תמו דיוני השביעייה; עמדת ישראל תועבר לחמאס

אטילה שומפלבי; אביעד גליקמן

תמו דיוני השביעייה; עמדת ישראל תועבר לחמאס

גורם המקורב למשא ומתן על שחרור גלעד שליט אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי עמדת ישראל הועברה לידי המתווך הגרמני, שיעביר אותה לחמאס. לשכת נתניהו מסרה כי השרים הנחו את צוות המו"מ לגבי המשך המאמצים להשבת החייל החטוף

Ynet

2009-12-22

שעות ארוכות הם ישבו בחדר , כשהסוגייה שמסעירה את כל המדינה כבר שלוש שנים וחצי עדיין מונחת על הכף: האם לשחרר את גלעד שליט תמורת רבי המרצחים, ולאילו תנאים להסכים? כחצי שעה לאחר חצות הודיעה הלילה (יום ג') לשכת ראש הממשלה, כי השרים "הנחו את צוות המשא ומתן לגבי המשך המאמץ להשבתו של גלעד שליט הביתה בריא ושלם". גורם המקורב למו"מ אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי תשובת ישראל הועברה למתווך הגרמני, ותגיע לחמאס במהלך היום.

בלשכת ראש הממשלה ממשיכים באיפול הכבד שהוטל על הפרטים מדיוני השביעייה. עם זאת, גורמים יודעי דבר אמרו אמש כי בירושלים מעוניינים שלא לשחרר לשטחי הגדה רוצחים כבדים – ורוצים כי אלה יגורשו לעזה או למדינות זרות. עמדה זאת, שנתמכת בידי כמה מהשרים וראש השב"כ, נובעת מחשש אמיתי שאותם בכירים ישקמו את תשתית הטרור והתשתית הפוליטית של חמאס בגדה ויחדשו את המאבק המזוין והפיגועים נגד אזרחי ישראל, המתנחלים והרשות הפלסטינית.

לאחר ששמעו השרים סקירה מפי הגורמים המקצועיים במערכת הביטחון, החלו השרים להציג את עמדותיהם ואת הסתייגויותיהם לגבי העסקה – והורו להמשיך במו"מ. אביו של החייל החטוף, נועם שליט, אמר בתגובה לעיתונאים במקום כי "אין דרמה". יו"ר מטה המאבק, שמשון ליבמן, אמר כי "יש פה נימה חיובית לחגי הדס להמשיך לעבוד באותה הדרך. אנחנו למודי קרבות והדרך לגאולה לא קלה".

הגורם ששוחח עם כתב סוכנות "רויטרס" בעזה העריך כי חמאס לא צפוי להגמיש את עמדותיו. לדבריו, בסופו של דבר העסקה תאושר על-ידי מנהיגי התנועה בדמשק. הוא לא מסר פרטים על תוכן התשובה הישראלית שהועברה לידי המתווך.

השרים ברק, ליברמן, יעלון, בגין, מרידור וישי כונסו אמש סמוך ל-21:00 בפעם החמישית ביומיים האחרונים. גם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, השתתף בדיון. פרשננו רון בן ישי העריך אמש שלא תיפול ביממה הקרובה הכרעה חד-משמעית. סביר גם להניח שחמאס לא יגיב בשבירת הכלים, אלא יהיה מוכן להמשיך במשא ומתן מואץ עד שתושג הסכמה, כנראה בתוך פרק זמן קצר.

מפגינים מול לשכת ראש הממשלה (צילום: אסי כהן)

בטרם הסתיימו הדיונים, פעילי המאבק למען שחרור שליט אמרו שיישארו במהלך הערב והלילה מול משרד ראש הממשלה על מנת להשמיע את קולם ו"לעזור" לראש הממשלה לקבל את ההחלטה הנכונה מבחינתם, והיא קבלת העסקה והחזרתו של גלעד הביתה. בכל אותה עת המתינו בציפייה דרוכה בני משפחת שליט ופעילי המטה.

המיצג המרשים, 120 דמויות קרטון בגודל טבעי של החייל החטוף, קופל מחשש לגשם. "נישאר פה עד שייצא עשן לבן וביבי יודיע את החלטתו", אמרה אמש ל-ynet הפעילה לנה רמז. "אם התשובה תהיה שלילית נתחיל בבלגן שיכלול חסימת כבישים, שריפת צמיגים ועוד פעולות מהזן הזה. אנחנו לא נזוז ולא נשקוט עד שגלעד יחזור. אנחנו באנו לעשות ולא לדבר".


נועם ואביבה שליט, אתמול מחוץ ללשכת ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן)

אלה חפץ, שמתנדבת במטה המאבק כשנה, סיפרה: "אנחנו כבר יומיים מרוטי עצבים כמו המשפחה ומצפים שתהיה הכרעה הלילה. החבר'ה ממשיכים פה להפגין ונישאר כאן כל עוד משפחת שליט תישאר פה. יש לנו חייל שאנחנו צריכים להחזיר הביתה".

לפני צו ראשון: "לעבור מרגש הנקמה לרגש החיים"

אופיר כהנא, מתנדב בן 16 וחצי, אמר שבשבוע הבא הוא אמור להגיע לצו ראשון. "אני פטריוט ואני מתגייס לצבא לא רק כחובה אלא גם כזכות. אני וחבריי נרצה לדעת שגם אם נחטף במהלך שירותנו הצבאי, ממשלת ישראל תעשה הכל כדי להחזיר אותנו.

"אני יודע שחברים שלי מדברים על כך שקשה להם להתגייס בגלל כל מה שקורה. זו החלטה לא פשוטה. אני חושב שזה יכול ליצור בעיה לנוער לפני הגיוס. אנחנו מבקשים מאלו שמתנגדים לעסקה לעבור מרגש הנקמה לרגש החיים. גלעד שליט חי ואנחנו צריכים להחזיר אותו", אמר הנער.


"נערכים להרבה מאוד אופציות" (צילום: אוהד צויגנברג)

בבוקר, לאור תחושת הדחיפות, יצאו בני משפחת שליט ל"בליץ תקשורתי", והעניקו ראיונות נרגשים. תמי שנקמן, יועצת התקשורת המייצגת אותם בהתנדבות, אמרה שאם יתחיל גשם, המשפחה תתפנה מהרחבה שליד הלשכה, "אבל נמשיך לחכות עד שנקבל תשובה מראש הממשלה. אנחנו נערכים להרבה מאוד אופציות, אם תתקבל תשובה שלילית. אביבה ונועם יחכו עד שיקבלו תשובה".

מנגד, גם מפגינים שקוראים לממשלה לדחות את העסקה המתגבשת הגיעו לירושלים בשעות הגורליות. מנכ"ל ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", מאיר אינדור, אמר ל-ynet כי אישור העסקה הוא מעשה בלתי אחראי, שיביא למותם של רבים ולחזרת הטרור לרחובות. "מי יסתכל בעיניים של אותם אלמונים, שכעת מסתובבים בינינו, וייחטפו או יירצחו על-ידי אותם מאסטרים של טרור שנמצאים ברשימה?"

תחת איפול הצנזורה בישראל, מוקדם יותר דווח ב"פוקס ניוז" האמריקנית מפי "מקור המקורב למגעים",

כי ראש הממשלה נסוג מתנאי מרכזי בעסקה, בעניין שחרור מחבלים לגדה המערבית, ומתעקש על גירושם לרצועת עזה או לחו"ל. עוד נטען שם שהממונה על המשא ומתן, חגי הדס, מאיים בהתפטרות אם העסקה לא תעבור. בלשכת ראש הממשלה הכחישו זאת בתוקף.

אמש נראה היה כי השרים אהוד ברק, דן מרידור, אלי ישי – וגם הרמטכ"ל גבי אשכנזי – בעד העסקה. ראש המוסד מאיר דגן, ולצדו השרים יעלון, ליברמן ובגין – כנראה התנגדו. עמדתו של ראש השב"כ יובל דיסקין היא שלא נכון יהיה מבחינה בטחונית להרשות למחבלים המוגדרים "VIP" לחזור לגדה בגלל הסיכון הביטחוני. בכל מקרה, לאישור הסופי של העסקה יידרש כינוס של הקבינט המדיני-ביטחוני או של מליאת הממשלה.