יידוי אבנים בהר הזיתים ובדרך לכותל

חגית רוטנברג

יידוי אבנים בהר הזיתים ובדרך לכותל

אלמגור: מערך אזרחי לשמירה על ביטחון העולים להר הזיתים

בשבע

גיליון 414

2010-10-21

ההתפרעויות במזרח ירושלים נמשכו גם השבוע, בעיקר בגזרת עיר דוד וכפר השילוח. בראשית השבוע נפצעה קל תיירת לאחר שרעולי פנים יידו אבנים לעבר מטיילים סמוך למעיין השילוח. היא פונתה לקבלת טיפול רפואי. זמן קצר אחר כך החלו הערבים ביידוי אבנים לעבר 'בית מיוחס' – בניין של תושבים יהודים בכפר השילוח. אירועי זריקת האבנים באזור אף גרמו לכך שהמשטרה המליצה לנוסעים להגיע לכותל המערבי מכיוון הרובע היהודי, ולא לעבור בכביש הסמוך לכפר.

בתוך כך נמשכת חקירתם של הצעירים שתקפו באבנים את מכוניתו של דוד בארי, מנכ"ל עמותת אלע"ד, לפני כשבועיים. ביום א' עצרה משטרת ירושלים לחקירה את הנער מוחמד מנסור בן ה-12, תושב הכפר, החשוד ביידוי האבנים לעבר בארי. מנסור הוא הילד שנפגע ממכוניתו של בארי, כפי שנראה בסרטון שתיעד את האירוע. הוא שוחרר למעצר בית למשך שבועיים. במקביל, הוגש כתב אישום נגד צעיר בן 21 תושב הכפר, בגין יידוי אבנים אל מכוניתו של בארי.

בצד היהודי, בינתיים, מתארגנים לטיפול אזרחי בהתפרעויות מסכנות החיים. ארגון אלמגור, שהעומד בראשו מאיר אינדור נפצע מיידוי אבנים בדרכו מהר הזיתים, מתכוון להקים שתי חזיתות פעולה נגד האלימות הערבית בירושלים. האחת, הקמת ועדה מקצועית-ציבורית שתבחן פתרונות שונים על מנת להביא את האלימות לקיצה, במישור הביטחוני, המשפטי ועוד. הוועדה, שחברים בה פלמח זאבי, משה פלד, מאיר אינדור ואחרים, תאסוף עדויות של אנשים על תרחישי התפרעויות שחוו. במקביל, מקים הארגון מערך מתנדבים נושאי נשק בתיאום עם המשטרה, אשר ילווה משפחות ויחידים המבקשים לעלות להר הזיתים ולהתייחד עם זכר יקיריהן.

יצויין כי בימים האחרונים הוקם מוקד אבטחה, המאפשר למבקרים בהר להזמין ללא תשלום ליווי של חברת אבטחה מהמכונית אל הקבר ובחזרה. המוקד, הפועל במימון משרדי השיכון והפנים, יפעל 24 שעות ביממה.

נתניהו אחרי החיסול: נמשיך לרדוף מחבלים

אלי ברדנשטיין; אמיר בוחבוט; עמיחי אתאלי

נתניהו אחרי החיסול: נמשיך לרדוף מחבלים

הצמרת המדינית מביעה שביעות רצון על חיסול פעילי החמאס בחברון. "זו תגובה מהירה לרצח 4 הישראלים מבית חגי", ציין שר הביטחון

NRG

2010-10-08

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך הבוקר (ו') את כוחות צה"ל ושירות הביטחון כל "הפעולה המוצלחת והנחושה" בחברון, במהלכה חוסלו שני פעילי חמאס. "מדובר בתשובה מהירה לרצח ארבעת הישראלים בפיגוע הירי בצומת בני נעים", אמר ברק, והוסיף, כי צה"ל ימשיך לפעול בכל מקום נגד ארגוני הטרור כדי להבטיח את השקט ביהודה ושומרון.


בנימין נתניהו. (צילום ארכיון: רויטרס)

במהלך הלילה ושעות הבוקר פעלו כוחות צה"ל ושירות הביטחון בחברון, וכיתרו בית בעיר בו שהו מבוקשים. במהלך חילופי האש נהרגו שני פעילי חמאס, נשאת כרמי, ומאמון נתשה. כרמי מבכירי הזרוע הצבאית של התנועה, היה אחראי לביצוע פיגוע הירי הקטלני בצומת בני נעים שאירע ערב השקת השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים, בו נרצחו ארבעת תושבי בית חגי.

"הפעילות בחברון היא תשובה מהירה לרצח ארבעת הישראלים באוגוסט השנה סמוך לקריית ארבע. צה"ל ושירות הביטחון ימשיכו לפעול בכל מקום, ללא פשרות ובנחישות נגד ארגוני הטרור, כדי להבטיח את המשך השקט הביטחוני באיו"ש", אמר שר הביטחון בהודעה שפרסם.

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברך את זרועות הביטחון, צה"ל ומשטרת ישראל על הפעולה. "נעשה צדק עם הטרוריסטים שהותירו ביישוב בית חגי שבעה ילדים יתומים", אמר נתניהו, והוסיף כי "מדינת ישראל תמשיך לרדוף את הטרוריסטים בכל עת ובכל מקום".

"חיסול המחבלים ימנע פגיעה בעוד ישראלים"

ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) אמר לאחר החיסול כי אמנם הפעולה מבורכת, אך "ראוי שהדרג המדיני ייתן הוראות לחסל גם את מי שמתכוון לרתוח ולא רק את מי שמבצע את זממו". לדבריו, המוסר היהודי מחייב – "הבא להורגך השכם להורגו".

גם ראש מועצת הר חברון, צביקי בר חי, שם אירע הפגיעו הקטלני, שיבח את כוחות הביטחון על חיסול המחבלים. "פעולה זו מוכיחה שוב כי רק חופש פעולה מלא לצה"ל בכל השטח יבטיח את ביטחון אזרחי ישראל באשר הם", אמר.

"חיסול המחבלים ימנע פגיעה בעוד ישראלים", אמר סא"ל במיל' מאיר
אינדור, ראש ארגון נפגעי הטרור "אלמגור". "בצד הברכה צריך לזכור ששוב מדובר במחבלים משוחררים ואילו היו מוצאים את הדרך לשחררם מהכלא בעבר, הם לא היו מצליחים לפגוע בארבעה ישראלים חפים מפשע", ציין.

"לא לחינם החמאס רוצה כל כך בשחרור מחבלים. זהו צורך חיוני אצלם למלא את השורות בבעלי ניסיון ומוטיבציה ואת הצורך הזה אנחנו צריכים למנוע בכל מחיר", סיכם אינדור.

בתוך כך במערכת הביטחון הועלתה הכוננות בעקבות החיסול, וישנה היערכות לאפשרות של הפרות סדר בתום תפילות יום השישי בהר הבית.

סרטון נגד עסקת שליט: "נוסיף תמונה בפייסבוק"

סרטון נגד עסקת שליט: "נוסיף תמונה בפייסבוק"

גורם עלום הפיץ ברשת סרטון אנימציה חדש, שבו מוצגים "תל אביבים" וגולשים בפייסבוק שהוסיפו את תמונת החייל החטוף כמי שמזיקים למאמץ לשחרורו. "שנות השבי הארוכות מוכיחות שיש לבחון מחדש את הדרך שבה פעלנו", כתבו היוצרים

Ynet

2010-10-04

מחאת משפחת שליט ותומכיה קיבלה תגובת נגד. בימים האחרונים הועלה ליוטיוב סרטון אנימציה חדש הנושא את השם "גלעד שליט – מחכה למבצע", ומציג את התומכים בעסקה לשחרורו של החייל החטוף תוך קבלת תנאי חמאס כמי שנופלים ברשתו של חמאס. אלו שבחרו להזדהות עם גלעד באמצעות הוספת תמונתו לדף הפייסבוק שלהם וכן דמויות בעלות מאפיינים "תל אביביים" מוצגים בלעג ואף כמי שמפריעים ומזיקים לשחרורו של החייל.

הסרטון שהופץ נגד עסקת שליט

נציגי ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" הפיצו היום את כתובת הסרטון, אך עדיין לא ברור מי עומד מאחוריו. בסיום הקליפ, כתבו יוצריו כי הם, "כמו רוב אוכלוסיית ישראל, מתפללים לשובו המהיר של גלעד שליט חזרה לביתו. אנו גאים בסולידריות שמפגין הציבור הישראלי, ובאכפתיות העצומה שמגלים תושבי המדינה. זו הוכחה אמיתית לערבות ההדדית שמאפיינת את העם שלנו ולנכונותו לפעול ולתמוך בשעות משבר".

עם זאת, הסבירו כי "על כל אחד ואחת מאיתנו לשאול את עצמם, האם חלק מפעולות התמיכה הללו אכן מקדמות את חזרתו של שליט, או שמא רק מרעות את המצב, מרחיקות את שובו, ומחלישות את ישראל אל מול האויב. כדי להחזיר את שליט, חובה עלינו להבין את כללי המשחק של המזרח התיכון כפי שהם באמת, ולא כפי שהיינו רוצים שיהיו".

בסיום דבריהם, כתבו יוצרי הסרטון כי "ארבע שנות השבי הארוכות של שליט אכן מוכיחות שיש לבחון מחדש את הדרך שבה פעלנו עד כה, אך הן אינן מחייבות דווקא כניעה של ישראל מול אלו המעוניינים בהשמדתה וקבלה של כל דרישותיהם. כניעה שכזו עלולה להיות בכייה לדורות, שתעלה בדם רב של חפים מפשע".

לפני כשבועיים פרסמו אנשי חמאס ב-Youtube סרטון שבו נראים שני חמושים ליד דמותו של גלעד שליט, שנלקחה מסרט הווידאו שפורסם לפני שנה. בסיום הסרט נשמעות יריות.

בסרט נראים שני רעולי פנים. אחד מהם מניף רובה, בעוד השני מוציא ניירות וחפצים מתיקו. בהמשך מחזיר החמוש השני כמה ניירות לתיקו. ביניהם נמצאת דמותו של גלעד שליט. בשלב מסוים המסך מוחשך, ומופיעה הכתובת: "האם תושלם המשימה?". לאחר מכן נשמע קול דריכת נשק וכמה יריות.