ענבל תפסה את הגנב על חם – ונרצחה

הדס שפר

ענבל תפסה את הגנב על חם – ונרצחה

הותר לפרסום: המשטרה פענחה את רצח ענבל עמרם מפ"ת ועצרה תושב קלקיליה, החשוד שבמהלך ניסיון לגנוב את מכוניתה דקר אותה בצווארה, ואז השאיר אותה פצועה באורח אנוש ברכב

NRG

2006-04-04

המשטרה הצליחה לפענח את רצח הצעירה ענבל עמרם, שנמצאה לפני כחודש ללא רוח חיים במכוניתה באזור השדות שליד שכונת רמת-אביב ג'. היום הותר לפרסום כי המשטרה והשב"כ עצרו תושב קלקיליה החשוד כי ביצע את הרצח במהלך ניסיון כושל לגנוב את מכונית המשפחה.


ענבל עמרם (צילום: רפרודוקציה – רענן כהן)

עמרם, בת 20 מפתח-תקווה, יצאה בערב שישי לפני כחודש מביתה, כדי לאסוף את אחותה שבילתה במסיבה לא הרחק מבית המשפחה. כאשר נכנסה למכונית המשפחתית, שחנתה בחניון האחורי של הבניין, התנפל עליה החשוד, בעל רקע קודם בעבירות רכוש, שניסה לשדוד את מכונית הפג'ו 405 של המשפחה.

לטענת המשטרה, גנב הרכב אילץ את עמרם לעבור למושב שליד הנהג, וניסה להימלט מהמקום. עמרם החלה להשתולל, לצעוק ולנסות לברוח, וכדי להשתיקה דקר אותה החשוד בצווארה ונמלט מהמקום כשהיא מוטלת פצועה במושב שלידו. במשטרה חושדים כי כנראה מתוך בלבול, לא הצליח החשוד למצוא את הדרך לקלקיליה, והגיע לפרדסים שליד רמת-אביב – שם ניסה, על פי החשד, להצית את המכונית וברח, כשהוא משאיר את עמרם במכונית.

בבוקר למחרת הצליח מסוק משטרתי לאתר את כלי הרכב, ושוטרים שהגיעו למקום מצאו את עמרם יושבת במושב הקדמי, לאחר שאיבדה דם במשך כל הלילה. כל ניסיונות ההחייאה של צוותי מד"א לא צלחו, ורופא נאלץ לקבוע את מותה.


זירת הרצח. (צילום: משה מזלטוק, לשכת דוברות משטרת ת"א)

התפתחות בחקירה בזכות טביעות האצבע

תחילה לא הצליחה המשטרה למצוא קצה חוט שיוביל לפענוח הרצח. אולם טביעות אצבעות שנלקחו מכלי הרכב הובילו לאיתור החשוד, שכבר ביצע בעבר עבירות דומות של גניבת כלי רכב בתחומי ישראל . בעקבות ההתפתחות בחקירה נעצר החשוד ביום ראשון, בסיוע יחידת המסתערבים של איו"ש, ואתמול הודה במעשה ושיחזר את הרצח לעיני השוטרים.

סגן-ניצב אבי ניומן, קצין חקירות מודיעין של מרחב ירקון, סיפר כי במהלך ניסיונותיה של עמרם לברוח אמר לה החשוד כי הוא אינו רוצה לפגוע בה, ובכוונתו אך ורק לגנוב את המכונית המשפחתית. החשוד סיפר עוד כי הבטיח להשליך את
עמרם מהמכונית ברגע שיצליח לצאת מהאזור. "מדובר בגנב רכב, שכל מטרתו היתה המכונית", אמר סנ"צ נוימן. "הגניבה הסתבכה והפכה לחטיפה ורצח. הוא הסתבך עם ענבל, שנאבקה בו והמאבק הזה עלה לה בחייה".

מפקד מחוז תל אביב, ניצב דוד צור, אמר כי מדובר בחקירה מסועפת, שבה לקחו חלק לצד המשטרה גורמים רבים, בהם השב"כ ויחידת המסתערבים של מג"ב איו"ש. "לשב"כ היה חלק מרכזי. בלעדיהם לא היינו שמים יד על החשוד", אמר צור. רפ"ק דודי בר, שעמד בראש צוות החקירה, ציין כי "מדובר ברצח על רקע פלילי, למרות שהחשוד קיים מגעים עם גורמי טרור.

ארגון נפגעי הטרור קרא למדינה להגדיר הרצח כלאומני

מפקד מרחב תל אביב במשטרה, תנ"צ חגי דותן, התייחס היום לביקורת שהושמעה בנושא טיפול המשטרה בעניינה של עמרם. "בעקבות האירוע אנחנו רוצים להרחיב את שיקול הדעת עד לאחרון השוטרים", אמר דותן. "גם שוטרים שיושבים ביומן הם חוליה חשובה מאוד. יש נהלים וכללים במשטרת ישראל אבל אנחנו רוצים ומצפים שיהיה גם שכל ישר ויופעל שיקול דעת עד אחרון השוטרים".

מארגון נפגעי הטרור, 'אלמגור' נמסר כי ענבל עמרם היא קורבן טרור וכי הארגון יפעל בדרכים משפטיות וציבוריות כדי שהמדינה תכיר בה כנרצחת על רקע לאומני. מאיר אינדור, ראש הארגון, אמר כי "הפשיעה הערבית מעורבת במניעים לאומניים וגורמת לקלות בלתי נסבלת שבה הערבים רוצחים את קורבנותיהם". הוא הוסיף כי מדינת ישראל צריכה לעשות חשבון נפש על כך שבמחדלה גרמה לגסיסתה של הצעירה במשך שעות ארוכות, ואמר כי הארגון יעזור למשפחה לתבוע את אנשי במשטרה.