השר אריאל על עמוס עוז: "גורם לזילות השואה"

יונתן אוריך

השר אריאל על עמוס עוז: "גורם לזילות השואה"

תגובות חריפות נגד התבטאותו על הסופר עמוס עוז, שהשווה בין נוער הגבעות לבין ניאו-נאצים. אורי אריאל ל-nrg: "אין להשוות בין נאציזם לריסוסי גרפיטי"

NRG

2014-05-10

הסופר עמוס עוז השווה בין "נוער הגבעות" לבין ניאו-נאצים – וחולל סערה: שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, גינה את דבריו של עוז – שזכו לקיתונות של ביקורת גם מצד המשפחות השכולות.

כזכור, בשישי האחרון, באירוע שהתקיים בתל אביב לכבודו של עוז, לרגל הגיעו לגיל 75, אמר הסופר: "תג מחיר ונוער הגבעות הם כינויים מתוקים למפלצת שהגיע הזמן לקרוא לה בשמה: קבוצות ניאו נאציות עבריות. אין שום דבר בעולם שהניאו נאצים עושים והקבוצות האלה לא עושות פה למיעוטים".


"נוער הגבעות – ניאו נאצים עבריים". הסופר עמוס עוז (צילום: רענן כהן)

השר אריאל גינה את דבריו של עוז ואמר אמש (שבת) ל-nrg כי "ההשוואה של מעשי תג מחיר לקבוצות ניאו נאצים היא מקוממת וגורמת לזילות חמורה של השואה. אין שום אפשרות להשוות בין הנאציזם, שכל מהותו השמדת עמים אחרים בשם עליונות הגזע לבין ריסוסי גרפיטי וניקובי צמיגים. תג מחיר הינו פשע חמור שהשב“כ והמשטרה חייבים למגר ולהביא את מבצעיהם לדין ועד כה הם נכשלים במשימתם".

דבריו של הסופר עוררו זעם גם בקרב המשפחות השכולות. ציון סויירי, אב שכול שאיבד שלשה מבני משפחתו ופעיל מרכזי ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", אמר כי "עוז הוא האחרון שיכול להטיף מוסר בסוגיה לאחר שהלך לבקר את מרואן ברגותי – רוצח יקירי – בכלא ובפעם אחרת שלח לו ספר עם הקדשה חמה. עם כל החומרה של מעשי תג מחיר, אי אפשר להשוותם לנאציזם שרצח שישה מליון מבני עמנו ולהקדיש ספר לרוצח זה הרבה יותר חמור מלצייר ססמא על הקיר".

ב"אלמגור" יצאו נגד הגדרת "תג מחיר" כפעולת טרור. ראש פורום ההורים השכולים בארגון, הד"ר אריה בכרך, אמר כי "הפוליטיקאים הקוראים למעשי תג מחיר ’טרור‘, יוצרים זילות כלפי קרבנות הטרור שרק השבוע עמדנו לזכרם. בכך הם גם משרתים את אויבי ישראל המשווים בין שני הצדדים".

ח"כ יוני שטבון התייחס גם הוא לדברי הסופר עמוס עוז שהשווה את פורעי תג מחיר לנאצים: "עמוס עוז ממשיך בגישתו הצינית לחיים במדינת ישראל. השוואת פורעי חוק לניאו נאצים היא ליקוי מאורות אצל מי שמבקש להיות מנביאי התרבות הישראלית".

שטבון הדגיש כי "הנאצים חתומים על הרצח הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית. עמוס עוז מזנה את ערך השואה וממעיט בחומרת מעשי הנאצים".