משפחות התפרצו לעבר רה"מ באזכרה לחללי פעולות האיבה: "אתה משחרר את רוצחי ילדינו"

ניר דבורי

משפחות התפרצו לעבר רה"מ באזכרה לחללי פעולות האיבה: "אתה משחרר את רוצחי ילדינו"

כמה מבני המשפחות השכולות התפרצו בזעם וקטעו את נאום ראש הממשלה בטקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה. נתניהו: "ממשלות קיבלו את ההחלטות האלה, שהן קשות מנשוא"

חדשות 2

2014-05-05

בהר הרצל נערך בצהריים (ב') טקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה, בארץ ומחוצה לה. עם עלייתו של ראש הממשלה נתניהו לבמה, התפרצו כמה הורים שכולים לרחבה כשהם אוחזים בסרטים אדומים. אחד מהמוחים, שנפגע בפיגוע בשנת 2000, צעק: "אתה משחרר את רוצחי ילדינו". אנשי האבטחה הוציאו אותם אל מחוץ לרחבת הטקס.

לאחר שנרגעו הרוחות, החל ראש הממשלה נתניהו בנאומו, שבמהלכו אמר: "ההחלטה שהתקבלה קשה. היא מתנגשת עם ערך הצדק. המציאות המורכבת באזורנו הביאה לכך שבארבעת העשורים האחרונים מאז 1970, קיבלו ממשלות ישראל החלטות אלה שהן קשות מנשוא".


"מצדיע לגבורתכם ועמידתכם". נתניהו (צילום׃ חדשות 2)

"ידעתי שאפגוש אתכם", המשיך נתניהו. "אבל ראיתי זאת כאחריות שלי כראש ממשלת ישראל שנושא באחריות העליונה. באתי לכאן כדי לעמוד יחד עמכם ביום הזיכרון, ליקיריכם ויקירנו שנפלו. אני מצדיע לגבורתכם ועמידתכם, מאחל החלמה לפצועים, בבניין ציון וירושלים ננוחם. יהי זכרם של חללי פעולות האיבה ברוך לעד".

הבולט בין המוחים בטקס היה רמי כהן, נהג מונית שנפצע בפיגוע לפני 14 שנים, כשאדם ביקש ממנו לנסוע לכיוון המושב שורש שבהרי יהודה. בטרם הגיעו אל היעד, השתלט עליו הנוסע שהתברר כמחבל ודקר אותו קשות בכל חלקי גופו. כשחשב המחבל שכהן מת מפצעיו, הוא גנב את רכבו ונמלט. בכוחותיו האחרונים הצליח נהג המונית לזחול אל היישוב הקרוב ולהזעיק עזרה – וכך ניצלו חייו. המחבל ברח לירדן ונלכד כעבור שלוש שנים על ידי שירות הביטחון הכללי. הוא נשפט ל-22 שנים בכלא.

יו"ר ארגון אלמגור מאיר אינדור, אמר לחדשות 2 Online בתגובה על אקט המחאה, כי הוא "מבין ללבו, זה דבר טבעי. ידענו שיהיו פרובוקציות וביקשנו שלא יהיו. אבל זאת ממש לא פרובוקציה, אלא בנאדם שמוחה מלבו. מה אנחנו, משטר טוטליטרי? הוא דיבר מכאבו".


אחד מנפגעי פעולות האיבה (צילום׃ חדשות 2)

המשפחות השכולות: להקים היכל הנצחה מכובד לחללי התקפות הטרור

אחריו עלה לשאת דברים נציג המשפחות השכולות, אייבי מוזס, ששכל את אשתו עופרה, שהייתה בהיריון מתקדם ובנו טל בפיגוע בשנת 1987. הוא מתח ביקורת על כך שלנפגעי פעולות האיבה "אין אזכור רשמי, היכל הנצחה מכובד שיסמל את הכאב וההזדהות עם חללי התקפות הטרור, תינוקות, ילדים, אמהות, אבות, סבים וסבתות.

"אני תקווה שבשנה הבאה יוכל עם ישראל להתייחד עם חללי הטרור בהיכל הנצחה ראוי לזכרם. ואולי, באמת אולי, אוכל גם אני לעמוד שם ולומר לעופרה שהייתה אמורה להיות היום בת 61 ולטל בן החמש, שהיה אמור להיות היום בן 33 – עם ישראל זוכר אתכם".

מוקדם יותר, בשעה 11:00, נשמעה ברחבי הארץ צפירה בת שתי דקות לזכר הנופלים, שלאחריה נפתח טקס האזכרה לחללי מערכות ישראל בהר הרצל. ראש הממשלה נתניהו נשא דברים והתייחס לכאב המשפחות השכולות, וסיפר על כאבה האישי של משפחתו שלו בעקבות מותו של אחיו הבכור, יוני נתניהו ז"ל.

במערכת הביטחון מעריכים שיותר ממיליון וחצי בני אדם יפקדו את בתי העלמין הצבאיים ויתייחדו עם זכרם של 23,169 חללי מערכות ישראל ו-2,495 נפגעי פעולות האיבה. לשם כך, ובעקבות מזג האוויר השרבי, יחולקו לבאי החלקות הצבאיות בקבוקי מים וכן תתוגבר ההיערכות מד"א, שאנשיה נפרסו עם עשרות ניידות לרגל אירועי הזיכרון.