שרון לנפגעת טרור: "אין שום רוצח בין המשוחררים"

אילן מרסיאנו; פליקס פריש

שרון לנפגעת טרור: "אין שום רוצח בין המשוחררים"

ראש הממשלה הגיב לשאלתה של נפגעת טרור, שפנתה אליו בכנסת. "נושא האסירים הוא בעיה ציבורית מעיקה לפלסטינים", אמר בוועדת החוץ והביטחון. שירות בתי הסוהר פירסם הבוקר, 48 שעות לפני השיחרור, את רשימת האסירים הפלסטינים. ערפאת הגיב: "הישראלים צוחקים מאיתנו". בג"ץ דחה עתירה נגד השיחרור

Ynet

2003-08-04

ראש הממשלה, אריאל שרון, הגיב היום (ב') לראשונה בנושא רשימת האסירים הפלסטינים המיועדים לשיחרור מחרתיים, שהתפרסמה הבוקר.

בצאתו של ראש הממשלה מדיון בוועדת חוץ וביטחון, ניגשה אליו יהודית דסברג, תושבת אלון שבות, שבתה וחתנה, אפי וירון אונגר ז"ל, נהרגו לפני שבע שנים בפיגוע ליד כפר מנחם. "מר שרון, איך אתה יכול לשחרר כל כך הרבה רוצחים לחופשי?" שאלה דסברג בהתרסה.

ראש הממשלה שרון הופתע, אולם עצר והשיב לה: "אין שום רוצח בין המשוחררים. ההחלטה שקיבלתי נכונה". לאחר מכן המשיך ראש הממשלה בדרכו. דסברג אמרה ל-ynet: "מדובר ברוצחים פוטנציאליים, ומי יודע כמה קורבנות יעלה לנו שחרור האסירים הזה. שאלתי את ראש הממשלה שאלה זו – והוא העדיף ללכת". שר הביטחון שאול מופז הבהיר הבוקר כי העברת הערים לפלסטינים לא תתבצע עד שילכדו את מבצעי הפיגוע אמש – וגם שיחרור האסירים לא יימשך.

גם בישיבת ועדת החוץ והביטחון נשאל שרון על נושא האסירים. ח"כ יחיאל חזן מהליכוד הקשה: "האם יש כעת היגיון בשחרור אסירים?" שרון השיב: "יש עניין להתקדם בתהליך. אני בעד לעשות את הניסיון. לפלסטינים יש בעיה ציבורית מעיקה, שהיא בעיית האסירים, ואנחנו נעשה ניסיון אמיתי להגיע להסדר. הפתרון יהיה בשלבים, ובמידה ולא יתפתח כפי שאנו רוצים, תמיד נוכל לעצור".

עוד גילה ראש הממשלה כי הפלסטינים עושים מאמצים לייצר רקטות קסאם בגדה. יו"ר הוועדה, ח"כ יובל שטייניץ, הזהיר כי תוך מספר חודשים "יהיה איום רקטות קסאם על ירושלים, תל-אביב ומישור החוף".

בג"ץ דחה אחר הצהריים את עתירתו של ארגון נפגעי הטרור נגד השיחרור. השופטים ציינו בהחלטה כי הם מקבלים את טענת המדינה לפיה "אין מפגעים ברשימה". הם הבהירו כי הם גם מקבלים את הצהרת מזכיר הממשלה, לפיה ניתן לברר פרטים על האסירים במוקד טלפוני.

ואילו יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הגיב לראשונה על השיחרור ואמר כי מדובר בשיחרור שאינו מספק את הפלסטינים: "הם אומרים שישחררו 400, ואז הם מסתובבים ואוסרים 800. מה זה פה, רמאות?" אמר ערפאת לעיתונאים במוקטעה ברמאללה. "הם צוחקים מאיתנו. האם זהו יישום מפת הדרכים?"

הרשימה המלאה התפרסמה הבוקר

קודם לכן הבוקר התפרסמה רשימת 443 האסירים הפלסטינים שישוחררו ביום רביעי:

הרשימות כוללות את שמותיהם של האסירים ומספרי תעודות הזהות שלהם. ברשימת האסירים שנשפטו נכתב גם בשל מה הם "ישבו" בכלא וכן את גזר דינם שנקבע. כמו כן מופיע בית המשפט שבו נשפט האסיר. מרבית האסירים יושבים בכלא על אישומים כגון ידוי אבנים ובקבוקי תבערה וחברות בארגונים שהוצאו מחוץ לחוק.

מי שאינם יודעים עדיין על הרשימה הם האסירים המשוחררים עצמם: צה"ל נמנע מלפרסם את רשימת השמות בתוך בתי הכלא הצבאיים. נציגי האסירים יקבלו את שמות המשוחררים מחרתיים בבוקר, שעות אחדות לפני השחרור. בצה"ל מאמינים עם זאת, כי המועמדים לשיחרור יצליחו לגלות את הצפוי להם באמצעות הטלפונים הסלולריים המוחבאים בבתי הכלא הצבאיים.

ד"ר מחמוד א-זהאר, מראשי החמאס, אמר ל-ynet בעקבות פרסום הרשימה כי "השחרור המתוכנן הוא תרגיל פוליטי ותעמולתי ובראש ובראשונה זוהי הפרה של ההודנה – הפרה שניקח בחשבון כאשר נעשה יחד עם הפלגים הנוספים הערכת מצב של ההודנה". לדבריו, "בחמאס הזהרנו מהמשחקים האלה של ישראל והבהרנו שמדובר בתרגיל תעמולתי שנועד לדעת הקהל בעולם ואין לא כל ערך. העם הפלסטיני לא יתייאש ולא יישבר והוא מוכן להמשיך להילחם עד לסילוקו של הכיבוש".

ארגון "בצלם" פרסם הודעה ובה קרא לממשלה לשחרר לאלתר את כל העצירים המנהליים המוחזקים בישראל, או, במקרים בהם קיימות ראיות נגדם – להעמידם למשפט הוגן.

מספר המשתחררים קטן מכפי שפורסם במהלך נסיעתו של שרון לוושינגטון – אז דובר על 540 אסירים. בין המועמדים לשחרור כ-190 אסירים ביטחוניים, כ-160 אסירים מנהליים וכ-90 אסירים המוגדרים פליליים. בין המשוחררים גם אסירים מארגוני הסירוב האיסלאמיים – החמאס והג'יהאד האיסלאמי.

האסירים יועברו מחרתיים באוטובוסים מישראל לשטח הרשות הפלסטינית, ללא אזיקים על ידיהם, ושם יתקבלו על-ידי נציג רשמי מטעם הרשות. לאחר מכן ייפגשו עם בני משפחותיהם הממתינים להם.