"למנות רמטכ"ל שיחזיר האמון הציבורי"

מיה בנגל

מאיר סוויסה; אורי יבלונקה

"למנות רמטכ"ל שיחזיר האמון הציבורי"

רה"מ נועד אמש עם ראשי ממשלה ושרי ביטחון לשעבר, בניסיון להכריע בדבר הרמטכ"ל הבא. הורים ששכלו את בניהם בלבנון ביקשו מהמועמדים לתפקיד: "אל תתמנו על-ידי אולמרט ופרץ"

NRG

2007-01-18

סבב ההתייעצויות הנרחב שקיים אמש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנוגע לבחירת הרמטכ"ל הבא, נחתם בפגישות עם השר בנימין בן-אליעזר ועם ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק. לבן-אליעזר, היה חשוב לציין בפני ראש הממשלה כי המצב הביטחוני מחייב מינויו של רמטכ"ל שיוכל להחזיר את אמון הציבור, אך הרגיע כי המתמודדים הקיימים עונים על ההגדרה.

במהלך הפגישה עם אולמרט אמר בן-אליעזר כי יש למנות רמטכ"ל לאלתר, וכי המצב הביטחוני והאיומים העתידיים על ישראל מחייבים מינוי של רמטכ"ל שיוכל להחזיר לצה"ל את כושר ההתרעה. עוד ציין השר כי "ההתמודדות לתפקיד היא בין אנשים מצוינים וטובים". לפניו דן אולמרט גם עם שר התחבורה והרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז.

בינתיים, החליטו הורים שכולים שאיבדו את בניהם במלחמת לבנון השנייה, להביע את דעתם בנוגע למינוי ולהפנות בקשה נוקבת אל המועמדים לתפקיד. "אל תסכימו להתמנות על-ידי אנשים שאינם מתאימים לקבל החלטה זו", קראו ההורים בהתייחסם לראש הממשלה ולשר הביטחון.

במכתב מרגש שהפנו אל שלושת המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל הבא, האלוף במיל' גבי אשכנזי,
האלוף בני גנץ והאלוף משה קפלינסקי, סיפרו ההורים השכולים על הימים הקשים שעוברים עליהם, ועל התחושה כי "הערכים עליהם חונכו הבנים נרמסים ברגל גסה".

"אהוד אולמרט ועמיר פרץ – זוג מנהיגים שהפכו את חיינו וחיי האומה כולה לטרגדיה מתמשכת, מסרבים בעזות מצח ובחוסר חמלה משווע לפטור אותנו מנוכחותם, והרי סבלנו די", פירטו ההורים ששכלו את בניהם בלבנון במכתב ששיגרו היום. "דווקא כעת הם מתיימרים למנות את הרמטכ"ל הבא, אותו רמטכ"ל שהם יודעים שיכול להעיד נגדם באותה ועדת החקירה".

"פרץ לא יעכב את ההחלטה"

עוד כתבו ההורים: "ראש הממשלה ושר הביטחון נכשלו כבר פעם אחת יותר מדי, אתה ראוי להתמנות על-ידי אנשים הראויים לכך. בין אם יתמנה כעת מ"מ זמני לרמטכ"ל, בין אם תבחר אותם ועדת מומחים, ובין אם לכל הפחות נמתין עד שיתבררו תוצאות הביניים של ועדת החקירה בעוד כמה ימים – אנו מבקשים ממך לגלות את הרגישות לקריאה העולה מתוך העם בישראל ולא להסכים להתמנות על-ידי אנשים שאינם מתאימים, בלשון המעטה, לקבל החלטה מסוג זה".

את דבריהם חתמו בבקשה אל מי שעתיד להיקרא לדגל: "אנא, היה נקודת האור בחושך הזה – אל תסכים לכך".

מוקדם יותר אתמול ציין גורם בטחוני כי אין בכוונתו של שר הביטחון, עמיר פרץ, לעכב את ההחלטה בדבר בחירת הרמטכ"ל הבא של מדינת ישראל. לדברי הגורם, פרץ יודיע בתוך ימים ספורים מי מבין המועמדים יזכה להמלצתו, ויעביר ההמלצה לאישור ממשלת ישראל.

בנוגע למינוי מחליפו של חלוץ, נמסר אתמול כי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אינו סבור שיש מניעה לכך שראש הממשלה ושר הביטחון יהיו מעורבים במינוי הרמטכ"ל החדש. את התשובה מסר עוזרו של מזוז, בתגובה לפנייתו של ארגון נפגעי הטרור, אלמגו"ר, בדרישה להורות לשניים שלא להתחיל בהליכי מינוי עד לפרסום המלצות ועדת וינוגרד. במכתב מודגש כי הרמטכ"ל מתמנה על ידי הממשלה כולה ומינויו אף כפוף לאישור הוועדה המייעצת לעניין מינויים בכירים, בראשות שופט בית המשפט העליון יעקב טירקל.

יום של התייעצויות

אתמול התקיים רצף התייעצויות על זהות הרמטכ"ל הבא. בשעות הצהריים נפגש ראש הממשלה עם יו"ר האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו. מוקדם יותר בבוקר נפגש אולמרט עם המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, ואילו שר הביטחון פרץ, נפגש הבוקר עם הרמטכ"ל לשעבר דן שומרון. הרמטכ"ל לשעבר התבקש להמליץ לפרץ על מועמד להחליף את חלוץ.

כבר שלשום פתח אולמרט את סבב ההתייעצויות בפגישה שערך עם הרמטכ"ל הפורש, רב-אלוף דן חלוץ. ביום ראשון ייפגש ראש הממשלה עם ראשי המטה הכללי לשעבר – משה (בוגי) יעלון, דן שומרון ואמנון ליפקין-שחק. ביום שני הוא יפגוש את שרת החוץ ציפי לבני ואת יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, צחי הנגבי.