סופרי סתם

עדי גרסיאל

סופרי סתם

הדיווחים על אלפים רבים של צועדים עם משפחת שליט, התגלו כמופרכים מן היסוד: ספירה מדויקת של המשתתפים בצילומים שפורסמו, העלתה כי בכל קטע לא צעדו יותר מאלפיים איש

בשבע

גיליון 400

2010-07-08

"תל אביב צעדה", הכריז ביום שלישי 'ידיעות אחרונות' בכפולת עמודים מלווה בתמונת ענק. העיתון העריך את מספר הצועדים למען שחרור שליט בעיר העברית הראשונה בכעשרת אלפים. 'מעריב', העיתון והסרט הצהוב, העריך אף הוא את מספרם בעשרת אלפים ופרסם תמונה דומה על השער שלו, תחת הכותרת: "אחריה" (בעיתון עצמו מופיעות תמונות).

נתונים המספריים המוגזמים גרמו לאנשי ארגון 'אלמגור', הנאבקים בקמפיין האגרסיבי, לבחון את הנושא בזכוכית מגדלת, תרתי משמע.

אנשי הארגון נעזרו בטכניקת ניתוח שבה מחולקות תמונות הקהל לפרוסות קטנות בצורה המאפשרת אומדן בדרגת דיוק גבוהה ואף בטכניקת 'ספירת ראשים'. 'בשבע' הרים את הכפפה ורכש תמונה ברזולוציה גבוהה של הצעדה בתל אביב מאותה זווית בה צולמו התמונות בידיעות ומעריב. על פי הניתוח של מומחי 'אלמגור' שספרו את משתתפי הצעדה בשתי השיטות (חלוקה למקטעים וספירת ראשים ידנית): בתמונה נראים לא יותר מ-1300 איש(!). המנתחים מוכנים להיות נדיבים ולהוסיף עוד כ-500 איש לספירה עבור 'הזנב' של הטור.

מכיוון שהתמונה שנבחרה בידי שני העיתונים נועדה ליצור רושם של צעדת המונים, אפשר להניח שגם בחלקים אחרים בצעדה, מספר המשתתפים היה נמוך בהרבה מהאומדנים שפורסמו. ואכן, ניתוח של תמונה מהעצרת בכיכר רבין שצולמה מהאוויר מעלה כי למרות הדיווחים על כ-15 אלף משתתפים, בתמונה נמצאים פחות מ-1500.

בתמונה אחרת של הצעדה, מיום שישי שעבר, נספרו פחות מ-500 איש…

"המסע נע בין כמה מאות ל-2000 איש", מסכם מאיר אינדור, "לרוב, נוער של התנועה ההתיישבותית שיואל מהרשק מנהל את אגף המשימות שלה, ותנועת הצופים שליבמן (ראש מטה קמפיין שליט) היה מנהלה". ממיעוט המשתתפים מסיק אינדור כי למרות הקמפיין חסר התקדים, "עם ישראל לא קנה את השטיקים והגימיקים של יחצני הצעדה והבין שמדובר בצעדה למען שחרור מחבלים". מי שרוצה, יכול גם להסיק מהבדיקה כמה מסקנות נוגות על אמינות הדיווחים בכלי התקשורת.

גלעד שליט – יקיר בית שמש

שמעון כהן

גלעד שליט – יקיר בית שמש.

בבית שמש יוכתר גלעד שליט כיקיר העיר ויקבל אזרחות כבוד. 'אלמגור' מתכוונים לפעול נגד העירייה אם זו תקצה אוטובוסים לצעדת שליט

ערוץ 7

2010-07-07

חברי מועצת העיר בית שמש החליטו פה אחד להעניק לגלעד שליט את תואר יקיר העיר ואזרחות של כבוד. התואר והמגן יוענקו למשפחת שליט ביום חמישי הקרוב בבית שמש לקראת עלייתם לירושלים לסיום המסע.

ריצ'רד פרס, חבר מועצת העיר בית שמש, הממונה על החינוך, הרווחה והמתנ"סים בעיר, התייחס להחלטה זו ואמר כי "ישראל צריכה לעשות כל שביכולתה כדי להחזיר את גלעד שליט הביתה. כמי שמגייס את בנו בכורו בקיץ הזה אני רוצה להמשיך ולהאמין במשפט שמנחה אותי "תדע כל אם עברייה בידי מי היא מפקידה את בניה" והשבתו של גלעד הביתה תוכיח לכם אם בישראל, שגם היום, בנה הוא הפיקדון והנכס היקר ביותר שיש למדינה. כולי תקווה שגלעד יגיע לקבל את תואר יקיר העיר באופן אישי בשנה הבאה בבית שמש".

יצוין כי עיריית בית שמש הודיעה כי תקצה אוטובוסים לאזרחים מחר כדי שאלה יוכלו להצטרף לצעדה. זאת לבד מפעילות שוטפת במהלך יום המחר לתמיכה בצועדים.

בעקבות הדיווחים על ההחלטה לחבור באופן אקטיבי לצעדת שליט הודיע ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' כי "אם עירית בית שמש תממש את תכניתה ננקוט נגד ראשיה צעדים משפטיים על שימוש בתשלומי התושבים ותקציבי המדינה לצעדה שמטרתה לחץ פוליטי ציבורי על ראש הממשלה לבצע עסקה עם החמס ובכל מחיר ולשחרר מחבלים".

יצוין כי בהודעות הקוראות לתושבי בית שמש לחבור לצעדה מצוינים מספרי טלפון להרשמה ובהם של לשכת סגן ראש העירייה. בארגון 'אלמגור' רואים בכך נקיטת פעולות לצרכים פוליטיים בניגוד לחוק.