"הנשיא מבין כאבנו, אך יחתום על חנינת קונטאר"

רונן מדזיני; שרון רופא-אופיר

"הנשיא מבין כאבנו, אך יחתום על חנינת קונטאר"

הנשיא פרס נפגש עם בני משפחות הרן ושחר אחר הצהריים והודיע להם כי בכוונתו לחון את סמיר קונטאר במסגרת העסקה לשחרור אלדד רגב ואהוד גולדווסר. רוני קרן: מקווים שהפרשה תסתיים, אך אנחנו נמשיך לסבול. רונן שחר: הנשיא אמר שהוא קרוע מבפנים, אבל הכל היה מכור מראש. חבל שבאנו לפגישה

Ynet

2008-07-15

רגע לפני שיחתום על חנינת קונטאר, נפגש נשיא המדינה, שמעון פרס, עם בני משפחות הרן ושחר – ששכלו את יקיריהם בפיגוע בנהריה ב-1979. רוני קרן, אחיו של דני הרן שנרצח יחד עם בנותיו עינת ויעל, אישר בתום הפגישה כי "הנשיא יחתום על חנינתו של קונטאר בצער רב".

"הבענו את כאבנו בפני הנשיא. המחיר הוא יקר מאוד עבור המשפחה, סבלנו לא הסתיים. הנשיא הבין את הכאב ויהיה לו הרבה יותר קשה לחתום על השחרור. הוא יעשה זאת אך בצער רב", הוסיף הרן וציין: "במשך כל השנים לא רצינו לערב את רגשותינו. ההחלטה צריכה להיות מדינית ולא רגשית. אנו משתתפים בצער משפחות השבויים, מבינים ללבם ומקווים שהם מבינים אותנו. אנחנו מקווים שמצדם הפרשה תסתיים, אנחנו מצדנו נמשיך לסבול".


המשפחות מדברות לאחר הפגישה עם הנשיא (צילום: אלי מנדלבאום)

נינה קרן, שבנה ונכדותיה נרצחו על-יד קונטאר, אמרה ל-ynet לפני כניסתה לפגישה עם פרס: "אני לא יכולה להפסיק לבכות. אני בהלם מוחלט. אף פעם לא חשבתי שיתנו לו לצאת. כל פעם אמרו לי שאנשים עם דם על הידיים לא ישוחררו. זה בגלל שלא עשיתי רעש בחודש האחרון. אחרים עשו רעש, וקיבלו את רצונם. עכשיו שקונטאר יחזור ללבנון, אנשים בארץ לא יידעו על מעשה ההרג".

לאחר מכן, נפגש פרס עם משפחת השוטר אליהו שחר, שנרצח אף הוא בפיגוע בנהריה. רונן שחר, אחיו של אליהו, היה נזעם בצאתו מהפגישה: "היה קשה לנשיא להסתכל לי בעיניים. הוא אמר שקשה לו והוא קרוע, אך הכל היה מכור מראש, הכל היה ידוע מראש. הוציאו את הגופות וברור ששום דבר לא היה יכול לעצור את זה. לא היינו צריכים לבוא לפה בכלל".


משפחת קרן בכניסתה לפגישה (צילום: גיל יוחנן)

בהתייחס לתחושותיו האישיות, סיפר שחר: "כבר 30 שנה שאני חי חיים לא טובים, בגלל שאח שלי נרצח. כואב לי לדעת שהוא (סמיר קונטאר) עומד לחזור הביתה ולחיות חיים של מלך".

בתוך כך, אישר בית המשפט המחוזי בנצרת את שחרורם של שלושה אנשי חיזבאללה – מחמד סרור, חוסין סלימאן ומאהר כוראני – במסגרת העסקה לשחרור אלדד רגב ואהוד גולדווסר. שחרורו של איש חיזבאללה נוסף וכן של קונטאר, הזקוקים לחנינה, הועברו לטיפולו של הנשיא.


שלושת אנשי חיזבאללה (צילום ארכיון: חגי אהרון)

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט יצחק כהן, נעתר לבקשת פרקליטות מחוז הצפון והורה לשחרר את שלושת אנשי חיזבאללה העצורים עד תום ההליכים כנגדם. נגד השלושה מתנהל משפט בגין מעורבות בפעולות טרור, לאחר שנעצרו כשבוע לאחר תחילת מלחמת לבנון השנייה.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לשחרר את העצורים עד תום ההליכים, כדי להעבירם לידי הצלב האדום.

בבקשה נאמר כי "ביצוע העסקה צפוי להערך במהלך מורכב ורב שלבי, ומטבע הדברים יכול להדחות, להתעכב או להיעצר מסיבות שונות בכל שלב. רק אם יתקיימו כל התנאים לביצוע העסקה, והדבר יאושר על ידי נציג ראש הממשלה לטיפול בהשבת חיילי צה"ל החטופים, עופר דקל, יועברו המשיבים לידי נציגי הצלב האדום בלבנון".

יו"ר ארגון "אלמגור" לנפגעי טרור, מאיר אינדור, התייחס להחלטת החנינה ואמר כי "ממשלת ישראל נתנה אור ירוק להמשך גל החטיפות. אין לנו ספק שדרך זו תוביל להרג נוסף וחטופים רבים.

"יש לנו 180 עדים דוממים שנמצאים בקבר, כתוצאה של מחבלים משוחררים. הלקח היה צריך להילמד, אך ממשלת ישראל לא למדה מעסקת ג'יבריל אשר הביאה לניצחון חיזבאללה", הוסיף.