העברת הנשקים: "בג"ץ הפך לכלי ריק"

אבירם זינו

העברת הנשקים: "בג"ץ הפך לכלי ריק"

בג"ץ דן בעתירות שהוגשו לפני כשבוע מטעם ארגון "אלמגור", המכון המשפטי לחקר הטרור ושמעון הלוי, שביקשו למנוע העברת נשק ירדני ומצרי לכוח המאבטח את נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס. העתירה נידונה למרות שכבר הועברו 950 כלי נשק קלים מירדן לרשות, והשופטים ימסרו החלטתם במועד מאוחר יותר. עורך הדין נפתלי ורצברגר אמר לשופטים: "ישנו צפצוף גדול מאוד של הממשלה על בתי המשפט והתמונה של המחטפים חוזרת על עצמה"

Ynet

2006-06-15

בג"ץ דן הבוקר (יום ה') בעתירה נגד העברת הנשקים למשמר הנשיאות ברשות הפלסטינית. בדיון נמתחה ביקורת מצד מגישי העתירה על כך שהפרקליטות לא השהתה את העברת הנשקים, ולכן "הדיון הפך לכלי ריק". העתירה נידונה למרות שכבר הועברו 950 כלי נשק קלים מירדן לרשות, והשופטים ימסרו החלטתם במועד מאוחר יותר.

הדיון הבוקר נמשך דקות ספורות בלבד, עורכי הדין של העותרים טענו נגד התנהלות הפרקליטות בפרשה. הפרקליטות בקושי אמרה את דבריה והשופטים החליטו שתינתן החלטה בזמן הקרוב. מחוץ לכותלי בית המשפט מתנהלת משמרת מחאה של ארגון אלמגור כנגד האירועים שאירעו אמש והיום סביב בג"ץ העברת הנשקים.


הדיון הבוקר, ארך דקות ספורות (צילום: גיל יוחנן)

עורך הדין נפתלי ורצברגר אמר לשופטים בדיון כי "צריך שהמסר לציבור יהיה ברור. העברת הנשקים כבר בוצעה והדיון הופך לתיאורטי. לא מקובל שבג"ץ יהיה ככלי ריק". בצאתו מהדיון אמר עורך דין ורצברגר: "ישנו צפצוף גדול מאוד של הממשלה על בתי המשפט והתמונה שהחלה מאז תחילת כהונתו של נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק לפיה ישנם מחטפים חוזרת על עצמה. למעשה, לא נתנו לנו לטעון בעצם". לדבריו, "ביום הם שוטרים במדים ובלילה הם מבצעים פיגועים נגדנו".

מאיר אינדור, מנכ"ל ארגון אלמגור לנפגעי טרור אמר ל-ynet בצאתו מהדיון: "אנחנו עתרנו בשם אלו שנרצחו בעבר מירי הרובים שמסרנו להם ובשם אלו שייפגעו בעתיד, לצערנו מאותם רובים שכבר הועברו".

פרופ' אריאל בן דור, מומחה למשפט חוקי ודיקן הסטודנטים באוניברסיטת חיפה אמר בשיחה עם ynet כי "לנוכח הרגישות המדינית והביטחונית המיוחדת של צו הביניים, אפשר להבין את השופטת חיות על שהעדיפה שאת ההחלטה בעניין זה יקבל הרכב של שלושה שופטים. זאת למרות ששופט יחיד מוסמך לקבל או לדחות צו ביניים בבג"ץ", אמר פרופ' בן דור והוסיף "עם זאת מקביעתה כי הדיון יתקיים בדחיפות עולה כי הניחה כי העברת נשק לא תבוצע לפני קיום הדיון ובנסיבות אלו מן הראוי שהמדינה הייתה ממתינה לדיון שאכן נקבע בדחיפות להבוקר".

האם מדובר בדיון תיאורטי בלבד?

העתירות הוגשו לפני כשבוע מטעם ארגון "אלמגור", המכון המשפטי לחקר הטרור ושמעון הלוי שביקשו למנוע העברת נשק ירדני ומצרי לכוח המאבטח את נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן).

השופטת אסתר חיות, שקיבלה את עמדת המדינה בעתירה רק ביום שלישי, בחרה אמש שלא להוציא צו ביניים שימנע העברת הנשק אך קבעה דיון דחוף בהרכב של שלושה שופטים שיתקיים כבר היום בבוקר. אלא שבמקביל להליכים הללו, המדינה העבירה חלק מן הנשק מבלי להמתין להחלטה כלל. מאות כלי נשק קלים הועברו כבר מירדן אל הרשות. אנשי אבו מאזן כבר חומשו בכלי הנשק, ואף הספיקו להשתמש בהם במאבקם מול כוח החמאס.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "השופטת חיות קבעה בהחלטתה כי אין מקום להענות לבקשת העותרים ולהוציא צו ביניים למרות שהונחה בפניה ב-13 ביוני 2006 תגובת המדינה המציינת כי עד כה חלק מכלי הנשק הועברו והיום צפוי לעבור החלק האחר של כלי הנשק". הבוקר התברר כי כלי הנשק עברו לידי הרשות.

אתמול התייחס ראש הממשלה אולמרט בשיחותיו עם כתבים בפריז להחלטה על העברת הנשק, וסיפר כי עיתוי ההעברה נובע מצורך כפול – "הן להגן על חייו של אבו מאזן והן להגן במעבר קרני על אנשינו".