נתניהו: "רוצה לפדות שבויים אך גם להגן מפני פגיעה באזרחים"

נתניהו: "רוצה לפדות שבויים אך גם להגן מפני פגיעה באזרחים"

"לנגד עיניי שני עקרונות: לפדות שבויים ולהגן על האזרחים מפני פגיעה בעתיד", כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו בתום פגישה עם ראשי ארגוני נפגעי הטרור. בינתיים, מסתמן כי ישראל קיבלה החלטה לבצע את העסקה – בהסתייגויות. המתווך הגרמני בין ישראל לחמאס יגיע לרצועת עזה רק מחר – כשבידו תשובת ישראל להצעת החמאס

חדשות 2

2009-12-22

בזמן שהמתיחות סביב עסקת שליט הולכת וגוברת, נפגש הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי ארגוני נפגעי הטרור – מה שלא פיזר את הערפול סביב גיבושה של העסקה. "שני עקרונות חיוניים עומדים לנגד עיניי: הרצון לפדות שבויים, והרצון להגן על אזרחי ישראל מפני פגיעה בעתיד", אמר נתניהו.

במשך כשעה וחצי נארכה בלשכתו פגישתו של נתניהו עם ראשי ארגוני נפגעי הטרור שבתומה ציין ראש הממשלה את החשיבות הלאומית של פגישתם, והוסיף כי הפגישה חשובה לו גם ברמה האישית. "שמעתי בקשב רב את סיפוריכם האישיים הקשים ורשמתי את כל הנקודות החשובות שהעליתם", אמר נתניהו שהמשיך במסר חשוב, אך עם זאת מעורפל: "שני עקרונות חיוניים עומדים לנגד עיניי- הרצון לפדות שבויים, והרצון להגן על אזרחי ישראל מפני פגיעה בעתיד".

על פי הדיווחים שהתקבלו הלילה, לאחר סיום מרתון דיוני פורום שרי השביעייה, מסתמן כי ישראל קיבלה החלטה לבצע את העסקה – בהסתייגויות. מקור המקורב למו"מ מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "כעת ההחלטה אם לקבל את תנאי ישראל להשלמת העסקה – נתונה בידי חמאס".

דיוני פורום השביעייה הסתיימו ללא הצהרה ברורה בעניין עסקת שליט. בתום הדיונים נמסר ממשרדו של נתניהו כי: "הסתיימו הדיונים בפורום השביעייה עם צוות המשא ומתן וראשי מערכת הביטחון. חגי הדס דיווח לראש הממשלה ולשרים על מהלך המשא ומתן עד עתה".

על פי ההערכות, שרי השביעייה גיבשו מספר הסתייגויות מהמתווה המוצע של העסקה שהביא המתווך הגרמני, ובראשן – סוגיית גירוש אסירי החמאס ה"כבדים". על פי חלק מהדיווחים, השרים העבירו בתשובת ישראל את רשימת האסירים שלגביהם אין הסכמה אם לגרשם.

לשכת ראש הממשלה הוסיפה בהודעתה הלילה כי "ראש הממשלה והשרים הנחו את צוות המשא ומתן לגבי המשך המאמץ להשבתו של גלעד שליט הביתה בריא ושלם".

נתניהו מוכן לשחרר רוצחים – אך לא לגדה

לדברי מקורות המקורבים לעסקה, ראש הממשלה מוכן לשחרר רוצחים אך לא לשחררם לגדה. נתניהו לא מוכן שעסקה לשחרור שליט תוביל לרצח של ישראלים נוספים. יש הסכמה לשחררם לעזה או לחו"ל, אך לא ליהודה ושומרון – שם ישנה קרבה לריכוזי אוכלוסיה ישראלית. נושא הגירוש הוא נושא רגיש אצל חמאס. המתווך הגרמני בין ישראל לחמאס יגיע לרצועת עזה רק מחר – כשבידו תשובת ישראל להצעת החמאס.


הורי שליט בפנייה אישית לרה"מ. השבוע (צילום׃ חדשות 2)

בתחילת השבוע העבירו הוריו של החייל החטוף, נועם ואביבה, מכתב מרגש לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הביעו את רצונם שנתניהו יסכים לתנאי העסקה על מנת שגלעד ישוב הביתה. "אנו חשים כי הימים הקרובים, הם הרי גורל לבננו האהוב גלעד", לשון המכתב. "אנו עוקבים בדאגה עמוקה ובתקווה גדולה אחרי מהלכיה של ממשלת ישראל ושלך אדוני בנימין נתניהו העומד בראשה, במאמציכם הכנים להחזיר את גלעד הביתה".

"אנחנו מפצירים בך לא לחזור על הטרגדיה של רון ארד. ליבנו אומר כי הפרק הזה של המו"מ מגיע לנקודת אל-חזור. אנחנו נמצאים כרגע בצומת חשובה, צומת המהווה בחירה בין חיים למוות", כתבו ההורים. "אל תניח את כל בעיות המזרח התיכון על כתפיו של בננו גלעד".

ובחמאס, שבו והדגישו כי הארגון בציפייה לתשובה הישראלית. "התשובה תועבר בימים הקרובים באמצעות המתווך הגרמני", אמר בכיר בארגון, עיזת א-רישק, בעצרת בבירות. "אנו מצפים להשלמתה של עסקה מכובדת".