נגד העברת הגופות: "להשליך לים כמו בן-לאדן"

אחיה ראב"ד; בועז פיילר

נגד העברת הגופות: "להשליך לים כמו בן-לאדן"

לקרובי הרוגי הפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה לא נאמר דבר בנוגע לעסקה אפשרית עם הרשות. "אפילו לא ידעתי שגופת המחבלת קיימת. המינימום הנדרש מהממשלה הוא שיידעו אותנו על כך", אמרה אמו של ניר רגב. דן בהט מציע ללמוד מהאמריקנים

Ynet

2011-07-04

הפלסטינים כבר פרסמו את רשימת גופות המחבלים שישראל הסכימה להעביר לרשות, אבל לבני המשפחות איש לא אמר דבר. רבים מהם כלל לא ידעו שישראל שמרה על גופות המפגעים המתאבדים כל אותן שנים. "זה מאוד מפתיע אותי, מאוד. אפילו לא ידעתי שהגופה קיימת", אמרה היום (יום ב') אורה רגב, בנוגע להעברת הגופות, שראש הממשלה בנימין נתניהו אישר כבר לפני מספר חודשים. "המינימום הנדרש מהממשלה הוא שיידענו אותנו על כך".

בנה, ניר רגב, נהרג בפיגוע ההתאבדות במסעדת "מקסים" בחיפה, ביחד עם 20 אחרים. גופת המחבלת המתאבדת שביצעה את הפיגוע, הנאדי ג'ארדאת, נכללת ברשימת 84 הגופות שישראל עשויה להעביר לפלסטינים, מתוך קרוב ל-150 גופות של מחבלים שנהרגו מ-1967 ונשארו . "אם זה היה תלוי בי, גופתה גם לא היתה קיימת", זעמה אורה רגב. "היה צריך לשרוף אותה, כך שלא תישאר ממנה אצבע. הרי היא פוצצה את הילדים שלנו. זו הפקרות ושערורייה".


זירת הפיגוע ב"מקסים". 21 נרצחו (צילום: גיל נחושתן)

חוסיין א-שייח, השר הפלסטיני שמסר על ההסכמה בנוגע להעברת הגופות, דיווח שפורסם לראשונה ב-ynet, ציין שהרשות תקיים טקס רשמי בנוכחות הנשיא אבו מאזן ובכירי ההנהגה, לרגל העברת הגופות. לדבריו, תתקיים גם תפילה המונית, ולאחר מכן יועברו הגופות למשפחות החללים. רגב רתחה על כך: "את הגופה שלה מחזירים והיא תזכה לכבוד מלכים ולטקסים. הנהג שהסיע אותה יושב בכלא ויש לו פריבילגיות. חופשות כל כמה חודשים, ועוד מעט הוא ישתחרר".

"המדינה כבר מזמן איבדה את השפיות, אבל בכל פעם מחדש אני מופתעת מחדש", הוסיפה אמו של ניר רגב. "המינימום שאתה מצפה מהממשלה הוא שיידעו אותנו על מהלך כזה. נמאס לנו שכל פעם מחדש פוגעים בנו כהורים שכולים. אני מבקשת להעביר את המסר למי שמנהל את המשא ומתן הזה, שלפחות יידע שלנו זה כואב, שאנחנו לא מסכימים שיעשו דברים כאלה מאחורי הגב שלנו".

"הממשלה יוצרת תקדים שלילי"

גם דן בהט, אביו של ציקי בהט שנהרג בפיגוע וסבו של הדר שנפצע אנושות, כעס על "המחוות שנעשות ללא תמורה". בהט דרש ללמוד מהאמריקנים כיצד להילחם בטרור: "יש לעשות מה שהם עשו עם גופת בן-לאדן, שנקבר בים כדי שלא יהפוך למוקד עלייה לרגל. הממשלה יוצרת תקדים שלילי, 7 מיליון ישראלים יעמדו עקב כך בעתיד במצבים לא הגיוניים".


גם המחבל המתאבד מהפיגוע בטרמפיאדה בצריפין ברשימה (צילום: יריב כץ)

מאיר אינדור, יו"ר ארגון נפגעי הטרור אלמגור, אמר כי "נדיבות הלב הפתאומית הזו היא צינית כלפי משפחות שכולות והחברה הישראלית. בעידוד הממשלה מתפתחת זילות ענישה כלפי המחבלים. בעוד הממשלה מדברת על החמרת הצעדים כלפי מחבלי חמאס, היא מחזירה את המחבלים שהתפוצצו למשפחותיהם כדי לתת להם את הכבוד האחרון. עוד מעט יבקשו מאיתנו שבנינו בצה"ל ילוו אותם במסדר כבוד".

ברשימת גופות המחבלים שישראל מתעתדת להחזיר לפלסטינים, לטענתם,

נמצאים גם המחבל המתאבד מהפיגוע בקפה הלל, בו נרצחו שבעה בני אדם ב-2003, המפגע באותה שנה בטרמפיאדה בצריפין, אז נהרגו שמונה ובהם חיילים וחיילות והמחבלת בקניון בעפולה, בו נהרגו שלושה ונפצעו 70 בני אדם. נכללים גם המפגעים בפיגועי ההתאבדות במועדון הסטייג' בתל-אביב ובנמל אשדוד.

על פי הרשות, יועברו גם גופותיהם של המחבל שביצע את הפיגוע בקיבוץ מצר, בו נרצחו ב-2002 חמישה בני אדם, גופת המחבל שהתפוצץ בשוק בחדרה ב-2005, אז נהרגו חמישה, וכן הגופה של אחד משני המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בשני אוטובוסים בבאר-שבע, ב-2004. גורם ישראלי אישר את ההעברה המתוכננת, אך גורמי ביטחון טענו כי טרם הושגה הסכמה. להעברת הגופות, אם תתבצע, אין ככל הנראה קשר ישיר לעסקת חילופי שבויים והיא מעין מחווה ישראלית לפני חג הרמדאן.