שלד האוטובוס יוצג בהאג

אפרת וייס

שלד האוטובוס יוצג בהאג

ארגון זק"א יציב את שלד האוטובוס בקו 19, שהתפוצץ בפיגוע בירושלים לפני שבוע, מול הארמון בו יערכו הדיונים של בית הדין הבינלאומי בהאג בסוגיית גדר ההפרדה. "זו אינה עמדה פוליטית, זהו מסר נגד הטרור", אומרים בארגון

Ynet

2004-02-06

ארגון זק"א יציב את שלד האוטובוס מהפיגוע שאירע לפני שבוע בירושלים מחוץ לבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג בו ייערכו הדיונים בסוגיית חוקיות המשך בניית גדר ההפרדה. הדיונים צפויים להתחיל ב-23 בפברואר.

ההודעה הגיעה לאחר שהארגון קיבל את אישור עיריית האג להציב את שלד האוטובוס מחוץ לארמון בו פועל בית הדין.

הארגון פעל בחודשים האחרונים על מנת לקבל את האישור להטיס שלד של אוטובוס שהיה מעורב בפיגוע, ולהציב אותו בהאג. לאחר שהתקבל האישור הוחלט כי בעוד 10 ימים יוטס השלד ויוצב מול בית הדין. ארגון נפגעי הטרור הביע התנגדות למהלך, בטענה ששלדי האוטובוסים מהווים מעין מצבה לקורבנות.

בזק"א אמרו ל-ynet: "אין בכוונתנו לנקוט עמדה פוליטית זו או אחרת בעניין הגדר שכן אנו ארגון הומניטרי. אבל אין ספק שהבאת האוטובוס להאג תשלח מסר חריף נגד טרור מכל סוג". עוד אומרים בזק"א: "אנו מרגישים שבעולם מתייחסים לפיגוע כאל עוד סטטיסטיקה או חדשות ולא מבינים את הטרגדיה האנושית ההומניטרית".

יחד עם האוטובוס תצא להאג משלחת של אנשי זק"א דוברי שפות שונות. "דווקא מתנדבים שנחשפים לשכול ויגון יוכלו להעביר את הפן האנושי והטרגי", אמרו בארגון.

בישראל מקווים שההתעניינות התקשורתית הבינלאומית בדיונים לא תוכל להימנע מהצגת האוטובוס בדיווחיה ופירוט העובדות הקשות אודות הפיגועים בישראל, ובכך ניתן יהיה לאזן את תשומת הלב הרבה שתוענק בוודאי בדיונים לפעולות מצד ישראל שפוגעות בפלסטינים.

יצויין כי תחילה תיכננו בזק"א לשלוח להאג את שלד האוטובוס מספר 32 מהפיגוע בצומת פת בירושלים. בפיגוע זה, ב-28 ביוני 2002 נרצחו 19 בני אדם. אלא שלאחר הפיגוע האחרון הוחלט להטיל להאג את האוטובוס בקו 19, בו נרצחו 11 בני אדם, "בגלל שמדובר בפיגוע טרי יותר".

בתקופה האחרונה הגיעו קריאות ממדינות שונות באירופה המבקשים להציג את שלד האוטובוס במוזיאונים, ובכוונת אנשי זק"א להעבירו בתום הדיונים לאחד המוזיאונים באירופה.