מטה נפגעי הטרור: התחלנו את תהליך הגשת תביעות נגד ערפת ומחבליו

מטה נפגעי הטרור: התחלנו את תהליך הגשת תביעות נגד ערפת ומחבליו

על רקע פיגוע הקשה שהיה אתמול בירושלים נודע כי מטה נפגעי הטרור שיגר שני פרקליטים לצרפת לפגישה עם צוות עורכי דין דוברי צרפתית כדי להתחיל את תהליך גיבוש התביעה הייצוגית של המטה נגד ערפאת, נגד ראשי אש"ף, ונגד ראשי הרש"פ, וביניהם מרואן ברגותי וראזי ג'יבלי (מפקד המשטרה הפלשתינית), מוחמד דחלאן וג'יבריל רג'וב. גם נביל שעת ייכלל בתביעה, כמי שעסק בעבר במימון פעו

ערוץ 7

2001-08-10

על רקע פיגוע הקשה שהיה אתמול בירושלים נודע כי מטה נפגעי הטרור שיגר שני פרקליטים לצרפת לפגישה עם צוות עורכי דין דוברי צרפתית כדי להתחיל את תהליך גיבוש התביעה הייצוגית של המטה נגד ערפאת, נגד ראשי אש"ף, ונגד ראשי הרש"פ, וביניהם מרואן ברגותי וראזי ג'יבלי (מפקד המשטרה הפלשתינית), מוחמד דחלאן וג'יבריל רג'וב. גם נביל שעת ייכלל בתביעה, כמי שעסק בעבר במימון פעולות הטרור.

שני עורכי הדין הם עו"ד יעקב רובין, מבכירי הפרקליטים בישראל, ומי שהיה ראש לשכת עורכי הדין בישראל, ועו"ד יהודית שחור, אם שכולה שהחליטה ללמוד משפטים אחרי שבנה נרצח, כדי להיאבק מאבק משפטי נגד הטרור. לאחרונה הוסמכה שחור כעורכת דין.

בצרפת מתוכננת למשלחת פגישה עם שורה של עורכי דין, וביניהם עו"ד ויליאם גולנדל, הידוע בפעילותו למען זכויות האדם בצרפת, וכבעל ניסיון בתביעות משפטיות מסוג זה.

לדברי מאיר אינדור, יו"ר המטה, לכתבת ערוץ 7 רותי אברהם התביעה תהיה בשני מישורים. תביעה ייצוגית על ביצוע פשעי מלחמה והפרת זכויות האדם, והתביעה של כל משפחה נפגעת טרור באופן אישי.

אינדור הסביר כי כשדובר בהאשמתו של אריאל שרון בעניין פרשת סברה ושתילה הזדרז בית המשפט הבלגי לקבל את התביעה הפלילית נגדו, וזאת במסגרת הרחבת החוק המאפשר להעמיד לדין פושעי מלחמה גם אם הם לא אזרחי בלגיה, וגם אם המעשה שבגינו הם מואשמים לא נעשה בבלגיה. משום כך, לדבריו, אם התקבלה התביעה נגד שרון ונקבע שהוא "אשם" בכך שלא חזה את הטבח מראש אף על פי את הטבח עשו הפלנגות הנוצריות באחיהם הפלשתינים, אין סיבה לכך שאותו בית משפט לא יקבל את התביעה שתובע מטה נפגעי הטרור את ערפאת ואנשיו על ביצוע רציחות בעצמם, ועל שיגור מפגעים באופן ישיר.

אינדור אמר עוד כי נוסף על מטרת המטה לתבוע את ערפאת ואת המחבלים שעמו, זוהי הזדמנות לנצל את ה"עליהום" המשפטי תקשורתי שנעשה לראש הממשלה שרון בבלגיה, ולערוך להם "ספין" באמצעות התביעה נגד ערפאת ונגד אש"ף.

לדברי אינדור לאחר שיתגבש צוות הפרקליטים שיטפל בהגשת התביעות ובייצוג מטה נפגעי הטרור, מתוכנן כינוס של נפגעי הטרור, ובו הם יחתמו על התצהירים לקראת התביעה הייצוגית.

אינדור הוסיף כי התביעה תוגש רק לאחר חודש אב, שבו, לפי ההלכה, אין תובעים את הגויים. בכוונת המטה לשכור מטוס שיביא את נפגעי הטרור המגישים את התביעות, בלווי תקשורתי, לבלגיה, לשם הגשת התביעות.