הורים שכולים לנתניהו: "אל תגיע להר הרצל ואל תנאם, לא מאמינים לך"

מואב ורדי

הורים שכולים לנתניהו: "אל תגיע להר הרצל ואל תנאם, לא מאמינים לך"

אבותיהם של חיילת ונער שנהרגו לפני כ-11 שנים בפיגוע בחיפה פנו לראש הממשלה ודרשו כי יימנע מלפקוד את טקס ההתייחדות עם חללי הטרור בהר הרצל, במסגרת אירועי יום הזיכרון בשבוע הבא. "אל תישיר מבט של פוליטיקאי אל בני משפחות שכולות ותבטיח הבטחות שלא מילאת. שבענו מהססמאות הנבובות, תן לנו להתייחד בשקט עם יקירנו"

חדשות 10

2014-04-30

רון קרמן ויוסי צור, שני הורים שכולים, קוראים היום במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לנאום, במסגרת טקס יום הזיכרון המרכזי בשבוע הבא.

במכתב – שהועבר דרך ארגון אלמגור – כותבים השניים, גם בשם חבריהם, כי נפגעו מאוד מפעימות שחרור האסירים הפלסטינים במסגרת המשא ומתן המדיני, ומוחים על כך שהדוברים בטקס הם נשיא המדינה שמעון פרס ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, "שלושה אנשים עם נגיעה מהותית בשחרור מחבלים רוצחים מהכלא!" לדבריהם.


בנימין נתניהו בטקס יום הזיכרון בהר הרצל. ארכיון (צילום: רויטרס)

קרמן וצור ממשיכים:

אנא חסוך מאיתנו ומשאר משפחות חללי הטרור את נאומך השנה. אל תגיע לטקס בהר הרצל ואל תישא דברים. אל תישיר 'מבט של פוליטיקאי' אל בני משפחות שכולות, ותבטיח הבטחות שהבטחת בעבר ושלא מילאת אותן. שבענו משפע הקלישאות, הססמאות הנבובות וההבטחות. אינך מתכוון לאף מילה, ואנחנו כבר לא מאמינים לך ולשום מילה שתאמר. מילותיך ודבריך יפלו במילא על אוזניים ערלות.

שני ההורים מציינים כי שלוש פעימות שחרור הרוצחים היו

שלושה תאריכים שנחרצו בבשרנו וחרצו את ליבנו. פגעת בנו ביודעין. אילו באמת היית משתתף בצערנו ומכיר בחשיבות שלנו, היית יכול למנוע סבל נוסף ומיותר כזה מאיתנו. בימים אלה, כמו להוסיף חטא על פשע, משוחררות גופות של מחבלים מתאבדים כך סתם. זה עידוד לטרור, ושוב אתה יכול למנוע מהלך זה, אך אינך עושה זאת. אנא, הרפה מאיתנו ותן לנו להתייחד בשקט ובכבוד עם יקירנו".

החיילת טל קרמן ז"ל, בתו של רון, והנער אסף (בלונדי) צור, בן 17 במותו, נרצחו בפיגוע באוטובוס בשדרות מוריה בחיפה בשנת 2003.

"תדאגו שהרוצחים יישארו בכלא"

חזקי עזרא

"תדאגו שהרוצחים יישארו בכלא"

לקראת יום הזיכרון: משפחות שכולות ייפגשו עם השר גדעון סער וידרשו ממנו להביע עמדה תקיפה נגד שחרור מחבלים, לאחר שבעבר הצביע בעד.

ערוץ 7

2014-04-30


השנה: 83 רוצחים כבר שוחררו (צילום: פלאש 90)

משפחות שכולות מארגון נפגעי הטרור "אלמגור" פונות לשרי הממשלה בדרישה לכבד את הנרצחים ולמנוע כל שחרור מחבלים עתידי.

לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה, בני המשפחות ייפגשו בצהריים (רביעי) עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. לאחר מכן הם ייפגשו עם שר הפנים גדעון סער ויבקשו ממנו להביע עמדה תקיםפה נגד שחרור מחבלים, לאחר שבעבר הצביע בעד.

"אנחנו חבים זאת ליקירינו", אומרים ראשי "אלמגור", "אי אפשר לבוא לקברי היקירים ביום הזיכרון ומצד שני רוצחיהם נמצאים במסלול שחרור. 83 רוצחים שוחררו השנה… קשה לנו לראות את מצעד הצביעות שבו הבכירים צועדים ביום הזיכרון לטקסים להבטיח לנו שידינו הארוכה תתפוס אותם בעוד ידם השנייה הקצרה משחררת אותם".

הלילה דווח כי ישראל העבירה לרשות הפלסטינית את גופותיהם של ארבעה מחבלים שביצעו ותיכננו פיגועים קשים נגד ישראל.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "צפא" דיווחה כי מדובר באחים עאדל ועימאד עוסאללה מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס שתיכננו פיגועי תופת קשים נגד ישראל וחוסלו על ידי צה"ל בשנת 1998 באזור חברון.

כמו כן הועברה גופתו של עז א-דין אל-מצרי המחבל המתאבד בפיגוע במסעדת סבארו בקיץ 2001 במרכז ירושלים. ישראל העבירה גם את שרידי גופתו של המחבל תאופיק מחאמיד שהתאבד ממערב לאום אל-פחם והיה שייך לגדודי אל עקצא.

המשפחות השכולות נגד אורי אריאל: "מוצאים דרך לרדת מעץ חיובי"

ישי כהן

המשפחות השכולות נגד אורי אריאל: "מוצאים דרך לרדת מעץ חיובי"

השר אורי אריאל אמר כי יברך על גירוש המחבלים הישראלים מהארץ ושלילת אזרחותם ועורר את זעמם של המשפחות השכולות. "דברי אריאל בשורה מאוד טובה לרוצחים"

כיכר השבת

2014-04-23


השר אורי אריאל (צילום: פלאש 90)

שר הבינוי והשיכון ואיש "הבית היהודי" אורי אריאל אמר אתמול (שלישי) בכנס "רמלה" שהוא "יברך על גירוש המחבלים הישראלים מהארץ ושלילת אזרחותם" ועורר את זעמם של המשפחות השכולות.

סא"ל מאיר אינדור, ראש ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", תוקף הבוקר (רביעי) את השר אריאל ואומר: "יצאתי מכנס 'רמלה' המום, דבריו המפתיעים של השר אריאל בכנס רמלה היא בשורה טובה מאד לרוצחי החיילים בליל הקלשונים ורוצחי הישראלים החטופים".

"עתה הם יוכלו לטוס בחו"ל ולעשות שם חיים משוגעים בעוד הנרצחים קבורים בבתי קברות הכל בחותמת הכשרות של הבית היהודי", אומר אינדור.

סא"ל אינדור תקף את מפלגתו של אריאל ואמר: "מתברר שגם בבית היהודי סיגלו לעצמם דרכי פליק פלאק ומוצאים דרך לרדת מעץ חיובי. כגודל הבשורה לקהילת נפגעי הטרור שהיתה בעמדה העקרונית שגילו לפני שבוע מנהיגי הבית היהודי כך גודל אכזבה עם ההתקפלות וההתחכמות כדי להכשיר את הפעימה הבאה".

אלמגור: דברי אריאל – בשורה טובה לרוצחים

יוני קמפינסקי

אלמגור: דברי אריאל – בשורה טובה לרוצחים

יו"ר אלמגור תוקף את דברי השר אריאל בכנס רמלה, "מתברר שגם בבית היהודי סיגלו לעצמם דרכי פליק פלאק".

ערוץ 7

2014-04-22


דרכי פליק פלאק. אינדור (חזקי עזרא)

יו"ר ארגון נפגעי הטרור אלמגור, מאיר אינדור, תוקף את השר אורי אריאל בעקבות דבריו בכנס רמלה.

"יצאתי מכנס רמלה המום. דבריו המפתיעים של השר אריאל בכנס רמלה, לפיהם 'הוא יברך על גרוש המחבלים הישראלים מהארץ ושלילת אזרחותם' (כפי שמצטט אינדור) היא בשורה טובה מאד לרוצחי החיילים בליל הקלשונים ורוצחי הישראלים החטופים, כמו משה תמם ועוד", אמר אינדור.

לדבריו, "עתה הם יוכלו לטוס בחו"ל ולעשות שם חיים משוגעים בעוד הנרצחים קבורים בבתי קברות הכל בחותמת הכשרות של הבית היהודי".

"מתברר שגם בבית היהודי סיגלו לעצמם דרכי פליק פלאק ומוצאים דרך לרדת מעץ חיובי. כגודל הבשורה לקהילת נפגעי הטרור שהייתה בעמדה העקרונית שגילו לפני שבוע מנהיגי הבית היהודי כך גודל אכזבה עם ההתקפלות וההתחכמות כדי להכשיר את הפעימה הבאה", מדגיש אינדור.

השר אריאל נשאל במהלך נאומו בכנס רמלה אודות דיווח, לפיו היועץ המשפטי לממשלה קבע כי ניתן לשלול את אזרחותם של מחבלים ערבים ישראלים שישוחררו במסגרת עסקה.

בתגובה לשאלה ענה השר אריאל, "גם אם תישלל אזרחותם, ואני בודאי מברך על זה, הם ראויים להיות מגורשים משטח מדינת ישראל ולא לאפשר את היותם פה במדינת ישראל".

בשלב זה התפרץ לדבריו אינדור, אולם השר אריאל לא הגיב לדבריו.

משפחות שכולות ללבני: "רוצחים אינם קלף במשא ומתן"

שבתי בנדט; מערכת וואלה

משפחות שכולות ללבני: "רוצחים אינם קלף במשא ומתן"

לקראת הפעימה הרביעית של שחרור האסירים נפגשו נציגי "אלמגור" עם שרת המשפטים: "היא מתכוונת לעקוף את מערכת הצדק לטובת האג'נדה המרכזית שלה – משא ומתן עם הפלסטינים".

וואלה

2014-03-20


שחרור ישראלים ייצא לפועל בתנאי שתהיה התקדמות משמעותית במו"מ. לבני (צילום: נועם מושקוביץ)

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" מקיים בימים האחרונים פגישות לקראת הפעימה הרביעית של שחרור מחבלים פלסטינים, המתוכננת ככל הנראה לסוף החודש. אתמול (רביעי) נפגשו נציגי הארגון עם סגן שר הביטחון, דני דנון, במהלכה הבטיח כי לא יישב בממשלה שמשחררת מחבלים. יום לפני כן, קיימו פגישה טעונה עם שרת המשפטים, ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים. "זו הייתה הפגישה הראשונה שלנו עם לבני מאז החלו גלי השחרורים, והיא הייתה קצרה ומאוד ומאכזבת", מסר יו"ר הארגון, מאיר אינדור.

במהלך הפגישה הביעו נציגי הארגון בפני לבני את טענותיהם, ומחו על התכנון, עליו נודע להם מפי פרסומים זרים, לשחרר גם מחבלים ישראלים. "בינינו לבין האמריקנים יש נסיבות שבהן יש אפשרות שנעלה את האופציה הזו", אמרה לבני לנציגי המשפחות השכולות. לדבריה, כך הם טענו, מדובר באסירים שביצעו מעשי טרור לפני שהיה הסדר עם הפלסטינים והם מרצים בין 20 ל-30 שנים בכלא.


"לבני נושאת בשני תפקידים סותרים והיא צריכה להיפרד מאחד מהם". אינדור (צילום: נועם מושקוביץ)

לבני הוסיפה כי יש לה עמדה מוצקה בנוגע לשחרור מחבלים ישראלים, אך הדגישה כי ישנה מחויבות מול האמריקנים, וכי שחרור כזה יצא אל הפועל בתנאי שתהיה התקדמות משמעותית במו"מ, דבר שיתברר במהלך הימים הקרובים. בנוסף, נשאלה השרה אם שחרור פולארד יכול להוביל למהלך של שחרור מחבלים ישראלים, אך לבני בחרה שלא להגיב לשאלה.

אינדור הוסיף: "הלכנו אליה בלב שבור וכבד וקיווינו שהיא תקשיב לנו בנפש חפצה, וזה לא קרה. החודשים האחרונים יצרו בקהילת המשפחות השכולות ונפגעי הטרור חוסר אמון במערכת הצדק עליה היא מופקדת. זאת במקום שהיא, כשרת המשפטים, תחזיר לנו את האמון במערכת הצדק". "רוצחים אינם מטבע לתשלום במו"מ", טען, "לבני נושאת בשני תפקידים סותרים והיא צריכה להיפרד מאחד מהם".

ירון פרידמן, אחיו של החייל גיא פרידמן שנרצח בליל הקלשונים, סיפר: "הגעתי מקיבוץ בגבול הצפוני כדי לדרוש צדק משרת המשפטים, ואני לא שומע ממנה תשובות אלא איך היא מתכוונת לעקוף את מערכת הצדק לטובת האג'נדה המרכזית שלה – משא ומתן עם הפלסטינים".


"קיים סיכוי לא מבוטל שלא יהיה רוב בממשלה לשחרור". שחרור האסירים הפלסטינים, דצמבר 2013 (צילום: יותם רונן)

חברי "אלמגור" ממשיכים בשיחות ובמפגשים עם שרים וחברי קואליציה בניסיון לשכנע אותם להתנגד לגל השחרורים האחרון העומד על הפרק. הם מתעודדים מכך שהאווירה שמשדרים שרי הממשלה, לדבריהם, ולא רק מהליכוד, היא של התנגדות לשחרור מחבלים ישראלים. מהלך זה אמור לקבל את אישור הממשלה במידה והנושא יעמוד על הפרק, אך ב"אלמגור" טענו כי השרים סקפטיים בנוגע לכדאיות הפעימה הרביעית, לאור מצב המו"מ עם הפלסטינים.

עידוד נוסף הם מקבלים מאיומי ההתפטרות של דני דנון. לדברי גורמים ב"אלמגור", שר או סגן שר לא ייוותר על כסאו "כל כך מהר". להערכתם, המהלך של דנון נבע מהבנתו שקיים סיכוי לא מבוטל שלא יהיה רוב בממשלה לשחרור. בינתיים, ממשיכים בארגון לפעול כדי למנוע שחרור נוסף של אסירים ולהשפיע על דעת הציבור בנושא. בשבוע הבא, ביום השנה לפיגוע במלון פארק בנתניה, יקיים הארגון הפגנה ועל הפרק עומדות הפגנות נוספות, כמו גם הפגישה שהבטיח להם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שטרם נקבעה.

כך לא נלחמים בטרור

מאיר אינדור

מאיר אינדור הוא סא"ל בדימוס. נפצע במרדף אחרי מבוקשים ומשמש כיום כמנכ"ל "אלמגור"

כך לא נלחמים בטרור

ערוץ 7

2014-04-15

מגנים את הרוצחים וממשיכים ברומן עם מנהיגיהם.

הודעתו של בנימין נתניהו המגנה את הרשות הפלסטינית בעודו ממשיך בשיחות עימה, מתאימה לפרשן מדיני או דובר אלמגור ולא לראש ממשלה.

כך גם הודעות שרי הממשלה וחברי כנסת שתולים את הרצח בשחרור רוצחים אך אינם פורשים מממשלת נתניהו שהופכת לצערי לאלופת משחררי הרוצחים – אם נספור גם את המחבלים ששוחררו בקאדנציה הקודמת – בעסקת שליט.

"לצערי" – כי האיש נתניהו, היה בעבר שותף למאבק פעילי "אלמגור" נגד שחרור רוצחים. הוא כתב ונאם ועשה את ראשית הקריירה פוליטית בהובילו קו תקיף נגד עסקאות שחרור ונגד מחוות כניעה לארגוני הטרור.

כדי להחזיר את כושר ההרתעה מול המחבלים יש להפסיק מייד את פעימות שחרור הרוצחים ולא לחדש את המו"מ עם הפלסטינים, כפי שדווח הערב לצבור הישראלי ביחד עם החדשות על הפגוע בערב החג.

*

ממשלת ישראל צריכה להכיר שאבדן ההרתעה הישראלית, במשמרת שלה – הוא שהוביל לפגוע בערב החג. המחבל שרצח ופצע ידע שבמוקדם מהמאוחר הוא ישוחרר באחת מהעסקות שישראל עושה עם הרשות הפלסטינית.

בדרך לפגוע – כל מחבל יודע שיש לו את מטרית ההגנה של הרש״פ ואבו מאזן. וממשלת נתניהו מחזיקה להם את הידית. אם ישראל תמשיך את המו״מ עם הפלסטינים השבוע ותבצע את המשך שחרור הרוצחים היא מאותתת לפלסטינים שכל תגובות המדינאים בישראל הם לא יותר מתשלום מס שפתיים לצבור בישראלי.

בפועל ממשלת ישראל ממשיכה במשא ומתן עם אלה שמאדירים ומשבחים רוצחים, כאילו לא היה רצח.

כך לא נלחמים בטרור!

בנט על הרש"פ: מממנים טרור וסוחטים את ישראל

חזקי עזרא

בנט על הרש"פ: מממנים טרור וסוחטים את ישראל

במערכת הפוליטית קוראים לראש הממשלה להסיק את המסקנות מהפיגוע הקטלני ערב החג ולהימנע מכל שחרור מחבלים. תגובות לפיגוע.

ערוץ 7

2014-04-15


פניהם לטרור. בנט (צילום: פלאש 90)

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הגיב הערב (שלישי) על הפיגוע שאירע אמש סמוך לתרקומיא, בו נהרג קצין משטרה ונפצעו שני ישראלים נוספים מאש מחבלים.

"הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן מעודדת ומממנת רוצחי יהודים ביד אחת, וביד השניה סוחטת את ישראל לשחרר את אותם הרוצחים. פניהם לטרור, ולא לשלום", קובע בנט.

ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, אמר הערב, כי "עצם השיח שלא לומר שחרור מחבלים מכלאם מעודד את הטרור ומחזק אותו. הפיגוע המצער אתמול שגדע באחת את אושרה של משפחה והפך ילדים ליתומים הוא ההוכחה לכך. לא אתפלא אם המחבל הוא אחד האסירים ששוחרר באחת מעסקאות שחרור המחבלים ההזויות הלא מוסריות שהתבצעו לאחרונה".

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) קוראת לראש הממשלה להסיק את המסקנה המתבקשת מדבריו על הפיגוע ולהימנע מכל שחרור נוסף של מחבלים.

"שחרור המחבלים הוא הדלק על מדורת ההסתה לטרור של הרשות הפלשתינית, ואל-לה לישראל להמשיך לספק את הדלק הזה. אנחנו בסיעת הבית היהודי החלטנו להפסיק להיות שותפים לתידלוק ההסתה והטרור הפלשתינים, שאת תוצאותיהם הנוראות חווינו שוב בערב החג", אמרה סטרוק.

דני דיין, לשעבר יו"ר מועצת יש"ע, קשר גם הוא בין ההסתה ברשות לפיגוע, "הפיגוע הרצחני נגד יהודים בדרכם לחגוג את ליל הסדר הוא תוצאה בלתי נמנעת של קבלות הפנים החגיגיות שעורכת הרשות הפלשתינית לכל מחבל שמשוחרר. כשאבו מאזן מכנה כל רוצח כסמל ומופת לעם הפלשתיני – הרמז ברור והרצח הבא מגיע".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי), דרש גם הוא הערב שלא להמשיך בשחרורי המחבלים. "כל שחרור מחבלים שפלים מעודד את הטרור ולא מקדם שום שלום. ארגוני הטרור מזהים היטב את חולשת ישראל שמוכנה לשחרר רוצחים שפלים רק כדי שיואילו להמשיך את המו"מ. אני קורא לראש הממשלה לשים סוף לסחטנות הפלסטינית להודיע חד משמעית כי לא ישוחררו מחבלים ולדרוש את ביטול הפניות לאו״ם כתנאי להמשך המשא ומתן".

ח"כ ניסן סלומיאנסקי, יו"ר ועדת הכספים (הבית היהודי) אמר בעקבות הפיגוע, כי "שחרור רוצחים נותן זריקת עידוד לכל מחבל פוטנציאלי שיודע שלא ישב כל חייו בכלא. אני קורא לראש הממשלה להכריז שיותר אף רוצח לא ישוחרר מהכלא. הגיע הזמן שנצא מעבדות מדינית לחירות יהודית".

סגן שר הביטחון, דני דנון (ליכוד) אמר הערב בעקבות הפיגוע, כי "פיגוע הירי, ערב חג הפסח, בו נרצח איש כוחות הביטחון הוא אירוע קשה וכואב וכולנו מתפללים להחלמתה המהירה של אלמנתו".

"כשהטרור מרים את ראשו, הדבר האחרון שצריך לעשות הוא לשקול שחרור של 430 מחבלים לרחובות", הוסיף דנון.

ראש מועצת קרית ארבע חברון, מלאכי לוינגר, קרא בעקבות הפיגוע שכוון לעבר בני משפחה שהיו בדרך לקרית ארבע, ל"תגובה ציונית הולמת".

"אני רואה בחומרה את הרצח והפגיעה במשפחות שבאו להתארח לליל הסדר בעיר האבות והאמהות. אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחה ואיחולי החלמה לפצועים ומחזק את צה״ל וכוחות הבטחון שישימו במהירות את ידם על המרצחים".

לוינגר הוסיף, "בנוסף אני קורא לכל עם ישראל דווקא עכשיו לבוא ולתת תגובה ציונית הולמת, לחזק ולהתחזק מרוחם של האבות והאמהות ולחגוג יחד איתנו את שמחת החג באתרים השונים של העיר העתיקה המתחדשת כולל ב"בית השלום", לא ניתן לרוצחים ולמחבלים לפגוע בצדקת דרכינו".

סגן שר החינוך ח"כ אבי וורצמן (הבית היהודי) קרא בעקבות הפיגוע לנתניהו לעצור כל הדברות עם הפלשתינים.

"הפיגוע הנורא בו נפגעה משפחה בדרכה לחגוג את חג הפסח הוא הוכחה נוספת לכך ששחרור מחבלים רק מעודד טרור ולא מקדם אותנו לעבר השלום. הרשות הפלשתינית שאינה טורחת אפילו לגנות את הטרור וממשיכה לפעול בניגוד להסכמים אינה ראויה למחוות ועל ראש הממשלה לעצור כל סוג של הדברות מולם", אמר וורצמן.

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) קשרה גם היא בין הפיגוע לדיונים אודות שחרור מחבלים.

"הרוצחים הפלשתינאים זוכים בחג חירות משלהם על כל מעשה טרור אותו הם מבצעים. בזמן ישיבתם בכלא הם מקבלים משכורת שמנה מהרשות ומתענגים על אוכל טוב. כל זה בתוספת שעות בידור טלוויזיוניות איכותיות עם עשרות ערוצים וחברה טובה. אה וכמובן, חנינה מהכלא תוך מס' שנים בעקבות חתימה על עסקה ומי לא רוצה שכל יום יהיה יום חג?"

ח"כ אלי ישי (ש"ס) קרא בעקבות הפיגוע "לאפסן את רעיון שחרור המחבלים".

"הפיגוע מציב לקברניטי המדינה תמרור עצור ואזהרה כנגד הרעיון האנטי ישראלי של שחרור מחבלים. מי שמבקש לשחרר רוצחים בתקווה לשלום שיכון לפיגועים נוספים. על רה"מ להסיר מסדר היום רעיון מסוכן זה", אמר ישי.

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) מי שמכהן כיו"ר ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בועדת חוץ וביטחון התייחס אף הוא לפיגוע הרצחני.

"רצח קצין המשטרה ופציעת אשתו וילד בפיגוע הירי של הפלסטינים בערב חג הפסח הוא אירוע קשה וחמור, המזכיר לנו בדיוק עם מי יש לנו עסק. ראשות פלשתינית המסיתה כל הזמן להשמדתנו שגיבוריה הם רוצחי יהודים", אמר יוגב.

"תנחומיי למשפחת הקצין ואיחולי החלמה ונחמה לאשתו ולילד שנפצע. סומך על מערכת הביטחון שתדע לגדוע את ידי הרוצחים. יש לעצור מייד כל מחשבה ותהליך של שחרור מחבלים רוצחים. עם ישראל חי ושום איום או פיגוע לא יעצור את שיבת עם ישראל לארצו ואת חיזוק ההתיישבות היהודית בכל מלוא רוחב ארצנו", אמר יוגב.

ארגון נפגעי הטרור אלמגור קרא לראש הממשלה להפסיק מיד את המשא ומתן עם הרשות בעקבות הפיגוע הרצחני בדרום הר חברון.

"אבדן ההרתעה הישראלית עקב שחרור רוצחים, הוא שהוביל לפגוע בערב החג. המחבל שרצח ופצע ידע שבמוקדם מהמאוחר הוא ישוחרר באחת מהעסקות שישראל עושה עם הרשות הפלסטינית.כל מחבל יודע שיש לו את מטרית ההגנה של הרש"פ ואבו מאזן", נאמר בהודעת הארגון.

מאיר אינדור, יו"ר אלמגור, הוסיף כי "המשך המו"מ עם הפלסטינים השבוע וביצוע המשך שחרור רוצחים מאותת לפלסטינים שכל תגובות המדינאים בישראל הם לא יותר מתשלום מס שפתיים לצבור הישראלי, בעוד בפועל רוצחי ישראלים נמצאים במסלול היציאה לחופש בעזרת ממשלת ישראל".

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) קראה בעקבות הפיגוע, להפסיק את מה שהיא מכנה "בירבורי השלום".

"מצער שאת חג הפסח הזה פותחים בניחום אבלים ולא במועדים לשמחה. בתגובה לפיגוע הרצחני צריכה ממשלת ישראל להפסיק את בירבורי השלום ובאותה נשימה לגרוס את שחרור האסירים. הכתובת מרוחה על הקיר. לאף מחבל לא מגיע להיות בן חורין , בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו פעם במלון פארק ופעם בחברון הגיע הזמן להפסיק את מעגל הדמים הזה", אמרה.

יו"ר מועצת יש"ע, אבי רואה, התייחס אף הוא לפיגוע וקרא לעצור את המו"מ על המשך המו"מ.

"בימים אלה ממשלת ישראל מנהלת מגעים רק כדי שהפלסטינים יסכימו לשבת איתנו לשולחן הדיונים. בזמן שאנחנו מתלבטים האם לשחרר עוד עשרות רוצחים ללא כל תמורה, יש מי שמזהה את החולשה הזו: ארגוני הטרור שמרימים ראש ומנסים להחזיר אותנו לימים החשוכים שבהם אזרחי ישראל חששו לצאת מפתח הבית", אמר רואה.

לדבריו, "ההססנות הישראלית היא הזרז לפעילות הטרור ולצערנו מהווה רוח גבית לעליה הדרסטית בכמות אירועי הטרור שנרשמה בחודשים האחרונים, בזמן ניהול המו"מ עם הפלסטינים".

השר בנט: הרשות הפלסטינית ואבו מאזן מעודדים ומממנים רוצחי יהודים

חנן גרינווד

השר בנט: הרשות הפלסטינית ואבו מאזן מעודדים ומממנים רוצחי יהודים

עם צאת החג מתבררות התוצאות המחרידות של פיגוע הירי בהר חברון. חברי הכנסת מגנים את האירוע. ראש מועצת הר חברון: "האבסורד זועק לשמיים"

כיפה

2014-04-15

עם צאת החג מתבררות התוצאות המחרידות של פיגוע הירי בהר חברון, בו נרצח קצין משטרה, אישתו נפצעה באורח קשה אך מצבה השתפר ומוגדר יציב וילד בת 9 ברכב אחר נפצע באורח קל.

חברי כנסת הוציאו גינויים לפיגוע אשר מהווה על פיהם תוצאה ישירה של שחרור המחבלים המדובר במסגרת משא ומתן.

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט על הפיגוע אמש: "הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן מעודדת ומממנת רוצחי יהודים ביד אחת, וביד השניה סוחטת את ישראל לשחרר את אותם הרוצחים. פניהם לטרור, ולא לשלום".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל הגיב אף הוא ואמר: "כל שחרור מחבלים שפלים מעודד את הטרור ולא מקדם שום שלום. ארגוני הטרור מזהים היטב את חולשת ישראל שמוכנה לשחרר רוצחים שפלים רק כדי שיואילו להמשיך את המו"מ. אני קורא לראש הממשלה לשים סוף לסחטנות הפלסטינית להודיע חד משמעית כי לא ישוחררו מחבלים ולדרוש את ביטול הפניות לאו"ם כתנאי להמשך המו"מ".

"שחרור רוצחים נותן זריקת עידוד לכל מחבל פוטנציאלי שיודע שלא ישב כל חייו בכלא", אמר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי. "אני קורא לראש הממשלה להכריז שיותר אף רוצח לא ישוחרר מהכלא.
הגיע הזמן שנצא מעבדות מדינית לחירות יהודית".

"הרוצחים הפלשתינים זוכים בחג חירות משלהם על כל מעשה טרור אותם הם מבצעים", אמרה ח"כ איילת שקד. "בזמן ישיבתם בכלא הם מקבלים משכורת שמנה מהרשות ומתענגים על אוכל טוב, כל זה בתוספת שעות בידור טלוויזיוניות איכותיות עם עשרות ערוצים ובחברה טובה. אה וכמובן, חנינה מהכלא תוך מספר שנים בעקבות חתימה על עסקה. ומי לא רוצה שכל יום יהיה חג??

סגן שר החינוך אבי וורצמן קרא אף הוא לעצור כל הידברות עם הפלשתינים. "הפיגוע הנורא בו נפגעה משפחה בדרכה לחגוג את חג הפסח הוא הוכחה נוספת לכך ששחרור מחבלים רק מעודד טרור ולא מקדם אותנו לעבר השלום. הרשות הפלסטינית שאינה טורחת אפילו לגנות את הטרור וממשיכה לפעול בניגוד להסכמים אינה ראויה למחוות ועל ראש הממשלה לעצור כל סוג של הידברות מולם".

"רצח קצין המשטרה ופציעת אשתו וילד בפיגוע הירי של הפלסטינים בערב חג הפסח הוא אירוע קשה וחמור, המזכיר לנו בדיוק עם מי יש לנו עסק", אמר ח"כ מוטי יוגב, יו"ר ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בועדת חוץ וביטחון. "ראשות פלשתינית המסיתה כל הזמן להשמדתנו שגיבוריה הם רוצחי יהודים. תנחומיי למשפחת הקצין ואיחולי החלמה ונחמה לאשתו ולילד שנפצע. סומך על מערכת הביטחון שתדע לגדוע את ידי הרוצחים. יש לעצור מייד כל מחשבה ותהליך של שחרור מחבלים רוצחים. עם ישראל חי ושום איום או פיגוע לא יעצור את שיבת עם ישראל לארצו ואת חיזוק ההתיישבות היהודית בכל מלוא רוחב ארצנו".

ראש מועצת קרית ארבע חברון, מלאכי לווינגר מסר כי הוא רואה בחומרה רבה את הרצח והפגיעה במשפחות שבאות להתארח לליל הסדר בעיר האבות. "אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחה ואיחולי החלה לפצועים ומחזק את צה"ל וכוחות הביטחון שיניחו במהירות את ידם על המרצחים". בדבריו קרא לעם ישראל דווקא עכשיו להגיע לחברון כ"תגובה ציונית הולמת. לדבריו "לא ניתן לרוצחים ולמחבלים לפגוע בצדקת דרכנו".

ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי הגיב אף הוא ומסר תנחומים למשפחת הנרצח וכן כי תפילותיו עם פצועי הפיגוע. "האבסורד זועק לשמיים", הוסיף. "חיילנו מסתכנים בחיפוש המחבל שעה שהוא וחבריו יודעים כי ייתכן שישוחרר בעסקה הבאה. האבסורד חייב להיפסק". בדבריו קרא להחלת הריבונות על כל שטחי הר חברון וכן לפעול לבניה, הבאת יהודים ואישור קרקעות לבניין. "זו התשובה לפיגוע נפשע שכזה ותשובה כזו חייבת להיות מיידית ולבוצע בהקדם, והיא זו שתרתיע את ארגוני הטרור והרוצחים מלפעול במסלול זה בהמשך".

"מצער שאת חג הפסח הזה פותחים בניחום אבלים ולא במועדים לשמחה", אמרה ח"כ שולי מועלם. "בתגובה לפיגוע הרצחני צריכה ממשלת ישראל להפסיק את בירבורי השלום ובאותה נשימה לגרוס את שחרור האסירים. הכתובת מרוחה על הקיר. לאף מחבל לא מגיע להיות בן חורין , בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו פעם במלון פארק והשנה בחברון. הגיע הזמן להפסיק את מעגל הדמים הזה".

סא"ל במיל. מאיר אינדור יו"ר 'אלמגור': "אבדן ההרתעה הישראלית הוא שהוביל לפגוע בערב החג. המחבל שרצח ופצע ידע שבמוקדם מהמאוחר הוא ישוחרר באחת מהעסקות שישראל עושה עם הרשות הפלסטינית.בדרך לפגוע -כל מחבל יודע שיש לו את מטרית ההגנה של הרש"פ ואבו מאזן".

באלמגור אומרים: "אם ישראל תמשיך את המו"מ עם הפלסטינים השבוע ותבצע את המשך שחרור הרוצחים היא מאותתת לפלסטינים שכל תגובות המדינאים בישראל הם לא יותר מתשלום מס שפתיים לצבור בישראלי בעוד בפועל ממשלת ישראל הפכה לאלופת משחררי רוצחי ישראלים ".

פניה מרגשת לאובמה: סיים טרגדיית פולארד

פניה מרגשת לאובמה: סיים טרגדיית פולארד

משפחות שכולות שרוצחי יקיריהן שוחררו לחופשי פנו לנשיא ארה"ב: כבוד הנשיא, בלב קרוע אנו פונים ומבקשים ממך – אנא שחרר את פולארד.

ערוץ 7

2014-04-06


המשפחות השכולות (צילום: פלאש 90)

משפחות שכולות שרוצחי יקיריהן שוחררו במסגרת המשא ומתן המדיני פנו לנשיא ארה"ב ברק אובמה ודרשו ממנו "לשחרר את פולארד כמחווה לקורבן שלנו".

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" שיזם את הפנייה המרגשת לאובמה, העביר את המכתב לבית הלבן דרך שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו.

המכתב המלא:

אנו, בני משפחות שכולות, שרוצחי יקירינו שוחררו כתוצאה מהלחץ שהפעילה ארה"ב על ממשלת ישראל, לשחרר רוצחי נשים וילדים כמחווה לשיפור אווירת המו"מ.

כבוד הנשיא, אנחנו מקווים שבין המשימות הרות הגורל שעומדות בפניך תצליח למצוא את הזמן לעצור לדקה ולחשוב על אשר עבר עלינו בחודשים האחרונים. גם בימים רגילים אנחנו חיים יום יום עם הכאב האין סופי של האובדן. בחלומות הלילה ובחלומות בהקיץ, אנו רואים מול עיננו שוב ושוב את הרגע שבו הרוצחים תקעו את הסכין, הגרזן או כדור האקדח בגופם של יקירנו.

עצם העלאת האפשרות לשחרור הרוצחים הייתה בשבילנו סכין בלב במלוא מובן המילה, והביאה איתה אינספור לילות של בכי וחוסר שינה. איש מאתנו לא הסכים לקבל את הרעיון שבכדי לקדם הסכם שלום
יש צורך לשחרר רוצחים מתועבים שלקחו באכזריות את חייהם של זקנים, נשים, ילדים ואנשים חפים מפשע.

במציאות שלקוחה כאילו מתוך סיוט אבסורדי מצאנו את עצמנו נאלצים להפגין, להיאבק ולזעוק כדי למנוע את שחרור רוצחי יקירינו. עצרנו את חיינו בכדי לנסות למנוע את שחרורם של מי שעצרו לנצח את חיי בני משפחתנו.

לצערנו, לא הצלחנו במאבקנו. קרוב ל-80 רוצחים ארורים שוחררו ב-3 הפעימות האחרונות והתקבלו בחגיגות ענק על ידי אבו מאזן תוך שהם מוצגים כגיבורים. הרגשנו את הלב מתפוצץ למראה רוצחי ילדים הנישאים על כפיים, התפלצנו לראות אותם יושבים באולפני הטלוויזיה, לבושים בחגיגיות ומסבירים בגאווה כיצד שחטו את קרובינו ובכך מסיתים את הדור הצעיר ללכת בעקבותיהם.

גם את הפעימה הרביעית שכללה את שחרור המתועבים ביותר שניתן להעלות על הדעת לא הצלחנו למנוע, אלמלא שאבו מאזן היה מחליט לפוצץ את המשא ומתן, גם הרוצחים הללו היו לצערנו משתחררים.

אדוני הנשיא, עם ישראל כולו ואנחנו אולי יותר מכולם, הרגיש בשבוע האחרון שהנה, לפחות משהו טוב אחד עומד לקרות פה. אחרי קרוב ל-30 שנה, הפצע המדמם של פרשת פולארד עמד להסתיים. אנו משוכנעים בכך שגם אם ההחלטה הגיעה בעיתוי זה הרי שביסודה של ההסכמה לשחרר את פולארד עמדו שיקולי ההומאניות והצדק כפי שבאו לידי ביטוי במכתבים של בכירים אמריקנים ומכובדים כמו מזכירי המדינה קיסנג'ר ושולץ, ראשי CIA ו- FBI, משפטנים מהשורה הראשונה ועוד עשרות בכירים חשובים אשר הסבירו כי פולארד אמנם עבר עבירה חמורה אולם הוא ריצה עונש חסר תקדים ומצבו הרפואי מהווה אף הוא שיקול התומך בשחרורו.

כבוד הנשיא, בלב קרוע אנו פונים ומבקשים ממך – אנא שחרר את פולארד, בשם הצדק, החמלה והאנושיות וללא תלות בכל נושא אחר, חשוב ככל שיהיה.

אם לא די בכל הפניות והשיקולים, אנא עשה זאת גם כמחווה למשפחות שאיבדו את היקר להן מכל, שנאלצו לראות את רוצחי יקיריהן משתחררים, ושסיום הטרגדיה של פולארד תהווה בשבילן לפחות קמצוץ של נחמה.

בכאב עצום ובלב קרוע,

דליה בובליל אוחנה – אחותו של דוד דדי ז"ל

גילה מולכו – אחותו של איאן שון פיינברג ז"ל

סנפיר נוי – בתו של אמנון פומרנץ ז"ל

רבקה רוטנברג – רעייתו של איזק רוטנברג ז"ל

אלון הריס – נכדו של ישראל טננבאום ז"ל

משה דוייטש – אחיו של ישעיהו יוחנן דוייטש ז"ל

בלה בקר – רעייתו של משה בקר ז"ל

מירב אושר – בתו שלאבי אושר ז"ל

נפתלי אלמקייס – אחיה של לאה אלמקייס ז"ל

יניב אליהו – בנו של יוסי אליהו ז"ל

יוליה לויט – קרובתה של גניה פרידמן ז"ל

ירון פרידמן – אחיו של גיא פרידמן ז"ל

שושנה שוקר – אמו של שי שוקר ז"ל

חיים שלם – בנו של שלמה יחיא ז"ל

לאה פדרינג – בתו של מוריס אדרי ז"ל

טלי גטניו – בתה של שרה שרון ז"ל

מגיד כדור – גיסו של ג'מיל חסון ז"ל

פהד כנעאן – בנו של מופיד כנעאן ז"ל

אורנה עמרני – אחותו של עקיבא שאלתיאל ז"ל

גבריאל זנדני – אחיינו של יוסף זנדני ז"ל

נפתלי בן יאיר – אחיו של מאיר בן יאיר ז"ל

מולי ביטון – רעייתו של מוטי ביטון ז"ל

פורק מאהל המחאה מול בית רה"מ: "המאבק למען הצדק הצליח"

יוסיזילברמן

פורק מאהל המחאה מול בית רה"מ: "המאבק למען הצדק הצליח"

פעילי ארגון אלמגור פירוק את מאהל המחאה של נפגעי הטרור והמשפחות השכולות בעקבות ההודעה על ביטול שחרור האסירים הפלסטינים, אך הבטיחו: "נישאר עם עין אחת פקוחה, שמא נצטרך לחזור"

חדשות 2

2014-04-04


מפרקים את מאהל המחאה (צילום׃ ארגון אלמגור)

אחרי ההכרזה של ישראל על ביטול הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הפלסטינים, פירקו אמש (ה') פעילי ארגון אלמגור את מאהל נפגעי הטרור והמשפחות השכולות שהוקם מול בית ראש הממשלה בירושלים. הם הבטיחו להישאר "עם עין אחת פקוחה, שמא נצטרך לחזור".

"זו אינה חגיגה בעיננו כי ישראל שילמה כבר ב-85 מחבלים רוצחים ששוחררו ומסתובבים חופשי", אמר ראש ארגון אלמגור מאיר אינדור, "אבל יש תחושת ספוק אדירה שמאבק מתמשך למען צדק ומוסר שנוהל באופן עיקש על ידי המשפחות השכולות – צלח בסוף".


"תחושת ספוק אדירה שהמאבק צלח" (צילום׃ ארגון אלמגור)

אינדור אמר כי הפגישות עם השרים וההפגנות התכופות תרמו להחלטה הסופית להפסיק להיכנע לפלסטינים. "כשנתניהו ראה ש-80 אחוז מהצבור מתנגד לשחרור הרוצחים הוא הבין שיש לו גיבוי להפסיק את מהלכי שחרור המחבלים".

יעקב טובול, אביו של ליאור שנרצח ליד רמות ב-92, לא הסתיר את שמחתו מהעובדה שהפעימה הרביעית לא תתבצע, לאחר שבגל הזה רוצחי בנו היו אמורים להשתחרר.

הפעימה הרביעית בוטלה – מאהל נפגעי הטרור פורק

יוחאי עופר

הפעימה הרביעית בוטלה – מאהל נפגעי הטרור פורק

דקות ארוכות הריעו הפעילים שפקדו את המקום וסרבו להפסיק לחגוג את ביטול שחרורם של האסירים הביטחוניים עד אשר פירקו את המאהל. בארגון אלמגור קוראים לממשלה "לאסוף את כל הרוצחים שכבר שוחררו ושאין שום סיבה שיהיו בחוץ"

NRG

2014-04-04

חוגגים בזהירות: במאהל המחאה של משפחות נפגעי הטרור אשר הוקם לפני כעשרה ימים מול מעון ראש הממשלה, נשמו לרווחה עם ההודעה על ביטול הפעימה הרביעית. דקות ארוכות הריעו הפעילים שפקדו את המקום במשמרות בימים האחרונים, וסרבו להפסיק לחגוג את ביטול שחרורם של האסירים הביטחוניים עד אשר פירקו את המאהל.


המשפחות השכולות מפרקות את מאהל המחאה נגד שחרור מחבלים (צילום: מירי צחי)

"אני חושב שהלילה אוכל אולי לישון", סיפר בהתרגשות יעקב (קוקו) טובול, אביו של ליאור טובול ז"ל, שנרצח ביחד עם חברו רונן קרמני ז"ל באוגוסט 1990. השניים נחטפו בסמוך לשכונת רמות לשם הסיע אותם חבר משותף, כאשר שלושה מחבלים אספו אותם לרכב בו נסעו, שם כפתו ודקרו אותם למוות בכל חלקי גופם, וכעבור שתי יממות אותרו בוואדי שבין בית חנינא לשכונת רמות. "עכשיו שנודע לנו שהמחבל לא משתחרר מתחיל להיות טוב יותר, ושאני רואה את זה יורדת לי אבן מהלב, אבל השאלה אם זה לא מהלך שיחזיק שבוע או שבועיים ואני מפחד שעושים לנו תרגיל".

טובול שבנו נדקר באכזריות 24 פעמים, מספר שמאז הרצח הוא לא מצליח לעצום עין ואת הלילה מעביר בשתיית כוסות קפה ועישון, אבל הלילה הזה הוא מקווה יהיה שונה בעבורו. "נלחמתי שלא ישחררו אף אחד בעבור כולם, ובטח שגם בעבור ליאור הילד שלי, ואי אפשר להוציא מרצחים כאילו לא קרה כלום ואנחנו יודעים מי הם. ליאור איתי בכל המאבק הזה, והוא יודע שאני נלחם שהרוצח שלו יירקב בכלא".

אל החגיגות במאהל הצטרף במהלך הערב גם אליחי בן ישי, שאחותו רותי נרצחה יחד עם בעלה אודי ושלושת ילדיהם בביתם שבאיתר, בידי שני מחבלים מהכפר השכן עורתא. "אנחנו מרוצים מההחלטה של אבל עצוב לנו שהמניעים זה פיצוץ המשא ומתן ולא בגלל החלטה נחושה של ממשלת ישראל".

בן ישי הצטרף בשבועות האחרונים למאבק ונטל בו חלק מרכזי כאשר לדבריו הקריאה המרכזית שיוצאת מהמאהל היא למנוע מהלכים כאלו בעתיד. "אנחנו קוראים שהדבר לא יעשה מלכתחילה ולא צריך שמהלך כזה יפול בגלל תקלות, אלא שלא יקרה ועכשיו נדרש לשאול למה זה היה ומה המסר שהעבירה הממשלה שהסכימה לשחרר מחבלים ואנחנו מקווים שהשיח בעניין הזה יהיה שונה בעתיד".

בתנועת "ישראל שלי" וארגון "אלמגור" שהקימו את המאהל הביעו שביעות רצון לפני שהחלו לפרק אותו ביחד עם בני המשפחות השכולות והצהירו כי היעד הבא הוא שחרורו של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד. "זו חגיגה עם שמחה מהולה בעצב כי שוחררו כבר עשרות רוצחים" אמר מאיר אינדור שהוסיף כי האווירה הציבורית יצרה מציאות שלא הייתה נוחה למקבלי ההחלטות כאשר לחץ שהופעל על שרים בידי נציגי המשפחות מנע את שחרור המחבלים.

"אנחנו מרגישים תחושת הצלחה אבל הקרב עוד לא נגמר כי המחבלים מחפשים עוד מחילות, וזו שמחת עניים. אני קורא לממשלה לאסוף את כל הרוצחים שכבר שוחררו ואין שום סיבה שיהיו בחוץ, ונדרש לעקור מהשורש את התופעה הזו".


המשפחות השכולות מפרקות את מאהל המחאה נגד שחרור האסירים (צילום: מירי צחי)

"מקווים שנתניהו יחזיק מעמד"

חזקי עזרא

"מקווים שנתניהו יחזיק מעמד"

המשפחות השכולות פירקו את מאהל המחאה מול בית ראש הממשלה בעקבות ביטול הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים. אב שכול: נפלה לי אבן מהלב.

ערוץ 7

2014-04-03

בני המשפחות השכולות פירקו הערב (חמישי) את מאהל המחאה מול מעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים.

מחאת המשפחות הגיעה לסיומה עם הודעה שרת המשפטים ציפי לבני על ביטול הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים.

יעקב טובול, אביו של ליאור הי"ד שנרצח בשנות התשעים על ידי מחבל שהיה אמור להשתחרר בפעימה הרביעית, הודה כי תחושת הקלה מציפה אותו. "אבן נפלה לי מהלב, אני מקווה שביבי יחזיק מעמד ולא יתפתה עוד פעם לאיזה תרגיל של אבו מאזן".

סא"ל במיל' מאיר אינדור, יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" וממובילי המחאה נגד שחרור המחבלים בירך על הצלחת המאבק וקרא להחזיר לבתי הכלא את 85 המחבלים שכבר שוחררו במסגרת המשא ומתן.

"אנחנו מקבלים את הודעת הממשלה בסיפוק אבל בחשש", אמר אינדור לערוץ 7, "בד בבד עם השמחה על הצלחת המאבק אני קורא לממשלה לבצע את הדבר המתבקש ולאסוף את כל 85 הפלסטינים שכבר שוחררו ולהחזיר אותם לבתי הכלא, הפלסטינים לא עמדו בתנאים שלהם ואין שום סיבה לשלם להם ברוצחים עם דם על הידיים".

יו"ר תנועת "ישראלי שלי", שרה העצני-כהן, הודתה כי ביטול הפעימה הרביעית מעניק כמה רגעי נחת. "אנחנו שמחים שהמאבק הצליח, אנחנו שמחים שהציבור אמר את דברו. נמשיך לעקוב ולעדכן על הפעילויות הבאות", הדגישה.

"לא להיכנע לסחטנות האמריקנית"

אפרת פורשר

"לא להיכנע לסחטנות האמריקנית"

כ־200 קרובי הנרצחים בפעולות טרור ואזרחים מהשורה צעדו במרכז ירושלים נגד הפעימה הרביעית • יו"ר אלמגור: "חמאס השתמש בחטיפת גלעד שליט ובהחזקתו כדי לשחרר רוצחים, וארה"ב מחזיקה את פולארד כדי לשחרר רוצחים"

ישראל היום

2014-04-03

צילום: בני פלבן; קריינות: חנן פישר

כ־200 איש צעדו אתמול בירושלים כשהם נושאים תמונות ונרות זיכרון, במחאה על הכוונה לשחרר רוצחים במסגרת הפעימה הרביעית.

כל אחד מהצועדים – בני המשפחות השכולות, בני נוער, סטודנטים או אזרחים מהשורה – נשאו תמונה של קורבן טרור שנרצח על ידי רוצחים שכבר שוחררו בפעימות הקודמות או על ידי רוצחים ששמם מוזכר ברשימת המיועדים לשחרור בפעימה הרביעית. בסך הכל, הניפו הצועדים, שזכו לאהדת הקהל הירושלמי, כ־300 תמונות.

הצועדים בחרו להתחיל את המחאה דווקא במקום הפיגוע במסעדת סבארו ברחוב קינג ג'ורג', משום שהמעורבים בפיגוע היו מחבלים ששוחררו מהכלא הישראלי. הם אמרו שם פרק תהילים ולאחר מכן אמר הרב יהודה בן ישי, אביה של רותי פוגל ז"ל שנרצחה בפיגוע באיתמר לפני כשלוש שנים, קדיש. לאחר מכן צעדו המשתתפים לכיוון הקונסוליה האמריקנית ברחוב אגרון, כשהם קוראים לא לחבר בין שחרור פולארד לעיסקת שחרור מחבלים וצועקים "ביבי, תתעורר", "מחבלים לא לשחרר", "דם יהודי איננו הפקר" ו"רוצחים לא משחררים".

אחת המשתתפות קראה בכאב: "הם משתחררים מהכלא ומקבלים הזדמנות חדשה לרצוח עוד כמה יהודים. בשביל זה משחררים אותם? בשביל עוד דם?"

בנו של חיים סמדר ז"ל, שנרצח לפני 12 שנה כשמחבלת התפוצצה בתוך סופרמרקט בשכונת קריית יובל בירושלים, אמר: "לפני שלושה שבועות הממשלה שיחררה את הגופה של המחבלת שרצחה את אבא שלי. ממשלת ישראל לא התקשרה, לא הודיעה ולא שאלה את דעתנו בנושא הזה".

מול הקונסוליה, בעוד המשתתפים צועקים "בושה" ו"תומכי טרור", אמר מאיר אינדור, יו"ר ארגון נפגעי הטרור אלמגור: "ארה"ב בעצם עושה מעשה סחיטה די דומה לחמאס. חמאס השתמש בחטיפתו ובהחזקתו של גלעד שליט כדי לשחרר רוצחים, וארה"ב מחזיקה את פולארד כדי לשחרר רוצחים. מצער מאוד שהיא נוקטת שיטות שדומות לחמאס".

אינדור קרא לממשלת ישראל "לא להיכנע לסחטנות האמריקנית" והוסיף: "הבית היהודי צריך לפרוש מהממשלה בגלל עיסקה כזאת".

את צעדת המחאה סיימו המשתתפים במאהל המחאה מול מעון ראש הממשלה, שם הניחו, במעין מיצג זיכרון, את תמונותיהם של 300 הנרצחים שהונפו בצעדה.

הדילמה של הציונות הדתית על שחרור פולארד

יותם ברגר

הדילמה של הציונות הדתית על שחרור פולארד

הציונות הדתית נקלעה לדילמה בגלל הההצעה. מחד שחרורו של פולארד, שהפך במידה רבה לדגל שנושאים רבים במגזר, ומאידך הקווים האדומים של הקפאת הבנייה בשטחים, ושחרור רוצחים. נראה שרוב התושבים מתנגדים למתווה

גלי צה"ל

2014-04-02

עסקת פולארד תמורת הקפאה ושחרור מחבלים, שפרטיה פורסמו אתמול (שלישי) דוחקת במידה רבה את הציונות הדתית לפינה. החפיפה בין מי שהפגינו נגד ההקפאה הגדולה ב-2009, ובין מי שהפגינו נגד כל אחת מפעימות שחרור הרוצחים ובין מי שעמדו שוב ושוב במשמרות המחאה למען המרגל ג'ונתן פולארד היא כמעט מושלמת. בכל זאת, נראה כי רוב מוחלט של אנשי הציונות הדתית מתייצב נגד העסקה.

המשפחות השכולות מתנגדות התנגדות נחרצת. בארגון אלמגור של נפגעי הטרור תמימי דעים ואומרים כי העסקה פסולה. הרב יהודה בן ישי, אביה של רות פוגל שנרצחה בפיגוע באיתמר, גינה את העלאתה לסדר היום. "רוצים לשחרר מחבלים בהבטחה של שחרור פולארד", אמר בן ישי, "נהיה פעמיים לא מוסריים".

בהודעה ששיגרה אמש מועצת יש"ע לעיתונאים נעשה כרגיל שימוש במילים חריפות נגד האמריקנים ונגד הבכירים הישראלים ששוקלים את ההצעה. "שחרור פולארד הוא שוחד פסול", כתבו בהודעה ששיגרו. אבי רואה, יושב ראש מועצת יש"ע, טוען כי ההתנגדות לעסקה היא בגדר קונצנזוס בשטחים. "העסקה המוצעת היא כניעה לסחטנות הערבית ולשוחד אמריקני בדמות פולארד", אמר רואה. "ממשלת ישראל הקפיאה בעבר את הבניה ושחררה כמה פעמים רוצחים, אך ההנהגה הפלסטינית נשארת בשלה".

המניע הפוליטי של רואה ברור, אבל רבים ממעצבי דעת הקהל במגזר מספרים שההרגשה היא שאכן רוב מוחלט מתנגד, בהם עורך אתר סרוגים אריה יואלי. "במגזר הדתי מתנגדים לכל שלושת הסעיפים של העסקה האמריקנית", סיפר יואלי. "פולארד צריך להשתחרר כי זה המעשה המוסרי שהאמריקנים צריכים לעשות".

כרגע, היחידים ששומרים על דממה הם דווקא אנשי הבית היהודי. קולם לא נשמע מאז הראיון אתמול של השר אורי אריאל בתכניתנו "בוקר טוב ישראל", שהביע התנגדות חריפה לעסקה הזאת. גורמים במפלגה אמרו כי ראשה של המפלגה, נפתלי בנט, ביקש לשמור על שקט תקשורתי.

ביבי תחת מתקפה: "מוותר על הערכים"

יוני גבאי

ביבי תחת מתקפה: "מוותר על הערכים"

ארגון נפגעי פעולות הטרור יוצא במתקפה כנגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע ההסכם המתגבש לשחרור מאות מחבלים נוספים: "הופכים אותנו לאנשים לא מוסריים"

כיכר השבת

2014-04-01


אביה של רות פוגל ז"ל, יהודה בן-ישי, במסע"ת מחוץ לבית רה"מ (צילום: פלאש 90)

ארגון נפגעי פעולות הטרור פותח במתקפה כנגד כוונת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשחרר מאות מחבלים בתמורה לשחרורו של המרגל היהודי יונתן פולארד הכלוא בארצות הברית.

אחר הצהריים (שלישי) קיימו ראשי הארגון מסיבת עיתונאים סמוך לבית ראש הממשלה בירושלים, במהלכה הגיבו המשפחות השכולות על המתווה המתגבש.

יו"ר אלמגור, מאיר אינדור, אמר כי יש לשחרר את פולארד, אך לא בכל מחיר. לדבריו, "ישראל שילמה גם בהסכמים קודמים והאמריקנים רימו אותנו. הפעם נראה כי ממשל אובמה מתעלה על עצמו בתרגילים נבזיים".

אביה של רות פוגל ז"ל, שנרצחה בפיגוע באיתמר, יהודה בן-ישי, אמר כי "אנו נמצאים ברגע גורלי של עם ישראל ומדינת ישראל מאז הקמתה". לדבריו, "היום רוצחי המשפחה שלנו מכונים אסירים. הם כבר לא 'מחבלים'. כשמביאים את ראש הממשלה לשחרר אותם, הופכים אותנו לאנשים לא מוסריים כי אנחנו מוותרים על כל סולם הערכים שלנו".

הוא סיפר על פגישתו בעבר עם פולארד: "הוא אמיץ ואציל וכדי להפוך אותנו לאנשים לא מוסריים רוצים לעשות החלפה בין אדם שמזמן היה צריך להיות איתנו כאן תמורת שחרור מחבלים. אנחנו כאן כדי לחזק את ראש הממשלה והשרים: יש לכם את המנדט להגיד לא".

כזכור, על פי ההסכם המתגבש, תשחרר ארצות הברית את פולארד לפני ליל הסדר, ובתמורה, תשחרר ישראל 26 אסירים, בהם ערביי ישראל שהיו אמורים להשתחרר בפעימה הרביעית, ובנוסף עוד כ-400 אסירים שלא היו מעורבים במעשי רצח.

בנוסף, נתניהו הסכים לריסון הבנייה בשטחים שמשמעותה אי פרסום מכרזים חדשים לבנייה מעבר לקו הירוק.

מנגד, העסקה עדיין תלויה בהחלטת הצד הפלסטיני, כאשר על יו"ר הרשות אבו מאזן, מופעל לחץ כבד מאוד שלא להסכים לעסקה החדשה ולדרוש שחרור גדול יותר של מחבלים, כמו גם מחבלים "בכירים", כמו מרואן ברגותי ואחרים.

מחר צפוי מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, לשוב לישראל כדי להיפגש עם אבו מאזן בעניין זה.

אב שכול: "ארה"ב סוחטת יותר מאבו מאזן"

עומרי אפרים; רועי קייס

אב שכול: "ארה"ב סוחטת יותר מאבו מאזן"

ארגון "אלמגור" ערך מסיבת עיתונאים מול בית רה"מ בשל הדיווחים על אפשרות שחרור מאות אסירים תמורת פולארד. "האמריקנים רימו אותנו". אב לנער שנרצח בפיגוע: "פולארד חתם על מכתב שלא ישוחרר תמורת מחבלים"

Ynet

2014-04-01

משפחות נפגעי פעולות הטרור נגד שחרור רוצחי יקיריהם: ארגון "אלמגור" ערך הערב (יום ג') מסיבת עיתונאים מול בית ראש הממשלה בירושלים על רקע הדיווחים, שלפיהם המרגל ג'ונתן פולארד ישוחרר תמורת מאות אסירים ושהפעימה הרביעית במסגרת המו"מ תצא לפועל.

מנכ"ל "אלמגור" מאיר אינדור תקף את הכוונות לשחרר את האסירים ואמר: "אנחנו מנסים להעביר מסר מאוד ברור ששחרור רוצחים עם דם על הידיים זה דבר שלא ייעשה. האמריקנים מאלצים את ישראל לסחור ולתת בדם יהודים". לדברי אינדור, נציגי הארגון היו צריכים להיפגש עם שר בכיר בממשלה בלשכתו, אך הפגישה בוטלה בשל משבר חמור, לטענתו, בין הליכוד לבית היהודי.

"מדינת ישראל שילמה כבר בשחרור אסירים. היינו אמורים לקבל את פולארד בהבטחה של קלינטון. האמריקנים פשוט רימו אותנו", אמר אינדור.

משפחות הנרצחים: "לא לשחרור האסירים"


אביה של רות פוגל במאהל המחאה, היום (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)


צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות


משפחות שכולות מפגינות בשבוע שעבר נגד שחרור האסירים (צילום: רויטרס)

יעקב טובול, אביו של ליאור טובול שנרצח בפיגוע בשנת 1993, דיבר אף הוא במסיבת עיתונאים וטען כי המרגל הישראלי חתם בעבר על מכתב שהוא אינו מוכן להשתחרר תמורת שחרור מחבלים.

טובול, שרוצח בנו עשוי להשתחרר בפעימה הרביעית, הפנה את עיקר האשמה לעבר הממשל האמריקני. "ארצות הברית סוחטת אותנו יותר מאבו מאזן", אמר טובול.

בין הדוברים היה גם הרב יהודה בן ישי, אביה של רות פוגל שנרצחה יחד עם ארבעה בני משפחתה בפיגוע באיתמר במרס 2011. "אנו נמצאים בעמדה מאוד גורלית של עם ישראל. הפכנו לסמל בעיני העולם של מלחמה בטרור, במחבלים, באנשים שרוצחים ללא הבחנה, אך לצערנו הרב אצלנו זה הגיע עד לתינוקת בת שלושה חודשים. היום הרוצחים האלו נקראים האסירים ולא מחבלים".

הרב בן ישי המשיך ותקף: "כשמביאים את ראש הממשלה לשחרר את הרוצחים רוצים להוסיף חטא על פשע ועכשיו מוסיפים לחוסר המוסריות הזו קלף חדש בדמות ג'ונתן פולארד. מאדם שמזמן היה צריך להיות איתנו רוצים להפוך אותנו לאנשים שיוותרו על כל עיקרון ועל כל ערך. באנו לחזק את נתניהו ולומר לו שיש לו מנדט להגיד לא.

גם בארגון נפגעי פעולות האיבה הגיבו לשחרור האסירים הצפוי ודרשו מהממשלה לעצור את המחוות החד-צדדיות. "יש להתנות את שחרור המחבלים העתידי בהסכם שלום ולא בנכונות לדיונים על שלום". עוד נמסר מהארגון כי "שחרור האסירים, שנעשה על גבנו, הינו פשרה פוליטית של הממשל שכשל ולא הצליח לשמור על יקירנו ומשתמש בנו בצורה הצינית ביותר לצרכיו".

מוקדם יותר אמר גורם פלסטיני שמעורה במגעים כי שני הצדדים הסכימו על מתווה כללי, שלפיו הפעימה הרביעית של שחרור האסירים תצא לפועל ותכלול ערבים-ישראלים ובמקביל ישוחרר פולארד.

הבוקר טען גורם ישראלי בכיר המעורה בפרטי המשא ומתן כי פולארד ישוחרר על פי ההסכם המתגבש לפני ליל הסדר – כלומר בשבועיים הקרובים. בתמורה, המו"מ בין ישראל לפלסטינים יוארך לתוך שנת 2015. בנוסף, הפעימה הרביעית תצא לפועל וישוחררו עוד 400 אסירים פלסטינים בלי דם על הידיים שישראל תבחר.

על פי הבכיר הישראלי, מרוואן ברגותי יישאר בכלא הישראלי. כמו כן, ציין הגורם כי לא סוכם על הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ובירושלים, אך ישראל תפרסם פחות מכרזים.

במקביל, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי אישרה כי מזכיר המדינה ג'ון קרי ישוב לרמאללה ביום רביעי, לאחר ביקור בזק בכינוס נאט"ו בבריסל.

בסוכנות הידיעות "מען" דווח כי המשלחת הפלסטינית נפגשה לפני הצהריים עם אבו מאזן. אתמול קיבלה ההנהגה ברמאללה שלוש החלטות, שהראשונה היא לפנות למוסדות האו"ם מיד כשיסתיים המו"מ הנוכחי ב-29 באפריל.

ההחלטה השנייה היא להתנגד להארכת המו"מ עד לסוף השנה ללא שחרור כמות גדולה של אסירים ולדרוש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות. ההחלטה השלישית נוגעת להקמת ועדה שתסדיר עם חמאס את הקריאה לבחירות לפרלמנט ולנשיאות. על פי הדיווח, אם חמאס יסכים אז הרשות תפנה לאו"ם ותפסיק את המו"מ עם ישראל לאלתר.

המשפחות השכולות: "ראש הממשלה יהיה אלוף משחררי הרוצחים"

יוסי זילברמן

המשפחות השכולות: "ראש הממשלה יהיה אלוף משחררי הרוצחים"

ארגון נפגעי פעולות הטרור זועם על ההסכם המתגבש – שחרור מאות אסירים פלסטינים תמורת שחרור פולארד והמשך המו"מ. "לא מוסרי להחליף בין אדם שכבר מזמן היה צריך להיות כאן ולשחרר מחבלים", אמרו נציגי המשפחות

חדשות 2

2014-04-01

על רקע הידיעות לגבי עסקה מתגבשת בין ישראל לרצות הברית שבמסגרתה ישוחרר המרגל היהודי ג'ונתן פולארד לאחר 30 שנים בכלא האמריקני, קיים אחר הצהריים (ג') ארגון נפגעי הטרור אלמגור מסיבת עיתונאים סמוך לבית ראש הממשלה בירושלים, שבמהלכה הגיבו המשפחות השכולות על המתווה המתגבש.

יו"ר אלמגור, מאיר אינדור, אמר באירוע כי "נוצר משבר ממשלתי שחוצה את הליכוד והבית היהודי". לדבריו, יש לשחרר את פולארד – אך לא בכל מחיר: "ישראל שילמה גם בהסכמים קודמים והאמריקנים רימו אותנו. הפעם נראה כי ממשל אובמה מתעלה על עצמו בתרגילים נבזיים".


ארכיון (צילום: חדשות 2)

באירוע נכח גם יהודה בן-ישי, אביה של רות פוגל ז"ל שנרצחה בפיגוע באיתמר. "אנו נמצאים ברגע גורלי של עם ישראל ומדינת ישראל מאז הקמתה; היום רוצחי המשפחה שלנו מכונים אסירים. הם כבר לא 'מחבלים'. כשמביאים את ראש הממשלה לשחרר אותם – הופכים אותנו לאנשים לא מוסריים כי אנחנו מוותרים על כל סולם הערכים שלנו".

בן-ישי סיפר על פגישתו בעבר עם פולארד. "הוא אמיץ ואציל וכדי להפוך אותנו לאנשים לא מוסריים רוצים לעשות החלפה בין אדם שמזמן היה צריך להיות איתנו כאן תמורת שחרור מחבלים. אנחנו כאן כדי לחזק את ראש הממשלה והשרים: יש לכם את המנדט להגיד לא!"

המתווה: מאות אסירים תמורת פולארד

על פי הסיכום שהושג בין נתניהו לקרי, תשחרר ארצות הברית את פולארד לפני ליל הסדר. בתמורה, תשחרר ישראל 26 אסירים – בהם ערביי ישראל – שהיו אמורים להשתחרר בפעימה הרביעית, ובנוסף עוד כ-400 אסירים שלא היו מעורבים במעשי רצח.


צילום׃ יוסי זילברמן, חדשות 2

נתניהו הסכים גם לריסון הבנייה בשטחים שמשמעותה אי פרסום מכרזים חדשים לבנייה מעבר לקו הירוק. העסקה תלויה באישור הפלסטינים. מחר ישוב קרי לישראל כדי להיפגש עם אבו מאזן בעניין זה.

תרגיל פולארד: כך דוחק נתניהו את בנט לפינה

עמרי נחמיאס; שבתי בנדט; מערכת וואלה

תרגיל פולארד: כך דוחק נתניהו את בנט לפינה

פרטי העסקה המסתמנת עם הפלסטינים תפסו את השרים במבוכה. בעוד ש"יש עתיד", ו"התנועה" צפויות לתמוך, רוב שרי הימין מסרבים להתייחס. בימין מאיימים: "הליכוד יאבד זכות קיום"

וואלה

2014-04-01

פרטי העסקה המתגבשת בין ישראל לפלסטינים בתיווך ארצות הברית תפסו את שרי הממשלה במבוכה. רובם המכריע של שרי הימין העדיפו היום (שלישי) שלא להתייחס לאופן הצבעתם הצפוי על העסקה, אם זו תובא לאישור הממשלה.


דנו על "עסקה סיבובית". נתניהו עם שר החוץ קרי, אמש בירושלים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

בצהריים ערך ראש הממשלה בנימין נתניהו סבב שיחות עם שרים ועדכן אותם כי "עסקת פולארד" תכלול את שחרורו של המרגל היהודי-האמריקני עוד לפני ליל הסדר, המשך המשא ומתן עד ינואר 2015, ובנוסף להוצאה לפועל של הפעימה הרביעית, גם שחרור 400 אסירים ללא דם על הידיים שישראל תבחר. נתניהו אמר לשרי הליכוד כי לא תהיה הקפאה מלאה למרות הדרישה הפלסטינית, אך כן יוקפאו מכרזים ממשלתיים שמשמעותם כי לא תהיה התחלה של בנייה חדשה, מלבד בירושלים.


בנט התחייב שערבים-ישראלים לא ישוחררו (צילום: מסך מפייסבוק)

שרי "יש עתיד" ו"התנועה" צפויים לתמוך בעסקה, כמו גם השרים משה יעלון ויובל שטייניץ מהליכוד. שטייניץ אמר בצהריים "כי זו חובתנו כממשלה לדאוג לשחרורו של פולארד. אמרתי בעבר כי אתנגד לשחרור ערבים-ישראלים. חשוב להדגיש שכאשר אזרח ישראלי עושה מעשה טרור נגד מדינתו שלו, מדובר במעשה חמור יתר על המידה. אך במידה ותינתן לנו ההזדמנות לשחרר את פולארד בעסקה הזו, אנו מחויבים לעשות פשרות. יש לממשלת ישראל מחויבות מוסרית לפעול לשחרורו של פולארד כפי שעשינו במסגרת שחרורו של גלעד שליט".

ממתינים לשמוע מאובמה

לעומת התומכים, מרבית שרי הליכוד-ביתנו והבית היהודי מסרבים לפי שעה להסגיר את עמדתם בעניין. זאת, כיוון שנתניהו מעמיד אותם במצב פוליטי סבוך ביותר מבחינתם. השר שנדחק לפינה באופן המובהק ביותר הוא יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שהתחייב בראיון לוואלה! חדשות כי לא יתמוך בשחרור אסירים ערביי ישראל. בעקבות פרסום אחר בוואלה! חדשות בסוף השבוע על הכוונה לשחרר 400 אסירים פלסטינים, הבהיר כי הדבר "לא יקום ולא יהיה". מצד שני, בבית היהודי ובליכוד יודעים כי הסכמה אמריקנית לשחרורו של פולארד היא הזדמנות חד-פעמית, שלא ברור מתי תשוב.

על המבוכה ניתן ללמוד מהחלטת הבית היהודי היום לאסור על חברי הכנסת של הסיעה להתראיין בנושא. בהודעה פנימית של הסיעה שהגיעה לחברי הכנסת, נכתב: "טרם שמענו מהאמריקנים על הסכמה לשחרור פולארד ולא נגיב לשמועות. אין ויתורים ללא תמורה. נבקש הבהרות אם יש החלטה חדשה על שחרור אסירים. אם זה אכן יקרה, נתכנס לקבל החלטה".

בינתיים ממתינים שרי הימין לראות אם הפלסטינים מקבלים את ההסכם ואם נשיא ארצות הברית ברק אובמה יאשר את דבר השחרור בקולו, לפני שיגיבו.


"מחזיקים אותו כבני ערובה". הפגנה למען שחרור פולארד, מרץ 2013 (צילום: טלי מאייר)

בחוגי הימין ובקרב נפגעי פעולות האיבה התייחסו היום בשלילה לפרסומים על העסקה המסתמנת. בארגון נפגעי הטרור אלמגור הביעו דאגה מהפרסומים בנושא ואמרו כי הממשל בוושינגטון הבירה עושה שימוש ציני בפולארד. "הסיבה היחידה שהוא בכלא חולה היא שהוא משמש קלף מיקוח כדי לשחרר רוצחי יהודים", אמר מאיר אינדור, מראשי אלמגור. לדבריו, "לא יעזרו כל מופעי התרבות שהשגרירות האמריקנית עושה בישראל. כל ישראלי מבין שהאמריקנים עושים שימוש ציני באיש הזה. הם למעשה מחזיקים אותו כבן ערובה".

לדברי אינדור, "כבר בהסכמי וואי (ב-1998, ש"ב) אמרו לנו גם על שחרור פולארד, וביבי חזר בלי פולארד. הם הפרו הסכמה מפורשת. ישראל כבר שילמה לאמריקנים תמורת פולארד, אבל הם לא הביאו את הסחורה. הם עדיין חייבים לנו ואנחנו משלמים פעמיים. השאלה היא אם יש לנו ראש ממשלה שבאופן סדרתי עובדים עליו".


"משוואה לא מקובלת". מחבלים מהפעימה השלישית חוגגים את שחרורם ברמאללה, בדצמבר (צילום: טלי מאייר)

אינדור טען כי יש לשחרר את פולארד מכיוון ש"בכירים מכובדים בארצות הברית קובעים שהצדק מחייב זאת, ובכללם ראשי CIA לשעבר וחברי קונגרס. אבל אנחנו נעשה זאת כעסקה? הרי הוא ישמש כעלה תאנה עבור ויתורים חמורים שאסור שייעשו. יש לשחררו בנפרד וללא קשר למו"מ". לנוכח ההתפתחויות האחרונות והעובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן את שריו הבכירים בפרטי העסקה, החליטו באלמגור לכנס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים באוהל המחאה ליד בית ראש הממשלה בירושלים.

"עסקה שפלה ולא ראויה; נקווה שזה בגלל 1 באפריל"

בימין תקפו בעיקר את הקפאת הבנייה שהממשלה תתחייב לה במסגרת העסקה, על אף שמדובר במכרזי בנייה בשומרון, אך לא בבנייה שכבר החלה, בבנייה פרטית ובבנייה במוסדות ציבור ובירושלים. דוידי פרל, ראש המועצה האזורית עציון, אמר כי "בשלב הזה של המשא ומתן שחררנו מחבלים ורוצחים בלי שקיבלנו שום דבר, ובוודאי שאין טעם להמשיך בצעדים בוני אמון כמו שחרור נוסף של מחבלים או הקפאת בנייה".


"מי שרוצה לנהל מו"מ אמיתי – שיבוא לשולחן ללא תנאים". בנייה בהתנחלויות (צילום: רויטרס)

לדבריו, "החבילה הזו של שחרור מחבלים נוסף והקפאת בנייה בשביל להמשיך במשא ומתן היא עסקה שפלה ולא ראויה. להקפיא בנייה בשביל שיחות זה לא ראוי. מי שרוצה לנהל מו"מ אמיתי לשלום – שיבוא לשולחן ללא תנאים. הניסיון לייפות את הסיפור בתמורה לשחרור פולארד, שכולנו מייחלים לשחרורו, זו משוואה לא מקובלת. מדינת ישראל הייתה אמורה לקחת אחריות מזמן על עניין פולארד ולהביא לשחרורו לפני 20 שנה. בעיניי, הליכוד מאבד את זכות הקיום שלו אם המהלך הזה יצא לפועל".

ביישוב היהודי בחברון אמרו כי "למרבה הצער, הבנייה מוקפאת כבר עשור. אפילו גג שמחכה להתקנה באולם התפילה המרכזי במערת המכפלה לא מאושר. הקפאה ושחרור אסירים תמורת שיחות עם גורמים טרוריסטיים זו בדיחה עצובה, נקווה שזו בעצם בכלל מתיחה לכבוד אחד באפריל".


"ממשלה של פראיירים". בן גביר (צילום: שלומי גבאי)

פעיל הימין הקיצוני איתמר בן גביר אמר כי "ממשלת ביבי-בנט-לפיד גם אוכלת את הדגים המסריחים וגם תגורש מהעיר – גם תשחרר מחבלים-רוצחים, גם תשוב להקפיא את הבנייה של יהודים בצורה גזענית, ובסופו של יום תישאר ללא פולארד ועם פיצוץ המשא ומתן בעוד חצי שנה. רק במדינת ישראל מוותרים עוד ועוד תמורת 'תענוג' של ישיבה למשא ומתן עם רוצחים. זו ממשלה של פראיירים".

פעיל אחר מההתנחלויות, שמעון ריקלין, טען כי המשך המו"מ תמורת הקפאה "מבהיר שנתניהו מעדיף לתמרן באמצעות שקרים מאשר לומר את האמת: אין מו"מ כבר הרבה זמן, ולכן אין את מה להמשיך". הוא הוסיף כי "ברגע שהפלסטינים הודיעו שלעולם לא יכירו במדינה יהודית, מה הטעם במו"מ שכזה? התשלום הקבוע לפלסטינים תמורת הזכות לשבת איתם אינו מוסרי ולא יוביל לדבר מלבד פגיעה באנשים שמעוניינים להקים את ביתם ביהודה ושומרון".


הבהיר כי הוא מסכים לפשרות. שטייניץ (צילום: מרק ישראל סלם)

גם מועצת יש"ע גינתה בחריפות את העסקה המסתמנת. "הכניעה לסחטנות הערבית והשוחד האמריקני בדמות פולארד הן בושה", נמסר בהודעה מהארגון. "הקפאות בנייה ושחרורי רוצחים הם לא פטנט חדש. ממשלת ישראל עשתה כבר הקפאה ושחררה כמה פעמים רוצחים, אולם ההנהגה הפלסטינית אינה מעוניינת בשלום אלא רק מגבירה את הדרישות ומבקשת עוד ועוד רוצחים. אסור שהממשלה תיתן יד ותיכנע לסחטנות הזו. אנו קוראים לשרי הממשלה שיעמדו בהתנגדותם לעסקה מבישה זו ולשחרור המחבלים ולא ייכנעו ללחץ ולשוחד האמריקני. מי כמונו רוצים בשחרורו של פולארד מבית הכלא, אולם הכריכה של שמחת יום שחרורו, בתוך אבלן של המשפחות השכולות שרוצחי יקיריהן ישוחררו, היא מעשה שלא ייעשה. הפלסטינים סוחטים, האמריקנים משחדים ומי שמשלם את המחיר זו ממשלת ישראל בשמנו האזרחים".

במטה למען שחרור פולארד מסרבים לפי שעה כרגע להתייחס לנושא, וככל הנראה ממתינים כבעבר לראות אם המידע בעניין רציני, או שפעם נוספת מדובר בדבר שלא יבשיל לשחרור.

קרי בישראל, "שחרור פולארד על הפרק"

יצחק בן-חורין; אטילה שומפלבי; נימדור סמל; יואב זיתון; אחיה ראב"ד

קרי בישראל, "שחרור פולארד על הפרק"

מזכיר המדינה הגיע לביקור בזק באזור, והפלסטינים משגרים אולטימטום: "נפנה לאו"ם אם ישראל לא תתחייב עד מחר לשחרר אסירים בפעימה הרביעית". דיווחים: פולארד עשוי להשתחרר מהכלא בתמורה להארכת המו"מ

Ynet

2014-04-01

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע לביקור לא מתוכנן בישראל בניסיון להוציא מהבוץ את עגלת המשא ומתן המקרטעת – ונתקל באולטימטום מצד הפלסטינים: על ישראל לשחרר את האסירים במסגרת הפעימה הרביעית או שנפנה לאו"ם. לפי גורמים פלסטינים, ברשות דורשים מקרי להעביר ערבויות לשחרור האסירים תוך 24 שעות. במקביל, גוברים הדיווחים ששחרור ג'ונתן פולארד נמצא על הפרק, כחלק מהמו"מ המדיני.

גורמים המקורבים למשא ומתן אמרו, הן לסוכנות הידיעות רויטרס והן לסוכנות הידיעות AP, כי קיימת אפשרות שארצות הברית תשחרר את פולארד במסגרת הניסיון להאריך את השיחות. על פי הגורמים, שחרורו של פולארד יכול לצאת לפועל באמצע חודש אפריל. בתמורה, ישראל תוציא לפועל את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים. גם גורם אמריקני הדגיש: "שחרור פולארד נמצא על הפרק". דובר הבית הלבן ג'יי קרני התייחס לדיווחים אלו בתדרוך היומי: "אין לי משהו חדש לומר שלא אמרתי בעבר. הוא הורשע בריגול והוא מרצה את עונשו".


אבו מאזן בכינוס ההנהגה הפלסטינית


קרי ונתניהו, הערב (צילום: עמוס בן-גרשום לע"מ)

"ניו יורק טיימס" כתב שישראל וארה"ב דנות באפשרות של שחרור פולארד, כחלק מהעסקה לקדם את המו"מ. גורם אמריקני הבהיר שלא נתקבלה החלטה לגבי שחרור פולארד ושחרור אפשרי שלו הוא מרכיב אחד מדיונים על הסכם נרחב יותר שטרם הושג. הכללת פולארד בעסקה תהיה חייבת לעבור את אישורו של הנשיא אובמה, אבל נראה שקרי לא היה מעלה את נושא פולארד מבלי שיידע את הנשיא האמריקני.

גם ב"וושינגטון פוסט" דיווחו על האפשרות שפולארד ישוחרר. בעיתון נכתב כי שחרור של פולארד יחייב מתן חנינה של הנשיא אובמה, אבל הבית הלבן יכול ללכת במסלול אחר עם המלצה לשחרור מוקדם בלי חנינה נשיאותית. בעבר הבהירו גורמים בקרבת הנשיא שהוא אינו חושב שיהיה נכון לשחרר מרגל, בשעה שבבתי הכלא בארה"ב יושבים רבבות מורשעים, מרביתם שחורים, על עבירה ראשונה של שימוש בסמים, לא סחר, והם נדונים אוטומטית לעונשי מאסר ארוכים.

ההחלטה הפלסטינית (לפנות לאו"ם אם לא ישוחררו אסירים) גובשה במסגרת הכינוס אמש (יום ב') של הנהגת הרשות, בראשות אבו מאזן. בכיר פתח מוסטפא ברגותי, שנכח בפגישה, הוסיף כי אם תסכים ישראל לשחרר את האסירים עד סוף השבוע, ניתן יהיה לדבר על הארכת המשא ומתן מעבר לתשעת החודשים שהוקצבו לו, במחיר של הקפאת הבנייה בהתנחלויות. הפלסטינים גם סיכמו כי לא תיתכן הארכת השיחות ללא הפסקה מוחלטת של הבנייה.

עוד לפני הכינוס הפלסטיני הצהיר גורם ברשות המעורה בשיחות כי הפלסטינים דוחים את הצעתה של ישראל להארכת הליך המשא ומתן תמורת שחרור אסירים פלסטינים במסגרת הפעימה הרביעית. לדבריו, מדובר בהצעה שהיא בגדר "סחטנות" מצד ישראל.

בפגישה עדכן אבו מאזן את הנוכחים על השיחות האחרונות שלו עם מזכיר המדינה קרי והשליח לתהליך השלום מרטין אינדיק. מקורות פלסטינים בכירים מסרו לאתר החדשות הפלסטיני "קודס נט" כי בדבריו הדגיש אבו מאזן את התנגדותו להארכת המו"מ בלי שחרור אסירי הפעימה הרביעית, והבהיר כי ההנהגה הפלסטינית מתנגדת בתוקף לניסיון של ישראל להתנות את השחרור בהארכת השיחות.

קרי שוחח עם נתניהו, ייפגש עם אבו מאזן

אמש נחת בארץ מזכיר המדינה האמריקני קרי. במהלך ביקורו הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועתיד גם לשוחח עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ושרת המשפטים ציפי לבני. קרי, שהגיע לאזור לביקור בזק לאחר פגישתו עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בפריז, ייפגש גם עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

במקביל, שלח ארגון נפגעי הטרור אלמגור מכתב לשגריר האמריקני בישראל ובו דרישה להיפגש עם קרי לפני שיתקבלו החלטות בנושא שחרור האסירים. "המשא ומתן היחיד שלו סיכוי להצליח הוא זה שנעשה בנכונות אמיתית ולא תמורת שוחד ושחרור אסירים. למשהו שנבנה על יסודות כה מוטעים אין סיכוי להחזיק מעמד", נכתב במכתב. "אנחנו מבקשים את ההזדמנות להסביר מדוע מדינה דגולה כמו ארצות
הברית לא צריכה לתמוך במדיניות שהופכת את הרוצחים של הורינו וילדינו לגיבורים וללוחמי חופש".

בארץ מבקר עתה גם ראש המטות המשולבים האמריקני, הגנרל מרטין דמפסי. הוא התייחס למשבר שנוצר בעקבות הביקורת של שר הביטחון יעלון על האמריקנים, והבהיר כי "למנהיגים יש יחסים משלהם ואנו כצבא לצבא נמשיך לדבר. אחד הדברים שאני מעריך מאוד ביחסינו זה כנות. העולם מספיק מסובך גם מבלי שאנחנו נדבר בינינו בעקיפין. זה הזמן לבהירות וכנות גדולה ואני יכול להמשיך לסמוך על שותפנו הצבאיים".

הוא אמר את הדברים בתדרוך לכתבים בירושלים, לצד הרמטכ"ל בני גנץ. הרמטכ"ל הוסיף בהקשר הזה כי "יחסי הביטחון עם השותפים האמריקנים יציבים מתמיד". לדברי גנץ, "שיתוף הפעולה בינינו בעת הזו מקצועי, חשוב וכנה. הג'יהאד פוגע לא רק באינטרסים ישראליים והוא רלוונטי גם לגורמים אחרים באזור והאמריקנים".