"הסכמה לשחרור מחבלים פרושה שטרור הוא דבר לגיטימי"

אלחנן גרונר

"הסכמה לשחרור מחבלים פרושה שטרור הוא דבר לגיטימי"

בראיון לקול היהודי תוקף מאיר אינדור מארגון אלמגור את הכוונה לשחרר מחבלים ולמסור שטחי C. לטענת אינדור משתמשת הממשלה במכבסת מילים בכדי להנמיך את ההתנגדות הציבורית למהלכים המסוכנים

הקול היהודי

2013-04-10


"שחרור מחבלים ומסירת חבלי מולדת" – נתניהו וג'ון קרי (אבי אוחיון לע"מ)

הבוקר (רביעי) סיים ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקאי, את ביקורו בישראל, שכלל מסע דילוגים בין ירושלים לרמאללה. קודם עלייתו למטוס, כינס קרי מסיבת עיתונאים בנתב"ג, בה סיכם את הביקור. "איני רוצה לומר כבר היום מה יקרה לכל פיסת קרקע אבל אנחנו צריכים לעסוק בקווי 67' ובחילופי שטחים, אבל הצדדים הם שיצטרכו לדון בדברים", אמר קרי.

בנוסף התייחס קרי למחוות עליהן הסכימה ישראל ולדרישת הערבים לשחרור האסירים וטען כי השיח התקשורתי בנושא רק מזיק. "אם ננהל את הדברים באמצעות הודעות לעיתונות, נעשה שירות רע לנושא. הכי טוב להתנהל בשקט ואחריות".

באופן רשמי שמרה ישראל על שתיקה, אך בכלי התקשורת דווח כי ראש הממשלה נתניהו החליט לאשר הקמת מבני ציבור ערביים בשטחי C וכן על שחרור מחבלים הכלואים בישראל עוד לפני הסכמי אוסלו.

"הסכנות הן בנסיון של הממשלה להרגיע את הציבור בשיטת הסלמי", אומר בשיחה עם הקול היהודי סא"ל מאיר אינדור, ראש ארגון נפגעי הטרור אלמגו"ר. "צריך קודם כל לדעת את הסיפור האמיתי. כבר שלושה חודשים שהרשות הפלסטינאית מחממת את הגזרה בזריקות אבנים. טענת הפרשנים הערבים והפרשנים הישראלים שמתודרכים ע"י הרשות היא שחימום השטח הוא בגלל שאין משא ומתן מדיני ואם אין משא ומתן מדיני אז השטח בוער".

לדבריו נעשה כאן מהלך מתוחכם. "הם אומרים, אתם רוצים שקט? תשבו איתנו למשא ומתן. זה נשמע סביר בעיני חלק מהציבור אבל לאחר מכן הם הציבו דרישות נוספות. אם אתם רוצים משא ומתן תתנו לנו שני דברים, 'דרישות צנועות'. אחד זה שחרור מחבלים והשני מסירת שטחי C".

לטענתו של אינדור מדובר במכבסת מילים הנועדה להרדים את הציבור. "איך הפכו את זה לדרישות צנועות? דרשו שישחררו "רק" את אלו שיושבים במאסר מלפני אוסלו. זה נשמע שזה בסדר כי הם כבר שנים בכלא, אבל אלא שלפני אוסלו הם המקרים החמורים", אומר אינדור. "הם לא יושבים פה סתם עשרים שנה. אלה רוצחים או סייעני רציחות או כאלה שכמעט הצליחו ואיכשהו דילגו עליהם בכל העסקאות והמחוות והם עוד בכלא".


הותיקים והמסוכנים ישוחררו? – המחבלים חוגגים בכלא אשל

לדבריו, גם בנוגע למסירת שטחי C נעשה מהלך דומה. "מכיוון שלממשלה קשה לעשות דבר כל כך בוטה, אז כדי לא להגיד שמוסרים שטחי C הם עשו מכבסת מילים ואמרו שרק יתנו אישור לבנות מבני ציבור על שטחי C. בפועל זה ביטול של מטרת ההגדרה של השטחים כשטחי C".

"שטחי C נועדו לשלוש מטרות עיקריות", הוא מסביר. "רזרבה לישובים – חייץ סטרילי שלא יוכלו לבנות לאורך כבישים עוקפים וצמוד לישובים, ושלא יוכלו לבנות באיזור קווי התפר בשרון. הרי איזור חשוף קל לתצפת עליו ולעשות בו פטרולים אבל שטח בנוי אפשר להוציא ממנו פיגועים בקלות ולחזור לתוכו".

משתחררים לסבב השני של הפיגועים

"הנתונים שמגיעים, בעיקר מוושינגטון ומהעיתונות הערבית מדברים על הסכמה לשחרר מחבלים שהם כביכול מבוגרים", אומר אינדור. "מה זה מבוגרים? כאלה בני ארבעים שעשו פיגועים בגיל עשרים ועכשיו יכולים לעשות סבב שני של פיגועים ובגיל 60 הם יארגנו את הפיגועים, הרי יש בזה מדרג", הוא מסביר את התנגדותו הנחרצת לשחרור המחבלים.

"קודם כל מבחינה מוסרית אנשים כאלה צריכה לרצות את ענשם, לפחות כמו שלהבדיל יהודים שנקמו על פיגועים, ויש כאלו מקרים ספורים, הממשלה מקפידה להשאיר אותם במאסר ולא לתת להם שחרור מוקדם.

חוץ מזה, רוצים לעשות משא ומתן? תעשו משא ומתן. מה הקשר לרוצחים? הסכמה ישראלית לשחרור מחבלים פרושה שטרור הוא דבר לגיטימי. כמה נואל זה שאנחנו צריכים לדבר על כך שלושה ימים אחרי יום השואה וכמה ימים לפני יום הזיכרון, כאשר המשפחות השכולות צריכות לדאוג האם ישחררו את רוצחי יקיריהן".


המשפחות מודאגות ביום הזיכרון – 180 קורבנות של עסקאות שחרור מחבלים בשנים האחרונות (אלמגור)

בימים האחרונים מנסים אינדור ופעילי ארגון אלמגו"ר לפעול לסיכול ה"מחווה", בעיקר באמצעות פנייה לפוליטיקאים.

"חברי הליכוד הצליחו לגרוף הרבה קולות ביהודה ושומרון, אבל חלק מהם ענו לנו תשובות לא ראויות", הוא מספר. "בניגוד אליהם הסבירו אחרים שאין להם השפעה גדולה על ראש הממשלה ושצריך לרתום את הבית היהודי ויש עתיד לפעול נגד זה".

אינדור ופעילי אלמגור פנו לח"כים מהבית היהודי שלדבריהם הבטיחו לפעול בנושא. "עכשיו צריך לראות מה יקרה כשיש פה התנגשות בין הצורך לפעול לבין התיקים שקיבלו", אומר אינדור. "נראה האם נפתלי בנט ילך עם זה באותה נחישות שהלך עם לפיד והסכים לדרישותיו שלא יהיו חרדים בממשלה".

לסיכום אומר אינדור כי הוא מאמין שהמהלך ניתן לעצירה. "אם ילכו על זה באותה נחישות – אני בטוח שלא ישחררו מחבלים ולא ימסרו שטחי C".