ארגון נפגעי הטרור: חמאס מרוויח מהצעדה

ארגון נפגעי הטרור: חמאס מרוויח מהצעדה

בעקבות צעדת שליט, חוזר לכותרות הדיון הציבורי סביב אישור עסקת חילופי האסירים עם חמאס. בראיון לערוץ החדשות טוען יו"ר הארגון לנפגעי טרור "אלמגור": "השקט כעת הוא כתוצאה מכך שהרוצחים הגדולים נמצאים בכלא. האם אנחנו מתגעגעים בחזרה לפיגועים?". צפו בראיון עמו שנערך בערוץ החדשות

חדשות 2

2010-06-27

צעדת שליט והסיקור הנרחב שהיא מקבלת בכלי התקשורת מעלה מחדש את הדיון הציבורי סביב המחיר שמוכנה מדינת ישראל לשלם תמורת שחרורו של גלעד שליט. במקביל לצעדה נציגי ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" קוראים היום לסרב לעסקה וטוענים: "אנחנו לא רוצים עוד אלמנות ועוד יתומים".

בשיחה עם ערוץ החדשות טען יו"ר אלמגור, מאיר אינדור, כי הצעדה הזאת לא תשנה דבר. "בואו לא נתבלבל, הצעדה הזאת היא למען שחרור מחבלים, זאת האג'נדה שהם מובילים", אמר אינדור והוסיף "היא מתקבלת באהבה רבה במקום אחד – אצל החמאס".

"המספר 450 הוא נורא ואיום", טוען אינדור בהתייחסו למספר האסירים שאותם מבקש החמאס לשחרר תמורת שליט. "לא רק אני חושב את זה, אלא גם ראש השב"כ דיסקין". לדבריו נציגי החמאס ממשיכים להתעקש על מספר האסירים שישוחררו ועל פרטי העסקה, וללא ספק מדובר בהבדל בין נזק חמור, חמור מאוד ואף אסטרטגי, שאליו יכולה להוביל העסקה.

"אנחנו לא אנשים רעים"


צועדים למען גלעד, מצפה הילה, הבוקר (צילום׃ עזרי עמרם, חדשות 2)

"מדובר על רבי מחבלים, ה'מאכערים' של הטרור", אומר אינדור. "השקט כעת הוא כתוצאה מכך שהמאכערים והרוצחים נמצאים בכלא, האם אנחנו מתגעגעים בחזרה לפיגועים?" שאל אינדור.

"האלטרנטיבה היא להיות קשוחים עם החמאס, לא להיכנע להם ולחשוב קדימה, לא רק על החייל", מסביר יו"ר אלמגור. "מבחינתי חיילים יוצאים לצבא בידיעה שהם עלולים להיהרג להיפצע או ליפול בשבי", הוא מוסיף. "אנחנו בארגון אלמגור איננו אנשים רעים, אנחנו פשוט לא רוצים עוד אלמנות ויתומים".

נתניהו: "לבי עם גלעד"

כ-10,000 צועדים, בראשם בני משפחת שליט, יצאו הבוקר מצפון הארץ לעבר ירושלים לצעדת הענק שמטרתה – לקרוא ולדרוש את החזרתו המיידית של החייל החטוף גלעד שליט משבי החמאס. בשעות הצהריים הגיעו הצועדים אל קיבוץ כברי למנוחה, שם נערך טקס קצר בהשתתפות תלמידי בית הספר בו למד גלעד. הצעדה למען שליט מועברת בשידור חי ומיוחד בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

ראש הממשלה חיזק הבוקר את משפחת שליט ואת הצועדים. "לבי ולבנו עם גלעד שליט ועם משפחתו", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה וקרא לעולם להגביר את המאמצים לשחרור שליט. נתניהו אף צלצל הבוקר לשליט והזמין אותו להגיע לפגישה בלשכתו בירושלים.

לפני היציאה למסע נשא דברים נועם שליט, אביו של גלעד, בפני הצועדים הרבים. "בפרפראזה על דברי המשורר, פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהעם איתו – ומתחיל ללכת", אמר שליט, "בהבדל אחד קטן – זה לא פתאום. חיכינו 4 שנים ארוכות, גלעד חיכה 4 שנים ארוכות והוא עדיין מחכה למפקדיו, לאלו ששלחו אותו, לראש הממשלה, לשר הביטחון – אבל הם לא עונים".

"במקום זאת, הוא שומע – בעצם אנחנו שומעים כי אני לא בטוח שהוא יכול לשמוע – תירוצים למכביר, על קווים אדומים, על מחירים, על כושר הרתעה, על כישלונות מודיעיניים. אבל היחיד שמשלם את המחיר על כל אלה – הוא גלעד עצמו. אף אחד לא מתנדב לשלם איתו את המחיר", הוסיף שליט. "הוא משלם בזכויות האדם הכי בסיסיות שלו, אפילו לחיות מחמד יש תנאי כליאה טובים יותר".

לדברי אביו של החייל החטוף, "הדיון על חייו של חייל צה"ל הפך לצערי מדיון על ערכים ואתוס, לסחר מכר של מכולת. לכן אנחנו אומרים היום: לא נחכה יותר, לא נמתין יותר. אנו משפחתו של גלעד, חבריו והפעילים הנאמנים, ועשרות אלפי התומכים בכל רחבי הארץ, יוצאים למסע גדול לעבר ביתו של ראש הממשלה נתניהו, מסע שיביא עוד ועוד תומכים כדי שבממשלת ישראל יבינו שצריך לסיים את הסאגה הזו".

"אנחנו נחזור הביתה רק עם גלעד"

לסיום יצא שליט בקריאה ואמר "אני קורא לכל תושבי הארץ – כל מי שחושב שארבע שנים הן הרבה יותר מדי זמן, להצטרף אלינו ולהביע את מחאתו ברגליים. אנחנו יוצאים למסע היום שסופו מי ישורנו – אבל אנחנו נחזור הביתה רק עם גלעד".

יואל שליט, אחיו של החייל החטוף הצועד עם הוריו ואחותו הדס בראש צעדת ההמונים, סיפר לכתב חדשות 2 כי הוא "מתרגש מאד ממספר הצועדים שהגיעו", והוסיף: "אני רוצה להזכיר לראש הממשלה נתניהו שחייו של גלעד בידיים שלו". אחד הצועדים הוסיף: "שגלעד לא יהפוך לגל-עד".

הצעדה יצאה לדרך מבית משפחת שליט במצפה הילה ותגיע בצהריים לקיבוץ כברי. עד הערב יגיעו הצועדים לנהריה וילונו בכפר מסריק. ביום שני יעברו הצועדים בעכו ובקריות, ויסיימו את הלילה בקרית מוצקין . ביום השלישי של הצעדה יגיעו ליגור וביום רביעי יעברו את זכרון יעקב. אחד הצועדים הסביר לחדשות 2 את החלטתו לעזוב הכל ולהגיע לצעדה: "נעשה הכל כדי שגלעד לא יהפוך לגל-עֵד".

ביום חמישי יילכו הצועדים לכיוון חדרה ובשישי יעברו את נתניה עד שיעשו את השבת מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה ובמוצאי שבת יגיעו לרעננה. ביומו הראשון של השבוע השני לצעידה, יעברו בהרצליה. ביום התשיעי יגיעו לתל אביב וביום העשירי יגיעו לגבעת ברנר.

ביום רביעי 7 ביולי יגיעו ללטרון ולשער הגיא וביום חמישי, ה-8 ביולי, הם צפויים להגיע לאוהל המחאה מול בית ראש הממשלה, שם הם מתכוונים לשהות – עד שגלעד שליט ישוחרר.