פלשתינים.

ערפאת יואשם במעשי רצח שהוא אישית פקד לבצעם, ואשר הוצאו לפועל על-ידי חברי הארגונים הנתונים תחת שליטתו: אש"ף, משטרת הרשות הפלשתינית, פת"ח, תנזים וכוח 17.

התביעה נגד ערפאת תהיה גם בגין מעשי רצח שבוצעו על ידי טרוריסטים שיצאו משטחי הרשות הפלשתינית. הטענה היא שערפאת הפר הסכמים שחתם עליהם, ואפשר למחבלים לתכנן בשטחים אלה פעולות טרור נגד אזרחים ישראלים, להתאמן שם, ולצאת מהם כדי לבצע אותם. הוא שחרר טרוריסטים מבתי הכלא, והעניק מקלט לטרוריסטים שרצחו ישראלים רבים, או פצעו אותם.

מאיר אינדור, יו"ר מטה נפגעי הטרור אומר, כי אין פסול בפנייה לערכאה בינלאומית, אף שזו מנהלת בימים אלה חקירה נגד ראש ממשלת ישראל. אינדור טוען, כי משעה שנודע שיש אפשרות להעמיד פושעי מלחמה לדין " זו תהיה טיפשות לא לנצל אפשרות זו". לדבריו, מטרת התביעה היא הסברתית, ולמעשה זו היא דרך לגלות לעולם את פרצופו האמיתי של ערפאת, להורידו מהמעמד הגבוה שהוא זוכה לו, "ולהחזירו ל'מדף' הטרוריסטים, שם מקומו האמיתי" כך לדברי אינדור.