ראש המשלחת הפלשתינית: לישראל אין הרבה סיכויים בבית הדין

טלי ניר

ראש המשלחת הפלשתינית: לישראל אין הרבה סיכויים בבית הדין

המאבק ברחוב ייפתח בהפגנה של תומכי ישראל; הפלשתינאים יפגינו אחה"צ

הארץ

2004-02-22

האג

הדיונים על חוקיות גדר ההפרדה ייפתחו היום ב-11 בבוקר (שעון ישראל) בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג. נציגי הפלשתינאים יטענו בשלוש השעות הראשונות. את מסכת הטיעונים יפתח ראש המשלחת הפלשתינית והשגריר לאו"ם, נאסר אל קידווה.

אחריו תציג עו"ד סטפני חורי את העובדות הקשורות בהקמת הגדר. הפרופ' ג'יימס קרופורד, ראש החוג למשפט בינלאומי באוניברסיטת קיימבריג', ופרופ' רון לאו, מאוניברסיטת אוקספורד, יציגו את הטיעונים המשפטיים. אחר הצהריים ישמע בית הדין את טיעוני דרום אפריקה, אלג'יריה, ערב הסעודית ובנגלדש.

באותה העת תחל, מחוץ לארמון השלום, המערכה על דעת הקהל. מוקדם בבוקר יביאו נציגי זק"א את שלד האוטובוס מהפיגוע בקו 19 בירושלים להאג. הוא יוצב מול שערי בית הדין, כחלק מהפגנה של אלפי תומכים בעמדה הישראלית: נפגעי הטרור, נציגי זק"א, משלחות תמיכה מאירופה ויותר מאלף סטודנטים מישראל, בריטניה, צרפת, גרמניה, הולנד ופולין, שהביאה להאג הסוכנות היהודית. ארגון "נוצרים למען ישראל" יקיים צעדה שקטה בעיר, ופעיליו וסטודנטים ישאו תמונות של 927 הרוגי הפיגועים בישראל.

אחרי הצהריים יפגינו הפלשתינאים. בהפגנה ישתתפו המשלחת הדיפלומטית ובה נביל שעת וסאיב עריקאת, ח"כי חד"ש-חע"ל מוחמד ברכה, אחמד טיבי ועיסאם מחול, פלשתינאים שנפגעים מהקמת הגדר ומשלחות תמיכה מאירופה. הפלשתינאים מתכוונים להקים חומה סמלית מול בית הדין.

רוב חברי המשלחת הישראלית באו אתמול להאג, ובהם 18 נפגעי טרור. אחר הצהרים קיימו נפגעי הטרור מסיבת עיתונאים. ארנולד רוט, שאיבד את בתו מלכה בפיגוע במסעדת סבארו בירושלים, אמר שהם באו כדי להראות שיש צד שני לגדר, ושיש בו קורבנות. הישראלים עסקו בשעות אחר הצהריים בתיאומים אחרונים להפגנות היום, ובחלוקה של הכוחות לאזורי הפעילות. בערב קיימה המשלחת הישראלית ארוחה משותפת.

הפעילות הפלשתינית בהאג התמקדה אתמול בהסברה לעיתונאים זרים. הגיאוגרף ההולנדי, יאנג גה יונג, שחקר מטעמם את תוואי הגדר הציג את מפות האזור והסביר היכן בדיוק עוברת הגדר ומה השלכותיה. לדבריו, הגדר אינה פתרון לבעיה, כי צריך גבול נורמלי בין מדינות. אבל אם ישראל רוצה גדר, עליה לבנותה על הקו הירוק.

חברי המשלחת הפלשתינית העניקו ראיונות לתקשורת והקפידו לגנות בחריפות את הפיגוע בירושלים. השגריר לאו"ם, אל קידווה, אמר כי הוא מקווה שבית הדין יגיב באופן חיובי להחלטת האו"ם, ויגבש חוות דעת על ההשלכות המשפטיות של בניית הגדר. לדבריו, ישראל יודעת שהיא מפירה חוק ואין לה סיכויים רבים בבית הדין.

עו"ד מוחמד דאחלה, מצוות המשפטנים הפלשתיני, מאמין כי לפלשתינאים יש סיכוי להשיג, בפעם הראשונה בהיסטוריה, קביעה של טריבונל משפטי בינלאומי, שהשטחים הם שטח כבוש, ושחלים עליהם החוקים הרלוונטיים לשטח כזה. דאחלה התייחס גם לשינוי תוואי הגדר על ידי ישראל, ואמר שזהו גימיק מתוזמן היטב. "ישראל בחרה את העיתוי הזה כדי להוציא את הרוח מהמפרשים של בית הדין", אמר. "היא מנסה להוכיח שזאת גדר זמנית שניתן להזיזה בכל רגע. אבל מדובר בשינוי קוסמטי של התוואי ובית הדין יראה את התמונה בכללותה: שישראל מחרימה שטחים פלשתיניים ומשאירה להם רק 45% מהגדה. מה ששרון רוצה, הוא לכלוא את הפלשתינאים במדינה בגודל זה".


אבי אוחיון, שאיבד אשה ושני ילדים בפיגוע במצר, אתמול בהאג, ליד קיר עם תמונות הרוגי הפיגועים